LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Vystřízlivim a nelezu.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
35.Reich 10254
36.Čech 10222
37.Lank 10196
Bouldry:
35.Ďurech 9456
36.Kümmel 9450
37.Oliva 9409
Hory:
13.Zvonková 5017
14.Hess 3908
15.Novák 3832

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5803 lezců
1181907 cest
Nové přelezy:
Kontrollfr 9-
Rumpelkamm 9
Funkenschl 9
Ice Age 9+
Der Faule 9
Poslední V 10-
Pyroman 9
Mušinec 7C+ tr
Jedna Mozk 7C
Nothing Ch 8A

Stěny
Lezecké centrum na Dlouhém Mostě - Dlouhý Most
Fit Studio Jitka - Slaný
Hannah Outdoor Centrum - lezení v ledu - !stěna zbourána! - Tanvaldský Špičák II

Prodejny
Keen Concept Store - Palác Flóra - Praha 3
HUDYsport - Olomouc
HUDYsport - Praha 2

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Ostravský křest knihy Navždy první

Když v lednu 2019 vyšla v brněnském nakladatelství Jota kniha Navždy první, která prostřednictvím autorizovaných vyprávění 24 legendárních horolezců mapuje historii československého horolezectví od prvovýstupu stěnou Macochy v Moravském krasu až po první výstupy na osmitisícovky, bylo jasné, že knihu je třeba také patřičně přivítat na světě.

Nápad pozvat všechny žijící legendy do Ostravy a tuto hvězdnou sestavu doplnit Márou Holečkem, který ke knize napsal předmluvu, se ukázal natolik zajímavým, že se prostě musel zrealizovat. Celá akce proběhla 7. března 2019 v zaplněném ostravském kině Vesmír pod taktovkou nadačního fondu Historie dobrodružství.

Nejprve vystoupil Mára se svou prezentací svých výstupů z poslední doby, ve které neopomenul složit poklonu všem přítomným legendám československého horolezectví, které obsadily první řadu kinosálu. Osobně byli přítomni Jan Červinka, Ján Ďurana, Leoš Chládek, Ivan Kluvánek, Josef Kývala, Michal Orolin, Leopold Páleníček, František Plšek, Vlastimil Šmída, Dina Štěrbová, Sylva Talla, Gerhard Tschunko, Česlav Wojcík, Ľudovít Zahoranský, Josef Zeitler a spousta dalších významných postav ostravského horolezectví.

Po premiéře filmu Tomáše Galáska z Márovy poslední výpravy do Antarktidy se jednotlivé postavy z knihy Navždy první postupně přesunuly na pódium, kde nejprve pokřtili Márovu knihu Dotknout se nebe.

A šlo se do finále. Za asistence všech přítomných i zástupců nakladatelství Jota se pokřtění publikace Navždy první zhostili Jirka Kupka a Polda Sulovský - horolezečtí učitelé autora textu knihy Martina Krejsy.

Závěr naprosto výjimečného večera pak jednoznačně patřil horolezeckým legendám, které se nekončícímu zástupu zájemců ochotně a trpělivě zvěčňovaly do knihy. Vyprávění a vzpomínání nebralo konce až do pozdních večerních hodin. Nezapomenutelný večer!


1

Legendy československého horolezectví obsadily první řadu kinosálu



2

Mára Holeček si všechny přítomné získal svých charismatickým vyprávěním



3

Plný sál horolezců



4

Franta Plšek – prvovýstupce stěny Macochy a snad nejslavnější tatranské cesty Hokejky v západní stěně Lomnického štítu



5

Ján Ďurana přezdívaný Čistič je rozený bavič a celému sálu dokonce zazpíval



6

Polda Páleníček zavzpomínal na svůj prvovýstup v západní stěně Lomnického štítu, který podnikl s čundrákem Čuňasem



7

Gerhard Tschunko za všechny přítomné shrnul význam setkání



8

Knihu Máry Holečka Dotknout se nebe pokřtila paní Božena Štofková, ředitelka nakladatelství Jota



