LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Máš-li sílu vola, zkus to vylézt na sokola.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
24.Jungling 10616
25.Melen 10601
26.Slezáková 10580
Bouldry:
24.Chejn 9950
25.Břicháček 9903
26.Šlapák 9900
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5795 lezců
1180183 cest
Nové přelezy:
Chop Suey 7C
Incubator 8B
Zwerg Bums 8B
Schimpanse 8A+
Schimpanse 8A+
Beta Centa 9+
Beta Centa 9+
Headcrash 11-
Kompromis 9
Papi In Fo 9-

Stěny
Prostor Letňany - Praha 9
Stěna GJW Prostějov - Prostějov
RAJČE - Brno

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
HUDYsport - Strakonice
Rock Point - Smíchov - Praha 5 - Smíchov

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Smrt na Dhaulagiri

Expedice Dhaulagiri 2014V tragédii se proměnila slovenská skialpinistická expedice s českou účastí. Včerejší oficiální zpráva potvrdila smrt slovenských horolezců Jána Matláka a Vladimíra Švancára. 



V době neštěstí byli všichni účastníci Expedice Dhaulagiri 2014 v základním táboře, do kterého se stáhli pro nepříznivé počasí. Na hoře hrozily laviny a další postup by nebyl možný.

Přesto právě v relativním bezpečí základního tábora postihla expedici tragédie v podobě laviny, která BC téměř bez výjimky strhla a postihla tak všechny účastníky – většina z nich se však naštěstí dokázala svépomocně dostat na povrch laviniště, a přivolat pomoc. Nezvěstní zůstali dva slovenští účastníci expedice a šerpové Ghoj Kumar Rai, Dorje Sherpa a Gopal Rai, prakticky všichni, kteří v době pádu nebyli ve velkém společenském stanu, ze kterého se zachránili všichni.



Dhaulagiri

Dhaulagiri, Bílá hora (sken z pozitivu)

foto © Tomáš Frank



Ostatní účastníci výpravy jsou živí a byli evakuováni vrtulníkem do Pokhary. Odtud organizovali záchranné práce a zejména se nejméně postižení účastníci vrátili na místo BC, kde se jim podařilo vyzvednout a identifikovat těla všech obětí. 

V celé oblasti v současnosti panují kruté podmínky, znesnadňující život i turistům na trekových trasách. Do potíží se dostali zejména trekeři na cestě okolo Annapurny – zde je i několik desítek Čechů, v některých případech uvězněných sněhem ve vyšších polohách mezi vysokohorskými sedly.

V Nepálu si sněhové bouře a laviny tento týden vyžádaly nejméně 29 obětí. V zemi se podle vyjádření českého ministerstva zahraničních věcí nachází 131 Čechů, které se čeští diplomaté pokouší postupně kontaktovat.

V případě vybavených a zkušených skupin českých turistů není zatím žádný důvod k panice, pravděpodobně kvůli podmínkám uvízli na cestě, a často v horských oblastech, kde zkrátka jen nemají spojení. V mírných problémech se nachází skupina vedená Rudou Švaříčkem, kterou počasí uvěznilo relativně vysoko. Tato skupina však disponuje satelitním spojením a bude vyzvednuta hned, jak počasí dovolí bezpečný vzlet záchranných vrtulníků.
Sněhové bouře a laviny udeřily tento týden ve střední části Nepálu, kromě oblastí Annapurna Himal a Dhaulagiri Himal zasáhly především oblast Mustangu, táhnoucí se od Annapurny k Tibetu.
Zahraniční tiskové agentury s odvoláním na místní úřady uvedly, že zahynulo minimálně 29 lidí. Týmy záchranářů nadále pátrají po desítkách pohřešovaných, do bezpečí se dostalo víc než 230 osob, polovina ze zachráněných jsou podle agentury Reuters cizinci, kteří obvykle stabilní říjnové počasí často využívají k oblíbeným trekům. Většina postižených se také nachází na trekingových trasách  - které naštěstí často disponují základní infrastrukturou s možností pomoci, a zejména eliminují okruhy pátrání po nezvěstných.




