Již dlouho nás lákala návštěva nějaké exotické lezecké destinace. Když se pak naskytla nabídka cestovat za lezením na Kubu, museli jsme ji prostě využít.
Přestože jsme si nevybrali ideální období pro pobyt a už vůbec ne pro lezení (cestovali jsme v červnu) návštěva Kuby nás všechny razantně a veskrze pozitivně zasáhla. Nemohu do článku vtěsnat snad ani setinu neuvěřitelných příhod a pocitů, které nás doslova zaplavily. Každý den byl přílivem exotických vjemů a každý den, našim cestami ošlehaným duším, přinášel nová dobrodružství.
Pozn.: Dovolím si článek rozdělit na dva díly. První více zajímavý pro případné méně lezecky zaměřené návštěvníky ostrova, druhý, který bude na Lezci co nevidět, bude již 100procentně lezecky orientovaný.
Takže přineste si ke compu namíchané
mojito případně si zapalte
havana začíná putování po Kubě.
Kuba je ostrov svobody, to ví každý, ale svobodu si tam vysvětlují opravdu svérázným způsobem. Nerad bych přeháněl, ale pocitové vylíčení situace někdy vypoví více o realitě, než její striktní popis. Asi ne všichni návštěvníci Kuby se musí setkat s takovými krásami a ne všichni musí čelit stejným problémům a omezením. Navíc vy jako turisté nespadáte pod pravomoc strany a vlády, a tak přestože omezení a nesmyslné zákazy zde potkáváte na každém kroku, dopadají a vztahují se většinou jen na místní obyvatelstvo.
Celou cestu z letiště (havanského, kde končí většina mezinárodních letů, a kde pravděpodobně začne i váš výlet v případě, že zavítáte na tento ostrov) do Varadera, které bylo asi 140 km vzdálené (cca 2 hod. jízdy z letiště v Havaně), jsme neúnavně zpovídali naši půvabnou kubánskou průvodkyni. Její velmi dobrá čeština, vypovídala o faktu, že se v Čechách narodila do rodiny konzula a strávila v Čechách celé své dětství.
Od ní a pak od dalších místních vesměs ochotných příjemných a komunikativních lidí jsme se dověděli, že na Kubě je téměř všechno na příděl. A příděl je za zásluhy pro Fidelovu stranu.
Většina Kubánců si tak nemůže oficiálně koupit v podstatě nic, i kdyby na to nakrásně měla peníze.
Na příděl je bydlení, ale většinou se nemovitosti jen dědí z generace na generaci a tak mladí vždy žijí v bytech (domcích) s jejich rodiči a prarodiči.
Na příděl je i jídlo, respektive ta základní část jídelníčku, mouka, rýže, cukr atd. Maso, vejce, ryby je nadstandard, pro který již Kubánec musí do jiných obchodů než státních Unidas (Jednota) a šáhnout do peněženky pro jinou měnu, než je
moneda nacional pro tzv.
peso convertible (což je vlastně obdoba bonů, které se za vlády komoušů používaly v tuzexech). Familiérně se jim zde říká mezi turisty
cucy, Kubánci jim říkají dolar nebo peso.
Na příděl je vlastně i doprava, která je na Kubě v katastrofálním stavu. Turista cestuje celkem bez problémů ale za „cucy“.
Poměrně dobře funguje černý trh a je uspokojivě rozvinutý, a to i přes přísné postihy, v případě udání či odhalení. Černý trh je pro Kubánce opravdu životně důležitý.
Negativním prvkem, se kterým se 100procentně setkáte (hlavně v Havaně) je žebrání. Byli jsme dost bezradný a nevěděli, jak tomu čelit. Inu měkký slovanský duše.
Jak často jsme slýchávali tu milou větu:
“Amigo, you are my friend, give me dolar.“
Jak hmatatelně mi ve vzpomínkách vyvstává upomínka na strach našich přátel, kteří se třásli obavami z návštěvy inspektora, neboť jsme nedělali vše podle striktních nařízení.
(Viď Hope? Už víš, že vízum musí být v originále? A co ty Stando, už víš, že dovolit řídit Kubánci tvoje půjčené auto je přísně zakázáno? A ty Jano pro příště si nech zajít chuť, krabí pochoutka je totiž na Fidelovo indexu. A vůbec JirkaSi, jak jsi mohl lézt na skalách kdekoliv na Kubě, kde vlastně strana a vláda Kuby lézt nepovolila?)