9

A jde se křtít kniha Navždy první



10

Autor textu knihy Martin Krejsa a oba kmotři – Jirka Kupka a Polda Sulovský



Podrobnosti o akci:
http://www.historiedobrodruzstvi.cz/zpravy/maara-tour-2019/
Podrobnosti o knize Navždy první:
http://www.historiedobrodruzstvi.cz/zpravy/pribehy-legendarnich-ceskoslovenskych-horolezcu/ 

Pepe   [úpravy] 07:05 11.03.2019Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 nebude opakovanie?22:37:13 11.03.2019
Musel to byt super vecer. Nebude sa nieco podobne opat organizovat? Vidiet týchto machrov a pocut autenticke komentáre k prvovystupom legendárnych tatranských ciest a ceskoslovenskych vystupov vo svete zo "zlatych cias" cs horolezectva by potesilo vela vela ludi.
Janoodpovědět 
 Re: nebude opakovanie?23:39:38 11.03.2019
Jano, ti staříci většinou nejsou ve stavu, že by mohli/chtěli objížďet akce a "těšit lidi".
Naprosto vážněodpovědět 
 Re: nebude opakovanie?07:26:29 12.03.2019
Ještě jedna příležitost bude na festivalu Hory a mesto v Bratislavě (neděle 31.3.). Asi už tam nebudou všichni, ale přislíbilo jich dost.
Pepeodpovědět 

 Skvělá atmosféra 07:01:56 13.03.2019
Byla to výborná akce! Všem co se na ní podíleli bych za ni chtěl poděkovat. Tolik skromnosti, respektu a úcty jsem dlouho nezažil.
Jimmyodpovědět 

 Foto dne:

Přes vejce
 Databáze cest:
Všechny cesty (186972)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Pokus O Koitus IV Adršpach
Správné Řešení VIIc Adršpach
Superguide - Ausstiegsvriante 9- Frankenjura
Rumpelkammer 9 Frankenjura
Hvězdy Na Zádech VI Adršpach
Nově komentované:
Silikonia 7+ Srbsko
Plattenführe 5- Höllental
Alte Westwand 5 Höllental
Tlačenka 7A Popova Skála
Silikonia 7+ Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Pády a sedák | Re: Ztratil jsem | Re: Pády a sedák | Pády a sedák | Re: adam ondra konecne v citovan v mass mediich | Re: adam ondra konecne v citovan v mass mediich | adam ondra konecne v citovan v mass mediich | Re: Operace tenisového lokte | Operace tenisového lokte | Mravenec |

 Nové komentáře:
Držíme palce! | Re: to se fotil dronem? | Půl na půl | to se fotil dronem? | Marťas je držák :-). | Re: Znouzectnost | Re: Ragni si Lecco | Re: Ragni di Lecco | Re: Ragni di Lecco | Ragni si Lecco |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (142)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (19)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (6)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)
Yannick Flohé: první flash boulderu za 8C v historii (4)

 Nově v inzerci:
Nabízím "odkoupení" noclehu v tatrách | NEJLEPŠÍ ONLINE PŮJČKA BEZ PODVODŮ | Půjčka od soukromé osoby bez podvodu | Lezeni dnes v Praze | Leki trekové hole | písek | Statická a dynamická lana | Spolulezec-Praha | Natírání stožárů | Písek |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 379 
 50 dní v divočině 
 296 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 344 
 Andrea 
 303 
 Ashima 
 247 
 Barkley Marathon 
 323 
 B.I.G. - světové prvenství 
 298 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 270 
 Gálfy - Horský život 
 265 
 Jak se staví ledovec 
 248 
 JAMES - Století nad oblaky 
 335 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 281 
 Lezci z Manína 
 287 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 281 
 Operace Nos 
 266 
 Plamen nikdy nezhasne 
 262 
 Pohlednice z konce světa 
 290 
 Pomíjivost ledu 
 272 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 276 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 265 
 Rhapsodia Corcontica 
 269 
 Sama 
 290 
 Šampioni zlatého údolí 
 284 
 S lyžemi v oblacích 
 325 
 Tenaya Traverse Challange 
 275 
 Tenkrát na východě 
 299 
 Velká alpská silnice - 73 
 280 
 Za oponou velehor 
 332 
 Zápasník Dee Dee 
 278 
 Životní výprava 
 258 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.