Než se pověsíš na hrazdu

II. díl

2. Fyziologické předpoklady
Trénink znamená neustálé přizpůsobování těla na cíleně nasazené zatížení. Bez intenzivního zatížení zůstává vnitřní výkonnostní úroveň těla na stejné úrovni nebo klesá. Na každý druh zatížení reaguje tělo specifickými reakcemi ( Adaptací ) . Na této funkci těla , jakési reakci s následným navýšením , je vlastně možné založit trénink a  zlepšit svoji vytrvalost a sílu.


2.1 Zplošťování průběhu výkonnostní křivky na vyšší výkonnostní úrovni

Silový růst začíná v tréninkové periodě narůstat velmi rychle, ale postupem času tento nárůst slábne. To je proto, že rovnováha těla je stále méně narušována stávajícím podrážděním od nasazené zátěže. Zkrátka je nutné si přidat. Na toto nově nasazené zatížení  ( jeho změnu a intenzitu zatížení ) tělo reaguje tak, že se opět snaží s ním vyrovnat.

2.2. Rozdílnost adaptačního cyklu aktivního a pasivního pohybového aparátu

Při lezení se zesiluje aktivní pohybový aparát (svaly) rychleji než pasivní pohybový aparát (klouby, šlachy, kloubní pouzdra ).Proto je třeba dávat větší pozor při větším  zatížení na poranění. K tomu dochází zejména při intenzivním silovém tréninku prstů.

Z těchto důvodů lze například doporučit :

- před přechodem na vyšší zatížení zařadit přechodový trénink, který vám pomůže zvyknout si na vyšší zátěž

- po těžkém zimním tréninku citlivě přistupovat k prvním jarním pokusům o lezení na skalách tzn. nesnažit se hned lézt těžké cesty

- používat v období zimního tréninku jen příjemné chyty pro šlachy

- snažit se o snížení hmotnosti

2.3. Energetická výměna ve svalech

Hlavním a nejvýznamnějším nositelem energie při svalové práci je kyselina ATP ( Adenosin trifosforová kyselina ). Každý sval má jen omezenou zásobu ATP, proto si musí posloužit různými jinými cestami ke znovuzískání nového paliva. Rozlišujeme tedy aerobní a anaerobní získávání energie.

2.4 Anaerobní získávání energie

Průběh transportování energie pro svalovou práci je závislý na štěpení ATP. Zásob a ATP ve svalových buňkách není mnoho stačí  při maximálním stahu ( kontrakci ) jen na 3 sec. Pro umožnění další svalové práce bude spotřebována ATP skrze KP ( kreratin fosfát ). Zásoba bude tedy doplněna a to nám vystačí na opětovný maximální výkon po dobu dalších 10-15 sec. Energetická připravenost během tohoto času bývá označena jako alaktátová fáze  získávání energie. Jmenuje se tak proto, že při ní ještě nedochází ke vzniku a následnému odplavování laktátu ( kyseliny mléčné ). Tento štěpný produkt silně stimuluje únavu ve svalech.

Během následné lakátové fáze bude přetvořena k získání ATP glukóza ( jednoduchý cukr )nebo glykogen. Energeticky je glukosa o něco příznivější než glykogen, který se napřed musí rozštěpit na jednotlivé molekuly glukosy. Časová využitelnost glukosy je asi 50 sec.

2.5 Aerobní získávání energie

Pro zatížení trvající déle jak jednu minutu má aerobní získávání energie stále větší význam. V  protikladu  s anaerobním získáváním energie  bude  při spalování vedle glukosy  ( asi  po  1 min ) spalován také tuk ( po asi 30 min ) . Aerobní získávání energie je vysoce účinné  a proto je  ekonomické.

2.6 Všeobecně o získávání energie

Při kontinuálním lezení na vaší výkonnostní hranici, odebírá svalové napětí energii průběžně s časem zatížení. Když však lezete takticky chytře a budete mít dostatak silové vytrvalosti,  je možné, že po 30 - ti metrech náročného lezení budete ještě schopni udělat těžké kroky po malých či sklopených chytech. Předpokládá se, že budete mít ve svalech nutné množství ATP nebo KP.


JirkaS   [úpravy] 08:53 31.05.2001

Komentáře

Nový komentář 

 ATP mě nebaví
Výkonnostní křivka je sice hezká věc, ale myslim, že pro nás laiky by bylo přínosnějších pár rad jak zvýšit sílu např v prstech a pod. Spíš více konkrétněji.
Zapsal: Hoza, 13:35:17 02.06.2001
 ATP tam je
K tomu brzy dojde. ATP je nuda, ale je to opravdu tak.
Zapsal: JirkaS, 21:23:19 03.06.2001
 Konečně
Konečně jsem se někde srozumitelně dočetl, jak to v těch svalech funguje. Když to porovnám s knihou Trénink sportovního lezce, je tenhle článek o úroveň výš.
Zapsal: Bh, 08:05:27 11.06.2001
 rada
Bral bych take spíše konkretnější rady na trenink.
Zapsal: pepino, 12:03:06 11.06.2001
 Zacinat od zacatku
Myslim, ze kazdy kdo chce se svou silou opravdu neco udelat by se mel o nich dozvedet co nejvice. Nejenom rozdil mezi aerobnim/anaerobnim krytim, vyzivovanim svalu pri zatezi a delkach jednotlivych fazi jsou podstatne faktory pri treninku. Stale casteji se nekdo pokousi delat systemovy trenink, to je jedine dobre. Cerpat aerobni trenink z atletiky, silovy z kulturistiky a doplnit o specialni prvky, ktere jsou velmi blizke gymnastice. Vzhledem k tomu, ze sportovni lezeni je soubor komplexnich pohybu celeho tela, neda se presny trenink naplanovat (rozvrhnout). Cela vec se tak snizuje k umeni naslouchat vlastnimu organismu na specificke treninkove podnety a adekvatni re-set treninku. Pokud chcete byt opravdu profesionalove, doporucuji si precist Fyziologie (obecna, nebo sportovniho treninku), vydavatelstvi UK, skripta pro FTVS. Kotli zdar.
Zapsal: Emkáčko, 15:38:56 11.06.2001
 BuOgbAvmmoHAckaE
So excited I found this article as it made tnighs much quicker!
Zapsal: CKnfMLoZEgOOPvinQM, 08:18:30 23.10.2012
 plXTwpuuKZFWgaJLmvX
5ufB4O Im grateful for the article.Really looking forward to read more. Really Cool.
Zapsal: cnSxREBUQ, 21:07:09 05.06.2013
 X0oJxDifUuZq
You really saved my skin with this inaomrftion. Thanks!
Zapsal: 2C9lxZHAB7W, 21:53:06 07.04.2016
 Christena Bollinger
Superb website article. I Certainly enjoy This great site. Thanks!
<!-- 154.202.102.207/ -->
Zapsal: Christena, 15:27:07 23.09.2021


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.