V lezeckém světě vídaný, ale zatím minimálně popsaný druh, jsou lezci ponožkáři. Tuto práci bych rád věnoval jim a dále všem ostatním, co se ponožkáři stanou.
Ponožkologie
Není to jenom věda o ponožkách, jejich nošení, vrstvení, materiálech a typech. Slovo samotné, hlavně jeho anglický výraz „sockology“, má interdisciplinární přesah, který sahá od vědeckého přístupu v oblasti textilních materiálů, medicíny, přes různé filozofické směry, dogmata až po samotný životní styl a přístup lezců ponožkářů (angl. plurál sockologists). Dosáhnout v tomto oboru na akademické tituly znamená roky dřiny. Držitelé doktorských titulů, jenž je vysoce ceněným, poznáte podle zkratky PhDS.
Vyznavačům životního stylu se pak v anglicky mluvících zemích říká zkráceně socker. Tento výraz nesmíme zaměňovat s výrazem soccer, neboť jakékoliv spojení s čutálismem vnímají lezci sockaři (z anglického sockers) jako velmi hanlivé.
Historie
Milníky lezení a horolezectví si vlastně bez ponožek nelze představit. Ve výškovém horolezectví je sockology zásadní - kombinuje znalosti materiálů, (bio)mechaniky, medicíny a dalších vědeckých disciplín. Právě držitelé titlu PhDS představují při plánování himálajských výprav významný prvek. Mnoho horolezců s omrzlými prsty si poté ještě dlouho vyčítá, že nenajali odborníka nebo alespoň vzdělaného sockaře před plánováním své expedice.
Ve skalním lezení měli vždy sockaři významný vliv. Lezec, který si nedokázal vzít vhodné ponožky do svých lezeckých bot – důchodek byl odsouzen k nezdaru. Mluvíme-li o ponožkářích, pak musíme zmínit jimi vždy plně respektovanou skupinu bossích lezců, kterým se zkráceně říkalo BOSSové. Mnoho těchto bossů právě pocházelo z ponožkářských řad.
Vyvstává otázka, proč nyní tolik lezců nenosí ponožky?
Současnost
Sdružování lezců ponožkářů umožňuje LAP (Lezecká asociace ponožkářů), která je obdobou americké NASA (NAtional Sockers Association), jímž může být každý ponožkář členem, pokud používá ponožky při lezení a vyznává některou základní ponožkářskou hodnotu a myšlenku. Financování americké NASA odpovídá správnému přístupu státu ve financování takové významené organizace. V USA si uvědomují zejména význam NASA po velkém společenském faux pas Paula Wolfowitze.
Z výše uvedeného poté vyplývá chabá a mylná argumentace neponožkářů ohledně těsností lezeček, klouzání nohy v lezečce při použití ponožek apod. Nejhorším výrokem je klišé „všichni lezou bez ponožek“, která takové lezce usvědčuje ze stádnosti, odmítání vědeckého přístupu, přes otravování vzduchu v šatnách až po opravny lezecké obuvi.
Hodnoty ponožkářů
Hygiena, ochrana, odsávání potu, fixace nohy, přizpůsobování roztahující se lezečce a povětrnostním podmínkám, používání ponožek jako odstředivky atd. atd.
Druhy sockařů
Klasik – nosí běžné tenčí bavlněné ponožky končící nad kotníky. Výhody ponožek spatřuje v hygienické úrovni, odsávání potu, ochraně kotníku před odřením resp. v případě odření slouží ponožka jako provizorní stavěč krve. Reprezentant kategorie: já.
Cyklista – nosí cyklistické ponožky pod kotníky. Výhody ponožek spatřuje jak v hygienické úrovni, tak fixaci nohy. Cykloponožky má kvůli snížení váhy, příp. aby mu nesjížděly z kotníků. Reprezantant kategorie: Martin Klemsa
Ladič – začíná většinou s velmi tenkými a končí vlněnými ponožkami příp. kombinuje několikero ponožek. Ladič kombinuje tloušťku a materiál ponožek dle roztahování lezeckých bot, čím více se boty roztahují, tím silnější ponožky volí. Reprezantat kategorie: Petr „Bejbs“ Babinec.
