Krušné hory, 11. května 2014 – Pětatřicetiletý horolezec dnes krátce před polednem udělal v podstatě identickou chybu, jako včerejší Němec v Ostrově.
Omlouváme se tímto všem, kterým se nebude líbit, že je zde pouze odkaz, ale nepřispíváme pravidelně na tento web a proto neděláme všechno správně. Jde pouze o to, aby se tato informace dostala k vám všem, kteří o ní chcete přemýšlet. Není k tomu potřeba dalších debat.
Letecký záchranář Horské služby při zásahu LZS – v případě této ilustrační fotografie se jedná o zásah v jiné ze Severočeských pískovcových oblastí
jak jsem uváděl ke zprávě o sobotním úrazu, věc je (jak už to bývá) trochu složitější ;)
Příčina sobotního pádu (viz zpráva ze sobotního večera zde na Lezci) byla, podle všech informací které se redakci podařilo získat, opravdu jak výše uvedeno, odlomením struktury, která za „normálních“ okolností (tedy za sucha) spolehlivě držela. Výstup navíc nebyl jištěn.
Nedělní pád (čili tato zpráva na Lezci, zadaná sem přímo Horskou službou) však, podle všeho, měl příčinu zcela odlišnou. Jednalo se výstup na relativně suchém písku. Ostatně kolegové postiženého přítomní na místě byli převážně zkušenými „pískaři“, tudíž by od mokré cesty postiženého včas odradili. Podle jejich vyjádření byl pád způsoben „jednoznačně nezkušeností lezce, který neodhadl pevnost použitého stupu (asi 3 cm slabý talíř), který by se s ním samozřejmě utrhl, i kdyby měsíc nepršelo“.
a ja myslel, ze na pisku se proste po desti 24h nesmi lezt, ale jak vidim, zkuseni! piskari rozhodli jinak, a tak cestu tahal nezkuseny lezec. se proberte, zachcalo kazdy den, vsechny pisky nacucany nazmach, ale borci si asi mysli, ze maji pravo lezt, kdy se jim zachce. na to neni moc co slusneho rict, tady zrejme chybi respekt i rozum.
když o nečem žvaníš, tak si zjisti informace. např. v Sasku nic takovýho jako podešťový limit, tj. doby, kdy se oficiálně nemá/nesmí lízt na skále, protože je mokrá, neexistuje - uvážení se nechává na každém lezci osobně. v čechách je podle tvrdosti doporučený limit od 6 hodin (děčínský sněžník) po 48 hodin (většina písků českýho ráje a ádrový oblasti). ovšem jakuž bylo jinde řečeno, mokrost pískovce neovlivňuje příliš jeho lámavost, ale tření, který je při lezení na písku hóódně důležitý. takže jak píše t. frank - tendle pád neměl s mokrostí skály moc společného.
ano, mas pravdu s tim podestovym limitem, take jsem napsal "myslel jsem". moc do tise nejezdim, mam to daleko, jezdim lozit do raje a do adru. naopak ty tu zase pises, ze mokrost pískovce neovlivňuje příliš jeho lámavost, a to je opravdu neuveritelnej nesmysl, to je snad zasadni, co se tyce pevnosti pisku. po 3cm talirich se normalne leze treba na kapelnikovi ve skalaku a normalne to drzi a to je o dost mekci pisek. jinak zruseni podestovych limitu je podle me chyba, spolehat na inteligenci lezcu je v dnesni dobe preklizkaru docela usmevne a o hubu.
3 cm tlustý talíř za sucha drží obvykle dobře. A i kdby ne, zkušení pískaři nedodrželi podešťový limit. O Tisou jsem se tento týden zajímal, a pršelo tam celou noc na sobotu a pak i na neděli.
Víš, lézt po dešti je to nejzákladnější pravidlo, které se prostě dodržovat musí. A že vydatné deště byly od středy na denním pořádku. To prostě okecat nejde, tento přístup je fakt na přeshubu.
"Víš, lézt po dešti je to nejzákladnější pravidlo, které se prostě dodržovat musí."
Ha!
Sem doteďka myslel, je správně po dešti NELÉZT a koukám, že, jak píše Mertin, je to ouplně obráceně.
:-)