Prvovýstup alpským stylem SZ pilířem na Talung 7349 m n.m.
Mára Holeček a Zdeněk Hrubý: Prvovýstup alpským stylem severozápadním pilířem na vrchol Talungu (7349 m n.m.).
"Zdravím,
posíláme Vám pozdrav z Nepálu, z místa, které by se bez nadsázky dalo označit, jako horoucí řiť medvěda," napsal nám na Lezce dnes ráno Mára Holeček.
"Právě již čekáme na letadlo, jež nás posune přes Kathmandu blíže k domovu. Ve stínu je 40 stupňů a i vzduch se líně tetelí. Snad jedině vychlazený Carlsberg padající do našich vyprahlých volátek, se dá označit přívlastkem civilizační vymoženost, jinak hotový středověk :-).
Ale k věci, naše první expedice Never Stop Exploring - Nepál, se dá již označit za exklusivně úspěšnou. Z českého horolezeckého úhlu se jedná o nejlepší výstup od pádu bolšána v Himálajích a to prosím bez toho, že bychom ztratili soudnost. Ze světového pohledu bude patřit mezi nejvýznamnější podniky ve velehorách letošního roku. ...
... Shrnuto a podtrženo: Prvovýstup alpským stylem severozápadním pilířem na vrchol Talungu (7349 m n.m.), za sedm dní lezení ve stěně a šest přetrpěných bivaků, ve dvou lidech bez další cizí podpory. Délka výstupu 2500 m, obtížnost M6+,WI6. Oblast Kangchenjunga, východní Himálaj – Nepál."
Dle tohoto to vypadá, že by páteční TK měla být i veřejně přístupná = povídání od Máry a Zdeňka z první ruky:
www.pohora.cz/ doporucene-akce/prijdte-privitat-maru-holecka-a-zdenka-hrubeho/
vykon je to peknej.mara konecne neco peknyho zase vylezl.nemyslim si ze budou jediny,kdo udelal nejakej poradnej prvovystup ve velkych horach.urcite kdyz se dostanou do nominace na zlatej cepin,tak by to byl obrovsky uspech.
Tak to jo, se 160 mega ve stružoku, to se pak nelze divit, že hoši a děvčata, co spolu mluví, nedokážou pochopit, že ostatní i u mnohem banálnějších záležitostí to se svými možnostmi mají jinak...
Hlavne to chce nefnukat, nevymlouvat se a neco pro to delat. Spousta lidi nejakou dobu maka a pak jede na par mesicu delat co je bavi, at uz je to lezeni, surf, snowboard nebo potapeni. Staci tomu vsechno podridit, neco trochu umet a nebejt liny lemro.
A kdyz ses v necem spicka v republice, tak i ti sponzori pustej nejakej chlup.
jako levný to nemohlo být ani náhodou, když pominu permit, tak jenom ta náročná logistika pod kopec(byl jsem tam na treku), jestli si někdo myslí že je to zájezd za 100t, tak se plete, výkon super, škoda, že ne víc po pilíři
Hele, JiBe,nekňourej.
Sestav tým, nech se zvolit do vedení
ČHS, nastav systém hospodaření tak, aby pro tebe něco zbylo a můžeš čerpat na svoje lezení taky.
A proč jako skromnost?! Proč zrovna ta by měla čišet. Minule se tu do nich každej trubka sral. Skromnost si strč do krabice od bot. Bude se ti hodit ve stáří. V důchodu,pokud bude. Každýmu co jeho jest. Jim zrovna ta sláva nebo obdiv.
Pokud se chteji srovnavat s minulymi generacemi (tak jak to sami navrhuji), nepamatuji se, ze by Rak, Lanc, Sulovak, nebo nekdo jinak uznavany proklamoval, ze jeho vystup byl nejlepsi za nekolik poslednich desitek let. Halt je to jina doba ....... Jak jsem psal, uctyhodny vykon, prezentace vsak vola po oceneni a slave ....
tady asi někomu nedochází, že každý další prvovýstup je vlastně logicky těžší a těžší a interval prvovýstupů se prodlužuje, takže mluvit tu o desítkách let je opravdu na místě... a nejde jen o obtížnost samotného lezení... baví mě jak tu všichni mluví o prachách, ale kde máš ty zástupy realizačního týmu???? Nemyslím si že to zas tolik nestálo...
