LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Volný kámen, to je sviňa, proto máš lano na (s)račku!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12950
2.Votoček 12850
3.Trojan 12206
Bouldry:
1.Ondra 11534
2.Volf 11503
3.Konečný 11275
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5798 lezců
1180816 cest
Nové přelezy:
Jedna Mozk 7C
L'effet Po 7b
Cibule A O 9+/10-
Dobří Holu Xb
The Hills 9
Pravda A L 9
Jedna Mozk 7C
Drobkova K 10-
Velkej Bej 9
Perla Xb

Stěny
ZŠ Šafaříkova - Valašské Meziříčí
DDM Stříbro - Stříbro
Nový Jičín - Nový Jičín

Prodejny
Rock Point Hradec Králové - Hradec Králové
HUDYsport - Praha 1
PROVIDE + YETTI Havlík - Děčín

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Petr Kubát o krásách canyoningu ve filmu Canyoning Ticino

rozhovor

Rozhovor o filmu z canyoningové expedice do švýcarského Ticina s jeho tvůrcem Petrem Kubátem zveřejňujeme v rámci mediální spolupráce s Mezinárodním festivalem outdoorových filmů, který začal 4.10. v Ostravě a do konce listopadu putuje po českých a slovenských městech.




Už jste slyšeli o caynoningu? Režisér Petr Kubát se nám prostřednictvím snímku Canyoning Ticino snaží přiblížit ty nejlepší záběry z canyoningové expedice do švýcarského Ticina. Krátký film, jenž je k vidění na XVII. Mezinárodním festivalu outdoorových filmů, je plný nejen unikátních záběrů, ale nabízí i spoustu rad těm, kteří by si chtěli tento sport sami vyzkoušet. Jak probíhalo natáčení, co to vlastně canyoning je a jak moc je tato adrenalinová aktivita nebezpečná, jsme se zeptali tvůrce a sportovce Petra Kubáta v krátkém rozhovoru.




Na XVII. MFOF představujete váš krátký film Canyoning Ticino přibližující vaši canyoningovou expedice do švýcarského Ticina. Co to canyoning je?

Canyoning je adrenalinový sport, který kombinuje horolezectví se speleologií a jízdou na divoké vodě, pro mě osobně velmi lákavá kombinace. Adrenalin, hory a voda, co může být víc?

Během sledování unikátních záběrů z vaší expedice se dozvíme i to, co by nemělo chybět v základní výbavě při výbavě canyoningu. Jaký je cíl snímku Canyoning Ticino?

Prvním cílem našich filmů bylo představení caynoningu jako sportu našim kamarádům, známým a teď už i širší veřejnosti. Přesto, že se snažím ve filmu vždy maximálně přiblížit divákům náš zážitek v kaňonu, současně si uvědomuji, že to prostě není možné. To, co člověk osobně zažije při canyoningu, při desetimetrovém skoku do úzké skalní tůně, vypadá možná dobře na plátně, ale v celé šíři zážitku je prostě nesdělitelné. To se musí zažít na vlastní kůži! Doslova.

1


Ve filmu zazní, že se canyoningu věnujete již od devadesátých let, pamatujete si, kam vaše čtveřice ve složení Cais, Ferry, Tomáš a Martin vyrazila poprvé?

Poprvé jsme vyrazili v roce 1998 do pohoří Vercors ve Francii. Mně osobně se tenkrát nechtělo. Měl jsem jen mlhavou představu, co vlastně canyoning je, a představa, že budeme týden slaňovat, mě moc nelákala. Jela ale dobrá parta, a tak jsem se přidal. Na místě mě pak canyoning úplně pohltil. Voda dá i „obyčejnému slanění“ úplně jiný rozměr. Při slaňování vodnatého vodopádu vás proud vody oslepí a ohluší, moc toho nevidíte a musíte v silném proudu sestupovat. To je dost silný zážitek.

2


Některé skoky či slaňování, které Canyoning Ticino ukazuje, vypadají velmi nebezpečně. Jak moc rizikový tento sport je? Zaznamenali jste během svých výprav nějaké úrazy?

Myslím, že pokud se člověk drží bezpečnostních zásad, není to až tak rizikový sport. Všechny nehody v poslední době, které v rámci komunity sledujeme, byly zapříčiněny hrubým nedodržením pravidel. Naše skupina ING.CANYON myslím na bezpečnost docela dbá, a tak jsme měli v historii pouze několik drobných zranění. Proražený ušní bubínek, naražený loket a kotník. A nespočet modřin. Ale při canyoningu je vždy potřeba s určitou „otlučeností“ vlastního těla počítat.