Silonkář – do lezeček si bere silonky. Důvody jsou +- podobné jako u prvních třech skupin. Reprezentant kategorie: tak to jméno mi teď vypadlo.
Meteorolog – do lezaček si volí ponožky podle aktuálního počasí. V létě funkční tenké, s přibližováním bodu mrazu přechází k termo. Reprezantant(ka) kategorie: radši ne, by se mohla urazit.
Podklolenkář – věřím, že tento druh lezce někde je, ale v rámci výzkumu se ho zatím nepodařilo najít, a to i přes pečlivý průzkum v německy mluvících zemích. Reprezantant kategorie: pomozte nám ho najít !!
Občasníci – setkal jsem se s lezci používající ponožky příležitostně (zima, specifický druh lezení ve spáře) či netradičně (Karel „Záviš“ Zrzavecký ponožkami vycpával spárové rukavice pro lezení v širočině). Tyto skupiny však zatím neřadíme mezi ponožkáře.
Díra na trhu
Je s podivem, že výrobci a prodejci horolezeckého haraburdí už dávno nepřišli na trh s ponožkami „Climbing shoes compatible“, „Ladies style“ apod. My zkušení už máme odladěné „naše“ typy ponožek, ale považte co začátečníci, koupěchtivé, módou posedlé lezkyně a další. Pro ty by to rozhodně chtělo něco se správnými potisky, pojmenováním a nejlépe EN normou. Bez značkových lezeckých hadříků si dnes horo-lezectví nedokážeme představit, tak jak jste mohli zapomenout na lezecké ponožky?
Závěr
Rozrůstající skupina lezců ponožkářů vrací zpět ozkoušené praktiky a postupy zvyšující úroveň lezení. Pro váhající doporučuji dokument Ostrov čarodějů, kde uvidíte jednoho z čestných ponožkářských členů Jiřího „Prcase“ Slavíka.
Jsem zarytý ponožkář a nedám na ně dopustit. Jen mě občas udivují uvivené pohledy bosáků, co že jsem to jako za blázna. Já v tom vydím pouze samá pozitiva
Jeden náš nejmenovaný kamarád (Tomáš) je zvyklý nosit do lezaček "silonové punčošky". Vždycky je hrozně smutnej, že při jejich nákupu na něj prodavačka kouká jako na uchyláka. Takže -
v ponožkách lezou jenom buzeranti.
Myslíš toho, co chodí na Smíchoff? Tak na jeho jméno jsem si nemohl vzpomenout :-) Kdo nezkusil silonky, tak nemůže hodnotit. Mě silonky nevyhovujou, ale aspoň sem si je půjčil od přítulky a zkusil. Rozborku výrobců, kvality, použití příslušného DIN však s radostí přenechám silonkářské metodické komisi.
Při čtení se mne dotkl fakt, že jako "občasník" se nemůžu mezi ponožkáře počítat... Bossáci mě nechtějí, sockologové taky ne. Seru na vás jdu si začutat
Paráda, humorné. Setkal jsem se s typama, který mají ponožky staršího data s různými otvory ve spodní části, jen aby byl na venek vidět lem řadící je k Soc. Někteří "s-páraři" dokonce odpárali spodní části úplně a chrání jen kotníky. Zvláštní nesportovní taktiky užívají lezci, jejichž specielně neprané ponožky je doslova nadnáší.
Neprané ponožky se odstaví do kouta, kde čekají na zimní využití namísto těžkých a drahých skeletů. Jinak na téma „Citový vztah k lezeckému oblečení a materiálu“ připravuje rozsáhlou práci tým doktora Skoby. Jednou z kapitol by také měla být „Oblíbené obleční – koupě, opotřebení, rozvoj, látání a nelátání otvorů“. Je to moje druhá nejmilejší kapitola hned po „Citový vztah k přeseklým, opotřebovaným a jinak poškozeným lanům“.
