LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Trénink dělá mistry.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
25.Melen 10601
26.Slezáková 10580
27.Pelíšek 10491
Bouldry:
25.Chejn 9900
26.Šlapák 9900
27.Vaňous 9850
Hory:
28.Kulajta 2726
29.Nehasil 2710
30.Malý 2695

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5804 lezců
1182025 cest
Nové přelezy:
Herr Kules 9/9+
Ab Durch D 9/9+
Leftfield 9+/10-
Zelená Hro 9-
Kontrollfr 9-
Rumpelkamm 9
Funkenschl 9
Ice Age 9+
Der Faule 9
Poslední V 10-

Stěny
A-ProSystem s.r.o. - Most
Horolezecká stěna Lanškroun - Lanškroun
Stěny v Hejnici - Hejnice (okr. Liberec)

Prodejny
HUDYsport - Ostrava
HUDYsport - Olomouc
HUDYsport - Praha 9

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Třikrát 8A v ženském podání na třech kontinentech

...a něco málo o ženském boulderingu

Akiyo Noguchi z Japonska přelezla boulder Monsterman SD 8A v japonském  Jyougasaki. Po boulderu In Tokyo v oblasti Mitake je to její druhé 8A. 21letá Akio je vítězkou Světového poháru v boulderingu 2009.

Boulder-traverz  Tabasco 8A od Rosti Štefánka ve Frankenjuře má první ženské opakování. Postarala se o něj Conny Matthes z Německa.
Pro Conny to není zdaleka první frankenjurský boulder v této obtížnosti. V roce 2008 vylezla Tanz des Armlahmen 8A a ve stejný rok dokonce přidala i  Ramadan 8A+.
Američanka Alex Johnson vylezla v Huecu Tanks boulder Diaphanous Sea  8A+.



...něco málo o ženském boulderingu



Když zapátráme v boulderingové historii, zjistíme, že první ženské 8A+ vylezly už v roce 2003 Američanka Lisa Rands a Španělka Josune Bereziatu (Solaris, oblast Cueva de Balzala). Oba přelezy nebo přesněji tři přelezy, neboť Lisa vylezla rovnou dva bouldery v této obtížnosti (Chablanke a Sarah v Hueco Tanks), se odehrály na jaře a jde těžko dohledat, který byl první. 
Zatímco nekorunovaná královna skal Bereziatu se boulderingu věnuje jen občas, Rands je bouldristkou na plný úvazek. V poslední době okořenila svou boulderingovou kariéru i o přelezy, které vyžadují klidné nervy vysoko nad zemí. Ve své domácí oblasti Bishop se pouští do obtížných highballů, kde pády připomínají spíš lety na zem a dobrý chytač je na místě, viz video.



Lisa se čas od času naváže i na lano a to převážně na britském gritstonu, který si tak oblíbila. Vzhledem k charakteru tamních cest není často rozdíl, zda je či není navázaná, viz její přelez Gaii E8. I přesto, že se derou mezi ženskou bouldrovou elitu stále mladší a silnější bouldristky, na odvážných vysokých boulderech Lisa zatím nemá konkurentku.


Gaia (E8)

foto by Josh Lowell



Jak už jsem zmínila, ženský bouldering se posunuje stále kupředu. Přibývá žen, které mají 8A, pro ženskou špičku skoro povinnost, ale 8A+ stále zůstává magickým číslem. Avšak asi ne na dlouho, což dokazuje přelez  22leté Rakušanky Barbary Zangerl, která v Magic Woodu vylezla boulder Pura Vida 8B. U tohoto boulderu se však většina přelezců shoduje na nižší obtížnosti.

Barbara Zangerl on Pura Vida

foto by Richard McGibbon


Další silná rakouská bouldristka je 22letá Anna Stöhr, která v roce 2008 vyhrála SP v boulderingu a za své závodní výkony byla nominována na ocenění LA SPORTIVA COMPETITION AWARD. Na skalách zatím vylezla bouldery v obtížnosti 8A a dvě 8A+.  Momentálně v ženském žebříčku na 8a.nu „diktují“ Američanky Alex Puccio a Alex Johnson.


Anna Stöhr

foto by Federiko Zanettin/anna-stoehr.at


Co se našeho domácího hřiště týče, závodnic v boulderingu máme dost, ale skalnímu boulderingu se věnují jen okrajově. Výkony Věrky Kotasové na boulderech se přes Vysočinu do české kotliny nedonesly, i přes naši snahu, a věříme, že po zveřejnění tohoto článku se dočkáme přesnějších informací. První 7C+, Slowdance v Bishopu, vylezla v roce 2001 Simona Ulmonová (samochvála smrdí, ale fakta jsou fakta) a další záblesk se objevil minulý rok, kdy Silvie Rajfová vybouldrovala v USA  Silverback 8A. Pěkně se na boulderech rozjela také Jitka Mázlová, která zakončila minulou sezónu 7céčkem. Jak znám Jíťu, určitě to bude mít pokračování.



