LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   OS, RP,... to zná každej, ale ZK? Zelenej ksicht:(
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
40.Sejbal 10156
41.Čech 10144
42.Hyžný 10138
Bouldry:
40.Jeliga 9203
41.Čech 9150
42.Zíma 9150
Hory:
24.Louda 3082
25.Slavíček 3060
26.Štalmach 2894

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5798 lezců
1180863 cest
Nové přelezy:
Jedna Mozk 7C
L'effet Po 7b
Cibule A O 9+/10-
Dobří Holu Xb
The Hills 9
Pravda A L 9
Jedna Mozk 7C
Drobkova K 10-
Velkej Bej 9
Perla Xb

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Ines Papert v Norsku

Ines Papert strávila se svými přáteli dva týdny v Norsku.

Tým zopakoval a otevřel spousty nových směrů v mixech a ledu v oblastech Sunndalen, Amotan, Eikesdal, Eresfjord a hlavně Trollveggen. Jejich provovýstupy se odehrávaly většinou v tradičním duchu.

V roce 2010 rakouský lezec Rudi Hauser procestoval západní pobřeží Norska a objevil krásné údolí lemované mohutnými skalními stěnami, které jsou sice dobře známé mezi basejumpery, ale už méně známé mezi cepínáři. Proto se na místo vrátil letos a tentokrát vzal s sebou i silný tým: Ines Papert, Lukas Seiwald, Kurt Astner, Emanuele Ciullo, Thomas Senf a Scott Milton, který po sobě zanechal nespočet prvovýstupů.


Ines Papert nám poslala popisy svých prvovýstupů:

„Surprise“ (WI6+/M8, 350m)

Při teplotách kolem nuly jsem s fotografem Tomasem Senfem  nastoupili do první cesty v oblasti Litldalen-Sunndalen. Naším hlavním cílem byl masivní krápník po 300 lezeckých metrech. Když jsme se pod něj dostali, začala jsem lézt mixovou délku, ve které skála umožňovala skvělé zakládání vlastního jištění. Poslední krátký šroub jsem zavrtala do tenkého ledu těsně pod krápníkem. Opatrně jsem do krápníku zasekla první cepín, potom druhý a vypustila nohy. V tom se krápník pod cepíny utrhl a tuny ledu spadly do údolí. Zůstala jsem viset ve vzduchu, zklidnila se a přehoupla zpátky na skálu k poslednímu jištění. Thomas byl naštěstí pod převisem a nic se mu nestalo. Po tomto zážitku jsem byli oba vyděšený, ale cestu jsme chtěli dokončit. Ještě jsem musela zvládnout obtížnou ledovou střechu a Thomas vyvedl poslední délku. Dokázali jsme to!


Surprice (WI6+/M8 350m Papert, Senf 04/02/12) Litldalen Sunndalsöra

foto by Thomas Senf



„Quattro Naziones“ (Papert, Senf, Ciullo, Seiwald, WI 6/M9/A1, 500m)

Na konci údolí Eikesdal jsem objevili obrovské ledové sedlo s mixovým terénem a ledovým krápníkem v horních částech. Po  400 lezeckých metrech se lehké lezení změnilo na seriozní – 40 metrová převislá žulová délka zakončená krápníkem. Lukas mě jistil s velkou dávkou trpělivosti. Převislá žula, špatné jištění a těžké technické lezení byla výzva. Abych nespadla na polici, musela jsem v polovině  ručně zavrtat nýt. Každý další metr k vrcholu byl boj. Na konec cesty jsem dolezla vyčerpaná a na RP přelez už ten den nezbývaly síly. Naplánovali jsme návrat v nejbližších dnech, ale počasí nám nepřálo. Na volný přelez se budu muset ještě vrátit, což je mrzuté.


Eikesdal Quattro nazioni (WI 6/M9/A1 500m, Papert, Senf, Ciullo, Seiwald 06/02/12)

foto by Thomas Senf




„Sea Gull Jonathan“ WI 6 and „Offshore“ (WI 7, 250m)

Jeden z nejkrásnějších zážitků naší objevitelské návštěvy v Norsku byl výlet lodi za stěnami na druhém břehu z Eidsvag  přes Eresfjord. S Lukem a Scottem jsme zde udělali novou cestu „Sea Gull Jonathan“ a druhý tým Rudl, Kurt a Thomas hned vedle nás zase zanechal nový směr s názvem „Off Shore“.


