"Vidím to tak, že v momentální situaci, kdy je kombinace dána, je to asi nejrozumnější řešení," napsal dnes Adam Ondra v odpovědi na dotaz Lezce, v kterém jsme ho požádali o pohled na nově schválená pravidla závodů IFSC pro olympiádu.
"Kvalifikace a finále ve třech disciplínách bude nejférovější, zamezí to situaci, že by třeba rychlost byla kvalda a obtížnost finále, kdy by vypadly všichni obtížnostníci v rychlosti a o olympijskou medaili by si to rozdávali rychlostní specialisté na lehké cestě na obtížnost. Protože i takové byly návrhy. A omezila se i varianta s koeficienty, kdy by výsledek za rychlost měl třeba menší váhu než z jiných disciplín, což by pro normálního diváka asi bylo stěží pochopitelné.
Na druhou stranu, celý závod bude organizačně a časově extrémně náročný, což je něco, co asi MOV zrovna nechtěl. Kvalifikace bude čistého času probíhat alespoň 5 hodin, finále pak 4 hodiny. A to je jen jedna kategorie! V obrovské konkurenci ostatních sportů na olympiádě, kdy se závodí ve více sportech ve stejný čas, mám strach, že většina televizí to ani nebude vysílat, protože proč by vysílala něco tak dlouhého a zároveň těžce vysvětlitelného? Rozhodně ne v zemích, kde nebudou mít želízka v ohni. Kdyby to bývala jen jedna disciplína, finále hotové za 50 minut (ať už obtížnost či rychlost, bouldery déle), komentátoři by byli schopní to nelezcům vysvětlit, asi by to bylo všechno atraktivnější.
A jinak to má tyto implikace - rychlostní specialisté asi nebudou mít šanci na postup do finále do první šestky, takže ve finále budou ti, kterým jde obtížnost a bouldering. A ve finále pak už rychlost bude velmi rozhodovat, protože budou závodit rychlostní "mantáci" mezi sebou. Smutně konstatuju, že mě určitý trénink rychlostnické cesty nemine. Bude zajímavé, jestli někdo z bouldristů se třeba přiblíží rychlostním specialistům. Zatím se tomu opravdu nikdo neblíží a to ani Sean McColl, jeho nejlepší čas je o 50% delší než světový rekord. To je jako porovnávat Bolta se žákem druhého stupně ZŠ, co zaběhne v tělocviku stovku za 15s. Sázím třeba na Honzu Hojera, že by asi potenciál měl. Já ten potenciál nemám a ani kvůli OH nejsem ochoten se tolik obětovat. Budu doufat, že "průměrná" rychlost v kombinaci s kvalitními ostatními disciplínami udělá dobrý výsledek."
Zpráva o nových pravidlech:
IFSC schválilo nový formát lezeckých závodů pro olympiádu
Adam Ondra na MS v lezení na obtížnost v Paříži, foto: Eddie Fowke - IFSC
Adam Ondra na MS v lezení na obtížnost v Paříži, foto: IFSC