LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   V pohodě, když jde skočit na věž, skočíme to i zpátky. Potom dáme další pivka!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
37.Lank 10174
38.??? 10166
39.Adamovska 10166
Bouldry:
37.Oliva 9409
38.Stadtherrová 9350
39. 9206
Hory:
11.Abt 5262
12. 5018
13.Zvonková 5017

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5801 lezců
1181176 cest
Nové přelezy:
Skočdopole 7C
Revolta 7C/7C+
Crystalex 7C+/8A
Jedna Mozk 7C
Insemináto 7B+
Bibacterio 7C
Kouř 7C+
Velkej Kou 8A+
Whiplash 8B
Semišová M Xb

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Pajkland - Olomouc
Skatepark - Jablonec Nad Nisou

Prodejny
HUDYsport - Brno
HUDYsport - Hradec Králové
HUDYsport - Ostrava

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Drytooling v Telči

Horolezci si zkusili něco nového - s cepíny šplhali na suchý smrk.

Telč, 5. dubna 2004 - V zámeckém parku uschnul po zásahu bleskem vysoký smrk. Zdejší horolezci dostali nápad: polezeme na něj! 
Nakonec z toho byla včerejší atraktivní soutež a podívaná pro příznivce lezectví. První ročník netradičních závodů v lezení pomocí cepínu a stoupacích želez - maček - nazvali
pořadatelé z horolezeckého oddílu Javorice příznačně: Datelcup. "Touhle technikou se leze v ledu, ale je to přece jen trochu odlišná, takže se nedá čekat, že by v tom byli hned kovaní lidé, kteří to nikdy předtím nedělali," mínil před soutěží pořadatel Zdenek Posád.
        Nakonec ale byly výkony lezců hodné obdivu: zatímco první časy se v rychlostní disciplíně šplhaly ke dvěma minutám, nejlepší vystoupal k cílové značce v desetimetrové výšce za čtrnáct vteřin. "Nikdy jsem to nezkoušel, takže jsem příjemně překvapen," rekl vítěz - petadvacetiletý telčský horolezec Martin Plunder.
        Patřil však mezi vubec první odvážlivce, kteří strom zdolali, protože před souteží připravoval "trať", zbavoval letitý proschlý smrk zbytků kůry a značkoval na kmeni body, kterých se museli lezci pri šplhání dotknout.
        Lezce nejvíc zdržovalo, když zasekli šípovitý hrot cepínu príliš hluboko - pak jej s obtížemi ze dřeva vytahovali. "Chce to nebát se, že tam cepín nebude držet, když se zasekne jen trochu. Drží i tak dobře," radil Plunder.
        Zatím není jasné, jestli a kde bude soutež za rok pokračovat. Odvětvený smrk, který v zámeckém parku rozčísl před dvěma roky blesk, totiž bude brzy skácen. "Je to škoda, ale na další ročníky ho bohužel nemužeme zachovat kvůli ochráncům přírody a památkářům," řekl ředitel telčského zámku Bohumil Norek.
        Další strom podobně podle něj v zámeckém parku hned tak neuschne. "Kdepak, něco takového se stane tak jednou za sto let," smál se. "Jestli budeme pokračovat? Pokud nám někde vhodný strom zase takhle nějak uschne, určite," přemítal hlavou Posád. "Táto, přihlas se taky, metr vylezeš a budeš
nejstarší účastník," povzbuzovali na trávníku sedící lezci muže s šedinami, sledující soutež v jejich středu. Ale muž odmítl.
        Počasí přálo divákum, ale už ne tak dobře lezcům - lil z nich pot. "Takhle lézt na strom každému doporučuju, je to výborné. Určite se přitom každý do sytosti vyblbne," zářil spokojeností po odskoku do jisticího lana dole pod smrkem vítěz rychlostní souteže Plunder.
        Nejobtížnější částí bylo lezení bez maček. I tam ale po chvíli lezci od sebe navzájem odpozorovali nejvhodnější techniku, jak ideálne využít síly paží a sevřít strom mezi nohama. Začínalo se na pěti minutách, ale nejlepší byli pětkrát rychlejší.
        Za vítěze se však mohl považovat každý, kdo v obtížné disciplíně do desetimetrové výše vylezl. "Byly to možná ty nejdelší minuty v tvém životě," pochvalně promluvil k prvnímu z lezců po jeho výkonu moderátor souteže.

(článek je převzat z MF Dnes)
pozn. Tak tomu říkám drytooling, neničí se nic, leze se venky a zábavy je kopec. Chlapi z Telče: Dodáte fotky a vaše postřehy?

Petr Melichar   [úpravy] 09:53 09.04.2004Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:

Narovnaná Májová
 Databáze cest:
Všechny cesty (186889)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Studená Sprcha 4+ Popova Skála
Teplý Pivo 4 Popova Skála
Tučňák Dawes 5C+ Popova Skála
Vymalováno, Uklizeno 4+ Popova Skála
Dědský Koutek 5A Popova Skála
Nově komentované:
Jitřenka VIIa Tisá - Velké Stěny
Mrazivé Víno 6A Loučovice
Cinkání Klíčů IXb Teplické Skály
Poslední Kovboj 5+ Roviště
Náhle Bezvětří 7- Trampská Skála

 Nově v diskusi:
Mravenec | Re: Ztratil jsem | Ztratil jsem | Re: Zpětná vazba | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: autistický pseudohumor | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba |

 Nové komentáře:
Re: Ragni di Lecco | Re: Ragni di Lecco | Ragni si Lecco | Jde to dolů | . | Re: Czech | Re:tardi | Czech | Re: Znouzectnost | pekny |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (142)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (18)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
ČHS: František D’Agostino přelezl vícedélku Histoire Sans Fin 8b (6)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (6)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)

 Nově v inzerci:
Lezeni dnes v Praze | Lezeni dnes v Praze | Leki trekové hole | písek | Statická a dynamická lana | Spolulezec-Praha | Natírání stožárů | Písek | Home Office climbing | Mytí oken |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 352 
 50 dní v divočině 
 270 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 315 
 Andrea 
 277 
 Ashima 
 227 
 Barkley Marathon 
 286 
 B.I.G. - světové prvenství 
 270 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 246 
 Gálfy - Horský život 
 237 
 Jak se staví ledovec 
 227 
 JAMES - Století nad oblaky 
 296 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 255 
 Lezci z Manína 
 256 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 257 
 Operace Nos 
 246 
 Plamen nikdy nezhasne 
 233 
 Pohlednice z konce světa 
 260 
 Pomíjivost ledu 
 246 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 254 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 242 
 Rhapsodia Corcontica 
 244 
 Sama 
 263 
 Šampioni zlatého údolí 
 254 
 S lyžemi v oblacích 
 295 
 Tenaya Traverse Challange 
 251 
 Tenkrát na východě 
 272 
 Velká alpská silnice - 73 
 251 
 Za oponou velehor 
 309 
 Zápasník Dee Dee 
 259 
 Životní výprava 
 241 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.