Ještě 10 dnů po valné hromadě Českého horolezeckého svazu jsem uchvácen různorodostí možných pohledů na jeho problémy. Peníze, bezpečnost, etika, dobrovolnost, politika... Zde je jeden z méně častých pohledů.
Tomáš Mrázek na boulderingovém mezinárodním mistrovství v Kyjevě
Na mezinárodním mistrovství v boulderingu Ukrainka v Kyjevě, kdy nás včera a dnes reprezentovali Tom Mrázek, Helča Lipenská a Honza Zbranek, skončil Tom šestý. Vyhrál Rus Rustam Galmanov, druhý byl Rus Salavat Rakhmetov, třetí Francouz Jerome Meyer.
V ženách vyhrála Ukrajinka Olga Shalagina, druhá byla Ruska Tatyana Tarasova.
Jako prozatím jedinému informačnímu médiu se nám podařilo získat popis revolučního výrobku, který v dohledné době jistě způsobí převrat v jistící technice sportovního lezení.
Tím, že dovedl svého slepého přítele až na vrchol světa, dobyl Eric Alexander Mount Everest způsobem, který přepsal známé rekordy. Eric Alexander bude mít 5. a 6. dubna v Praze přednášky.
Jedno z nejlepších míst ve Východních Alpách - Vent v Ötztalu je ohroženo. V údolí Rofental nad Ventem v blízkosti chaty Hochjochhospitz má být postavena prečerpávací elektrárna s výškou hráze 170 m. Okolí Ventu je klidná oblast, bez lyžařských středisek. Nachází na úpatí Wildspitze uprostřed Ötztálských Alp. Jde o oblast s největší koncentrací ledovcových stěn ve Východních Alpách. Slouží jako nástupní místo pro tůry na Ramolkogel, Hintere Schwarze, Similaun, Weisskugel, Wildspitze, Broch
Pozvánka na závody v lezení na rychlost na 27. května 2006 přišla z Příboru:
HO Příbor si Vás dovoluje pozvat na lezeckou soutěž „Příborský zvon“ pro mládež i dospělé, kterou pořádá v rámci městských oslav narození Zikmunda Freuda. Doufáme, že v té době již bude pěkné počasí a to Vás zřejmě bude tahat sluníčko více do skal a hor než na závody. Ale přesto se Vás pokusíme nalákat – proč přijít.
Ještě 10 dnů po valné hromadě Českého horolezeckého svazu jsem uchvácen různorodostí možných pohledů na jeho problémy. Peníze, bezpečnost, etika, dobrovolnost, politika... Zde je jeden z méně častých pohledů.
STARÉ AKTUALITY
Socialistický ministr sociálních věcí Škromach zřídil komisi na stárnutí populace. (Či proti stárnutí? Už aby to vyřešili, experti, je mi 54.)
Valná hromada Českého horolezeckého svazu neschválila Voloďův návrh, aby výkonný výbor zvážil zavedení kvalifikace „instruktor základních horolezeckých dovedností“. (Výkonný výbor bude pokračovat na úkolu z minulé valné hromady a bude připravovat studii na pořízení ubytovacího objektu).
Prezident Turkmenistánu Saparmurat Nijazov zrušil penze. (Penzisti se to dozvěděli na poště, když si ve svůj výplatní den pro penzi přišli. O staré lidi se prý má postarat rodina.)
Valná hromada nesouhlasí s programovou ideou zpracování historie českého horolezectví, kterou předložil Zdeněk. (Knihovna horosvazu, ve které si můžeme čítat, čítá 485 knih a 16 map. Rozpočtová položka „knihovna, infocentrum“ je 250.000 Kč.)
