LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Solidní vrstva mechu pohnojená dávkou strachu ve výlezu na vrchol udrží všechno.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
8.Mokroluský 11596
9.Širůčková 11456
10.Stráník 11455
Bouldry:
8.Jungling 10628
9.Kopecký 10600
10.Danda 10506
Hory:
3.Groš 7768
4.Zaoral 7606
5.Šuraba 6607

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5804 lezců
1182190 cest
Nové přelezy:
Steep Mud 9+/10-
Speedy Gon 9
Velkej Bej 9
Cestička K 7C
Herr Kules 9/9+
Ab Durch D 9/9+
Leftfield 9+/10-
Zelená Hro 9-
Kontrollfr 9-
Rumpelkamm 9

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
SAUNA - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point OC Olympia - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Muzzerone

Itálie není jen Arco

poutak k MuzzeroneLezení na vápencových stěnách u moře na západním pobřeží severní Itálie. Romantické prostředí u Ligurského moře nedaleko Pisy s proslulou šikmou věží. Kromě klasických sportovních výstupů na jednu délku jsou zde i vícedélkové cesty na stěně vysoké 200 metrů. A možnost celoročního lezení. Tuto prosincovou neděli zde bylo dle počasí na CNN cca 17 stupňů Celsia.

V oblasti je přes sto cest ve všech obtížnostech (4 až po 8b francouzské stupnice) a jsou dobře zajištěné. Místo je vhodné pro rodinnou dovolenou, byli jsme tam s dětmi jednoho léta v polovině 90. let a krom nádherného lezení je zde skvělé koupání a možnost relaxace v nedalekém starobylém středomořském městečku Portovenere nebo výletu do cca 75 km vzdálené Pisy.
Po cestě je například známá Carrara, proslulá svým mramorem, podél pobřeží se táhnout malebné Apuánské Alpy.

2 5
Muzzerone - skály nad mořem, pro sportovní i rodinné lezení.

Cesty jsou dobře zajištěny nýty a skobami. Pozor na staré fixní smyčky, můžou být poškozeny solí z přímořského vzduchu.
Vápenec v kombinaci s mramorem vytváří skvělé možnosti na lezení, občas však má dost ostré hrany. Dříve byly cesty dělány na 40 metrů dlouhé lano, nyní na moderních je doporučována 70tka.

4
Parete centrale - centrální stěna
6

Muzzerone je nedaleko velkého přístavního města La Spezia nad městečkem Portovenere. La Spezia je asi 1000 km od Prahy. Z La Spezie se jede směrem na Portovenere, na začátku obce Le Grezie (cca 8 km) odbočte vpravo na Castellana. Serpentinami do kopce, pak po cca 4 km odbočka vlevo dolů a poté znovu nahoru serpentinami k pevnosti. Parkovat lze v zatáčkách pod pevností.

7 1
Pohled ze hřebene na skalní stěny, vojenská pevnost

Od pevnosti, kde jsme původně s autem stáli, nás posléze vyhnali italští vojáci, kteří šli dovnitř cvičit střelbu. Nocovali jsme u auta zaparkovaného u zatáčky na silnici bez problémů, spávalo se i pod skalami v lese, ale zaznamenal jsem v poslední době zprávy, že místní policie černé nocležníky vyhání a pokutuje. Do oblasti jezdí řada českých lezců často i se zájezdy cestovek, které zajištují ubytování v lesích kolem skal, ale bývá to s problémy. Nocleh lze určitě domluvit v penzionech v okolních městečkách, nedaleko skal je i turistická útulna (viz info na Planet-mountain.com).
Krom cesty po silnicích autem je do Portovenere třeba na víno možné vyrazit po hřebenu pěšky přímo. Je to stezkou asi půl hodiny. Tudy jsme chodili do městečka také pro vodu.

3
8

Portovenere, koupání na mramorových deskách u Carrary a šikmá věž v Pise

Mapa - vpiště do kolonky City, area... "La Spezia" a odkliknětě OK.

Web: Planet-mountain.com

Literatura:
Muzzerone - Itálie, horolezecký průvodce, autor: Zdeňka Pleskotová, vydavatelství MONTANA (1991)

Pokud máte aktuální informace nebo se do Muzzerone chystáte a poznatky získáte, neváhejte a doplňte do komentářů nebo nám pošlete celý článek a nové fotky.

