LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Bacha, bacha! Jistíš? Dávej pozor! Jisti, jisti! Vole jisti, bacha! Lezu, jo? Lezu! Těžký to bylo, těžký ty vole!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12950
2.Votoček 12850
3.Trojan 12206
Bouldry:
1.Ondra 11534
2.Volf 11503
3.Konečný 11275
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5805 lezců
1182310 cest
Nové přelezy:
Mladé Drsn 7C+
Láskyplné 8A
Frisch Gep 9/9+
Athletico 9+/10-
Linkes Tru 9+/10-
Malej Bejk 9+
Ztracený S Xb
Krvavý Rom Xa
Inspirace 9
Periferie XIa

Stěny
SAUNA - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

„Zírání“ doputovalo na Dobříš

Nejenom lezením živ je lezec!

RysákVýstava undergroundových výtvarníků která probíhá na Dobříši, připomene lezcům pseudonym Rysák, pod kterým vyšla řada fórů a ilustrací horolezeckých samizdatů i průvodčíků.







Zejména starší generace lezců si jistě vzpomene na typické „panáky“ Petra T. Vránka, zvaného Rysák, kteří se vyskytovali zejména v severočeských lezeckých samizdatech a časácích. Popravdě, rukopis Rysákových pérovek a grafik byl natolik charakteristický a osvěžující, že na ně mnozí čekali s jistým napětím. A své oblíbené lezecké drbny si bez nich už ani nedokázali představit.

Méně lidí pak vědělo, že za pseudonymem se skrývá výtvarník působící po řadu let jako horník v několika dolech severočeského regionu, Petr Tomáš Vránek.

Undergroundový výtvarník, horolezec a tramp, pomocný dělník, výškový pracovník a horník, a také disident a chartista. A že pseudonym Rysák je vlastně přezdívka, pod kterou je známý nejenom mezi severočeskými horolezci a trampy. Prostě přírodní člověk Rysák. Tentýž Rysák, který je také duší výstav, které pod názvem Zírání představují méně známé umělce, převážně z undergroundového prostředí.



Rysák



Rysák



rysák


Typičtí Rysákovi panáci

© Petr T. Vránek (Rysák) – na Lezci s laskavým svolením autora







Zírání na Dobříši

Včerejší vernisáží byla zahájena další z výstav „Zírání“, výstav, které mají již více než třicetiletou tradici. Od začátku šlo zejména o bytové výstavy umělců režimu nemilých, jimž se jediné propagace kromě šuškandy, dostávalo v hlášeních StB. Za dobu své existence si ovšem Zírání získalo nejenom širší okruh autorů, ale i uměnímilných návštěvníků. Také z klasických „bytových“ výstav, přes výstavy pod širým nebem a ve stodolách příznivců, se po roce 1989 posunulo do legálních galerií a jiných stánků umění a kultury.

A popravdě, dnes už vlastně dávno nejde o žádný underground. Na Zírání jsou zkrátka zastoupeni nejrůznější výtvarníci z širokého spektra Rysákových přátel. A dobře tak, kultura nemá zůstávat ve sklepě a má být různorodá jak život sám.

Také v Dobříši, kde probíhá stávající Zírání, byla výstava instalována do legitimních (a neundergroundových) galerijních prostor místního Kulturního domu. V budově bývalé synagogy si lze prohlédnout díla a dílka Zdeny Bočarové, Marty Wagnerové, Stanislavy Koucké-Nodlové, Kateřiny Fantíkové, Emila Pejšy a Pavla Kremla. Obrazy, instalace, objekty i fotografie lze zhlédnout ode dneška do 23. 11. 2013 v KD Dobříš, Mírové nám. 68, a to každý všední den, vždy od 8:00 do 16:00.

Rysák - vernisáž

Rysák na vernisáži předává slovo další z autorek na výstavě zastoupených, Stáně Koucké-Nodlové

foto © Tomáš Frank



Rysák - vernisáž2

Miky Marusjak, především v „bigbítových“ kruzích dobře známý olomoucký básník (a buřič), uvedl výstavu svojí poezií

foto © Tomáš Frank



Rysák - vernisáž3

Plátna Petra T. Vránka -Rysáka na dobříšské výstavě

foto © Tomáš Frank



Pozvánka Vernisáž

Pozvánka na dobříšské Zírání

repro: archiv autora



článek1

článek2

Zpráva o jednom z předchozích Zírání v severočeské drbně

repro: archiv autora



Rysák v Ostrově

Rysák (vlevo, vpravo další z horolezeckých celebrit, P. Jandík) letos v hospodě U Císaře v Ostrově

foto © Tomáš Frank




Zdroje a odkazy:
Domovské stránky KD Dobříš
Kulturní dům Dobříš na FB
Událost KD Dobříš Zírání na FB

.

Tomáš FRANK   [úpravy] 15:01 04.11.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
kvalifikace
MS v lezení 2025 boulder
 Databáze cest:
Všechny cesty (187052)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Recif 6a Val Pennavaire
Mladé Drsné Ženy 7C+ Dalečín
Láskyplné Objetí SD 8A Sklapsko
Total Outdoor 7A Zvůle
Minimum 7- Frankenjura
Nově komentované:
Rys Panikářů 3 Černolické Skály
Rys Panikářů 3 Černolické Skály
U Buku 5- Kozel
Erbstück VIIIa Bielatal
Silikonia 7+ Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Pády a sedák | Re: Pády, sedák a termity | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Pády, sedák a termity | Re: Peněženka na Tetínských skalách | Pády, sedák a termity | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Peněženka na Tetínských skalách |

 Nové komentáře:
Re: to se fotil dronem? | Lukáš Mokroluský v semifinále! | Držíme palce! | Re: to se fotil dronem? | Půl na půl | to se fotil dronem? | Marťas je držák :-). | Re: Znouzectnost | Re: Ragni si Lecco | Re: Ragni di Lecco |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (142)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (19)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (7)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)
Pepa Šindel přelezl další cestu za 9a/+: Procesor na Slovensku (4)

 Nově v inzerci:
Boty Scarpa summit GTX Women 40 | LS Otaki women 38,5 | Spolulezec neděle 28.9. | Wild Country Revo | parťák teď na neděli 28.9. | Nabízím "odkoupení" noclehu v tatrách | Lezeni dnes v Praze | Leki trekové hole | písek | Statická a dynamická lana |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 432 
 50 dní v divočině 
 350 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 380 
 Andrea 
 352 
 Ashima 
 285 
 Barkley Marathon 
 368 
 B.I.G. - světové prvenství 
 347 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 317 
 Gálfy - Horský život 
 301 
 Jak se staví ledovec 
 289 
 JAMES - Století nad oblaky 
 392 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 315 
 Lezci z Manína 
 339 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 318 
 Operace Nos 
 306 
 Plamen nikdy nezhasne 
 304 
 Pohlednice z konce světa 
 327 
 Pomíjivost ledu 
 312 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 313 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 304 
 Rhapsodia Corcontica 
 303 
 Sama 
 326 
 Šampioni zlatého údolí 
 319 
 S lyžemi v oblacích 
 365 
 Tenaya Traverse Challange 
 319 
 Tenkrát na východě 
 345 
 Velká alpská silnice - 73 
 317 
 Za oponou velehor 
 375 
 Zápasník Dee Dee 
 312 
 Životní výprava 
 313 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.