VOLOĎA
Je mu 82. Jemu instruktoři nechybí, on instruktorák nepotřebuje. Pouze po půl století metodického působení může odhadnout, kam to povede, když se nikdo nehlásí k odpovědnosti za bezpečnostní politiku. Pouze chtěl zaplnit mezeru mezi desítkami skvělých, od profesionálů vycvičenými instruktorů a masou, přílivem nových a nových zájemců o horolezectví, pro které se instruktorů nedostává. Hlasů, které chtěli, aby zavedení nové instruktorské kvalifikace výkonný výbor alespoň zvážil, bylo 91. Hlasů, které byly proti tomu, bylo 61. ale princip demokracie „vítěz bere vše“ znemožnil výkonnému výboru, tento návrh zvážit. Ještě si pořád může VV z vlastní iniciativy odpovědět na 1 – 3 otázky, a to levněji, než vyhotovení studie k nákupu nemovitostí: Otázka číslo 1. Je 91 hlasů na valné hromadě natolik nedůležitá skupina, že si další otázky kvůli ní klást nemusíme? (Náklady na odpověď hlasováním: 7 členů, sčítání hlasů, 10 minut, refundace mzdy celkem 140 Kč.) Jestliže 91 hlasů není nezanedbatelná skupina, pak se jde dál, k otázce číslo 2: Brání předpisy UIAA, ČSTV, Ústava ČR a s Ústavou konformní právní předpisy, aby měl ČHS zavedenou kvalifikaci „instruktor základních horolezeckých dovedností“? (Náklady na odpověď: Odpoví právník za 60 minut, všechny potřebné dokumenty jsou na internetu dostupné, odměna 1.900 Kč). Jestliže odpoví, že nic nebrání, otázka číslo 3: Jsou v češtině dostupné nějaké osnovy, z nichž by se dala osnova a podmínky sestavit? Byl už někdy nějaký kurz pro takovéto instruktory dělán, aby bylo z čeho čerpat? Uměli bychom to? Všichni to vědí že ANO. (náklady na odpověď 0 Kč). Když se dostaneme až sem, pak výsledek zvažování je: CHCEME TO, SMÍME TO, UMÍME TO. Suma sumárum Voloďa a 91 delegátů VH chtělo službu za 2.040 Kč. (Výkonný výbor bude pokračovat na úkolu z minulé valné hromady a bude připravovat studii na pořízení ubytovacího objektu, když předtím, 5. 10. 2005, vyzval v bodě 23 zápisu, lékařskou komisi s rozpočtem 60.000 Kč, aby „zvážila efektivnost využití prostředků pro pořádání Pelikánova semináře“. V bodě 14. téhož zápisu zvýšil rozpočet metodické komise o 85.000 Kč.)
ZDENĚK
Nechtěl peníze. Jak známe Zdeňka, je houževnatý a pracovitý a most mezi minulostí a přítomností, poté, co téměř 10 let byl ČHS metodicky bezprizorní, postavil právě on. Nyní chtěl mít místo v koutku sekretariátu, chtěl mít pocit, že plní zadání obce horolezecké, možná chtěl mít i nějaký glejt, aby s ním bylo důstojně zacházeno v okresním archivu. Otázka „kolik to bude stát a kdy to bude“ zazněla nedlouho poté, co desítky, i starých horolezeckých delegátů čekalo, jestli se podaří sehnat mladého šéfmetodika na mobilu, aby se dověděli, za kolik a kdy bude metodická příručka, kterou si před léty valná hromada objednala. (Knihovna horosvazu, ve které si můžeme čítat, čítá 485 knih a 16 map, odebírá 15 časopisů. Ročně „ vypůjčeno cca 150 z materiálů“. Náklady na její provoz v roce 2005 byly 29.750,18 Kč, tj. 198,33 Kč na jednu výpůjčku. Nejsou zahrnuty v rozpočtované položce „administrativa provozní“ 1.350.000 Kč, ale v další samostatné položce „knihovna, infocentrum“ 250.000 Kč.)
RODINA
Stát potřebuje produktivní populaci, aby uživila staré lidi. O staré lidi se postará z principu solidarity, pokud si takovýto princip začlení do ústavy. Rodina se o staré lidi postará z principu zachování rodu. Radost z plození a rození je radostí ze života samotného. Kdyby o staré lidi nebylo postaráno, život by byl na svém konci smutný. V očekávání smutných konců by radost z plození a rození nemusela být dost silná pro zachování rodu. Rodina, která se nedokáže postarat o své staré lidi, přerušuje svou identitu v čase.
K ČEMU JSOU STAŘÍ HOROLEZCI?
