LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jasně že mám dobrej štand holka! Jistím tě za pěknej strom (pssst) -eček :)
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
17.Lukášek 10878
18.Šofránko 10878
19.Vlk 10868
Bouldry:
17.Pařík 10150
18.Nespoutaný 10050
19.Šípek 10000
Hory:
12.Abt 5262
13. 5018
14.Zvonková 5017

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5795 lezců
1180063 cest
Nové přelezy:
Headcrash 11-
Kompromis 9
Papi In Fo 9-
Hořký Měsí 9+
Hořký Měsí 9+
Glücksfabr 9
Fear Facto 9
Mouchy Sně 7C
Osama Du S 9/9+
Allez Jump 7c+

Stěny
Stěna - Gymnázium Chotěboř - Chotěboř
Lezecká stěna Jičín - Jičín
9a - Olomouc

Prodejny
HUDYsport - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
PROVIDE + YETTI Havlík - Děčín

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Alpendurst, když si chcete zkusit horskou vícedélku

a příjemně zalézt na rule

Stanujeme v kempu Kapellenweg v Saas Grund. Máme cajky na lezení i do bílého, kdyby se zachtělo, a večer u piva počítáme, jak co vychází časově.

Lagginhorn ráno z kempu a lanovkou na Hohsaas by byl hodně napnutý, respektive by pro nás pravděpodobně znamenal pěší sestup 2.500 m, do čehož se nám nechtělo. Je prostě lepší jít z Weissmieshütte nebo Berghütte Hohsaas. Jako třetí možnost jsme na příště objevili při aklimatizačním lezení v klettergarten Laggin vhodné místo na bivak, kde už bylo postaveno několik zídek pro stany, neboť ve Švýcarsku se smí stanovat nad úrovní lesa (tam kde to není zakázáno, jako např. v Zermattu). Bonusem bivaku je asi 150 výškových metrů nad Weissmieshütte, takže víme, kde příště začneme :-)

Klettergarten Laggin

Nabízí přes 30 mírně položených až mírně převislých cest v klasifikaci od 3b do 7b. Podrobnosti a topo k dispozici na https://weissmieshuette.ch/aktivitaeten/klettern/. Trošku jsme se rozlezli, podle hodinek jsme za den nastoupali 900 m, míříme do kempu s pocitem, že jsme nelenošili. Večer u pivka plánujeme na další den cestu Alpendurst na Jegihorn.

Alpendurst 4c, Jegihorn 3.206 m

Ze Saas Grund lanovkou na Kreuzboden, nastoupat necelých 350 m na odbočku k Jegihornu a zbývá už jen 150 m přímo k nástupu cesty Alpendurst. Co polezeme, celkem tušíme, ale dokud jsme nepřelezli, nevíme. Přímo pod nástupem cesta vypadá, že to není daleko. Ale stoprocentně jsme si jisti jedině tím, že to daleko je, a sice přes 300 výškových metrů, 14 lanových délek. Po včerejším rozlezení usuzuju, že mi budou stačit pohory a netahám lezečky. Máme sedák, přilbu, šedesátku lano, 12 expresek, dva prusíky, kdyby náhodou, nějaké šroubovačky, v batohu větrovku a petku vody, jabko, tyčku a kousek chleba s lovečákem :-)

Je 10:29, jdeme na to! Nad námi jsou minimálně 3 dvojice ranních vstavačů a rychlíků, co se cestou nezakecali. Ráno se vyplatí být rychlý. První délky naznačují, že pohorky budou stačit a u štandu je pohodlí. Třetí délka je „point of no return“, protože má mít 40 m, takže slanění by nebylo jednoduché ani s šedesátkou. Jištění je parádní, takže postupujeme celkem spokojeně délku za délkou. Sem tam fotka, sem tam napít, něco zobnout a jít dál. Zhruba v půlce stupy trošku zjemněly a „zkolměly“, pak to zase povolilo. Kolem osmé délky ztrácíme přehled, kolikátá délka to je, ale to moc nevadí, stejně se leze až nahoru. Kolem desáté délky už kontroluju čas kvůli lanovce a uvědomuju si, že trochu klesá koncentrace. Poslední čtyři délky by asi šly lézt jako dvě délky, ale raději na štandu přeci jen dobírám. Na vrcholu jsme 14:40. Průvodce říká 4-5 hodin, jsme spokojení. Posvačíme, doplníme tekutiny, uděláme pár fotek a opatrně sestupujeme nepříliš komfortní stezkou, místy po balvanech. Lanovku stíháme tak tak, a to ještě díky tomu, že díky velkému počtu turistů ještě vozili na Kreuzboden terénní koloběžky.

