LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když má horolezec kam založit, tak jištění nedá a když založit potřebuje, tak nemá kam.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
48.Mikulec 10076
49.Y 10050
50.Bardas 10035
Bouldry:
48.Paděrová 9050
49.Kollár 8953
50.F 8906
Hory:
29.Kulajta 2726
30.Nehasil 2710
31.Malý 2695

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5793 lezců
1179761 cest
Nové přelezy:
Glücksfabr 9
Fear Facto 9
Mouchy Sně 7C
Osama Du S 9/9+
Allez Jump 7c+
Elle Reste 7c
Stroposkop 7C
Oblina Ve 10-
Oblina Ve 10-
Bagr 8A/8A+

Stěny
Zubří - Zubří
Orel Břeclav - Břeclav
HK Ostaš - Police Nad Metují

Prodejny
HUDYsport - Karlovy Vary
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point Ostrava Avion - Ostrava jih

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Skialp v okolí Grossglockneru

Zatímco v Čechách je skialpinismus stále mladým sportem, naši jižní sousedé si jeho prostřednictvím opravdu hojně užívají své horské bohatství.

Jedním z míst typicky skialpovým je i okolí Grossglockneru. Oblast nabízí nejen dva lezci velmi oblíbené vrcholky Grossglockner a  Grossvenediger, ale také nádhernou přírodu národního parku Hohen Tauren. Jeho rangeři chrání rostliny i živočichy zde žijící, avšak nijak neomezují pohyb skialpinistů a dalších turistů. To je velkou výhodou oproti českým horám, kde je opuštění vyznačené cesty v národním parku přísně zakázáno. Díky tomu se zde skialpům věnují mnohem více než u nás i ženy, pro které je vycházka na tuleních pásech velkým potěšením.
Ale ještě větší požitek musí zažít každý nadšený skialpinista, když se na túru může vydat se zkušeným horským vůdcem, který ho provede těmi nejlepšími cestami. Taková příležitost se naskytne například během skitour týdne, který se každoročně koná ve vesnici Kals am Grossglockner na konci března (19.3.– 27.3.). Téměř přesně před rokem jsem se této akce zúčastnil a mohu ji vřele doporučit. Na každého, kdo přijede, totiž čeká lákavý program. V nabídce je třeba skitoura a přednášky s Petrem Habelerem, který jako první společně s Reinholdem Messnerem zdolal Mount Everest bez kyslíku nebo podrobné cvičení lavinové záchrany.
Pokud ale nestihnete přímo týden skitour, můžete se vydat na některou z mnoha skialpových cest sami. K orientaci Vám postačí Alpenverein mapy č. 36 (Venedigergruppe) a č. 39 (Granatspitze). Jedna velmi pěkná skitoura vede na vrchol Schoppmanntörl (2611). Tento 4 hodinový skialpový výlet bych však doporučil pouze v zimě při dobrých sněhových podmínkách, protože mnoho míst je vystaveno slunci a větru a mohlo by se v jarním období stát, že nebude po čem posunovat lyže. Cesta začíná poblíž tunelu směrem na Mittersill nebo u osady Matreier Tauernhaus, kde se vydáte na severovýchod směr na Grünseehütte (2285). Při dobrém počasí lze již v tomto místě vidět vrchol Schoppmanntörl (2611). Dále skitoura pokračuje rovinatější cestou okolo dvou krásných jezer Grünsee a Schwarzsee a odtud zbývá už jen slabá hodinka cesty na vrchol Schoppmanntörl. Mně osobně výstup sem trval 4 hodiny. Dále se můžete rozhodnout buď pokračovat po hřebeni na Riegenturm (2742) nebo si užít pěkný sjezd. Vážně skvělá zkušenost byl i výlet v okolí Wunspitz (3219) směrem na Eichamscharte. Začátek skitoury najdete v údolí Virgental, kousek nad vesnicí Prägraten u křížku u cesty ve výšce 1400 m. Údolí je známe, protože zde začíná cesta na Grossvenediger, konkrétně ve vesnici Hinterbichl. Cesta vede po serpentinách k výše položeným chalupám směrem k vrcholu a bývá velmi často dobře prošláplá, protože je oblíbenou skitourou místních domorodců. Během cesty je třeba si dát pozor na lavinové pole, které se objeví po průchodu lesem po levé straně. Lze ho velmi snadno obejít pravou stranou svahu. Nám se bohužel nepodařilo dojít až na Eichamscharte z důvodů vysokého lavinového rizika v sedle mezi Wunspitz a Säulkopf. Ovšem sjezd čerstvým prašanem, v níže položených částech již vlhkým sněhem, byl opravdu skialpovou extází.
Pro kulturní skialpery nebo během špatného počasí doporučuji navštívit muzeum v Kals am Grossglockner. Přestože nejsem úplně muzejní typ, tato výstava mě velmi oslovila. Přes menší nedostatek a to stále se měnící otevírací dobu, stojí za to se sem podívat. Můžete zde vidět nejen expozice týkající se místní přírody (flora, horniny, fauna) a místních lidí, ale hlavně historii zdolávání Grossglockneru. Těžko uvěřit, že s vystavovaným vybavením někdo dokázal před 200 lety vylézt na nejvyšší horu Rakouska. Obdivuhodný výkon!
Grossglockner totiž opravdu není jen nejvyšší kopec, ale zároveň místo, kde lze zažít spoustu nejen skialpových zážitků.



