LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Horolezci, horolezkyně, horolezčata, nelezte na skálu, co je hodně špičatá...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
25.Melen 10601
26.Slezáková 10580
27.Novotná 10506
Bouldry:
25.Břicháček 9903
26.Šlapák 9900
27.Vaňous 9850
Hory:
18.Najman 3723
19.Cibulka 3582
20.Magič 3464

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5795 lezců
1180403 cest
Nové přelezy:
Beta 8A
Hamam Xa
Elj 4. Cha 9-
The Big Ha 7C
Říše Mrtvý 7C+
Wrestler 7C
King Lines 7C+
King Kong 7C
Rocket Man 9-
Alien Cove 9+/10-

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Tom Frost

Odešla legenda zlatého věku lezení v Yosemite

24. srpna 2018 zemřel ve věku 81 let americký lezec Tom Frost. Frost byl jedním z pionýrů zlatého věku lezení v Yosemite valley.

Po Royal Robbinsovi, který zemřel loni na jaře Zemřel Royal Robbins je asi posledním lezcem jehož odchod definitivně uzavírá zlatou éru big wall lezení v Yosemitech.

Tom se narodil v roce 1937 v Hollywoodu, vystudoval Stanfordskou univerzitu a v roce 1958 graduoval. Tenýýž rok také poprvé navštívil údolí Yosemite valley. Obrovské žulové velké stěny ho uchvátily a navždy staly jeho osudem.


Tom Frost při druhém přelezu cesty The Nose na El Capitanin Yosemite Valley, září, 1961

foto by © wikipedia


V roce 1960 nastavil Frost, společně s Joe Fitschenem, Chuckem Prattem a s jeho hlavním parťákem Royal Robbinsnem, laťku hodně vysoko tím, že udělali první opakování The Nose za pouhých 7 dní!

V roce 1961 zvedli laťku dokonce ještě výš - když uskutečnili první průstup cestou Salathé wall. Jednalo se o nový výkonnostní level. Frost, Pratt a Robbins přelezli tuto cestu na El Capitan během 9 a půl dne, přičemž fixní lana měli pouze ve spodní třetině. Cesta do obrovského neznámého terénu musela být zdrcující. K vrcholu se probíjeli šest dní. Trio tehdy zavrtalo pouhých 13 expanzních nýtů (v reakci na 125 nýtů, které byly použity během 47 denního prvovýstupu cestou The Nose Warrena Hardinga, Wayna Merryho a George Whitmora v letech 1957 až 1958). Jejich dechberoucí styl Salathé Wallu signalizoval konec éry dobývání bigwallů za pomoci žebříku nýtů a je doposud považován za jeden z mistrovských výstupů právě Toma Frosta. Stal se milníkem volného lezení.

O tři roky později se Frost opět spojil s Robbinsem a Prattem, ještě spolu s dalším lezeckým esem Yvonem Chouinardem, aby udělali další revoluční prvovýstup North America Wall na El Capitan. Od 22. do 31. října 1964 čtveřice prostoupila jihozápadní stěnou El Capu a na jeden zátah vytvořili v tehdejší době jednu z nejobtížnějších cest na světě.

Frost zanechal své lezecké stopy i mimo Yosemity na jeho četných výpravách přelézal stěny v Kanadě, Alpách i v Himaláji.

Tom Frost spolu s Royal Robbinsem, Chuckem Prattem a Yvonem Chouinardem to byl zlatý věk Yosemitského lezení.



Foto lezců (zleva doprava): Tom Frost, Royal Robbins, Chuck Pratt a Yvon Chouinard na vrcholu El Capitan 30 října 1964, po 10 denním výstupu the North America Wall, Yosemite National Park, California. (hi res)

foto by © scanned from book The Vertical World of Yosemite edited by Galen A. Rowell


Frostovo úsilí nebylo zaměřeno jen na lezení. Respektive na vytváření nových výstupů. Například v pozdních devadesátých letech sehrál významnou roli při záchraně Camp 4 tábora. Mnohým budou neopakovatelnou atmosféru tehdejší doby připomínat jeho nádherné černobílé fotografie, které zachytil svojí Leicou. Frost také předvedl velkou inženýrskou zdatnost, když spolu s Yvonem Chouinardem, vymysleli a vyrobili přelomové horolezecké vybavení, jako jsou nožové skoby RURPS a vklíněce Hexentric.

Pravděpodobně asi nejvíce však Frost ovlivnil lezení, coby propagátor čisté lezecké etiky a stylu. On a Chouinard představili svou vizi v revoluční eseji "A word", která se objevila ve slavném katalogu Chouinard z roku 1972. Frost rozšířil tyto myšlenky dále na kongres v roce 2002 v Innsbrucku Budoucnost horských sportů a v mnoha ohledech se tyto vizionářské myšlenky o čistém lezení, zvláště o udržitelnosti a o životním prostředí obecně, zdají být dnes více aktuální než před desetiletími.



RURP (Realized Ultimate Reality Piton)

foto by ©





Zdroje:

Článek v magazínu Climbing, Frost popisuje svůj život ve svých vlastních slovech. Tento text původně běžel v roce 2009.