Vracíme se do kempu Kapellenweg, jsme trošku utahaní a na další den plánujeme lezení v klettergarten „Zur Kapelle“. Možností je víc, my si vybíráme nedalekou malou technickou plotnu se 7 cestami od 5a do 5c+, kterou přelezeme celou.

Večer se v Saas Fee potkáváme s kamarády z loňské zimy a trošku zapaříme. Ráno balíme, protože počasí se pomalu začne kazit a prstíky jsou maličko olezené. Když odjíždíme, zlehka padají první kapky vody a jsme spokojení, že lezení vyšlo. Tak zase příště!

Ke stěně přicházíme se značným respektem

Ke stěně přicházíme se značným respektem


Šestá délka začíná teráskou s legračně působícím kamenným mužíkem

Šestá délka začíná teráskou s legračně působícím kamenným mužíkem


Pohled od pátého štandu – moc to neubývá

Pohled od pátého štandu – moc to neubývá


U osmého štandu krásný odštěp a Lagginhorn

U osmého štandu krásný odštěp a Lagginhorn


Dobírám, je to pěkné lezení

Dobírám, je to pěkné lezení


Třetí délka
         
Třetí délka


Horolezci v nástupu vpravo dole jsou jen bleděmodré tečky
Horolezci v nástupu vpravo dole jsou jen bleděmodré tečky


Najděte 3 horolezce pod vrcholem 😊
         
Najděte 3 horolezce pod vrcholem 😊


Vrcholové foto
Vrcholové foto


Petr Janda   [úpravy] 14:50 24.07.2020Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Alkazar
Černobylská, 7
 Databáze cest:
Všechny cesty (186671)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Primátorská VIIb Příhrazy
Verpánek VIIa Příhrazy
Žluta Hrana 6- Tre Cime Di Lavaredo
Piknik U Cesty VIIIc Labské Údolí - Pravý Břeh
Dřevní Romantický Masakr VIIIa Labské Údolí - Pravý Břeh
Nově komentované:
Dlážděná Pláž VIIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
Schody Do Nebe Zprava 8- Josefovské Údolí
Unsere Freiheit VIIIc Bielatal
Pedrův Smrk 10- Josefovské Údolí
Jeskynní 6+ Josefovské Údolí

 Nově v diskusi:
Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Zpětná vazba | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 |

 Nové komentáře:
Re: Android testovani | Re: Impozantní sbírka | Android testovani | Re: Diky | Re: vyjadrenie JAMESu | Re: Diky | Re: Znouzectnost | talent | Re: Znouzectnost | Diky |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (141)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (16)
Kleiner Südpfeiler (270m, IV+) (11)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (8)
ČHS: František D’Agostino přelezl vícedélku Histoire Sans Fin 8b (8)
Průvodce Elbtal 1 a 2 (7)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)

 Nově v inzerci:
Statická a dynamická lana | Husky Flame | Bydlení 3+kk Praha 6 (Divoká Šárka)u | Lana zdarma | LS Cobry 37 málo lezené | Ferraty, stěna | Naviják na Telco | spolulezec na písek či okolí Prahy | Ztráta průvodce | Nákoleník |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 244 
 50 dní v divočině 
 173 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 206 
 Andrea 
 194 
 Ashima 
 146 
 Barkley Marathon 
 206 
 B.I.G. - světové prvenství 
 178 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 163 
 Gálfy - Horský život 
 156 
 Jak se staví ledovec 
 149 
 JAMES - Století nad oblaky 
 201 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 176 
 Lezci z Manína 
 179 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 182 
 Operace Nos 
 165 
 Plamen nikdy nezhasne 
 147 
 Pohlednice z konce světa 
 175 
 Pomíjivost ledu 
 172 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 176 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 157 
 Rhapsodia Corcontica 
 154 
 Sama 
 171 
 Šampioni zlatého údolí 
 175 
 S lyžemi v oblacích 
 196 
 Tenaya Traverse Challange 
 167 
 Tenkrát na východě 
 179 
 Velká alpská silnice - 73 
 165 
 Za oponou velehor 
 221 
 Zápasník Dee Dee 
 179 
 Životní výprava 
 156 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.