Více info na www.tyrolsko.cz a www.osttirol.com 
( rezervace skitour týdne infobüro Kals : Tel. +43 50 212 540 , kals@osttirol.com )
















David Stella   [úpravy] 08:58 22.03.2010Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 v čím žoldu?12:01:43 23.03.2010
Rád bych se zeptal, jak to ti Tyroláci mají s PR, zda na to má spolková země přímo nějaký odbor na ouřadě, neb na to najímá externí agenturu (otázka by asi šla položit i "pro koho autor článku pracuje?"). Nemyslím to nijak zle, jen pro zajímavost. No a taky zda není efektivnější lákat do Tyrolska spíš třeba na sjezdovky (bůhví, zda i lezce nakonec nečte víc sjezdařů než chodičů na tůry?)
honzaodpovědět 

 Foto dne:

Přes vejce
 Databáze cest:
Všechny cesty (186651)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Chat Champion 5c Le Chambon
Clochard Céleste 6a Le Chambon
Mélanchonus 6a Le Chambon
Champabon 6a Le Chambon
Champs Nez Mare 5b Le Chambon
Nově komentované:
Jeskynní 6+ Josefovské Údolí
Poslušný Turista 7+ Porúbka
Údolní Spára VIIb Tisá - Hřebenové Věže
Kurdistán IXc Tisá - Modřín
Mucho Trabajo No Dinero 7 Josefovské Údolí

 Nově v diskusi:
Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Zpětná vazba | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: autistický pseudohumor | Re: autistický pseudohumor |

 Nové komentáře:
Re: Znouzectnost | Diky | Znouzectnost | Re: Petícia : Chaty nepatria iba KST a SHS JAMES | Re: vyjadrenie JAMESu | Re: Petícia : Chaty nepatria iba KST a SHS JAMES | Re: Petícia : Chaty nepatria iba KST a SHS JAMES | Re: Petícia : Chaty nepatria iba KST a SHS JAMES | Re: Petícia : Chaty nepatria iba KST a SHS JAMES | pravú alebo ľavú topánku ? |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (140)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Kleiner Südpfeiler (270m, IV+) (17)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (16)
ČHS: František D’Agostino přelezl vícedélku Histoire Sans Fin 8b (8)
Průvodce Elbtal 1 a 2 (7)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)
Yannick Flohé: první flash boulderu za 8C v historii (4)

 Nově v inzerci:
Husky Flame | Bydlení 3+kk Praha 6 (Divoká Šárka)u | Lana zdarma | LS Cobry 37 málo lezené | Ferraty, stěna | Naviják na Telco | spolulezec na písek či okolí Prahy | Ztráta průvodce | Nákoleník | Nabízím odkoupení noclehu v tatrách |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 232 
 50 dní v divočině 
 157 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 192 
 Andrea 
 173 
 Ashima 
 136 
 Barkley Marathon 
 189 
 B.I.G. - světové prvenství 
 164 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 150 
 Gálfy - Horský život 
 141 
 Jak se staví ledovec 
 132 
 JAMES - Století nad oblaky 
 190 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 165 
 Lezci z Manína 
 168 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 164 
 Operace Nos 
 148 
 Plamen nikdy nezhasne 
 137 
 Pohlednice z konce světa 
 159 
 Pomíjivost ledu 
 159 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 158 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 149 
 Rhapsodia Corcontica 
 139 
 Sama 
 152 
 Šampioni zlatého údolí 
 154 
 S lyžemi v oblacích 
 180 
 Tenaya Traverse Challange 
 154 
 Tenkrát na východě 
 157 
 Velká alpská silnice - 73 
 155 
 Za oponou velehor 
 207 
 Zápasník Dee Dee 
 163 
 Životní výprava 
 140 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.