Článek původně vyšel na Lezeniatd.cz

Standa   [úpravy] 11:38 14.12.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Muzzerone08:05:56 15.12.2003
Muzzerone známe z akcí p. Čecha. Bohužel už zájezdy skončily (pravděpodobně z důvodu noclehů - možno pozue v kempu cca 6 km od skal).
Pokud zná někdo jinou možnost přespání - informace uvítáme.

                                    Honza
splodpovědět 

 Mramor12:11:37 17.12.2003
Hezkej clanek Stando. Zminujes tezbu mramoru, zajimalo by me zda nenajdeme mramorove olestene chyty i na lezeckych cestach?
 jirkasodpovědět 
 Re: Mramor09:14:48 19.12.2003
no hladké mramorové kvádry jsme viděli na pobřeží u moře, pár km na jih u Carrary, kde jsme se koupali. Na stěnách v Muzzerone byl spíš normální středomořský vápenec, myslím, že to nebylo nic extra - ani moc oklouzané, ale ani bezvadně drsné. Bych řekl takový průměr, pokud si dobře vzpomínám.
Standaodpovědět 
 Re: Mramor12:15:20 19.12.2003
Mramorovou umělou lezeckou stěnu najdeš v jedné jeskyni nad mořem. Na mramorovou stěnu jsou tam namontovaný umělý chyty (pravda trochu prehistorický), ale je to zajímavý pohled. Možná bych našel i fotku, pár nocí jsme tam spali.
Jířaodpovědět 

 Muzzerone - pruvodce14:55:40 13.07.2007
Ahoj,chystam se do Muzzerone a nemuzu sehnat horolezeckeho pruvodce. Mate nekdo tip, kde by se dal sehnat? Pripadne ho pujcit? Diky.
Helcaodpovědět 

 Foto dne:

Věž v Zhangjiajie
 Databáze cest:
Všechny cesty (187040)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Buon Anno 5c Valle Aquila
Przytul Slimaka 5 Toczek
Parazit 6A+ Popova Skála
Erbstück VIIIa Bielatal
Pecunia Sue 6a Valle Aquila
Nově komentované:
U Buku 5- Kozel
Erbstück VIIIa Bielatal
Silikonia 7+ Srbsko
Pedrův Smrk 10- Josefovské Údolí
V Pasti 6C+ Popova Skála

 Nově v diskusi:
Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Peněženka na Tetínských skalách | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Peněženka na Tetínských skalách | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Operace tenisového lokte |

 Nové komentáře:
Re: to se fotil dronem? | Lukáš Mokroluský v semifinále! | Držíme palce! | Re: to se fotil dronem? | Půl na půl | to se fotil dronem? | Marťas je držák :-). | Re: Znouzectnost | Re: Ragni si Lecco | Re: Ragni di Lecco |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (142)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (19)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (7)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)
Pepa Šindel přelezl další cestu za 9a/+: Procesor na Slovensku (4)

 Nově v inzerci:
Wild Country Revo | parťák teď na neděli 28.9. | Nabízím "odkoupení" noclehu v tatrách | Lezeni dnes v Praze | Leki trekové hole | písek | Statická a dynamická lana | Spolulezec-Praha | Natírání stožárů | Písek |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 413 
 50 dní v divočině 
 331 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 367 
 Andrea 
 335 
 Ashima 
 275 
 Barkley Marathon 
 353 
 B.I.G. - světové prvenství 
 329 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 299 
 Gálfy - Horský život 
 293 
 Jak se staví ledovec 
 277 
 JAMES - Století nad oblaky 
 369 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 301 
 Lezci z Manína 
 321 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 308 
 Operace Nos 
 290 
 Plamen nikdy nezhasne 
 287 
 Pohlednice z konce světa 
 316 
 Pomíjivost ledu 
 294 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 300 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 291 
 Rhapsodia Corcontica 
 287 
 Sama 
 313 
 Šampioni zlatého údolí 
 305 
 S lyžemi v oblacích 
 350 
 Tenaya Traverse Challange 
 306 
 Tenkrát na východě 
 324 
 Velká alpská silnice - 73 
 309 
 Za oponou velehor 
 363 
 Zápasník Dee Dee 
 298 
 Životní výprava 
 286 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.