LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Nedělej krok, ze kterého se nemůžeš vrátit.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
17.Lukášek 10878
18.Šofránko 10878
19.Vlk 10868
Bouldry:
17.Pařík 10150
18.Nespoutaný 10050
19.Košťál 10000
Hory:
19.Cibulka 3582
20.Magič 3464
21.Tomasu 3348

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5795 lezců
1180102 cest
Nové přelezy:
Headcrash 11-
Kompromis 9
Papi In Fo 9-
Hořký Měsí 9+
Hořký Měsí 9+
Glücksfabr 9
Fear Facto 9
Mouchy Sně 7C
Osama Du S 9/9+
Allez Jump 7c+

Stěny
Bouldering za oponou - Měnín
AK T.J. Sokol Mšeno - Mšeno u Mělníka
Boulder centrum VUT v Brně - Brno

Prodejny
Dap Sport - Hradec Králové
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Luna Rossa - lezecké chyty a stěny - Děčín

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Nehoda v Radotínském údolí

krátce z tisku

Podle novinek včera večer spadnul horolezec (23 let) na Zubáku ze SZ stěny asi z pěti metrů na nástupovou pěšinu, zkutálel se několik metrů do potoka, utrpěl mnohačetná poranění a zasahovaly zde zásahové složky. aktualizace

Jde o vápencovou skalku na okraji lesa kousek za Prahou (silnice Zadní Kopanina - Radotín), navštěvovanou převážně v suchém období nebo parném létě, dostupnou snadno MHD nebo autem (50 m). V této části skály - v položené SZ stěně asi 25 m vysoké, jsou převážně cesty obtížnosti 5-6 většinou na 4 expresky. Může se zde odlomit i chyt nebo stup, spodní část stěny bývá po dešti delší dobu vlhká od potoka. Lezec mohl pravděpodobně spadnout při nástupu do některé z cest, nebo byl spouštěný nebo slaňoval na krátkém laně. Což jsou celkem běžné úrazy při lezení, nicméně se asi polámal blbě a snad se z toho brzy vykřeše.

Čili nebylo by to nic tak světoborného, kdyby se to ještě večer neobjevilo ve zprávách na Nově (kameraman to měl z odposlechu evidentně rychleji než sanita). Nakonec jsme o víkendu zjistili, že to byl kamarád, a tak je naše mediální hvězda spíš předmětem humoru a vtípků. Kluci domácí stěnu trochu podcenili a i když měli lano o mnoho delší, nezkontrolovali po poslední cestě, jestli konec sahá až na zem (celkem základní chyba), a dotyčnému, který slaňoval první, poměrně rychle projel konec lana kýblem asi 4 m nad pěšinou. Takže zlomenej kotník v sádře, naštíplý obratel (doufáme že to dobře dopadne) a pomlácená hlava o kamení ve svahu k potoku. To je hned. Na Fesťáku jsem viděl jeden zasádrovanej kotník (cestou z hospody) a minimálně jedny další berle (přeskok na věž)... podobných úrazů je fůra.


Odkaz na článek a video:
Novinky.cz
Policejnidenik.cz


Lezec.cz   [úpravy] 14:39 28.08.2015Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 zubák23:56:13 28.08.2015
na jižní stěně zubáku jsou i sedmy. SZ stěnu vůbec nelezte, je to zamechovatělý a nedá se pořádně odhadnout, v jakým stavu je podloží.
Jižní stěna je vyčištěná, ale i ta se láme.
Helmu!
sodpovědět 
 Re: zubák09:24:55 29.08.2015
Vskutku. Ty nove cesty jsou zbytecne a nesmyslne.
A.odpovědět 
 Re: zubák09:30:14 29.08.2015
V jakým stavu je SZ stěna se dá odhadnout docela dobře. Je celá lámavá. A zamešený to je, ale jen dole. A nelézt tam - Takhle dlouhý pětky a šestky ve stínu a ještě tak dobře přístupný v Praze skoro nikde jinde nejsou. A už vůbec nikde, aby byla skála ve výrazně lepším stavu.
honzaodpovědět 
  Re: zubák09:33:08 29.08.2015
A proto je lepším si zajít na BigWall nebo SmíchOff.
odpovědět 
 Re: zubák22:36:47 29.08.2015
Zubak je super kvak na horke letni odpoledne po praci... vyblbnuti, kdyz chce clovek byt venku a ne zavrenej na Smichove nebo zaprasenzm BW. Je to lamavy, ale to je na tom zajimavy. Neni to nic zas tak strasnyho, takovej Kotyz je o dost horsi a ty dve sedmy jsou fajn, vcetne boulderu uplne vlevo.
odpovědět 

