LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Nedělej krok, ze kterého se nemůžeš vrátit.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
35.Reich 10254
36.Čech 10222
37.Lank 10196
Bouldry:
35.Ďurech 9456
36.Kümmel 9450
37.Oliva 9409
Hory:
13.Zvonková 5017
14.Hess 3908
15.Novák 3832

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5803 lezců
1181907 cest
Nové přelezy:
Kontrollfr 9-
Rumpelkamm 9
Funkenschl 9
Ice Age 9+
Der Faule 9
Poslední V 10-
Pyroman 9
Mušinec 7C+ tr
Jedna Mozk 7C
Nothing Ch 8A

Stěny
DDM DUHA - Ústi nad Orlicí
KLAJDA - lezecké centrum Brno - Brno - Maloměřice
ZŠ Šafaříkova - Valašské Meziříčí

Prodejny
HUDYsport - Olomouc
NěcoNavíc.cz - České Budějovice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Tvrzení „Vedení ČHS“ versus realita

„originální chyty“

Podle Vedení ČHS lze trénovat lezení na rychlost na originálních chytech v Brně na lezecké stěně KOMEC. Pojďme si tedy ukázat, jaká je skutečná realita.

Mediální tlak na mou osobu nepolevuje, ba naopak. V diskusích zde na lezci čelím nové vlně ataků a už i v e-mailech si o mě kde kdo otírá boty… kromě jiného. Nezbývá než si na konkrétním příkladu ukázat, jaká je skutečná realita tréninkových podmínek rychlostního lezení u nás a to konkrétně v Brně, odkud se rekrutuje drtivá většina českých reprezentantů.

Podle Vedení ČHS lze trénovat lezení na rychlost na originálních chytech v Brně na lezecké stěně KOMEC. Vedení ČHS výslovně tvrdí:

„Rovněž další stížnosti na tréninkové podmínky nelze nazvat jinak, než výmluvami – originální chyty jsou na stěně Komec v Brně, přesto tam závodníci z okolí pánů Babači a Buriana netrénují a raději trénují jinde.“

Pojme si tedy ukázat, jaká je skutečná realita.

Takto vypadají skutečné originální chyty pro disciplínu lezení na rychlost:

01 Mitterdorf chyty rychlost

Originální chyty na rychlost v Mitterdorfu


02 Arco chyty rychlost

Originální chyty na rychlost v Arcu


A takto vypadají „originální chyty“ pro disciplínu lezení na rychlost podle Vedení ČHS:

03 KOMEC chyty rychlost

„Originální chyty“ na rychlost na lezecké stěně KOMEC


Řekl bych, že z přiložených fotek je vše zřejmé i lidem, kteří se této disciplíně nevěnují…

Důvody, proč drtivá většina lezců upřednostňuje trénink jinde, pak napoví následující fotka:

04 KOMEC chyty rychlost celkovy pohled

Standardka na rychlost na stěně KOMEC v Brně



Přece jen snaha eliminovat riziko zranění během tréninku je, myslím, celkem pochopitelná. Dalším důvodem je, že na stěně KOMEC je časomíra (stopky) k dispozici pouze, když mají trénink Křížovi. Což obé na DURU odpadá. Proto zde také trénuje drtivá většina brněnských a přespolních lezců. Třebaže ani zde nejsou originální chyty a navíc zde chybí naviják.

Pro porovnání zde přikládám fotku standardní stěny v Arcu:

05

Standardka na rychlost v Arcu



Mohu čtenáře ujistit, že i ti, jejichž výsledky se Vedení ČHS ohání, jezdí o víkendech před závody trénovat na stěny s opravdovými originálními chyty a zdaleka nejen to. Pokud to jde, jezdí trénovat přímo na ty stěny, kde se budou konat samotné závody. Přičemž o tom, jaký vliv mají na přípravu (ne)odpovídající tréninkové podmínky pro vrcholné soutěže, není vůbec nutné vypracovávat žádné nákladné odborné studie. Stačí se zeptat kteréhokoli trenéra, jenž má na tomto poli patřičné výsledky. Já jsem na zcela konkrétním příkladu dokladoval, že tomu tak skutečně je. Což se potvrdilo i na dalších dvou závodech EP.

