LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Ty stromy musí pryč, chci se tu pořádně rozhlídnout.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
12.Klapal 11126
13.Churavý 11112
14.Bulička 11106
Bouldry:
12.Popovský 10428
13.Stráník 10331
14.Kučera 10328
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5804 lezců
1182210 cest
Nové přelezy:
Sparťan 7C
Obladi Obl 9+
Chilli 9
Steep Mud 9+/10-
Speedy Gon 9
Velkej Bej 9
Cestička K 7C
Herr Kules 9/9+
Ab Durch D 9/9+
Leftfield 9+/10-

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Hledám autory cest v Radotíně

smPři snaze o zmapování nejbližšího lezení (v našem případě pražského a přípražského) jsme narazili na pár cest, které nepochybně patří do širší oblasti Český kras, ovšem ani poslední lezecký průvodčík po této oblasti se o nich ani náznakem nezmiňuje.

Jde o cesty v Radotínském údolí, bezmála pod Zadní Kopaninou (cestou z Radotína do Kopaniny po pravé straně od silnice, za potokem).

Nejde o žádnou významnou oblast, celé Radotínské údolí se vyznačuje pohříchu lámavou skálou a příležitostí tak maximálně (a ani to spíš nic, než moc) k občasnému boulderingu, přesto se zde však našla i jakás takás skalka. Tedy, nic moc, spíš kvak než skála, ale právě v okolí Prahy, s množstvím lezčíků jistě větším než malým, se i této skalce dostalo poněkud nezasloužené pozornosti. Ostatně, z přiloženého obrázku je patrné, že se na onen šutr (podotýkám, že jako jeden z mála v poněkud lokrovatém okolí) se leze. Dokonce zde jsou fixním jištění osazené cesty. Nebudu-li počítat ty po straně, v nepříliš lákavém, pohříchu od pohledu jedovatě lámavém terénu, ve kterém je tu a tam stařičká skobka, zbývají cesty Krajní, Prima, Psí nebe a Ságo.

Vzhledem k tomu, že se zde někdo nepochybně přičiňuje (minioblástka byla nedávno uklizena), rád bych zde položil dotaz po autorství. Zajímala by mě rovněž klasifikace, kterou autor cestám udělil, ale hlavně, zda by měl významné námitky proti případné výměně starších nýtů za lepené skoby (tedy nějaké slušné borháky). Nýty jsou ve dvou z cest, další má od pohledu bytelné nové jištění. Rovněž by stálo za úvahu přeosazení slaňáku na vršku uvedeného kvaku, a kontrola, popř. náhrada za „něco bytelnějšího“ v případě slaňáků ostatních, neb se zde vesele rybaří, a jen otázkou času, kdy toto zacházení může stávající nýty přestat bavit. Nu, a přiznejme si, že s podobnou aktivitou (myšleno výměna jištění, přeosazení či doplňování slaňáků apod.) bych velice nerad někomu „lezl do zelí“, a proto prosím o jakékoli informace s tímto, jinak jistě nevýznamným kvakem související, které mohou být umístěny zde v diskusi pod článkem, popř. zaslány na moji elektronickou adresu.



Tomáš Frank   [úpravy] 08:25 12.05.2006Tisk 

Reklama:


Související články:
Související průvodce:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 kvak09:54:41 12.05.2006
trochu uvolněné kvačí poezie:
Včera časně zrána
měl kvak pěknou sračku,
v odpoledních hodinách
potkal kvaker kvačku.
joskaodpovědět 