foto by Pájka Rýva



Zdroje:
bigupproductions.com
8a.nu
Pájka Rýva
anna-stoehr.at

Simona   [úpravy] 08:37 19.02.2010Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Tirolsko12:00:57 19.02.2010
Hezky to tam teď střílí i mladá Sabina Bacher z rakouského Oetztalu, co leze a vlastně chodí s britskym krutorem Stewartem Watsonem. Padaj ji 7Cpluska v Chironichu, tuším že i 8A už dala.
Mikiodpovědět 

 ta má morál17:58:19 19.02.2010
docela dlouhý bolder cesty, ta poslední byla dlouhá skoro jak celý cesty na Srbsku v Alkazaru :-):-)
Modpovědět 
 Re: ta má morál01:58:19 20.02.2010
Tohle videjko je ale už dost starý, na podzimní grilovačce jsme ho sjeli. Nicméně platí, že gut výkony....
Morál? Co to je?
Kdybys viděl mé debilotiny, než jsem byl táta....
Koukej na kluky a baby v Ádru a jinejch píscích.
Tam kde umná dívčina slavila vrchol, borci a kyně bojují s prvním uzlem, nebo se dostanou na dohled ringu....
Nesnižuji její um, je fakt hustá, jenasi našinci mají málo kamer a chuti se z veřejňovat.
Matyodpovědět 
  Re: ta má morál02:50:59 20.02.2010
Cesta téhle obtížnosti v Ádru by byla zhruba za XIIa(možná výš), a chtěl bych tě vidět, jak bys v té výšce a na těch chytech zakládal uzel, frajere
Spikeodpovědět 
  Re: ta má morál10:01:19 20.02.2010
no zase takovej masakr ten ádr neni:)jako jo jsou tu neodjištěny cesty "stará pětka je neodjištěná sedma" nahazovat kruhy ve starejch cestách je na denním pořádku:) ale v cestách vyšší obtížnosti ti smrtelny pady nehrozej.. jinak gaia je neodjištěný 8a+(myslim)
yak!odpovědět 
   Re: ta má morál10:49:20 20.02.2010
Viděl jsi (neříkám lezl, to málokdo) Sen čumilů? Nebo Postřižiny? To jen tak pro pořádek ... (IXa!, Xa!, když tak opravte ...)
odpovědět 
   Re: ta má morál10:31:18 21.02.2010
no, ta Gaia není tak úplně neodjištěná. viděl sem tudle na jutubu pěknej pád na týdle cestě. ale sou potřeba dvě lana a dva jističi s dobrým postřehem a rychlejma nohama.
DTXodpovědět 
  Re: ta má morál14:04:07 25.02.2010
Potvrzeno.Nekdo je zde uplne mimo, byt jiz tatinek (-.
Martas.odpovědět 
   Re: ta má morál14:59:25 25.02.2010
Martas.i jaký máš nejdelší solo a v jaký klase, nebo nejtěžší a jak dlouhý, hm? Morál je relativní.
odpovědět 

 super:)10:02:58 20.02.2010
jinak děkuju za parádni přehled o ženském boulderingu:)))
yak!odpovědět 

 super:)10:56:17 20.02.2010
jinak děkuju za parádni přehled o ženském boulderingu:)))
yak!odpovědět 

 přechylování21:52:31 23.02.2010
já kvituji, že neprzníte ženskejm jejich jména příponou -ová, jak to dělá většina médií!!
dogeeodpovědět 
 Re: přechylování15:16:45 25.02.2010
Přechylování není prznění ženských jmen, ale normální gramatický jev, jakých je v češtině spousta. Debata už tady na tohle téma proběhla a nebudu se proto opakovat.
stipodpovědět 

 Foto dne:
kvalifikace obtížnosti
MS v lezení 2025
 Databáze cest:
Všechny cesty (186989)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
KHL TPN | KHLTPM 7+ Frankenjura
Moshpit 8 Frankenjura
D.A.u.H. 8- Frankenjura
Cut My Skin 8+/9- Frankenjura
Spike Lee 9+ Frankenjura
Nově komentované:
Schattenspiel Direkt 7- Frankenjura
Jan Tříska 6+ Tetínské Skály
Silikonia 7+ Srbsko
Plattenführe 5- Höllental
Alte Westwand 5 Höllental

 Nově v diskusi:
Re: Peněženka na Tetínských skalách | Re: Peněženka na Tetínských skalách | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Peněženka na Tetínských skalách | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Ztratil jsem | Re: Pády a sedák |

 Nové komentáře:
Lukáš Mokroluský v semifinále! | Držíme palce! | Re: to se fotil dronem? | Půl na půl | to se fotil dronem? | Marťas je držák :-). | Re: Znouzectnost | Re: Ragni si Lecco | Re: Ragni di Lecco | Re: Ragni di Lecco |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (142)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (19)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (6)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (4)

 Nově v inzerci:
parťák teď na neděli 28.9. | Nabízím "odkoupení" noclehu v tatrách | Lezeni dnes v Praze | Leki trekové hole | písek | Statická a dynamická lana | Spolulezec-Praha | Natírání stožárů | Písek | Home Office climbing |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 391 
 50 dní v divočině 
 311 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 352 
 Andrea 
 312 
 Ashima 
 253 
 Barkley Marathon 
 336 
 B.I.G. - světové prvenství 
 306 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 278 
 Gálfy - Horský život 
 272 
 Jak se staví ledovec 
 261 
 JAMES - Století nad oblaky 
 349 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 287 
 Lezci z Manína 
 298 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 291 
 Operace Nos 
 269 
 Plamen nikdy nezhasne 
 270 
 Pohlednice z konce světa 
 297 
 Pomíjivost ledu 
 280 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 285 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 271 
 Rhapsodia Corcontica 
 277 
 Sama 
 296 
 Šampioni zlatého údolí 
 292 
 S lyžemi v oblacích 
 334 
 Tenaya Traverse Challange 
 287 
 Tenkrát na východě 
 306 
 Velká alpská silnice - 73 
 290 
 Za oponou velehor 
 340 
 Zápasník Dee Dee 
 288 
 Životní výprava 
 272 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.