Tomuto, řekněme, mottu a reakcím na již proběhlé ročníky (díky za ně) jsme přizpůsobili letošní ročník závodu-nezávodu, protože doufám, že se všichni shodneme na tom, že tady opravdu to pořadí až tak úplně nerozhoduje.
ZÁVOD BUDE JEDNOKOLOVÝ!!! Důvody jsou nasnadě. Kvalifikace byla vždy největším tahákem, řada účastníků finále nechtěla a přestože jsme letos měli vymyšlené finále absolutně plynulé a rychlé a všude jsem ho proklamoval, byla posledním hřebíčkem mého rozhodnutí ho vypustit boulderová akce v Loučovicích. Totální pohodička, na všechno dost času. Celou cestu domů z Loučovic jsem si lámal hlavu, jak to udělat a nakonec snad vznikl solidní kompromis, který umožní všem to, co je tím "mottem" stojícím o pár řádků výš, ale i určí vítěze. Nikoli nejlepšího boulderistu, ale vítěze boulderového závodu. Tedy toho, kdo se nejlépe popere nejen s bouldery, ale i s nastaveným systémem, který, bude-li do toho někdo tak hluboce zažrán, vyžaduje i trochu matematického uvažování. Jediné, v čem závod jednokolovým systémem ztratí je jistě to, že finále bylo takovou přehlídkou výkonů těch nejlepších, ale doufám, že relativně malý závodní prostor umožní "přímou" konfrontaci lezců a navíc, kdo leze víc venku ví, že do přírody štvaní se za přelezem během několika minut prostě nepatří.
Tak tedy v čase zhruba šesti hodin budete mít možnost si zařádit na solidní dávce boulderů a sbírat za ně body. Ovšem, aby se závod nestal chrtími dostihy, bude se do pořadí počítat pouze deset nejtěžších boulderů, které vylezete. Počet deseti se mi jeví jako solidní kompromis, neboť, bylo-li by to méně, nebude se lézt, ale jenom zkoušet (a chtěl bych, aby i ti nejlepší měli možnost pestřejšího lezení a nebyli nuceni nacvičovat jenom ty megaprásky), a bylo-li by to více, mělo by to asi vliv na počet přelezů těžkých věcí a i ti nejlepší by se museli vzdát ambice přelézt něco hodnotného. Opět budou preferovány těžké věci, ale doufám, že se i tak podaří nastavením bodových hodnot docílit toho, aby vítěz vzešel nikoli a priory z lezce, který přeleze nejtěžší boulder, ale z lezce, který bude mít v rámci těch těžších hodnot nejvyrovnanější skóre. Na druhou stranu je 6 hodin podle mě dost času na to, aby bylo možné věnovat polovinu toho času na něco extra a zbytek času dolézt "počet". Musím se přiznat, že vyladění bodů na obtížnosti boulderů a stejně tak určení jejich počtu mi dělalo a dělá nejednu vrásku na čele, protože mi skutečně jde o nalezení kompromisu mezi "nacvičovači", kteří jsou zvyklí lézt jen několik (nebo taky jeden) boulderů za den a "obíhači", kteří se snaží v rámci nějaké obtížnostní kvóty dané jejich schopnostmi nalézt za den velké množství věcí. Vítěz dle mého názoru překoná hodnotu 1000 bodů, což odpovídá průměrné hodnotě boulderu 7B!!! (troufám si říci reálný stav momentální československé lezecké špičky).