 Cenné informace07:33:32 29.08.2015
"Lezec mohl pravděpodobně spadnout při nástupu do některé z cest, nebo byl spouštěný nebo slaňoval na krátkém laně."

To má fakt informační hodnotu.
Taky se ještě mohlo méně pravděpodobně přetrhnout lano nebo byl špatně navázaný a nebo jistič nedával pozor.
Prudičodpovědět 
 Re: Cenné informace16:25:07 29.08.2015
ale houby. Lezec s nejvetsi pravdepodobnosti podlehl gravitacni sile.
odpovědět 
  Re: Cenné informace07:51:11 30.08.2015
Jo takovej bozon to je svinstvo
Higgsodpovědět 
 Re: Cenné informace11:20:32 31.08.2015
Informační hodnotu to má, protože třeba Novinky původně než to opravili, tam měli sebevraha :) Skálu trošku znám a trošku vím co tam chodí za lezce, tak jsem to myslím otipoval a vyloučil jiný možnosti celkem dobře. Závěr? Nepodceňovat, kontrolovat, nedělat kraviny ;)
 martanodpovědět 

 Foto dne:
Alkazar
Černobylská, 7
 Databáze cest:
Všechny cesty (186671)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Primátorská VIIb Příhrazy
Verpánek VIIa Příhrazy
Žluta Hrana 6- Tre Cime Di Lavaredo
Piknik U Cesty VIIIc Labské Údolí - Pravý Břeh
Dřevní Romantický Masakr VIIIa Labské Údolí - Pravý Břeh
Nově komentované:
Am Touristentunnel VIIIc Bielatal
Dlážděná Pláž VIIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
Schody Do Nebe Zprava 8- Josefovské Údolí
Unsere Freiheit VIIIc Bielatal
Pedrův Smrk 10- Josefovské Údolí

 Nově v diskusi:
Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Zpětná vazba | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 |

 Nové komentáře:
Re: Android testovani | Re: Impozantní sbírka | Android testovani | Re: Diky | Re: vyjadrenie JAMESu | Re: Diky | Re: Znouzectnost | talent | Re: Znouzectnost | Diky |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (141)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (16)
Kleiner Südpfeiler (270m, IV+) (11)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (8)
ČHS: František D’Agostino přelezl vícedélku Histoire Sans Fin 8b (8)
Průvodce Elbtal 1 a 2 (7)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky | Statická a dynamická lana | Husky Flame | Bydlení 3+kk Praha 6 (Divoká Šárka)u | Lana zdarma | LS Cobry 37 málo lezené | Ferraty, stěna | Naviják na Telco | spolulezec na písek či okolí Prahy | Ztráta průvodce |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 245 
 50 dní v divočině 
 175 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 207 
 Andrea 
 194 
 Ashima 
 146 
 Barkley Marathon 
 207 
 B.I.G. - světové prvenství 
 179 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 163 
 Gálfy - Horský život 
 158 
 Jak se staví ledovec 
 150 
 JAMES - Století nad oblaky 
 202 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 177 
 Lezci z Manína 
 179 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 182 
 Operace Nos 
 166 
 Plamen nikdy nezhasne 
 147 
 Pohlednice z konce světa 
 177 
 Pomíjivost ledu 
 172 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 178 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 158 
 Rhapsodia Corcontica 
 155 
 Sama 
 171 
 Šampioni zlatého údolí 
 175 
 S lyžemi v oblacích 
 197 
 Tenaya Traverse Challange 
 168 
 Tenkrát na východě 
 180 
 Velká alpská silnice - 73 
 166 
 Za oponou velehor 
 221 
 Zápasník Dee Dee 
 179 
 Životní výprava 
 156 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.