 ??11:12:59 12.05.2006
Zdravím,
jen jsem sechtěl zeptat, poněváč to vypadá, jako že se tam fakt leze. Není náhodou tahle oblast oficiálně zakázaná? Já měl za to,
že se tam lézt nesmí... B.
balůodpovědět 
 Re: ??12:56:31 12.05.2006
Poslední stav, který jsem stačil registrovat byl, že se může lézt v Hlobočepích na plotnách a právě tady. Ostatní skalky v Radotínskoém údolí jsou zakázané. Kdo by na ně taky lezl, že...
Kuba Turekodpovědět 
  Re: ?? Prokopak22:32:05 12.05.2006
A co ty skaly v Prokopaku o kterych se pise v Nepiskovcovych skalach, da se na nich lezt?
ladaodpovědět 
   Re: ?? Prokopak21:58:31 15.05.2006
No to sou právě ty Hlubočepy, ne?
stipodpovědět 
    Re: ?? Prokopak22:21:32 15.05.2006
Driv se lezlo ponekud dal v udoli, proti proudu. Jsou tam takove prirodnejsi skalky (ale take myslim pozustatek lomu). Jak to s nimi je nevim, myslim ze se da (?).
dagodpovědět 
     Re: ?? Prokopak22:01:55 03.03.2012
Ten pozůstatek lomu by bylo moc krásné lezení, teda aspoň si myslím, podle toho co jsem minulý rok viděl. Problém však je v tom, že celý areál lomu - nebo aspoň jeho velká část je majetkem armády - prostě je tam armádní areála celé je to oplocené a zabezpečené. Když se to celé obejde zvrchu, tak se přes plot pohledem dolů dá nakouknout do tohoto bývalého lomu a když jsem tam tenkrát byl, tak se mi naskytl pohled zcela famózní. Myslím si, kdyby tam nebyla armáda a lezení tam bylo povoleno, tak že by se to časem stalo vcelku významnou oblastní - aspoň regionálně.
Škoda že to tam neůjde.
Tomodpovědět 
      Re: ?? Prokopak23:07:31 03.03.2012
V Prokopáku jsou i jiné sektory kam skoro nikdo nechodí lézt a jsou tam cesty;)
 martanodpovědět 

 Pozor11:40:28 12.05.2006
Zakázaný to tam je a pozor T.Frank je rafinovaný ochranář.

Paz
Pazodpovědět 
 Re: Pozor12:04:04 12.05.2006
Frank je rafinovanej jako cukr. :-)
Ale v tomhle pripade jde o to, co je v clanku napsane.
Zakazane to ta tam pravdepodobne vyslovne neni, viz clanky z posledni doby o zakonech.
dagodpovědět 

 Autor12:31:04 12.05.2006
Autor je myslim Cermak. Klasifikace Psi nebe 6+, Sago a Primo -7
ROKOodpovědět 
 Re: Autor21:20:53 14.05.2006
Autot je myslim Honza Vála. kontakt www.stalkr.cz
Vencaodpovědět 
  Re: Autor17:02:48 17.05.2006
Hm, tak kdo? A kterejpak Čermák, lezoucích znám několik, jeden je celkem nedávno po smrti.
Nojo, zkusím napsat alespoň na ten přiloženej kontakt. Tak teda dík.
Tomáš F.odpovědět 
 Re: Autor08:58:59 23.07.2010
Nevíte někdo klasifikaci té levé cesty ? Co se jmenuje Prima.
Dvorňasodpovědět 

