ČHS řeší odpovědnost za škody způsobené stavem lezeckých cest
ČHS zveřejnil právní analýzu, dle které na něj padá odpovědnost za škody na zdraví či životě způsobené stavem lezeckých cest, a navrhuje úpravu stanov a další opatření, aby nebylo možno odvodit odpovědnost ČHS a aby jeho právní postavení odpovídalo realitě.
Světový pohár v lezení v Lublani ve Slovinsku plánovaný na září byl kvůli koronaviru zrušen, informovala IFSC. Mezinárodní federace soutěžního lezení dále oznámila, že mistrovství Afriky, z něhož vzejde doplňková nominace na olympiádu, bude 10. až 13. prosince v Jižní Africe.
U zraněného lezce v obtížně dostupném terénu na Broumovsku zasahovala s vrtulníkem o minulém víkendu letecká záchranka. Ze zásahu zveřejnila videozáznam na Facebooku.
ČP v lezení na obtížnost v Jablonci bude 27.6.2020
Druhý letošní nominační závod - Český pohár v lezení na obtížnost pro dospělé i mládežnické kategorie se má konat 27. června 2020 v Jablonci nad Nisou. Dalším potvrzeným termínem je Český pohár v lezení na obtížnost pro děti do 14 let v Olomouci 5. září 2020, oznámil ČHS.
Čtvrtou Češkou, které se podařilo přebouldrovat obtížnost 8A+, je Lucka Hrozová. Podařilo se jí vylézt boulder Divoké Vlny na Kvočnách v Českém ráji. Tuto obtížnost přelezly ještě Ivana Řezníková, Gabriela Vrablíková a nedávno Jana Vincourková. Zeptal jsem Lucky, jak to bylo:
Tento díl videotýdeníku Adama Ondry na Youtube je dokončením epizody z minulého týdne o prvopřelezu nové nejtěžší cesty v Čechách - Bohemian Rhapsody za 11+ (9a+).
Mistrovství Asie a mistrovství Oceanie budou v prosinci
Lezecká mistrovství Asie v čínském městě Xiamen a Oceánie v australském Sydney budou v prosinci. Termíny obou akcí, které jsou zároveň kvalifikačními závody na OH Tokio a které byly odloženy kvůli koronaviru z března, oznámila včera IFSC.
Valná hromada ČHS bude v sobotu 13. června 2020 v Praze
Kvůli koronavirovému omezení odložená valná hromada ČHS se uskuteční v sobotu 13. června 2020 v Praze na Strahově. Podle dnes zveřejněného zápisu o tom rozhodl rozhodl výkonný výbor horosvazu na jednání 5. května.
Jana Vincourková zapisuje bouldry za 8A+ včetně prvovýstupu
Jana Vincourková si zapsala v uplynulých dnech dva bouldry za 8A+, a to včetně jednoho prvovýstupu. S jedním přelezem z loňského listopadu má tak zapsány celkem tři 8A+. Je třetí Češkou, která dokázala přebouldrovat tento stupeň obtížnosti.
Legendární lezecký závod Rock Master 2020, plánovaný na konec srpna v severoitalském středisku Arco, byl kvůli koronavirové pandemii zrušen. V tiskové zprávě to oznámili pořadatelé. Počítají, že další Arco Rock Master by měl být v roce 2021.
ČHS řeší odpovědnost za škody způsobené stavem lezeckých cest
ČHS zveřejnil právní analýzu, dle které na něj padá odpovědnost za škody na zdraví či životě způsobené stavem lezeckých cest, a navrhuje úpravu stanov a další opatření, aby nebylo možno odvodit odpovědnost ČHS a aby jeho právní postavení odpovídalo realitě.
Analýzu horosvaz zveřejnil v podkladech na nadcházející valnou hromadu. Zde přinášíme plné znění pasáže týkající se této problematiky:
"Odpovědnost za škody způsobené stavem skalních oblastí a lezeckých cest
ČHS nechal vypracovat právní analýzu odpovědnosti ČHS za případné škody způsobené stavem skalních oblastí a lezeckých cest, neboť považoval za nutné reagovat na současnou situaci, která je charakterizována zvyšujícím se počtem lezců a požadavkem řady z nich na bezpečnost, kterou nelze v přírodním terénu na skalách zajistit, a hledáním viníka v případě, že dojde k nehodě a následné škodě na zdraví či dokonce životě.
Z právní analýzy vyplývá následující:
- Žádná právní norma nepřikazuje ČHS, aby se staral o údržbu skal, jištění, zajišťoval bezpečnost skalních oblastí (dále jen „údržba, bezpečnost“).
- Odpovědnost ČHS za údržbu a bezpečnost však může být vyvozena z vnitřních dokumentů ČHS – z pravidel lezení a ze Statutu Centrální vrcholové komise a oblastních vrcholových komisí. Odpovědnost ČHS lze, byť jen teoreticky, odvodit i ze současného znění Stanov ČHS.
- Poukazování na „lezení na vlastní nebezpečí“ je vzhledem ke znění výše uvedených dokumentů právně neplatné. S pojmem „lezení na vlastní nebezpečí“ je ale možno pracovat v rámci osvěty.
- Za současné situace nelze vyloučit, že ČHS bude v případě nehody způsobené stavem skalních oblastí a lezeckých cest (fixní jištění) odpovědný za náhradu škody na zdraví či životě poškozeného.
- ČHS je v takovém případě povinen uhradit skutečnou škodu vč. ušlého zisku a popř. i nemajetkovou újmu. Povinnost k náhradě škody může být snížena, došlo-li např. k pochybení na straně poškozeného. Možnost ČHS zprostit se viny odkazem na mimořádné okolnosti je minimální.
- Závazek zajišťovat údržbu a bezpečnost a povinnost uhradit škodu se vztahuje vždy přímo k ČHS, který odpovídá i za práci správců skal a popř. jiných „třetích osob“. V případě prokázání zavinění na straně správce skal či jiné „třetí osoby“ by ČHS mohl následně požadovat regresní náhradu škody, která je však limitována u zaměstnance zákoníkem práce.
- Prvovýstupce je za současné situace vůči ČHS v obdobném postavení jako jiná „třetí osoba“ – pokud neporušil pravidla, nebo jimi není vázán, je za úhradu škody odpovědný ČHS, nicméně vždy bude posuzována konkrétní situace.
- Povinnost lezců zkontrolovat si stav jištění apod. není právně vymahatelná, protože ČHS neprokáže, že lezci s touto povinností souhlasili. Lezci a obecně „třetí osoby“ mají pouze povinnost chovat se tak, aby nedocházelo k neodůvodněným škodám.
Závěr, návrhy opatření:
Výkonný výbor považuje současný systém správy a údržby skal prostřednictvím Centrální vrcholové komise, oblastních vrcholových komisí a správců skal za přínosný a považuje za vhodné v něm pokračovat. Současně ale považuje za nutné učinit opatření, která upraví právní postavení ČHS, vrcholových komisí i správců skal tak, aby odpovídalo reálné situaci a možnostem zajišťování údržby a bezpečnosti.
Navrhuje se:
- upravit čl. II Stanov ČHS – Poslání a činnost ČHS, tak, aby z něj nebylo možno odvodit odpovědnost ČHS za údržbu a bezpečnosti,
- upravit ve stejném duchu pravidla lezení a Statuty CVK a OVK,
- upravit webové stránky ČHS, popř. i databázi Skály ČR a posílit osvětovou činnost se zdůrazněním, že při provozování horolezectví v přírodních terénech nelze zajistit míru bezpečnosti jako na lezeckých stěnách.