Pokračování zpravodajství z mistrovství světa ve francouském Bercy. Libor Hroza si doběhl pro stříbrnou medaili, Adam Ondra si v obtížnosti vylezl pro bronzovou.
Pětidenní Mistrovství světa ve sportovním lezení vyvrcholilo o víkendu semifinálovými a finálovými koly i dekorováním vítězů.
Adam Ondra
foto Auriana Beaute / FFME, worldclimbing2012.com
Obtížnost
Sobotní polední semifinále vyhrál Ramón s topem, následovaný Jakobem a Seanem, Adam dolezl jako 4. Ramónovi se ale už tak dobře nedařilo v nedělním finále (do některých kroků se jen těžko natahoval), kde netopoval nikdo a Adam Ondra vybojoval bronzovou medaili. Z dalších českých závodníků dopadl v kvalifikaci nejlépe Tomáš Binter, který ve druhé skupině skončil 29. a celkově na 57. děleném místě. Celkové výsledky (IFSC)
1. Jakob Schubert, 90 (AUT) 52+ 55+
2. Sean McColl, 87 (CAN) 47+ 54+ 3. Adam Ondra, 93 (CZE) 41+ 52+
4. Ramón Julian Puigblanque, 81 (ESP) 39 Top 57.-58. Tomáš Binter, 92 (CZE) 79.-80. Petr Čermák, 95 (CZE) 81.-82. Michal Rožek, 79 (CZE) 102
2. Sean McColl, 1. Jakob Schubert, 3. Adam Ondra
foto ifsc.tv
Ženy lezly semifinálové kolo již v pátek s průběžným výsledkem Jain Kim, Johanna Ernst, Momoka Oda a Angela Eiter. Pozdní sobotní finále ale vyhrála Angela Eiter. Johanna a Momoka zalezli stejně jako Francouzka Charlotte Dirif a o konečném pořadí rozhodoval výsledek ze semifinále. Jediná naše závodnice Tereza Svobodová se do semifinále nedostala a skončila 39.-40.Celkové výsledky (IFSC)
Finalisté v boulderingu zahájili sobotní večer. Čtyři topy se podařilo urvat Dmitrimu Sharafutdinovi (v semi 4.), když přelezl třetí a čtvrtý problém na první pokus. Nejvíc odolával třetí boulder, který přelezl už jen Rustam Gelmanov (semi 5.). Kilian si udržel druhou příčku, Jan Hojer (v semi 1.) skončil na pátém místě. Z českých bouldristů se tentokrát do semifinále nedostal nikdo, udrželi se ale v první polovině. Celkové výsledky (IFSC)
V sobotu dopoledne nepustil ženy třetí boulder a v semifinále se dvacítka žen rozřadila takto:
1. Anna Stöhr, 88 (AUT) 3t4 4b4
2. Jain Kim, 88 (KOR) 3t8 4b10
3. Cecile Avezou, 71 (FRA) 2t2 4b4
4. Akiyo Noguchi, 89 (JPN) 2t3 4b5
5. Olga Iakovleva, 83 (RUS) 2t4 3b4
6. Mélanie Sandoz, 87 (FRA) 2t5 4b7
Finále: Po poledni v neděli se však na první místo vyšvihla Mélanie Sandoz, na druhé Olga Iakovleva a na Rakušanku Annu Stöhr zbyla tentokrát bronzová medaile. České ženy se umístily okolo 40. příčky. Celkové výsledky (IFSC)
Nedělní odpoledne patřilo mužům, kteří se drali k finálovým příčkám přes vyřazovacího pavouka. Po problémech s časomírou při páteční kvalifikační cestě se Libor Hroza umístil v kvalifikaci na prvním místě s časem 6.00 s. V neděli dostal na začátek těžkého soupeře Stanislava Kokorina, který Liborovi tentokrát nestačil s časem 7.89 s. Jeho další soupeři Arseniy Shevchenko i Dmitrii Timofeev (všichni tři z Ruska) skončili s výsledkem "fall" (Schevchenkovi započetli rozhodčí chybně dva ulité starty poté, co jističi v prvním pokusu nestíhali Libora dobírat) a tak mohl Libor ušetřit síly na finálový běh s Číňanem Qixinem. Ten Libora předběhl po zaváhání před topem a Libor Hroza si odvezl stříbrnou medaili. Nejrychlejší časy závodu mohli vidět diváci v kvalifikaci, Libor Hroza 6.00 s a Qixin Zhong 6.10 s, ten je také držitelem posledního oficiálně uznaného rekordu na 15 m 6.26 s z MS 2011. Celkové výsledky (IFSC)
Rychlolezkyně zakončily sobotní večer. Vítězka Yuliya Levochkina si své nejlepší výkony nechala pro finále, kde měla časy 8.48s a 8.37s. Z ČR se letos neúčastnil nikdo. Celkové výsledky (IFSC)
Parada 2 medaile, gratulace obema. Doufam ze to zlato v rychlosti nekdy jeste padne, protoze Libor je nej. AO paradicka na to ze na stenach neleze. Superpreklizkar Ramon me docela prekvapil tim natejkacim zasekem.