 Co ted?06:33:43 15.05.2006
Hmmm. Autor a uklizec bince neni k sehnani. To je trochu blbe. Ochota vymenit nektera, uz orezla, jisteni a pokusit se oblastku zoficialnit by byla. Ale znamenalo by to zasahovat nekomu do jeho dila. Tak nevim...
dagodpovědět 
 Re: Co ted?12:00:47 17.06.2006
Myslím, že řešit v případě této minioblástky autorství cest kvůli jejich přejištění je zbytečné. Přejištění je potřeba už delší dobu a když se k tomu nemá autor, ale někdo jiný je to ochoten udělat, tak ať se do toho směle pustí. A když k tomu ještě přidá zoficielnění celé oblsti, jedině dobře!
Skála je sice rozsahem malá, ale zdejší cesty jsou moc pěkné a i docela dlouhé.
Autorství bych řešil maximálně z pohledu historického. Mimochodem, zajímavé by bylo dát té skále také nějaký název.
Klasifikace výše uvedená je podle mě o půlstupeň těžší, minimálně ta 6+ je podle mého poctivá 7-.
Lahváčodpovědět 
  Re: Co ted?12:51:59 17.06.2006
Se na tom pracuje. :-) Ani Tom, ani ja nejsme ti pravi "vrtaci", ale.... Ja bych se nejradeji venoval jen popsani tech cest po kraji (lokry drzící pospolu ostruzinama a mechem :-)).
Ta klasifikace je tam hodne tvrda. Vzhledem k prehlednosti a zajisteni nastesti nehrozi, ze by nekdo do cesty nalezl a teprve pozde a vysoko a bez jisteni zjistil, ze je to nad jeho sily a o stupen, ci vic, tezsi.
Skala je zatim pracovne oznacena nesmirne kreativnim nazvem Radotinsky kvak. Uz jsem nekde i slysel, jak se tomu obcas rika, ale nezapsal a ta skleroza.
Je to opravdu jen takova kuriozita, ale u Prahy je toho tak malo... A "na velikosti nezalezi". Preci :-)
dagodpovědět 
   Re: Co ted?22:39:14 14.05.2009
ahoj, jak to dopadlo?
pepíkodpovědět 
    Re: Co ted?11:58:03 14.07.2011
Jmenuje se to Zubák:
www.mistopis.eu/mistopiscr /praha/praha13 /mlynsky_potok /mlynsky_potok.htm
 martanodpovědět 

 Foto dne:

Věž v Zhangjiajie
 Databáze cest:
Všechny cesty (187042)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Arconauti 6+/7- Sokolka
Máslo Na Hlavě 6+ Sokolka
Buon Anno 5c Valle Aquila
Przytul Slimaka 5 Toczek
Parazit 6A+ Popova Skála
Nově komentované:
Rys Panikářů 3 Černolické Skály
Rys Panikářů 3 Černolické Skály
U Buku 5- Kozel
Erbstück VIIIa Bielatal
Silikonia 7+ Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Peněženka na Tetínských skalách | Pády, sedák a termity | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Peněženka na Tetínských skalách | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Peněženka na Tetínských skalách | Re: Pády a sedák |

 Nové komentáře:
Re: to se fotil dronem? | Lukáš Mokroluský v semifinále! | Držíme palce! | Re: to se fotil dronem? | Půl na půl | to se fotil dronem? | Marťas je držák :-). | Re: Znouzectnost | Re: Ragni si Lecco | Re: Ragni di Lecco |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (142)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (19)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (7)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)
Pepa Šindel přelezl další cestu za 9a/+: Procesor na Slovensku (4)

 Nově v inzerci:
Wild Country Revo | parťák teď na neděli 28.9. | Nabízím "odkoupení" noclehu v tatrách | Lezeni dnes v Praze | Leki trekové hole | písek | Statická a dynamická lana | Spolulezec-Praha | Natírání stožárů | Písek |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 420 
 50 dní v divočině 
 334 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 372 
 Andrea 
 336 
 Ashima 
 276 
 Barkley Marathon 
 355 
 B.I.G. - světové prvenství 
 335 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 303 
 Gálfy - Horský život 
 294 
 Jak se staví ledovec 
 282 
 JAMES - Století nad oblaky 
 376 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 303 
 Lezci z Manína 
 324 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 310 
 Operace Nos 
 290 
 Plamen nikdy nezhasne 
 289 
 Pohlednice z konce světa 
 321 
 Pomíjivost ledu 
 299 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 302 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 295 
 Rhapsodia Corcontica 
 289 
 Sama 
 315 
 Šampioni zlatého údolí 
 309 
 S lyžemi v oblacích 
 352 
 Tenaya Traverse Challange 
 309 
 Tenkrát na východě 
 327 
 Velká alpská silnice - 73 
 309 
 Za oponou velehor 
 365 
 Zápasník Dee Dee 
 299 
 Životní výprava 
 290 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.