LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Zaber! A trochu výraz při tom!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály

Závody
SP rychlost Polsko (05.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)
SP rychlost Klagenfurt (AUT) (26.07)

Žebříček
Cesty:
34.Lebloch 10312
35.Lank 10290
36.Reich 10254
Bouldry:
34.Kümmel 9450
35.Ďurech 9356
36.Oliva 9259
Hory:
29.Nehasil 2710
30.Malý 2695
31.Málek 2682

Výsledky
SP boulder, obtížnost Innsbruck (AUT) (25.06)
SP boulder Praha (CZE) (06.06)
Melloblocco (07.05)

Deníčky
5753 lezců
1166172 cest
Nové přelezy:
Pope Star 7c
Lost In Sp 7c+
Chipotle 7c
Style Firs 8+/9-
Où Ça 7b+
Bada Boom 7b
Mr. Dynami 10-
Gummistief 9-
Le Petit P 7B+
Eliščin Ná 9

Stěny
Stěna GJW Prostějov - Prostějov
KLAJDA - lezecké centrum Brno - Brno - Maloměřice
Orel Břeclav - Břeclav

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poštovní - Ostrava 1
HUDYsport - Jičín
Keen Concept Store - Futurum Ostrava - Ostrava 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Slováci míří k Everestu

Hámor i Kopold oznámili letošní plány

Peter HámorPřestože letos nelze, po nedávných nepokojích mezi Šerpy, na Everestu počítat s „normální“ sezónou, míří k němu dva slovenští horolezci.









O problémech na nejvyšší hoře světa se již napsalo dost (ostatně i na Lezci se k situaci ještě vrátíme). Po tragédii, která postihla místní zaměstnance velkých „horolezeckých“ agentur (o které Lezec přinesl zprávu pod názvem „Černý den na Everestu“), se většina profesních organizací nepálských zaměstnanců shodli na společném postupu nejenom vůči svým zaměstnavatelům (agenturám), ale i vládě, která na poplatcích z Everestu nehorázně vydělává, aniž by se snažila o zlepšení podmínek místních lidí či profesionálních průvodců, nosičů a dalších pracovníků poskytujících služby na nejvyšší hoře světa, proměněné komerčním přístupem ve velkou továrnu vyrábějící „dobyvatele Everestu“ na běžícím pásu. Společný postup „Šerpů“ kteří opustili BC a nehodlají se k němu v jarní sezóně vrátit, zdá se, nyní zcela vylučuje „normální“ sezónu.



P. Hámor; Pravda.sk

O Hámorových úmyslech pro tuto himálajskou sezonu na Slovensku informovala většina tamních médií; zde zpráva na Pravda.sk

repro: Lezec.cz



Přesto však i navzdory těmto okolnostem prezentovali svůj úmysl jít letos na Everest, nezávisle na sobě, dva slovenští horolezci.

Prvním je v současné době nejšpičkovější slovenský himálajista Peter Hámor (doposud stanul na vrcholech jedenácti osmitisícovek – mimochodem, na Everest se letos chytá podruhé, poprvé na jeho vrcholu stanul v r. 1998), který na vrchol chce vystoupit novou cestou a z tibetské strany. Pokud by se Hámorův úmysl podařil, jednalo by se o devatenáctou cestu na vrchol Everestu.

Z Nepálu pak na horu chce vystoupit Dodo Kopold, velmi málo frekventovanou cestou  „Hard Way“ z r. 1975 v jihozápadní stěně Everestu, kterou by rád prostoupil alpským stylem. Hard Wayje považována za nejtěžší (podle některých názorů za druhou nejtěžší) výstupovou cestu na nejvyšší světovou horu.



Tomáš FRANK   [úpravy] 11:45 30.04.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Everest11:36:53 01.05.2014
Hodně štěstí Dodo i Peťo.
Michalodpovědět 
 Re: Everest08:17:10 02.05.2014
Dodo Kopold bol tento rok vyluceny z Jamesu a robi nam hanbu dalej, ako kedysi Recka.. Prosim nepublikujte tie jeho nezmysly. Cest nam zachranuje nastastie Hamor...
odpovědět 
  Re: Everest12:10:37 03.05.2014
No, chápu vcelku důvody, které vedly k vyloučení Kopolda z JAMESu, jenže neoddiskutovatelným faktem je, že se pořád jedná o jednoho ze špičkových lezců s potencionálem úspěšných výstupů v podmínkých výškového horolezectví. Úmysl který prezentoval není (pro lezce jeho formátu) nerealistický. Jde o pokus o zopakování těžké cesty a o styl. Tedy každopádně věc hodná pozornosti.
BTW: pořád nemám pocit, že by problém byl v Kopoldových výkonech (ty pořád patří k tomu lepšímu), ale ve způsobu jejich prezentace. A jistě, všichni napříště budeme k referátům o výstupech přistupovat opatrněji (možná předpojatě a kriticky), ale na to už si začínáme zvykat :) Jinými slovy, není v tom sám :D
Tomáš F.odpovědět 
  Re: Everest13:23:52 03.05.2014
Hlupáci sa budú donekonečna voziť po Kopoldovi. Nič proti Hámorovi, ale všetci sa pamätáme na HZDS kyslíkovú vlajkoslávu na Evereste. To nám teda zachránil česť, chalan. Ale život ide ďalej. Teraz sa kope do Doda. Tak poďme, kto ešte?
Marekodpovědět 
   Re: Everest15:20:30 03.05.2014
Však on se někdo najde.
Kuba Turekodpovědět 
  Re: Everest21:24:45 04.05.2014
Kopold asi přízemní maloměšťáky svým stylem provokuje, ale lezec je to špičkový. Držím mu palce, naložil si docela velké sousto.
Bohušodpovědět 