Zdroje a odkazy:


a/ informace o tragickém zakončení expedice:
Zpráva o tragédii na Tulenipasy.cz
Zpráva o neštěstí na Expedition.sk
Zpráva na Outdoorfilmy.sk
Zpráva na Echo24.cz
Jedna z prvních zpráv o tragédii v zahraničním tisku



b/ informace o expedici:
Zpráva o expedici na Lezci
Stránky Expedice Dhaulagiri 2014
První z článků Jiřího Švihálka o expedici na Mountainski.cz (na téže stránce jich následuje dalších sedm)
Zpráva z tisku; Týden
Zpráva z tisku; iDnes.cz
Lezec.cz: článek o Dhaulagiri a prvovýstupu na ni



c/ informace o aktuální situaci v Nepálu:

Zpráva (cz)
Zpráva (cz)
Zpráva (cz) a komentář Máry Holečka
Zpráva (en)
Zpráva (es)
Zpráva(cz)
Zpráva (cz)
Zpráva (en)
Zpráva (en)
Zpráva (es)
Zpráva (en)
Zpráva (en)
Zpráva (cz)
Zpráva (en)




Tomáš FRANK   [úpravy] 08:26 18.10.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 počet obětí stoupá11:05:55 19.10.2014
Podle včerejších zpráv si prudká změna počasí vybrala již více než čtyřicet potvrzených obětí (započítáno je i pět obětí v BC pod Dhaulagiri); počet nezvěstných je však stále ještě vysoký, je tedy pravděpodobné, že toto číslo bude ještě stoupat s tím, jak se podaří dohledat další :(
Tomáš F.odpovědět 

 Zpráva od účastníků expedice22:32:08 19.10.2014
Na Expedition.sk již visí podrobná zpráva:
http://www.expedition.sk/clanky-azia/item/468-sprava-o-lavine-pod-dhaulagiri

R.I.P.
 Tomáš F.odpovědět 

 ...07:00:42 22.10.2014
Janka Matláka jsem měl to štěstí poznat. Byl to rovný chlap, šířící pohodu a dobrou náladu. Bude mi chybět. Rodině a pozůstalým upřímnou soustrast . . .
Lukášodpovědět 

 Foto dne:
Alkazar
Černobylská, 7
 Databáze cest:
Všechny cesty (186672)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Náhorní Hrana I Labské Údolí - Levý Břeh
Primátorská VIIb Příhrazy
Verpánek VIIa Příhrazy
Žluta Hrana 6- Tre Cime Di Lavaredo
Piknik U Cesty VIIIc Labské Údolí - Pravý Břeh
Nově komentované:
Schody Soft 8- Josefovské Údolí
Schody Soft 8- Josefovské Údolí
Air - Tec VIIIa Labské Údolí - Pravý Břeh
Schody Soft 8- Josefovské Údolí
Am Touristentunnel VIIIc Bielatal

 Nově v diskusi:
Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Zpětná vazba | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 |

 Nové komentáře:
Další tipy | Další tipy | Další tipy | Další tipy | Re: Android testovani | Re: Impozantní sbírka | Android testovani | Re: Diky | Re: vyjadrenie JAMESu | Re: Diky |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (141)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (15)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (8)
ČHS: František D’Agostino přelezl vícedélku Histoire Sans Fin 8b (8)
Kleiner Südpfeiler (270m, IV+) (8)
Průvodce Elbtal 1 a 2 (7)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)

 Nově v inzerci:
skialp set ZAG U BAC 102 | Na hory, po horách | Lezečky | Statická a dynamická lana | Husky Flame | Bydlení 3+kk Praha 6 (Divoká Šárka)u | Lana zdarma | LS Cobry 37 málo lezené | Ferraty, stěna | Naviják na Telco |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 245 
 50 dní v divočině 
 176 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 207 
 Andrea 
 195 
 Ashima 
 147 
 Barkley Marathon 
 207 
 B.I.G. - světové prvenství 
 180 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 164 
 Gálfy - Horský život 
 161 
 Jak se staví ledovec 
 150 
 JAMES - Století nad oblaky 
 202 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 177 
 Lezci z Manína 
 181 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 182 
 Operace Nos 
 166 
 Plamen nikdy nezhasne 
 147 
 Pohlednice z konce světa 
 177 
 Pomíjivost ledu 
 172 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 179 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 161 
 Rhapsodia Corcontica 
 155 
 Sama 
 173 
 Šampioni zlatého údolí 
 176 
 S lyžemi v oblacích 
 198 
 Tenaya Traverse Challange 
 169 
 Tenkrát na východě 
 181 
 Velká alpská silnice - 73 
 167 
 Za oponou velehor 
 221 
 Zápasník Dee Dee 
 180 
 Životní výprava 
 157 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.