Chtě je předložit na Lezci , jsem se postupně dopracoval ke zjištění, že bez objasnění
základních normových požadavků na karabiny, bych odvedl polovičatou práci.
Téma karabin a jejich použití je široké a zpracujeme část s Bolkem v Metodických ústřižcích.
Karabiny se používají hlavně jako spojovací prvek jistícího řetězce, ale v poslední době i jako funkční součástka jistítek a šplhadel. Ve spojení s lanem k vázání polouzlů (Za polouzel považuji uzel, který se bez karabiny rozpadne a karabina je jeho funkční částí např.smyčka Garda nebo Rémy).Lze z nich vytvořit slaňovací brzdy. Někteří zoufalci je využívají jako specifické vklíněnce- na to nejsou určené a zkoušené. Velmi dobře se s nimi otevírají pivní láhve (to vyvaklává zámek). A asi by se našlo i jiné využití.
Znám dvě platné normy pro karabiny :
ČSN-EN 362 Spojky - norma vztahující se na
karabiny používané při pracích ve výškách. Tato karabina , může to být i hák, musí mít podélnou nosnost 15 kN a musí se otevírat pomocí dvou na sobě nezávislých pohybů. Což splňuje např. běžná karabina se šroubovací či jinou pojistkou zámku. Nejdřív musíte zámek rozšroubovat a pak jej odmáčknout. Ale pozor neodpovídá tomu např. karabina Maillon (Quicklink), která se pouze šroubuje.
Neodpustím si poznámku : Pro práce ve výškách jsou nejvhodnější ocelové vysokopevnostní karabiny samozřejmě s pojistkou zámku (ne Twist Lock), které eliminují většinu nedostatků karabin ze slitin hliníku.
ČSN-EN 12275 – Horolezecká výzbroj – Karabiny
To je naše – horolezecká a lezecká parketa.
Karabiny dělí na :
1.Základní karabina – typ
B.
2.Karabina HMS –typ
H
3.Karabina pro zajištěné cesty – typ
K
4.Karabina se zajištěnou polohou lana – typ
D
5.Speciální karabina do skoby – typ
A
6.Karabina se šroubovacím zámkem – typ
Q (Quicklink)
7.Oválná karabina – typ
X
U karabin typu H , K , X musí být toto označení uvedeno v kroužku na karabině, u ostatních ne, i když jsem běžně viděl označení D v kroužku na karabinách určených pro expresky (se zajištěnou polohou lana).
B - Základní karabina
Ve vrchním ohybu karabiny musí být místo pro dva čepy průměru 11 mm,
Minimální pevnostní požadavky na karabinu jsou patrné z obrázku.
Při zkoušce pevnosti v podélném směru jsou čepy průměru 12 mm a v příčném jen 10 mm.
Zámek musí jít otevřít i při zatížení 800N (cca 80 kg) a síla pro otevření zámku musí být větší než 5N.
H – Karabina HMS
Obvykle hruškovitého tvaru, přednostně používaná k dynamickému jištění např.pomocí poloviční lodní smyčky (německy Halbmastwurf z toho zkratka HMS)
Jsou na ni kladeny stejné pevnostní nároky jako na typ B, jen nosnost s otevřeným zámkem může být menší (6 kN). Musí být označena symbolem H v kroužku . Zámek musí být opatřen pojistkou (nemusí ale může být automatická). Jestliže má automatickou pojistku zámku nemusí být zkoušena s otevřeným zámkem.
K – Karabina pro zajištěné cesty
Z německého Klettersteig vychází označení K. Přednostně určená pro tyto „Via Feraty alias Klettersteigy“.Má větší podélnou nosnost než kar.B zvýšenou na 25kN při zavřeném zámku. Má předepsané větší rozevření zámku na 21 mm a v ohybu musí být místo na ocelové lano průměru 21 mm. Musí mít automatickou pojistku zámku. Nemusí být zkoušena s otevřeným zámkem – důsledek požadavku automatické pojistky.
Pojistka zámku a automatická pojistka zámku co to je ?
Pojistka zámku je např. známá převlečná matice na zámku , bajonetová pojistka atp. O jejím uzavření můžeme rozhodnout ale otevření zámku musí nastat po alespoň dvou různých , na sobě nezávislých pohybech. Automatická pojistka uzavře karabinu po uzavření zámku sama a k otevření zámku karabiny musíme použít opět dva různé , na sobě nezávislé pohyby.
Pozor na starý známý Twist Lock. Ten má tendenci se otevřít po zachycení opletem lana sám.
Podle posledních poznatků (P.Schubert) není ani karabina s pojistkou zámku absolutně bezpečná. Viz příklady vylomení zámku především špatně založenou a přetočenou slaňovací osmičkou.
D – Karabina se zajištěnou polohou lana
Požadavek je pouze na podélnou nosnost a nosnost s otevřeným zámkem.Ty jsou stejné jako u základní karabiny typu
B.D karabina musí být konstruována tak, aby ji bylo možno zatížit jen v jednom směru (známá Mamba od DMM a její následovnice z ostatních stájí).
Přesto si neodpustím poznámku k jejímu použití jako lanové karabiny v expresce. Dosud žádný ,mě známý výrobce, neochránil radius expresky probíhající okolo karabiny. Boky expresky podložené profilem karabiny se po pádu a kyvu expresky po skále mohou natrhnout.To řeší např. návlek String od Petzla.
A – Speciální karabina do skoby
Např. známý Frog od f. Kong.Konstruována tak, aby zatížení mohlo působit jen v jednom směru. Nosnost min 20kN.
Q – Karabina se šroubovacím zámkem (Quicklink)
Jsou to známé Maillonky, původně spojky na řetězy a „D“ a delta spojky importované do horolezecké techniky.
Podélně musí vydržet 25kN, příčně 10kN a k uzavření musí být potřeba alespoň 4 otáček převlečné matice. Otevřená se nezkouší. Správné zašroubování by mělo být indikováno např.barvou.
X - Oválná karabina
Tato karabina by měla být víceméně souměrná podle svislé osy, opět se do ní musí vejít dva čepy(lana) průměru 11 mm, zámek se musí otevřít min. 15 mm, ale nosnost karabiny může být snížená a tato karabina neposkytuje mnohdy plnou ochranu v případě pádu. Je určena pro menší zatížení. Její výhoda spočívá v dobré manipulaci ve skobách (technické lezení) a je hojně užívána jeskyňáři . V lezení ji uvidíte na mnoha obrázcích z Yosemitů.
Podélná nosnost min 18kN, příčná 7 kN a s otevřeným zámkem 5kN.
A co musí na karabině být povinně vyznačeno ?
Minimálně
Jméno výrobce nebo dodavatele či dovozce.
Typ karabiny povinně jen u karabin H,X,K.
Nosnost kterou garantuje výrobce - podélná, příčná, s otevřeným zámkem v kN.Pochopitelně jen ty nosnosti, které u jednotlivých typů norma vyžaduje.
Na karabině by mělo být výrobní číslo předepsaného obsahu.
Někteří výrobci mají na karabinách i jiné řeči, nepovinné.
Norma dále doporučuje, aby byly karabiny konstruovány tak, aby vracely při zatížení pádem lano do polohy, kde jsou zkušební čepy.To je pěkné např. u karabin D (Mamba atd.), kde jsou přímo žlábky v ohybu karabiny.
Norma je obsáhlejší, toto je jen základní přehled potřebný k orientaci v následujícím článku –
Poškozené a neidentifikované karabiny.