LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   "Technika je vždycky jenom skrytá síla" A.O.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
47.Kubíček 10081
48.Mikulec 10076
49.Y 10060
Bouldry:
47.Chovanová 9100
48.Paděrová 9050
49.Kollár 8953
Hory:
24.Louda 3082
25.Slavíček 3060
26.Štalmach 2894

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5797 lezců
1180781 cest
Nové přelezy:
L'effet Po 7b
Cibule A O 9+/10-
Dobří Holu Xb
The Hills 9
Pravda A L 9
Jedna Mozk 7C
Drobkova K 10-
Velkej Bej 9
Perla Xb
Posazení Xb

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder Bar - Praha 7
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

XVIII. díl

Na levém břehu Labe mezi Bad Schandau a Königsteinem leží schované v lese dvě stolové hory. Gohrisch a Papststein. Nacházejí se mezi vesničkami Kurort Gohrish a Papstdorf. Výchozím bodem je příjemné parkoviště na křižovatce silnic mezi těmito obcemi. Do skal je to odsud, co by kamenem
dohodil. K oběma masívům stolových hor je přilepeno několik věží, na které se leze. Přívlastek hora je možná pro tyto útvary trochu nadsazený, protože z okolního lesa vyčnívají skály do výšky maximálně 30 metrů. Ale přeci jen se dají obejít kolem dokola a ze všech stran jsou ohraničeny skalami. Na obě se dá ovšem bez problému vyjít pěšky, takže jsou zajímavé i turisticky, což je zase vhodné lákadlo pro vaše nelezecké přátele. V každém případě stojí toto místo za návštěvu. Pěkně si zalezete a nezklame vás ani prostředí.
Navíc toto místo lze spatřit i z jiných koutů Saska jako výraznou dominantu a i jen proto je jeho návštěva zajímavá. Z lezeckého hlediska jde o dvě minioblasti, které jsou ale velmi
populární a nachází se zde jedna z nejfotogeničtějších cest Saska. Bohužel nemám momentálně k dispozici její fotografii. Jaká ironie.


GOHRISH
Tuto oblast tvoří pět věží. Nejzajímavější je Abgetrennte Wand a Narrenkappe. Na první z nich vede již zmíněná fotogenická a proslulá cesta s příznačným názvem Feiner Riss. Její autor, nikdo jiný než Bernd Arnold, ji v roce 1973 ohodnotil stupněm VIIIc. Jde o vlasovou puklinu akorát na prsty v délce asi šesti metrů výše se rozšiřující do ruční spáry a položeného koutku. Od pohledu je to fešanda. Je zajištěna dvěma kruhy, lze ji i
zasmyčkovat a bez obav ji zcela výjimečně doporučuji i těm největším pose.... Nepatří mezi nebezpečné cesty. To neznamená, že je zadarmo. K prvnímu kruhu se lze dostat pohodlně, ke druhému už to začíná skřípat a v místech, kde se nad druhým kruhem spárka začíná rozšiřovat jde do tuhého. Při RP přelezu se obtížnost vyšplhá na IXb. Stejně je ohodnocen i vzorový rajbuňk ve stěně vlevo s názvem Magnet. Rovněž příznačný název. Kdysi jsem jej úspěš
ně zapytlil. Na tuto věž vede i místní desítka, česky Stěna padlého stromu, s variantou za Xc RP, a lze se na ni samozřejmě dostat snadněji. To si však už na místě poradíte sami. Stejně tak i v případě ostatních věží. Prostě si dejte, co se vám bude líbit. Doporučuji si prohlédnout zvláště osmičky Eistorte a West-Side-Story na Narrenkappe.

PAPSTEIN
Zde stojí dokonce jen tři věže, mají ale co nabídnout. Papst je ideální pro tolik volající sedmičkáře. Ti si určitě vyberou při obchůzce kolem věže z několika desítek cest právě do sedmého stupně obtížnosti. Všem jim vévodí trio Andacht VIIa, RP VIIb, Morgengebet VIIb a AbendmahlVIIa, RP VIIb. Další věž Kleine Hunskirche není nijak zvlášť výjimečná. Její větší
sestra Grosse Hunskirche však ano. Je krajinově výrazná a právě podle ní lze poznat i z velké dálky, jaký kopec to na obzoru vyčnívá. Nabízí i pěkné polezeníčko, zvláště ve vysoké severozápadní a severní stěně. Cest je zde dost, ale našinec si musí dobře vybrat, aby se náhle neocitl příliš vysoko nad jištěním. Pokud není po ruce pískařský nebojsa, lze si bez potíží vylézt Völlständig Verlorene Illusion VIIc, RP VIIIa, cestu, která možná svou přísnou podobou trochu odrazuje, ale ve skutečnosti skrývá bohatě možností pro hodinové jištění smyčkami. No a potom je tu krásná, o něco těžší Privatweg za VIIIb, RP VIIIc od Herberta Richtera z roku 1965.

Lezcům, kterým dělá dobře cokoliv mezi procházkou a desítkami udělá tahle saská gebiet zaručeně radost. Takže někdy na Papsteinu.

Tschüs

Jarda Maršík   [úpravy] 13:44 21.11.2001Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 



 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 Foto dne:
Steinturm
Schturzflug, 8-
 Databáze cest:
Všechny cesty (186862)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Maňásek 6- Srbsko
SLOVANSKÁ EPOPEJ 9- Česká Skála
Gamel Trophy 6b+ Gorges Du Tarn
La Fuite Au Prochain Lavabo 7a Gorges Du Tarn
L'effet Poulie 7b Gorges Du Tarn
Nově komentované:
Buenos Aires 9- Červenica
Náhle Bezvětří 7- Trampská Skála
For Crying Out Loud Variant 7 Trampská Skála
Barvy Mých Snů 6 Trampská Skála
Náhle Bezvětří 7- Trampská Skála

 Nově v diskusi:
Ztratil jsem | Re: Zpětná vazba | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: autistický pseudohumor | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba |

 Nové komentáře:
Re: Czech | Re:tardi | Czech | Re: Znouzectnost | pekny | pekny | Re: No konečně! | Re: Databaze Lezce | Re: Znouzectnost | Vlhký dlaně |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (142)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (18)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
ČHS: František D’Agostino přelezl vícedélku Histoire Sans Fin 8b (8)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (7)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (7)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)

 Nově v inzerci:
písek | Statická a dynamická lana | Spolulezec-Praha | Natírání stožárů | Písek | Home Office climbing | Mytí oken | Spolujízda, vícedélky a ubytko v Arco - 1. až 5.10. | Scarpa Drago | Pohorky MEINDL Matterhorn |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 311 
 50 dní v divočině 
 234 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 273 
 Andrea 
 233 
 Ashima 
 188 
 Barkley Marathon 
 248 
 B.I.G. - světové prvenství 
 229 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 205 
 Gálfy - Horský život 
 199 
 Jak se staví ledovec 
 194 
 JAMES - Století nad oblaky 
 262 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 222 
 Lezci z Manína 
 217 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 226 
 Operace Nos 
 209 
 Plamen nikdy nezhasne 
 198 
 Pohlednice z konce světa 
 228 
 Pomíjivost ledu 
 215 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 212 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 214 
 Rhapsodia Corcontica 
 200 
 Sama 
 219 
 Šampioni zlatého údolí 
 221 
 S lyžemi v oblacích 
 259 
 Tenaya Traverse Challange 
 213 
 Tenkrát na východě 
 232 
 Velká alpská silnice - 73 
 217 
 Za oponou velehor 
 276 
 Zápasník Dee Dee 
 222 
 Životní výprava 
 201 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.