3


S kamerou se kloužete po vodní skluzavce, plavete, slaňujete, potápíte se i absolvujete několikametrové skoky do vody. Jakou techniku jste při zaznamenání expedice do švýcarského Ticina použili?

Používáme současně několik vodotěsných kamer, jak na helmě, tak v ruce. Dnešní technika je pro zaznamenání třeba skoků nebo slanění v kaňonu perfektní. Kamery jsou malé a vodotěsné. Ještě před pár lety tomu tak nebylo. Když jsme byli ve zmíněném roce 1998 ve Francii, fotili jsme ještě všechno na klasickou zrcadlovku, která nebyla ani vodotěsná. Celá skupina se musela zastavit, z vodotěsného soudku se vyndal foťák, fotograf si musel osušit ruce, vyfotit a opět složitě uklidit foťák. Jedna fotka zabrala klidně 5-10 minut. Dnes to děláme prakticky „za pochodu“. Stačí jen stisknout tlačítko na kameře nebo jen zadat hlasový povel a kamera začne natáčet.

4


Máte pro diváky, kteří se rozhodnou po zhlédnutí snímku canyoning vyzkoušet na vlastní kůži, nějakou radu?

Canyoning je nádherný sport, ale pro neznalé skýtá mnohá nebezpečí. Kdo se rozhodne canyoning vyzkoušet, měl by oslovit pro začátek nějakou profesionální agenturu. V místě, kde jsou terény pro canyoning, je jich dost. Tady mu zapůjčí kompletní vybavení a do kaňonu s ním vyrazí i zkušený průvodce. Za peníze, které agentuře zaplatíte, získáte vlastní bezpečí, a to není málo. Budete mít i možnost v klidu si canyoning vyzkoušet a nemusíte kupovat drahé vybavení. A pokud vás canyoning „chytne“ tak jako mě a mé kamarády, pořiďte si pak vybavení a postupně začněte pronikat do kouzla horských roklí a kaňonů. Třeba se tam někdy potkáme.

5


(Foto: Petr Kubát, ING.CANYON)

Rozhovor vyšel původně na webu www.cervenykoberec.cz

Eliška Bartlová   [úpravy] 09:00 03.11.2019Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Steinturm
Schturzflug, 8-
 Databáze cest:
Všechny cesty (186867)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Skrytá Hrozba 9+/10- Jasenie - Lomnistá
Přízrak Mechanik IXc Labské Údolí - Levý Břeh
Realitní Makléř Z Liberce 6B+ Popova Skála
Drtič Kůžiček 7A Popova Skála
Přes Přeplácávání A Ještě Dál 7A+ Popová Skála
Nově komentované:
Náhle Bezvětří 7- Trampská Skála
Náhle Bezvětří 7- Trampská Skála
Buenos Aires 9- Červenica
Náhle Bezvětří 7- Trampská Skála
For Crying Out Loud Variant 7 Trampská Skála

 Nově v diskusi:
Ztratil jsem | Re: Zpětná vazba | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: autistický pseudohumor | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba |

 Nové komentáře:
. | Re: Czech | Re:tardi | Czech | Re: Znouzectnost | pekny | Re: No konečně! | Re: Databaze Lezce | Re: Znouzectnost | Vlhký dlaně |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (142)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (18)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
ČHS: František D’Agostino přelezl vícedélku Histoire Sans Fin 8b (8)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (7)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)

 Nově v inzerci:
písek | Statická a dynamická lana | Spolulezec-Praha | Natírání stožárů | Písek | Home Office climbing | Mytí oken | Spolujízda, vícedélky a ubytko v Arco - 1. až 5.10. | Scarpa Drago | Pohorky MEINDL Matterhorn |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 322 
 50 dní v divočině 
 245 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 290 
 Andrea 
 250 
 Ashima 
 195 
 Barkley Marathon 
 258 
 B.I.G. - světové prvenství 
 238 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 219 
 Gálfy - Horský život 
 204 
 Jak se staví ledovec 
 204 
 JAMES - Století nad oblaky 
 276 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 228 
 Lezci z Manína 
 228 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 238 
 Operace Nos 
 221 
 Plamen nikdy nezhasne 
 207 
 Pohlednice z konce světa 
 232 
 Pomíjivost ledu 
 222 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 224 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 223 
 Rhapsodia Corcontica 
 212 
 Sama 
 230 
 Šampioni zlatého údolí 
 232 
 S lyžemi v oblacích 
 273 
 Tenaya Traverse Challange 
 220 
 Tenkrát na východě 
 243 
 Velká alpská silnice - 73 
 228 
 Za oponou velehor 
 286 
 Zápasník Dee Dee 
 233 
 Životní výprava 
 210 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.