LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když se tam udrží sníh, tak já taky.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
21.Novák 10756
22.Kalvas 10684
23.Svoboda 10674
Bouldry:
21.Košťál 10000
22.Štípek 9956
23.Lavička 9950
Hory:
15.Novák 3832
16.Punčochář 3751
17.Najman 3723

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5797 lezců
1180755 cest
Nové přelezy:
L'effet Po 7b
Cibule A O 9+/10-
Dobří Holu Xb
The Hills 9
Pravda A L 9
Jedna Mozk 7C
Drobkova K 10-
Velkej Bej 9
Perla Xb
Posazení Xb

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Hámor a Colibasanu na Everestu končí

Peter HámorPřestože v průběhu dneška několik výprav vystupujících na Everest ze severu pokouší vrchol, další již oznámili ukončení pokusů.








Dnes se o vrchol Everestu pokouší členové minimálně dvou expedicí působících na jeho severních svazích. Podle zpráv z Nepálu se ve výškových táborech právě na dnešek připravilo několik lezců aspirujících na vrchol.



Mt. Everest

Sagarmátha, neboli Mount Everest od severu

foto © Luca Galuzzi,  v rámci licence Creative Commons


Podle některých zpráv se s vidinou několika dnů dobrých povětrnostních podmínek do výškového tábora měl vrátit i Ralf Dujmovits, jiné zprávy naopak hovoří o tom, že i Dujmovits již sestoupil. Každopádně ještě včera úmysl sestoupit jasně deklaroval s tím, že v severní stěně neustále lítá kamení, a hrozí sněhové i ledové laviny. 



Peter Hámor

Hámor pod vrcholem Lhotse v r. 2013

foto: archiv P. Hámora – pro Lezec.cz prostřednictvím tisk. zprávy Horsky Film


Pro naprosté vyčerpání pak, podle komentátorů dění na svazích hory, končí expedice Petera Hámora, jehož parťákem ve stěně byl rumunský horolezec Horia Colibasanu. Během víkendu sestoupili do základního tábora a začali podnikat přípravy k odjezdu. Ukončení expedice oznámil Hámor na svých osobních stránkách i na facebookovém profilu.
Zahraniční zpravodajství pak komentuje ukončení pokusů této slovensko-rumunské dvojice jako zcela logické vyčerpání po velmi dlouhé době strávené na kopci a ve výškových táborech. Většina výprav se zde letos soustředila na výstup klasickou cestou, zatímco Hámor a Colibasanu velmi dlouho podnikali pokusy o prvovýstup doposud neprostoupeného směru, pro který však letos nebyly ideální podmínky. Když se konečně rozhodli ustoupit, a zkusit „alespoň“ normálku, nezbývalo jim na dokončení výstupu již mnoho sil a otázka vrcholu se tak stávala spíše otázkou štěstí na podmínky v okamžiku, kdy budou připravení dostatečně vysoko pro případný vrcholový útok.

Připomeňme tedy alespoň, že v této sezóně byli Hámor a Colibasanu prvními, kdo na osmitisícový vrchol vystoupil; 30. dubna totiž, bez kyslíku a výškových nosičů, společně vystoupili na hlavní vrchol Šiša Pangmy.
Snad tedy alespoň nejnižší z osmitisícovek je náplastí na neúspěch na Everestu.
Zároveň by asi bylo na místě i podotknutí, že na vrcholu Mt. Everestu již v minulosti Peter Hámor stanul. Everest pro něj byl první vylezenou osmitisícovkou, a snad si letos chtěl „vylepšit styl“, neboť pro něj byl také jediným z dvanácti doposud zdolaných osmitisícových vrcholů, na kterém použil kyslíkový přístroj. Pravdou tedy je, že prvovýstup, bez kyslíku a bez výškových nosičů, by pro něj byl na Everestu přepěkným vylepšením.  Snad příště!


Zdroje a odkazy:
Zpráva na Lezci: Hámor a Colibasanu zatím ustoupili (včetně řady přímých odkazů na expedici, osobní stránky a profily)
Zpráva na Lezci: Hámor plní plán! (vrchol Šiša Pangma)
Zpráva na Lezci: Slováci míří k Everestu (projekty tehdy aktuální)



Tomáš FRANK   [úpravy] 22:59 25.05.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Steinturm
Schturzflug, 8-
 Databáze cest:
Všechny cesty (186861)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
SLOVANSKÁ EPOPEJ 9- Česká Skála
Gamel Trophy 6b+ Gorges Du Tarn
La Fuite Au Prochain Lavabo 7a Gorges Du Tarn
L'effet Poulie 7b Gorges Du Tarn
Broken Arrow Extension 7A Popova Skála
Nově komentované:
Buenos Aires 9- Červenica
Náhle Bezvětří 7- Trampská Skála
For Crying Out Loud Variant 7 Trampská Skála
Barvy Mých Snů 6 Trampská Skála
Náhle Bezvětří 7- Trampská Skála

 Nově v diskusi:
Ztratil jsem | Re: Zpětná vazba | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: autistický pseudohumor | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba |

 Nové komentáře:
Re: Czech | Re:tardi | Czech | Re: Znouzectnost | pekny | pekny | Re: No konečně! | Re: Databaze Lezce | Re: Znouzectnost | Vlhký dlaně |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (142)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (18)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
ČHS: František D’Agostino přelezl vícedélku Histoire Sans Fin 8b (8)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (7)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (7)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)

 Nově v inzerci:
Statická a dynamická lana | Spolulezec-Praha | Natírání stožárů | Písek | Home Office climbing | Mytí oken | Spolujízda, vícedélky a ubytko v Arco - 1. až 5.10. | Scarpa Drago | Pohorky MEINDL Matterhorn | Hannah Wanderer 45 |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 306 
 50 dní v divočině 
 228 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 266 
 Andrea 
 232 
 Ashima 
 186 
 Barkley Marathon 
 245 
 B.I.G. - světové prvenství 
 226 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 205 
 Gálfy - Horský život 
 197 
 Jak se staví ledovec 
 194 
 JAMES - Století nad oblaky 
 259 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 220 
 Lezci z Manína 
 215 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 222 
 Operace Nos 
 207 
 Plamen nikdy nezhasne 
 195 
 Pohlednice z konce světa 
 221 
 Pomíjivost ledu 
 212 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 210 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 213 
 Rhapsodia Corcontica 
 196 
 Sama 
 215 
 Šampioni zlatého údolí 
 218 
 S lyžemi v oblacích 
 250 
 Tenaya Traverse Challange 
 207 
 Tenkrát na východě 
 228 
 Velká alpská silnice - 73 
 214 
 Za oponou velehor 
 273 
 Zápasník Dee Dee 
 220 
 Životní výprava 
 199 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.