 dodo a james 21:32:57 04.05.2014
pocit hanby mozu pocitovat jedine ludia, ktory ho nikdy nevideli v akcii a nepoznaju ho...tak ako tu uz bolo mnoho krat spomenute, ide neodskriepitelne o spickoveho lezca ktorému sa v skutočnosti hocikto nerovná a James zial uz davno stratil punc organizacie do ktorej sa dostat bola cest. Kde je ta doba ked len tuzit po clenstve mi prislo trufale, dnes ti je preukaz akurat na to aby si mohol producirovat v tatrach a ohanat sa akoze lezeckym preukazom aj to mnoho krat iba teoreticky, pretoze skutocna legislativna sila tejto organizacie vo vztahu k beznym lezcom je ozaj chaba. Z toho dovodu si ani nemyslim, ze meritkom jeho kvality je v skutocnosti clenstvo v Jamese.
Maros S.odpovědět 
 Re: dodo a james 18:52:30 05.05.2014
Pravda, niet čo dodať.
MPodpovědět 
  Re: dodo a james 08:13:23 06.05.2014
No mluvej za nej vykony na trangu,v alpachi tatrach.osobne sibmyslim ze ho to z jeho strany mrzi,ale uuz s tim nikdo nic uz neudela.spolulezce ma porad
gorbiodpovědět 
   Re: dodo a james 13:32:40 06.05.2014
Keby ho to mrzelo,tak by v tom nepokračoval.Viď hrebeň.Mimochodom tie Tatry tiež maju viac mýtov ako reality.
odpovědět 
    Re: dodo a james 12:41:50 11.05.2014
Aký máš problém s hrebeňom? Ja som to narozdiel od "dodobijcov" pozorne sledoval. Prvá info na facebooku o hrebeni bola v zmysle: "dal som, ale nie tak ako som chcel, niečo som vynechal" + zaujímavé info o tom ako na tom fyzicky bol. A asi 2 dni na to začali tradičné dezinformácie, napr. v SME.sk o tom čo si zase Kopold vymyslel, aký je nedôveryhodný a podobné sračky. Ak chceš veriť "médiám", nechaj si pokojne hlavu v zadku.
Marekodpovědět 

 Foto dne:
Emil Riedl Gedenkwand
Madonna, 11-/11
 Databáze cest:
Všechny cesty (184949)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Siebenschläfer Zuhause? 6 Frankenjura
Zwischen Den Bäumen 5+ Frankenjura
Pope Star 7c Leonidio
Style First 8+/9- Frankenjura
Où Ça M'amène La Ben 7b+ Aiguilles Rouges
Nově komentované:
Anet 7+/8- Lom Kobyla
Klonování 6A+ Ostaš
Dement VIIIb Prachov
Západní Hrana VII Prachov
Jižní Spára VIIb Prachov

 Nově v diskusi:
Re: Dobrá sekačka | Re: Není dobré přehlížet | Re: Není dobré přehlížet | Re: Sebevědomí vs. nejistí diktátoři | Re: Není dobré přehlížet | Re: Není dobré přehlížet | Re: Sebevědomí vs. nejistí diktátoři | Re: Není dobré přehlížet | Re: Není dobré přehlížet | Re: Adam Ondra vaří v KFC |

 Nové komentáře:
Re: šišmarjá | Re: Nanga Parbat | Re: Rekord | Re: Rekord | Re: Rekord | Rekord | Re: šišmarjá | rozhovor | Re: Paráda! | Re: šišmarjá |

 Kde to vře:
Klára Kolouchová, 1. Češka na Everestu, zemřela na Nanga Parbat (84)
SP v boulderingu Praha 2025 (61)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (16)
V roce 2026 i 2028 bude opět SP v Praze, k boulderu přibude lano (14)
Film: Adam Ondra a jeho přelez trad cesty Lexicon E11 na flash (12)
Peakfest - 20.-22. června Jizerka (11)
V Yosemitech zákazali vyvěšování vlajek na El Capitanu (11)
SP v boulderingu Innsbruck, Rakousko (10)
SP v boulderingu Praha 2025 (8)
Béža (6)

 Nově v inzerci:
Gemma | dětský celotělový úvazek | MAMMUT FIRST ZIP 4 | Holku z ostravska. | CT Alpine up | mobilní lezecká stěna | tatry | Helma Black Diamond | Maglajzáky | Scarpa drago |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 1633 
 Ne 
 1881 
 Nevím 
 1155 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.