Co je to za blbost, že každý další prvovýstup je těžší? To snad záleží na kopci, vybraném směru a aktuálních podmínkách ve stěně. Navíc, porovnávat technicky těžký prvovýstup na šestitisícovku se sněhošlapem na osmu je dost obtížné. Ukazal to i poslední
Zlatej cepín, kterej nakonec získaly všechny nominované výstupy. Proto je také trochu paradoxní, že vzhledem k obtížné porovnatelnosti se prvovýstup na Talung prezentuje jako ten nejlepší. Jeho kvalita je bezesporu vysoká, ale zda je hodnotnější než třeba výstup márův a krajsosuv na Meru, nebo sulovského na Pumori, těžko říct.
Výběr technicky zajímavých výstupu ve vetsich kopcich 1988 - 2012:
1988 - Everest, JZ stěna, Bonigton Alpsky - Božik, Becik, Jaško, Just - všichni zahynuly na sestupu
1988 - Annapurna I, prvovýstup SZ stěnou Martiš, Nežerka, na expedici zahynul J.Pelikán
1988 - Dhaulagiri, prvovýstup JJZ pilíř, Demjan, Valijev, Mojsejev - dodnes jeden z nejméně známých výstupů a jedna z největších "legend" himálajského lezení
1994 - Baruntse SZ stěna, prvovýstup, vedoucí Martin Otta
1996 - Pumori JV stěna, prvovýstup, Sulovsky, Michalec
1999 - Great Trango, Prvovýstup přes Pulpit, expediční taktika, vrchol Rinn, Weisser, Dutka
1999 - Amin Brak, Czech express - capsule style, ve stene castecne fixy od spanelskeho pokusu, Silhan, Holecek, Stastny
2001 - Kongde Ri Nup, prvovystup SV pilirem "Cheap wine", Lienerth, Doudlebsky
2005 - Kyashar, prvovýstup Holeček, Doudlebsky
2006 - Mt. Meru, prvovýstup, Holeček, Kreisinger
2007 - Shisha Pangma, Mac Intyre, alpský styl Morávek, Simunek
2008 - Kohe Uparasina, prvovystup, Holeček, Doudlebsky
2012 - Nanga Parbat, Kinshofer, Alpský styl, Holeček, Hrubý
Prehled nezahrnuje vystupy normalkami na 8000 vrcholy a vystupy na nizsi kopce.
Tudiz se domnivam, ze Talung v linii jakou vystoupili je kombinaci celkove narocnosti a stylu peckou jaka tu skutecne od roku 1988 nebyla
Radek
Re: Vyznamejsi pociny ve velkych kopcich 1988 - 2013
12:03:52 31.05.2013
Jelikoz se jedna o vystupy z pred internetove ery, zkus zapatrat v archivu Montany.
O obou akcich v ni tehdy vysli clanky a mam pocit ze i se zakresem lezecke linie, ale nejsem si jisty.
Radek
Kdo zna Maru vi a kdo si chce kopnou, kopne stejne.
Je fajn ze po nekolika ojedinelych technicky zajimavych vystupech se po velmi dlouhe dobe podaril i vykon velehorske prvni ligy.
Kombinace obtizi, odlehlosti vecholu, cistoty steny a stylu.
Klouk dolu panove, nebot uziji citace " Kdo na to má!"
Radek
Parádní výkon. Dost se odklonili od původního záměru, asi podmínky, nicméně si myslím, že pilíř stále odolává a je to volné pro další, mnohem přímější směr- viz jejich původní záměr.
To by mne zajimalo, kolik z tech, co tu vykladaj o bolsanech, milionech ve strozoku, chlapcich a devcatech a dalsich nesmyslech by tem dvema rekli svoje prevratny myslenky do oci. Hlavne ze se zase vsichni slezem v hospode a budem se placat po zadech, no nazdar. Jinak z vystupu pada celist!
Nejspíš to opravdu bude jeden z nejlepších výkonů posledních 20-ti nebo spíše 25-ti let.