projdi si fotky s Bacharem a máš typického podkolenkáře (aspoň z těch straších fotek z éry trenkařů). Podkolenky v barvě bílé, nahoře dva pruhy - červený a modrý
Ještě jeden z mých oblíbených důvodů zarytého ponožkáře typa nadkotníkového: V parném létě lezouce v kraťasech čistím o nadkotníkovky lezečky bo moje ochlupení v pro tento účel vhodných partiích jest nedostačující :-D
K (BOTA JMÉNEM)ponožkám mi MELICHAR připadá příhodné a Ty jsi nějakej outlocitnej, se mi zdá;-)
A vůbec, i pod jiným jménem, růže stejně sladkou vůni má... tak a máš to! (i od klasika, hádej:-))
Hrdě se hlásím k Ladičům. Cesta byla dlouhá. Začínal jsem jako BOSSák, dokonce v kopačkách (důrazně bez ponožek) aby mě alespoň něco odlišovalo od čutálistů. Začátečnícké BOSSácké dogma jsem po pár letech občas porušil hlavně z důvodů teplotních stal jsem se meteorologem. A postupně zřejmě i pozitivně ovlivněn Bejbsem jsem skončil jako Ladič.
Bylo na čase tento aspekt konečně trochu rozvést, věřím že hlubší výzkum nás může posunout až o stupeň UIAA.
Tak to sem nepřesně popsal druh BOSSáků. Bossáci jsou lezci, co lezou nejenom bez ponožek, ale i bez botiček, tak jako leze např. Berndt Arnold v Sharp Endu.
...máte tu těžkou mezeru, vynechali jste lezecký chlupatý ku*vy co lezou zásadně ve skrytejch podvazkách. Poznávací znamení: brousí kruhy a skálu když tahají roštěnku na toprope a odspoda se chvástají větami typu "to VIIb nebylo zadarmo" apod.
Pozor, svojí chybu si nenechají vysvětlit.
Reperezentant této skupiny: jméno neznám, ale má chlupatou hlavu, dlouhosrstýho chlupatýho psa, místy chlupatou roštěnku, prorezlýho leč místy stále ještě bílýho kombíka (uvnitř samozřejmě chlupatýho) a hlavně děsně chlupatý lano od toho, jak výše popsaným způsobem brousí na Kozelce, Suškách, ale nejspíš i kdekoli jinde. Nic proti Plzeňákům, naopak jestli ho znáte, depilátorama HRR na něj!
Nosim ponozky ze dvou duvodu.
1 - smrad co se nekterym line z lezecek je hroznej a nez tohle, tak radeji nic. Zvlastni je, ze jsou na to nekteri snad jeste hrdi...
2 - mam i v lete studene nohy a moje telo na to reaguje termoregulacnim pocenim. Tady to v podstate prechazi k bodu jedna.
Nosim kratke, pod kotniky. Je opravdu takovy rozdil mezi lezenim bez ponozek a s ponozkama? Jako zacinajici nemehlo, ktere evidentne nema nadani jsem rad, pokud vylezu aspon neco. Pokud sundam ponozky, 9b+ asi nepolezu.
Kašli na blbečky a frikulíny. Ponožky nosím i do sandálů, protože se mi chce a je mi to pohodlné. Všechno ostatní je mi ukradené. Zejména podobné debaty. Pokud má někdo něco proti ponožkám, je to jeho problém, ne tvůj.
A fakt ti ponozka pomuze proti studenym noham? Ja mam pomerne tesne lezecky a kdyz do nich jeste narvu ponozku, tak uz je noha tak sekrcena, ze se dokrvuje jeste o poznani hure a noha mrzne o to vic.
Jak říkám jsem ponožkář a nevim proč z toho bosáci dělaj takovou vědu. Ať si každej leze v čem chce... mě třeba ponožky vyhovujou proto, že se do lezeček líp dostanu a míň mě tlačej... Jako že bych lez naboso líp rozhodně říct nemůžu, pokud má člověk dobrý boty, ten čtvrtmilimetr dle mého názoru ani na miniaturních stupech nehraje roli...
Tak si lezte každej v čem chcete a ať to leze...
Je to jednoduchy, jako facka. Na spoustu cest, kde jsou opravdu hodne maly stupy je potreba mit i hodne maly lezky a do tech bez silonek proste nevlezete, nebo s opravdu velkou namahou... mimoto lezky pak alespon min smrdi.