A tak skutečně „jako obvykle je to poněkud jinak“ než nám „Vedení ČHS“ tvrdí. A pak, kdože to ve skutečnosti šíří nepravdivá tvrzení…?!

Nicméně i tak se v mezičase objevila věc, za kterou bych chtěl Vedení ČHS poděkovat (bez ironie).

Po té, co jsem zveřejnil svůj kritický článek, přišlo Vedení ČHS s návrhem na zorganizování a to hned dvou(!) soustředění reprezentace a považte dokonce v samotném Innsbrucku! Jedno společné pro tři disciplíny – obtížnost, bouldering a konečně i rychlost a druhé jen pro rychlost.

Dlužno sice dodat, že pro většinu mládežnických reprezentantů v lezení na rychlost se jedná o soustředění až po závodní sezóně (s výjimkou těch, kteří budou startovat na MS). Logické by přitom bylo organizovat soustředění ještě před závodní sezónou, ale i tak se jedná o jistý kvalitativní posun k lepšímu. A pak, že jsem svůj článek psal zbytečně…(;-). Škoda jen, že si v mezičase Vedení ČHS neodpustilo ty své vyfabulované bodyčeky. Nicméně i tak díky! (zcela vážně)

Jiří Babača   [úpravy] 07:52 06.07.2018Tisk 

Reklama:


Související články:
 Foto dne:

Přes vejce
 Databáze cest:
Všechny cesty (186972)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Pokus O Koitus IV Adršpach
Správné Řešení VIIc Adršpach
Superguide - Ausstiegsvriante 9- Frankenjura
Rumpelkammer 9 Frankenjura
Hvězdy Na Zádech VI Adršpach
Nově komentované:
Silikonia 7+ Srbsko
Plattenführe 5- Höllental
Alte Westwand 5 Höllental
Tlačenka 7A Popova Skála
Silikonia 7+ Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Pády a sedák | Re: Ztratil jsem | Re: Pády a sedák | Pády a sedák | Re: adam ondra konecne v citovan v mass mediich | Re: adam ondra konecne v citovan v mass mediich | adam ondra konecne v citovan v mass mediich | Re: Operace tenisového lokte | Operace tenisového lokte | Mravenec |

 Nové komentáře:
Držíme palce! | Re: to se fotil dronem? | Půl na půl | to se fotil dronem? | Marťas je držák :-). | Re: Znouzectnost | Re: Ragni si Lecco | Re: Ragni di Lecco | Re: Ragni di Lecco | Ragni si Lecco |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (142)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (19)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (6)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)
Yannick Flohé: první flash boulderu za 8C v historii (4)

 Nově v inzerci:
Nabízím "odkoupení" noclehu v tatrách | NEJLEPŠÍ ONLINE PŮJČKA BEZ PODVODŮ | Půjčka od soukromé osoby bez podvodu | Lezeni dnes v Praze | Leki trekové hole | písek | Statická a dynamická lana | Spolulezec-Praha | Natírání stožárů | Písek |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 386 
 50 dní v divočině 
 302 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 348 
 Andrea 
 307 
 Ashima 
 251 
 Barkley Marathon 
 327 
 B.I.G. - světové prvenství 
 302 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 276 
 Gálfy - Horský život 
 269 
 Jak se staví ledovec 
 253 
 JAMES - Století nad oblaky 
 337 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 285 
 Lezci z Manína 
 289 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 286 
 Operace Nos 
 267 
 Plamen nikdy nezhasne 
 263 
 Pohlednice z konce světa 
 294 
 Pomíjivost ledu 
 273 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 280 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 268 
 Rhapsodia Corcontica 
 273 
 Sama 
 292 
 Šampioni zlatého údolí 
 286 
 S lyžemi v oblacích 
 330 
 Tenaya Traverse Challange 
 280 
 Tenkrát na východě 
 303 
 Velká alpská silnice - 73 
 283 
 Za oponou velehor 
 333 
 Zápasník Dee Dee 
 281 
 Životní výprava 
 264 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.