Proč? To je jednoduché, prostě se podobné věci v nepálském Himálaji na kopce nad 7000 m prostě už skoro nelezou. Předpokládám, že každý, kdo tady nějak komentuje jejich výkon, má k dispozici Himalayan database od Elisabeth Hawley. Stačí se podívat namátkou na jakýkoliv nepálský kopec a co se tam leze. Tak např. na zmiňovaném Dhaulágiri poslední opravdové lezení skončilo našimi výstupy v Z stěně (1984, 1985, 1988 a "naši" Kazaši 1991). Od roku 1991 do roku 2011, do kdy je databáze aktualizovaná, se o Dhaulagiri pokoušelo 1200 horolezců v rámci 217 expedic. Kromě ojedinělých pokusů v severní stěně, všechny výlučně normální cestou po SV hřebenu. Talung je kapitola sama pro sebe. Neuvěřitelně odlehlý kopec v sousedství Kanchenjungy. Celkem na něm působilo od roku 1920 12 expedic, řada z nich však pouze v rámci průzkumu Kanchenjungy. Výstup na vrchol se podařil poprvé v roce 1964 německé expedici (Franz Lindner), jugoslávcům 1991 (Marko Przejl) a v roce 2002 české expedici (Petr Kolouch). V roce 2004 se opět o Talung neúspěšně pokoušela česká expedice vedená Martinem Ottou v níž byl právě i Mára Holeček. Ještě za zmínku stojí, že většinu nejvýznamnějších směrů českých expedic v Nepálu - Z stěna Dhaulagiri aj., ale i např. SZ pilíř Talungu "objevil", resp. měl ten poněkud šílený nápad Jirka Novák. Prostě Mára a Abdul jsou borci, kteří to mají navíc srovnané v hlavě.
tak tomu se rikam udelat diru do sveta :) ! srdce klasikovo pookreje: nova cesta, alpsky styl, furt nahoru zpatky ni krok a doufam, ze bez MG, vy kluci sikovni!! gratulace a stastny navrat preju z ty krasny mdvd riti
Ahoj Petře, vůbec nechci shazovat tvoji reakci, která se mi líbí. Ale nějak se mi nezdá ta věta, že nad 7000m se moc neleze. Zdá se mi, že zlatý cepín letos udělili minimálně za dva výstupy na nějaké sedmy. A hřeben Mazeno je také špičkový výkon.
Vůbec se v těchto kategoriích výstupů nevyznám. Jen se mi to v hlavě při četbě vybavilo.
Ale proboha, to já vůbec nezpochybňuji. Jenom se podobné výstupy stávají procentuelně naprosto výjimečnými. Lidí leze neporovnatelně více, ale převažují buď cesty v davu běžnou cestou, nebo extravagance - rychlovýstup na Everest, skok ze severní stěny Everestu, 80-tiletý na Everestu a podobně. Čím dál je to větší byznys. V BC pod Dhaulagiri už nepálské agentury nechávají i mimo sezonu v depozitu spoustu vybavení (kuchyňské stany, vybavení kuchyní, stoly, židle atd.).
Když jsme u Dhaulagiri, jaks mohl prehlednout Humarův solo prvovýstup,který je z říše snů. A opravdu se nad 7000 leze- každý rok skvělé výkony, které ať už jsou nebo nejsou nominované / Gharwal, Janu atd. / Výstup kluků je skvělý v kontextu českého lezení a tento rok i himalájského. Škoda, že to není tím pilířem...
Sorry, pochopitelně nepřehlédl. Jenom mi z filtru vypadl, protože Humar po dolezení na JV hřeben ve výšce 7300 m musel sestoupit a na vrchol tak bohužel nevylezl. V každém případě všechna čest. Dokonce jsem sledoval se zatajeným dechem jeho fantastickou přednášku. U Dhaulagiri jsem vynechal prvovýstup středem S stěny rusko britskou expedicí v roce 1993.
Mára takovou klasu před léty určitě lezl. A Zdenek o ní určitě četl. :-) Nevím proč, tak přemrštěnou klasou kazí celkově příjemný pohled na akci. Možná by to chtělo trochu objektivního pohledu.
vylezený kopec je hezký,jak to kdo p(r)odá je možná
i odpověď na dotaz, proč ho hory baví... černobílé
kastování, dobří a zlí, k čemu je to (tady pořád) užitečné? Pěkný výkon dozajista, jestli piliř,
šestkové ledy... nj. nadutost je fuj, leč kdo z nás
nechce pochválit, že?;-) no... a alespoň se nám
dnes ty vodnaté zprávy trochu zahustily:-D
http://1url.cz/Ioxd (dnešní článek na Sport.cz)
WI6 v této výšce musí bejt fakt mejdan. Gratulace k výstupu je nezbytná. Vůbec bych se nedivil kdyby už o tom kluci nenapsali už ani čárku, protože mít blbý kecy a shazovat výkony jiných je tady na běžným pořádku. Chtěl bych někdy vidět výkony těchto anonymů nebo jen písmenek na vlastní oči. Věřim tomu že bych se opravdu pobavil. Zdar a sílu