:-0
Pokud jsem to dobře pochopil, tak ten krok byl na něj dlouhý. Prostě tam nedosáhl. A s tím v některých situacích nic nevymyslíš. Když se podíváš na postavy Ondry nebo Schuberta a srovnáš s Ramonem, tak se na tomto závodě dost podepsali stavěči. On už i těch několik kroků před tím měl dost odvážných. Tam, kde měl Ondra a Schubert ještě trochu pokrčené ruce a rezervu, byl Ramon roztažený nadoraz.
urcite se na tom zavode podepsali staveci (hlavne A. Pustelnik) a myslim, ze panuje docela shoda, ze velice pozitivne. rozradit svetovou lezeckou spicku na jedne ceste tak rozumne, jak se to stalo tady, je vyborny vykon. Ramon nema ani 1.60 a napr. Adam 1.80. kdyby bylo lezeni zavisle na vysce, Ramon by si moc neskrtl, pricemz je to jeden z nejlepsich lezcu sveta a celkove je lezecka spicka spise mensiho vzrustu. kde nedosahne, doskoci apod. spis se zda, ze nenasel vcas sekvenci, chtel jit vic na jistotu a prilis se vracenim vycerpal. kazdopadne by bylo zajimave, co by o tom sam rekl, ale hadam, ze by to stavecum za vinu nedaval.
Já to stavěčům za vinu nedával :-) Prostě udělali cestu, kterou by řada průměrných lidí přelezla (bráno co se týče technických a fyzických možností). I je pravda, že v kolmici si doskočíš, v převise také. Ale doskakovat ve stropě na ty pidichyty je očividně dost těžké.
ocividne:) kazdopadne zrovna ve chvili, kdy se Ramon motal ve strope a nevedel, co dal, byl zrovna ve studiu u komentatoru stavec A. Pustelnik a velmi se divil, ze tam ma Ramon problemy. ze tohle je udajne dost silovy pohyb, ktery by mu mel sedet. a voila, nesedel..
Nevim jak tenhle konkretni krok ale ve strope se vyska postavy a dosah rukou projevi opravdu hodne, kdyz jsi kratkej tak strasne vzroste sila jakou musis mit, nejen v prstech ale i v tele. Coz pak muze ze "siloveho" kroku pro dlouhana udelat nelezitelny krok pro prcka, i kdyz tam v principu dosahne.
ok,ale stale jeste se bavime o lezecke spicce a celkove jsou vrcholovy lezci spise malych postav a sazi tam na skalach (kde, pokud se neseka, ti nikdo "na telo" kroky nedela a nemas staveca, kterymu bys fnukal na rameni)8c+ a vyse, takze nejaky ten dlouhy krok ve strope je nerozhazi. staci se na bouldrovce divat jak stejny natahovaci problem ve strope resi dlouhan a prcek. vyssi lezci maji zase nevyhodnejsi pakove pomery + byvaji tezsi, coz je ve strope opet nevyhoda. stale proste plati klasicke "kdyz ses malej, tak si stoupni na spicky"
V podstatě pravda. Jen na té umělce nemáš často tolik alternativ jako na skále, dovedu si představit, že se dá vytvořit cesta, kterou 190cm šestkař vyleze jak nic a 160cm-trovej 8smičkář ji prostě nedá. Jinak jak to bylo ví asi jen Ramonet
Podle toho, s jakou rezervou to problematické místo přelezl např. Sean McColl, který je "jenom" asi o půl hlavy větší než Ramon, bych řekl, že v rozsahu problém nebyl. Možná, že si Ramon špatně prohlédl cestu nebo prostě zazmatkoval. Trápil se tam cca 2 minuty, asi 3x se vracel, ale až těsně před pádem vzal za takový ten skrytý chyt na odvrácené straně pyramidy, přes který šli Adam, Sean i Jakob relativně spolehlivě do "madla".
V komentáři k přenosu zazněl na začátku finále názor, že celkově ta cesta je pro Ramona ne moc na tělo, protože tam je dost dlouhých kroků, které bude muset dělat dynamicky a s rizikem.
Ale když Ramon nalézal do toho stropu, tak už jsem si říkal, že Adam je bez medaile. Nakonec to šťastně dopadlo.
Ahoj všimnul jsem si že Jakob Schubert neměl sedák na kalhotech ale pod nima. Je to pravda nebo se mi to jenom zdá. Jeste na zádných závodech jsem to neviděl
Ja vim, nemam si co stezovat, zaplat pan buh ze tu jsou volne zaznamy ke stazeni. Tak snad jenom konstatuji... ten reziser ktery strihal finale obtiznosti zenskych, tak ten byl snad totalne zhulenej. Klicove kroky a misto toho umelecke pohledy nahovno a samej strih.