Našemu hlavnímu cíli, tedy lezení ve známém
Viñales, předcházelo prozkoumání paďourského poloostrova
Varadero, kde jsme měli zajištěn zájezdový pobyt a kde, vedle Havany, začíná drtivá většina zájezdů směřujících na tento ostrov.
Ve Varaderu jsme začali pomalou aklimatizaci. Varadero původně malá vesnička, kde se vyráběla pouze sůl, se dnes rozrostla v největší turistické letovisko na ostrově, které se vyznačuje paďourskými hotely, cca 20 km dlouhou pláží s bílým jemným pískem a průzračně čistým Karibským mořem. Hotely se táhnou po celé poloostrovní kose, která se nazývá
Península de Hicacos. Celá délka poloostrova je lemována známými plážemi, nad kterými trůní luxusní hotely. I tomu našemu s názvem Arenas Doradas, příslušela pláž, kde kokosové palmy vrhají své stíny na bílý písek, omývaný modrým poklidným teplým oceánem, k tomu čokoládové Kubánky a navíc ještě all inclusive, no uznejte to se nedalo dlouho vystát. Po 24 hodinách, kdy jsme prozkoumali celkem pěkné pobřežní bouldery, jsme rychle z poloostrova prchli a vydali se půjčeným autem za tím skutečným lezením. Viz druhý díl.
Bouldery ve Varaderu
Aby tento první díl mohl být vůbec na lezeckém webu, popíšu vám náš skvělý objev a sice skvělé bouldery ve Varaderu.
Standa a Varadero III.
foto by © JirkaS
Zavilý boulderista by asi při návštěvě Varadera zavyl, žádná bouldermatka, žádný klíšťata a hrozně málo sit startů.
Avšak jako bouldro-lezecká kratochvíle si myslíme dokonalý.
Ve Varaderu se připravte se na ostrý vápenec a pás o délce stovky metrů nevysokých stěn začínajících z vody, ale i z písku, (bouldermatku můžete nechat doma), kde můžete lézt traverzy, nebo i přímé lajny. Dá se tam boulderovat do aleluja, teda spíš do té doby, než vám slunce začne loupat kůži z ramen.
Standa a jeho boulder po ostré hraně
foto by © JirkaS
Přístup k boulderům je popsán od Hotelového komplexu
Arenas Doradas, který se nachází asi tak v polovině poloostrovní kosy. Zda také najdete jediné skalnaté výběžky z jinak monotónních písečných pláží.
Podle našich průzkumů se skalnatý pás dá rozdělit na tři základní sektory:
V sektoru
Varadero III. , který je nejblíže výše zmíněnému hotelovému komplexu, (stačí vejít na pláž a již po levé straně vidíte asi 500m vzdálená skaliska), je boulderování omezeno na krátké traverzy z jedné i druhé strany asi 60m protáhlého a až 4m vysokého vápencového valu, který je téměř celý převislý a téměř celý nad vodou.
Dále se kratším pochodem (1 km) podél pobřeží, jihozápadním směrem, dostanete do oblasti
Varadero II. , která je trochu vyšší, ale také trochu menší.
Nejvíce však boulderisty potěší oblast
Varadero I. , je to poměrně vysoký masiv (až 7m) spadající většinou kolmo do moře. Dopad bývá do vody 1m hloubky, kde navíc dno pokrývá píseček.
Někde je třeba dát pozor, neboť vápencový převis se odlomil a vytvořil úzkou průrvu s o poznání méně příjemným dopadem.
Situ plánek oblasti (hi. res.)
foto by © JirkaS
Když jsme ukončili průzkum ve Varaderu, vydali jsme se do Viñales, cestou nás čekala Havana a ještě se nám podařilo objevit jednu zajímavou věž na cestě do Havany nedaleko města
Matanzas.
Ještě zde nejsou žádné cesty, ale dalo by se tam docela pěkně lézt. Stěna přivrácená k moři je vertikální a vegetace prostá, takže vhodná pro lezení.
Místní Kubánci, s kterými jsme se u skály dali do řeči, nás ujišťovali, že jim naše lezení na skalní věž ani případné dělání cest nevadí.