Slíbit mohu co možná největší zabezpečení orientace v terénu. Pokusíme se co možná nejvíce vystihnout charakteristiku boulderů na seznamech, které obdržíte, abyste si mohli již dopředu vytipovat, kam se vrtnout. Pomalejší bude asi i společná prohlídka boulderů. Navíc Vám po letošním ročníku zbude průvodce na novou část Petrohradu (a pro Smola - tričko bude zase černý). Skutečnost, kterou neovlivníme, ale která se tak nějak povedla, jsou kameny samotné. Ty, které nám poslouží k letošnímu setkání, jsou pestré a místy až bombastické. Ó matičko přírodo. Podařilo se nám na ně umístit naší obligátní stovku věciček (bez variant), přičemž jsme využili i stávající prastaré věci jiných lezců. Někomu se to může zdát moc, neboť není prostě možné se s všemi alespoň seznámit, ale každý chce lézt jiný charakter nebo obtížnost a hlavně, je nás boulderistů stále víc. A fronty nechceme! (stejně někde budou). Prostor, kde se kvalifikace odehrává, je až neuvěřitelně malý na to, jak výrazně se zde mění charakter lezení. Budou lišty, boule, skoky, technické špeky a několik excelentních leteckých záležitostí. Myslím, že není zapotřebí připomínat, že kategorie budou obou pohlaví. Navíc bude vyhlášen v obou kategoriích účastník s nejvíce přelezenými bouldery (myslím, že chlap by mohl zvládnout něco přes šedesát boulderů) a uvidíme, jestli nás napadnou ještě další "pitominy" (co třeba tipovací soutěž na pořadí na "bedně")...
Pevně věřím, že ti nejskalnější příznivci vydrží s večeří opečenou na ohni nebo se po večeři v restauraci zase k ohni vrátí. Připravil jsem si opět několik virtuózních kousků a pokud nepůjdou poslouchat, věřím, že mě překřičí hřmot kytarových strun a řev křepčícího davu. Pro hudebně nezpůsobilé (ovšem vše je relativní) bude přichystáno ještě několik lezeckých atrakcí, no a vůbec doufám, že se budeme bavit. K tomu nám bude napomáhat točené pívo. Předpokládám, že v neděli bude "boulderparade" pokračovat, tak se užijeme.
Těm, kdož se chytáte dorazit z větších vzdáleností, nabízím možnost přespání nedaleko Berouna a v omezené míře i transport v sobotu ráno. Spát se dá ale i v lese, ať už ve stanu nebo pod širým nebem. Kontakt na mě je reschici@atlas.cz nebo 604245568.
Tak se těšíme, Petr Resch
FORMALITY:
Co? Petrohradské PADání
Kdy? 11.06. nejpozději v 10.00
Kde? náves v Petrohradu
Kdo? milí lidičkové, co rádi ztekou nějaký ten kamének
Proč? protože nás to baví
Kdo to spískal? Karel Hegr a Petr Resch
Kdo to platí? PAD bouldering gear, Letovská stavební
JAK SI TO ASI PŘEDSTAVUJEME:
10.00 ukončení prezentace závodníků
10.00 - 11.30 přesuny, seznámení s pravidly, obhlídka (pro některé vydejchání po
předešlé náročné noci)
11.30 - 18.00 závod
večer a noc to ostatní
PRAVIDLA (vymykající se obvyklým zvyklostem) A PODROBNOSTI K SYSTÉMU
Píšu proto, že vloni kdosi hořekoval nad nejasnostmi a za "obvyklou zvyklost" považuji to, že se leze jenom částma těla, maglajz se může (třeba i jíst) a stavění je zakázáno (pokud není vysloveně povoleno). Ještě se o tom možná někdy někde rozepíšu obšírněji, ale teď alespoň krátké varování - NA PETROHRADU JE ZAKÁZÁNO POUŽÍVÁNÍ KALAFUNY V JAKÉKOLI FORMĚ (např. směs s magnéziem), vyjma mazání smyčce na houslích, violoncellu apod. A z jaké že pozice vyslovuji tento zákaz? Z pozice lezce, který se snaží Petrohrad pro ostatní "zprovoznit", nic víc, nic míň. Respektujte prosím toto pravidlo.
- lezou se přichystané bouldery uvedené v seznamu, který má k dispozici každý závodník
- leze se v předepsaném časovém limitu (ca. 6 hod.)