Remembering Tom Frost (1937-2018): The Full Perspective Interview

Článek na Planet Mountain


Tom Frost - na wikipedii

Podle článků v Climbing.com PlanetMountain volně přeložil

JirkaS   [úpravy] 10:44 29.08.2018Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Jeff Lowe11:03:18 29.08.2018
Cau, ve stejny den zemrel po dlouhe nemoci bohuzel take Jeff Lowe, coz by take mozna stalo za clanek. Jeho prinos alpinismu byl vyznamny.
Radekodpovědět 
 Re: Jeff Lowe12:26:15 29.08.2018
Díky za upozornění. To byl také významný horolezec.
 jirkasodpovědět 
  Re: Jeff Lowe22:15:44 29.08.2018
Frost i Lowe byli asi borci.Čest jejich památce.Knihu Camp4 jsem četl mockrát a jsem rád, že jsem si samozřejmě v menší míře prožil v Krasu začátku devadesátých let také takovou mini pionýrskou dobu.Páleníček s Bulharem ve Sloupu furt a my jihlaváci s brňákama skoro taky. Nejty blízko sebe.Nešlo o život, spíš o játra. Byla sranda. Někdo by to měl sepsat taky.K
Kubaodpovědět 
  Re: Jeff Lowe22:16:17 29.08.2018
Frost i Lowe byli asi borci.Čest jejich památce.Knihu Camp4 jsem četl mockrát a jsem rád, že jsem si samozřejmě v menší míře prožil v Krasu začátku devadesátých let také takovou mini pionýrskou dobu.Páleníček s Bulharem ve Sloupu furt a my jihlaváci s brňákama skoro taky. Nejty blízko sebe.Nešlo o život, spíš o játra. Byla sranda. Někdo by to měl sepsat taky.K
Kubaodpovědět 
 Re: Jeff Lowe23:36:52 29.08.2018
Souhlasim; specialne cela story okolo jeho cesty Metanoia na Eiger mi pripada vskutku fascinujici. Cest jeho pamatce (taky jsem zpravu o jeho smrti nikde nezaregistroval).
jikosodpovědět 
  Re: Jeff Lowe05:27:25 30.08.2018
nesleduješ rockandice
odpovědět 

 Borci08:04:20 30.08.2018
Skutecni borci umiraji a na lezci se resi Kuba Turek....
Humrdodpovědět 
 Re: Borci18:18:45 30.08.2018
To je kdo?
Kubaodpovědět 

 Foto dne:
Osoje D
Prozor Prema Zalazu, 7b+
 Databáze cest:
Všechny cesty (186757)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Teleport 6A Popova Skála
Cross Fires 8b+ Osoje - Čikola
Až Naprší A Zasune 7A Popova Skála
Moai 3 Popova Skála
Oční Kontakt 4 Popova Skála
Nově komentované:
Procesor 11/11+ Višňové
Lucie V Noci U Pyje V Na Hřebenech
Údolní Komín III Popova Skála
Deštivá Varianta N.c. VIIa Příhrazy
Deštivá Varianta N.c. VIIa Příhrazy

 Nově v diskusi:
Re: autistický pseudohumor | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Zpětná vazba | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 |

 Nové komentáře:
Re: Databaze Lezce | Re: Databaze Lezce | Databaze Lezce | Re: Palec | Re: Palec | Re: Impozantní sbírka | Re: Další tipy | Re: Petícia : Chaty nepatria iba KST a SHS JAMES | Re: Znouzectnost | dobře ste to pokosili! |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (142)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (12)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (12)
ČHS: František D’Agostino přelezl vícedélku Histoire Sans Fin 8b (8)
Průvodce Elbtal 1 a 2 (7)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)

 Nově v inzerci:
Pohorky MEINDL Matterhorn | Hannah Wanderer 45 | La Sportiva Solution - vel. 43 | Edelrid Ohm | dynafit,atomic | Ocun JETT LU vel.39 | skialp set ZAG U BAC 102 | Na hory, po horách | Lezečky | Statická a dynamická lana |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 255 
 50 dní v divočině 
 187 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 223 
 Andrea 
 202 
 Ashima 
 156 
 Barkley Marathon 
 218 
 B.I.G. - světové prvenství 
 190 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 175 
 Gálfy - Horský život 
 170 
 Jak se staví ledovec 
 160 
 JAMES - Století nad oblaky 
 215 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 185 
 Lezci z Manína 
 191 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 195 
 Operace Nos 
 179 
 Plamen nikdy nezhasne 
 162 
 Pohlednice z konce světa 
 187 
 Pomíjivost ledu 
 184 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 189 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 174 
 Rhapsodia Corcontica 
 161 
 Sama 
 188 
 Šampioni zlatého údolí 
 191 
 S lyžemi v oblacích 
 212 
 Tenaya Traverse Challange 
 177 
 Tenkrát na východě 
 189 
 Velká alpská silnice - 73 
 177 
 Za oponou velehor 
 231 
 Zápasník Dee Dee 
 189 
 Životní výprava 
 168 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.