1. Aby mentorovali mladé, jako já v bodě 2. – 10.
2. Aby tušili a varovali, neboť mnohé z toho co se děje, za jejich dlouhého života už tady bylo a tak mohou usuzovat, co s jistou pravděpodobností bude.
3. Aby udržovali identitu rodiny, spolku v čase, neboť přes jejich životy je fyzické spojení s historií.
4. Aby zprostředkovávali zkušenost. Říká se sice, že ta zkušenost, co je odvozena od slova zakusit, se nedá postoupit. Tu si musí opatřit každý sám, za vlastní. Přesto týden na chatě se starými horolezci a jejich příběhy vám může opatřit respekt před lavinou dřív, než jste ji kdy viděli.
5. Mohou vám porozumět, aniž by vám vyčítali, že nerozumíte vy jim. Neboť onen muž v 82, již byl jednou 33, i 45, i 61. Ale nikdo z takovýchto ještě nebyl 82.
6. Mohou vás připravit na setkání s pozůstalými. Nejspíš právě mezi nimi najdete někoho, kdo už oznamoval matce jediného syna, že hory jsou zrádné.
7. Mohou vám přinést klid. Vědí, že věci nemusí být tak krvavé jak na první pohled vypadají. Viděli už nějaký ten rozbitý obličej, na kterém po létech a pár plastikách zůstala jen šmrncovní jizva.
8. Můžete si porovnávat relevanci přijatých informací. Jejich stručné „v tom počasí tam nemám co pohledávat, ani tam nepojedu“, anebo ještě strozejší „paří se dál“, má větší bezpečnostní váhu, než prohledávání příruček a srovnávání situace na lavinových serverech.
9. Přinesou vám naději, neboť přežít není samozřejmé a jim se to přihodilo.
10. Ukážou vám, kudy se slézá.
CO ČHS?
Jakou to má souvislost s ČHS? Třeba i úplně praktickou. Pokud ČHS bude tolerantní k jiným principům a hodnotám (viz mentorův bod číslo 5), pak se svými starými lidmi může být velkou a váženou horolezeckou rodinou. Bude-li pak šedivý pán zastupovat stoletou organizaci například při vyjednávání s ochranáři, bude mít lepší pozici, než bojová parta oduševnělých členů předevčírem založeného, včera přejmenovaného, sdružení na ochranu Čehosi Nějakého. Nebo útočiště před velkou politikou. Rodinná pouta napříč politickým spektrem. A je několik dalších věcí, pro které je dobrá rodina dobrá. Ale pozor - rodina, která se nepostará o své staré lidi, je ve veřejné sféře pouhým nástrojem státu na zajištění pracující populace a ztrácí identitu v čase. Zůstává v matrikách a archivech. Spolek, který se nepostará o své staré lidi, odkládá svou historii do archivu. Chce být ČHS po dosažení věku 100 let ještě rodinou, anebo je čas na odnesení do archivu? Neboť IČO, navzdory svému jménu, identitu nečiní.
CO VY?
Pokud se ve vás rodí otázky po důsledcích demokracie typu „vítěz bere všechno“, pokud zvažujete, jestli je lepší princip exkluzivity nebo plurality, pokud se ptáte, jestli je pro dosažení jednoty lepší princip vůdcovský, totalitní, stranický nebo smluvní, jestli vás sžírá otázka, proč by měla organizace individualistů vůbec hledat jednotu, pokud si kladete takovéto otázky, pak jste ti, s jejichž pomocí bude k nalezení i odpověď na otázku „k čemu je nám ČHS“. A jestli navíc chcete, aby volba instruktora a publikace byla volbou vaší a nikoliv volbou valné hromady, pak jste JENOM odvážní individualisté, což se k horolezcům dost hodí…
CO JÁ?
Chci zestárnout v rodině.
Hodně sluníčka všem přeje
Jurek.
Poznámka: Všechna čísla jsou z veřejně dostupného serveru www.horosvaz.cz a za jejich použití se omlouvám. Všechny metafory jsou z mé hlavy, rozčilení je od srdce, situační zkratky mají základ ve skutečných událostech a zprávy z valné hromady jsou v mezích žurnalistické licence, jenom na některých místech očištěny od emailu, aby byla lépe vidět struktura materiálu.