- lezou se tři typy boulderů:
a) ze stoje (bez označení za klasifikací) - stoupnu si pod kámen a lezu nejlehčí možností ve směru šipky nebo ve směru popsaném v popisu k boulderu, dbám označených omezení, jako je např. zákaz používání hrany nebo spáry
b) z chytu (za klasifikací je napsáno "CH") - nástup z označeného nebo popsaného chytu (chyt se musí skutečně držet staticky, lezec staticky nastoupí do stěny a teprve potom leze, nikoli, že se chytne a odrazí ze země), ostatní viz "ze stoje", kde je označení "(CH)" znamená to, že přerostlí lezci nesmí rovnou sáhnout (vyskočit) na vrchol, ale začínat staticky z výšky kam dosáhne normálně rostlý jedinec (165 až 170 cm)
c) ze sedu (za klasifikací napsáno "SD") - sednu si a lezu z míst, kam dosáhnu, není-li určeno v popisu k boulderu jinak, používají se na nástupu pouze chyty pod vodorovnou čárkou na šipce , nohy mohu mít kde chci, třeba za hlavou, omezení viz "ze stoje"
bouldery jsou obodovány takto:
4 Fb 1 bod, 4+ Fb 2 body
5A Fb 3 body, 5B Fb 4 body, 5C Fb 5 bodů
6A Fb 10 bodů, 6A+ Fb 15 bodů, 6B Fb 20 bodů
6B+ Fb 25 bodů, 6C Fb 30 bodů, 6C+ Fb 40 bodů
7A Fb 50 bodů, 7A+ Fb 70 bodů, 7B Fb 100 bodů
7B+ Fb 150 bodů, 7C Fb 210 bodů, 7C+ Fb 290 bodů
8A Fb 400 bodů
traverzy (tr) jsou hodnoceny o stupeň měkčeji, tedy např. 7A Fb = 7A+ Fbtr = 50 bodů
- bouldery, které mají několik variant přelezu (SD, CH, ze stoje) jsou v seznamu psány pod stejným pořadovým číslem, tzn. za přelezení takovéhoto boulderu je možné získat pouze jedno (nejvyšší) bodové ohodnocení - příklad: boulder číslo 15) Ze stoje 6A = 10 bodů, Z chytu 6C CH = 30 bodů, Ze sedu 7B SD = 100 bodů, pokud vylezu nejprve boulder ze stoje, pak z chytu a nakonec i ze sedu, vždy si zapisuji pouze nejvyšší dosažený počet bodů, tedy v tomto případě 100 bodů
- obtížnostní struktura kvalifikace:
4 až 4+ ca. 15 boulderů 5A až 5C ca. 25 boulderů
6A až 6C+ ca. 50 boulderů 7A až 7C+ ca. 40 boulderů (tři 8A)
(obsaženy všechny varianty, počet je tedy vyšší než počet reálně hodnocených boulderů), kdo se absolutně neorientuje v klasifikacích, tak tedy věřte, že stupnice boulderová lze velmi těžko srovnat s lezeckou lanovou, ale řekněme, že existuje srovnání výkonů, tedy lezec zvládající 7 UIAA poleze někde na hranici mezi 5 až 6 Fb, osmičkář v UIAA by se měl pohybovat výkonnostně kolem 6B až 6C, práskač drtící 9 UIAA může směle zkoušet 7A až 7B a ti ostatní nechť lezou, co chtějí
- k dočištění skály je možné použít nejrůznější kartáče a kartáčky (včetně drátěných),
nepřípustné je používání jakýchkoli nástrojů pro odlupování lišt nebo urážení krystalů apod.
- dojde-li k ulomení chytu (stupu) nebo jeho zmenšení, v závodu se pokračuje dál a to i
v případě, že boulder takto zlehkl nebo ztěžkl (bodování se nemění)
- do seznamu boulderů každý závodník vpisuje přelezené bouldery a před odevzdáním seznamu předem domluveným způsobem označí desítku nejtěžších přelezů (kontrola závodníků namátková)
- závodník si v zájmu vlastní bezpečnosti zajistí chytače nebo bouldermatku na odskok
- závodník se musí dostavit zpět na místo startu nejpozději do skončení časového limitu pro kvalifikaci (čas se určí na místě před startem)
- pořadatelé budou neustále "pendlovat" mezi závodníky, v případě nejasností se na ně račte obrátit
Jo a děláme to pro Vás, tak nás nasměrujte, co byste ještě chtěli vylepšit, změnit, doplnit ?, neslibuju, že to půjde, ale zkusit to můžeme.