O téhle cestě jsem dlouho snil. O podmínkách jsme bohužel žádné info neměli, ale dle Zobanova doporučení, že tato cesta je nejlepší po odeznění teplé fronty a následným ochlazení, jsme to měli mít v ideální.
Ahojte. Posielam na schladenie pár fotiek z tatranského severu...
Táto zima nie je moc štedrá na sneh a mráz ale zato podmienky na lezenie v niektorých tatranských stenách sú skoro legendárne a tak by bola škoda ich nevyužiť.
Po třech letech se do Uherského Brodu vrátili „velké“ závody v lezení na obtížnost. Řekl jsem si, že když comeback, tak ve velkém stylu a minimálně měsíc dopředu jsem masíroval lezeckou komunitu na sociálních sítích výkřiky typu: Dojeď na mistrovství Slovácka, vyhraješ prize money!
On-line registrace celoročního pojištění Alpenverein na lezení, alpinismus, skialpinismus nebo třeba MTB je opět na Lezci. Pro nové zájemce platí pro rok 2020 již od září 2019. Registrace je zde.
Je sobota 30.11., venku vlhko a teplo. Tedy i přesto, že mám v Chřibech rozlezeno první 8a, které doufám pošlu do deníku, koumám, kam bych vyrazil na umělotinu.
Před 3 nebo 4 lety jsem se s kamarádem vsadil, že zamakám a do 31.12.2019 vylezu své první 8a.
Pro mnoho lezců to je otravné, omleté, nesmyslné a již prázdné téma. Ale tak nějak si nemůžu pomoct. Takže to je tady zase. To mágo.
Tak nějak se stalo už standardem, že na té osobní úrovni si mnoho lezců v této oblasti dělá to, co jim vyhovuje. To co jim osobně dává smysl. Bez ohledu na oficielní pravidla. Takže někdo nemáguje ani tam kde to je povolené, někdo máguje jen v těžkých, někdo jen v těžkých pro něho a někdo máguje všude. Represe z oficielních míst zanedbatelná. Nerudní místňáci po těch letech dohadů už většinou vychladli a jen si něco mručí pod fousy. A musím říct, že vzhledem k tomu, jak to je aktuálně rozehraný, tak pro to mám i pochopení. V tomto směru to je vlastně anarchie a tak je nejlepší si udělat svoje vlastní pravidla tak jak to cítím a těmi se řídit. Tolerance k tomu, že to má jiný jinak je v anarchii vítaná. Je fajn, že jsou oblasti, kde se tolik, případně vůbec nemáguje. Ale spíš než k nějaké úctě k pravidlům bych to přičítal odlehlosti, a nebo neatraktivnosti pro lidi co ho používají.
Co mi ale přijde už přes čáru, je porušování pravidel v oficielních propagačních materiálech. Dříve se občas stalo, že se takové porušení objevilo v propagačních materiálech ČHS. To už se nějaký čas neděje, pokud vím, a za to jsem rád. Loni ale vznikla dvě videa z produkce HUDY Sport, která mají na české poměry větší mediální dosah. Čekal jsem, že se ČHS nebo ochrana přírody alespoň veřejně ozvou, že to je nepřijatelné. Žádnou takovou reakci jsem do dnešních dnů nezaznamenal. Každopádně si myslím, že by bylo dobré, kdyby marketingová oddělení outdoorových firem ve svých materiálech dodržovala platná pravidla ČHS a ochrany přírody. Škodovka taky nenatočí reklamu, kde si borec dá v hospodě dvě piva a spokojeně odjede svým novým fárem domů. Vzhledem k tomu, že garanti těchto pravidel – tedy ČHS a ochrana přírody nemají kapacitu se tímto tématem zabývat, tak bych chtěl zodpovědné osoby v outdoorových firmách poprosit o dodržování pravidel alespoň v té oficielní rovině i bez represe.
Pro upřesnění chci dodat, že se v oblasti pravidel ČHS nebavíme o článku ohledně používání Mg, kde to je z původního zákazu změněno na vágní doporučení, ale o Článku 1 a 2, kde se praví:
Článek 1
Úvod
(1) Pravidla lezení v pískovcových skalních oblastech v Čechách (dále jen „Pravidla“) se vztahují na pískovcové lezecké objekty na území České republiky s výjimkou pískovcových lezeckých objektů na Moravě.
(2) Lezci jsou povinni informovat se o případných omezeních platných pro danou skalní oblast či lezecký objekt a řídit se jimi. Zároveň jsou všichni povinni řídit se obecně závaznými předpisy.
Článek 2
Ochrana přírody
(1) Povinnosti uložené obecně závaznými právní předpisy a akty orgánů ochrany přírody, jakož i oprávněné pokyny dotčených majitelů pozemků mají přednost před Pravidly.
V oblasti podmínek stanovených ochranou přírody mi to přijde celkem jasný.
Zde jsou ke zhlédnutí zmiňovaná videa
a
A aby to bylo komplet, tak bych měl ještě jednu prosbu na lezce, ke které mne motivuje video Sean Villanueva z Ádru, které má více jak sto tisíc zhlédnutí. Pokud mluvíte o pravidlech na kameru a má to šanci na větší sledovanost než pár vašich přátel na FB, tak to prosím říkejte komplet. Je pěkné, že „současná shoda“ je nějaká, ale základní informace, že to je oficielně zakázané by tam měla zaznít. Přeci jenom se dá předpokládat, že zmíněné video přiláká do Ádru nějaké ty cizince, které ani nenapadne, že něco porušují. Měli by mít komplet informace, ať se mohou rozhodnout, zda to chtějí porušovat.
Vzhledem k tomu, že tu máme demokracii, tak bych to zakončil anketou, která třeba malinko nastíní jak dál.
Hlasovací možnost č. 1
Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody.
Hlasovací možnost č. 2
Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala.
Hlasovací možnost č. 3
Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo.
Hlasovací možnost č. 4
Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe.
Hlasovat můžete v anketě zde v pravém sloupci Lezce (nebo v rubrice Ankety).