Stěna na cestě k Matanzas – je ze silnice viditelná a kromě pěkné převislé stěny nabízí ještě dominantní vertikální k moři přivrácenou stěnu.
foto by © Standa
Příjezd, přístup:
Ve Varaderu se sice také nachází mezinárodní letiště, kam létají některé letecké společnosti přímo z Evropy, ale většina letů míří do Havany (cca 2 hod. jízdy vzdálené).
Standa na průzkumu Varadero III.
nákres by © JirkaS
Ubytování Kemp bivak:
Ubytování v oficiálním hotelu je v této části Kuby jedinou možností, o dalších možnostech se dovíte v druhém dílu této reportáže.
Jirka zkouší ostrý vápenec Varadero III.
foto by © Standa
Klima:
Podnebí je subtropické, to znamená, velmi příjemné až vyšší teploty v průběhu celého roku. Znamená to také, že v květnu až červnu začíná období dešťů a rapidně se zvyšuje vlhkost vzduchu a jeho teplota.
Ne že by v období dešťů stále pršelo, ale často se horký slunečný den odpoledne nebo k večeru zvrtne v bouřku se silným deštěm.
Lézt se dá ale celkem dobře i v tomto takzvaném období dešťů, které nastává přibližně od konce května, neboť po deštích se opět většinou vyčasí a půda a i skály rychle na slunci vyschnou.
Když vezmeme v úvahu, že konec léta ostrovy navštěvují pravidelně hurikány a bývá skutečně hodně teplo a vlhko, zbývá jako ideální období naší zimy, kdy zde prší jen opravdu výjimečně a skály jsou suché a leze se v příjemných teplotách kolem 25 stupňů.
Přičemž koupání v teplém Karibiku bude stále velmi příjemné.
Kokosové ořechy, jak jsme litovali, že jsme si nepřivezli mačetu
nákres by © JirkaS
Matanzas
foto by © JirkaS
Průvodce, mapy navigace:
Průvodce na bouldery ve Varaderu neexistuje a asi ani nikdy existovat nebude. Docela dobře si lze rozložení boulderů prohlédnout na satelitním snímku na Google mapy.
Pro komunikaci ve Varaderu vám bude stačit angličtina, nicméně se španělštinou, (nebo aspoň jejími základy, které lze opravdu reálně nastudovat za tři měsíce) se dozvíte více. Ta je pak velmi užitečná jinde na Kubě, kdy se jednak jinak vetšinou nedomluvíte, a pak se k vám místní chovají úplně jinak, přátelštěji, a taky vás různí obchodníčci obtížněji ošidí.
Potraviny a voda:
Pokud bude v hotelu budete mít pravděpodobně zajištěn jak přísun tekutin (hlavně rumu) a i jídla. Někdy je třeba si zakoupit vodu balenou. (voda se kupuje v tuzexových obchodech za pesos convertibles obyčejně 1-2 cuc. Ve Varaderu jsme bez problémů pili vodu z vodovodu, na vesnicích mimo jsme radši zůstali u doporučovaných balených vod.)
Další potraviny jdou v omezené míře zakoupit v těch lepších obchodech, ale na místní poměry draze.
Protože ve Varaderu je ubytování jen v hotelech, napíšu o stravování více v druhém dílu.
Havana (La Habana)
foto by © JirkaS
Nepřipomíná vám to něco? Havana
foto by © JirkaS
Koupání, rybaření, korzování Malecon - Havana
foto by © JirkaS
Kdo by chtěl vidět, jak vypadají bouldery, je zde krátké video o boulderování ve Varaderu, které vyrobil Standa
Video 23Mb, 6min.
(Obtížnost lezených boulderů je tak 5a až 6a, většinou OS přelezy. Pokud jde o atmosféru zarámovanou do rytmů původní kubánské salsy, tak vězte, že Varadero není Kuba, je to jen uzavřený turistický areál, kam ani normální Kubánci nesmějí, pravá Kuba začíná za Varaderem.)
Důležité:
Moc rádi - proto to píšu pod varování - bychom vás poprosili, aby v případě, že se budete chystat navštívit tuto zemi a dokonce Viñales, abyste nás
určitě kontaktovali!