Eresfjord 12. Sea Gull Jonathan (WI6 250m, Papert, Seiwald, Milton 09/02/12) 13. Offshore (WI7 250m, Hauser, Senf, Astner 09/02/12)

foto by Thomas Senf



Ines při přelezu Sea Gull Jonathan

foto by Thomas Senf


„50$ King Crab” (WI6/M10, 350m, Papert, Senf, Milton)

Nikdy jsem nelezla po tak zvláštně zabarveném ledu. Krápník nám připomínal nohy krabů, které nám den předtím k večeři uvařil Rudi. Navzdory tomuto velkému příjmu bílkovin jsem se cítila psychicky vyčerpaná, a protože ve skále šly založit jen mizerné malé friendy, odjistila jsem cestu pěti nýty. Na RP přelez jsme se vrátili druhý den a po několika pokusech jsme v přelezu uspěli.


Ines Papert climbing 50$ King Crab (WI6/M10, 350m)

foto by Thomas Senf



topo 50$ King Crab

foto by Thomas Senf


„Perly on Ice“ (WI6/ M9 70m Trad, Papert, Senf)

Náš poslední den byl teplý a plný sněhu, ale pořád dobrý na nový prvovýstup. Spáru ve stropě jsme chtěli prostě vylézt: magický směr jsme odjistili  vlastním jištěním, které naštěstí udrželo můj dlouhý pád. Před odjezdem jsem sebrala ještě poslední síly a cestu vylezla na RP.



Power House 17. Rage against the Maschine (M7+ 70m). 22. C3 (M8+ 70m). 23. Perly on Ice (WI 6/M9 70m)

foto by Thomas Senf



Díky celému týmu a samozřejmě Rudi Hauserovi.



Norsko 2012

foto by Thomas Senf



Ines Papert, Romsdalen, Norsko

foto by Thomas Senf



Norsko 2012

foto by Thomas Senf




Norsko 2012

foto by Thomas Senf



Norsko 2012

foto by Thomas Senf


Zdroje:
Osobní stránky Ines Papert


Simona    [úpravy] 08:49 05.03.2012Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 poklona23:14:25 09.03.2012
myslím si, že povedený výlet. nevydržel jsem to a chtěl bych ji pochválit. za vytrvalost a nasazení.
awattarodpovědět 

 hm...10:26:11 10.03.2012
zřejmě dobrej oddíl!! :)
špatnej oddílodpovědět 

 Foto dne:
semifinále
SP Koper 2025
 Databáze cest:
Všechny cesty (186867)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Skrytá Hrozba 9+/10- Jasenie - Lomnistá
Přízrak Mechanik IXc Labské Údolí - Levý Břeh
Realitní Makléř Z Liberce 6B+ Popova Skála
Drtič Kůžiček 7A Popova Skála
Přes Přeplácávání A Ještě Dál 7A+ Popová Skála
Nově komentované:
Náhle Bezvětří 7- Trampská Skála
Náhle Bezvětří 7- Trampská Skála
Náhle Bezvětří 7- Trampská Skála
Buenos Aires 9- Červenica
Náhle Bezvětří 7- Trampská Skála

 Nově v diskusi:
Ztratil jsem | Re: Zpětná vazba | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: autistický pseudohumor | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba |

 Nové komentáře:
. | Re: Czech | Re:tardi | Czech | Re: Znouzectnost | pekny | Re: No konečně! | Re: Databaze Lezce | Re: Znouzectnost | Vlhký dlaně |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (142)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (18)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
ČHS: František D’Agostino přelezl vícedélku Histoire Sans Fin 8b (8)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (7)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)

 Nově v inzerci:
písek | Statická a dynamická lana | Spolulezec-Praha | Natírání stožárů | Písek | Home Office climbing | Mytí oken | Spolujízda, vícedélky a ubytko v Arco - 1. až 5.10. | Scarpa Drago | Pohorky MEINDL Matterhorn |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 328 
 50 dní v divočině 
 248 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 293 
 Andrea 
 253 
 Ashima 
 199 
 Barkley Marathon 
 261 
 B.I.G. - světové prvenství 
 243 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 220 
 Gálfy - Horský život 
 210 
 Jak se staví ledovec 
 207 
 JAMES - Století nad oblaky 
 278 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 230 
 Lezci z Manína 
 231 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 240 
 Operace Nos 
 224 
 Plamen nikdy nezhasne 
 212 
 Pohlednice z konce světa 
 237 
 Pomíjivost ledu 
 225 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 228 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 226 
 Rhapsodia Corcontica 
 215 
 Sama 
 238 
 Šampioni zlatého údolí 
 234 
 S lyžemi v oblacích 
 278 
 Tenaya Traverse Challange 
 222 
 Tenkrát na východě 
 246 
 Velká alpská silnice - 73 
 231 
 Za oponou velehor 
 288 
 Zápasník Dee Dee 
 236 
 Životní výprava 
 212 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.