LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Dobrá horolezkyně dosáhne vrcholu, už v základním táboře.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
36.Čech 10222
37.Lank 10196
38. 10178
Bouldry:
36.Kümmel 9450
37.Oliva 9409
38.Stadtherrová 9350
Hory:
7.Bloudek 6420
8.Černý 6204
9.Švihálek 6192

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5804 lezců
1182203 cest
Nové přelezy:
Sparťan 7C
Obladi Obl 9+
Chilli 9
Steep Mud 9+/10-
Speedy Gon 9
Velkej Bej 9
Cestička K 7C
Herr Kules 9/9+
Ab Durch D 9/9+
Leftfield 9+/10-

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Další sjezd osmitisícovky

šiša pangma Polský skialpinista Andrzej Bargiel sjel za velmi špatných povětrnostních podmínek z vrcholu Šiša Pangmy.






Pětadvacetiletý Andrzej Bargiel, považovaný v současnosti za nejzajímavější objev Artura Hajzera mezi mladými polskými horolezci, dokázal minulý týden vystoupit na jeden z vedlejších, tzv. Centrální vrchol Šiša Pangmy (8008), za mimořádně obtížných podmínek.

Jak sám sebekriticky podotkl na svém blogu, v době, kdy se setkal s již sestupující expedicí španělského horolezce Carlose Soriy, šlo o podnik extrémně nebezpečný. Nedbaje varování nadále stoupal, často po pás v stále přibývajícím sněhu, a viděl řadu prachových lavin, schopných smést jej z cesty. Vzhledem k podmínkám vzdal myšlenku na výstup na Hlavní vrchol Šiša Pangmy (8027), neboť přechod dalšího sněhového hřebene nebyl reálný, a zvolil Centrální vrchol jako náhradní cíl, a zároveň místo startu svého sjezdu.

šiša nangma z wiki


Šiša Pangma, pohled od severu

foto: Wikipedia; autor Dirk Groeger v rámci lecence Wikimedia Commons


Andrzej Bargiel na sebe v minulosti upozornil spíše jako talentovaný a nadějný skialpinista. Dosahoval úspěchy v mezinárodních skialpinistických závodech včetně mistrovství světa a podstatně srazil dosavadní časový rekord z extrémního závodu v běhu na Elbrus. Snad tím na sebe upozornil polské „hledače horolezeckých talentů“. Pro svůj himálajský program na následující období si jej vybral Artur Hajzer.

Od roku 2012 se tedy Bargiel stal součástí polských himálajských týmů. Loni byl účastníkem expedice na Manasulu (8163), letos se s Hajzerem zúčastnil tragické expedice na Lhotse (8516). Centrální Šiša Pangma je však pro něj prvním dosaženým osmitisícovým vrcholem, navíc korunovaným extrémním sjezdem špičkové úrovně.

A se sjezdy z osmitisícovek hodlá Andrzej Bargiel pokračovat. Ve spolupráci s dalšími polskými himálajisty vytvořil projekt příznačně nazvaný „Hic sunt leones“ který má své protagonisty přinést na nové a neznámé území. Chcete-li do dalšího, vyššího levelu himálajské hry. Poláci se zkrátka rozhodli, že jim nestačí být v Himálaji průkopníky zimního lezení, a průkopníky alpského stylu v nejobtížnějších stěnách osmitisíchových hor. Napříště se hodlají pokusit nejvyšší hory ještě sjíždět.



Video: On the brink  de Andrzej Bargiel


Zdroje a odkazy:
Blog: Andrzejbargiel.com
Wspinanie.pl – zpráva o sjezdu
Wspinanie.pl – popis výstupu
Desnivel.com – zpráva

Tomáš FRANK   [úpravy] 23:22 07.10.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:

Věž v Zhangjiajie
 Databáze cest:
Všechny cesty (187042)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Arconauti 6+/7- Sokolka
Máslo Na Hlavě 6+ Sokolka
Buon Anno 5c Valle Aquila
Przytul Slimaka 5 Toczek
Parazit 6A+ Popova Skála
Nově komentované:
Rys Panikářů 3 Černolické Skály
Rys Panikářů 3 Černolické Skály
U Buku 5- Kozel
Erbstück VIIIa Bielatal
Silikonia 7+ Srbsko

 Nově v diskusi:
Pády, sedák a termity | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Peněženka na Tetínských skalách | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Peněženka na Tetínských skalách | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák |

 Nové komentáře:
Re: to se fotil dronem? | Lukáš Mokroluský v semifinále! | Držíme palce! | Re: to se fotil dronem? | Půl na půl | to se fotil dronem? | Marťas je držák :-). | Re: Znouzectnost | Re: Ragni si Lecco | Re: Ragni di Lecco |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (142)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (19)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (7)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)
Pepa Šindel přelezl další cestu za 9a/+: Procesor na Slovensku (4)

 Nově v inzerci:
Wild Country Revo | parťák teď na neděli 28.9. | Nabízím "odkoupení" noclehu v tatrách | Lezeni dnes v Praze | Leki trekové hole | písek | Statická a dynamická lana | Spolulezec-Praha | Natírání stožárů | Písek |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 418 
 50 dní v divočině 
 333 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 371 
 Andrea 
 336 
 Ashima 
 276 
 Barkley Marathon 
 355 
 B.I.G. - světové prvenství 
 334 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 302 
 Gálfy - Horský život 
 294 
 Jak se staví ledovec 
 279 
 JAMES - Století nad oblaky 
 376 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 302 
 Lezci z Manína 
 324 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 310 
 Operace Nos 
 290 
 Plamen nikdy nezhasne 
 289 
 Pohlednice z konce světa 
 321 
 Pomíjivost ledu 
 299 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 302 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 295 
 Rhapsodia Corcontica 
 289 
 Sama 
 314 
 Šampioni zlatého údolí 
 308 
 S lyžemi v oblacích 
 352 
 Tenaya Traverse Challange 
 309 
 Tenkrát na východě 
 326 
 Velká alpská silnice - 73 
 309 
 Za oponou velehor 
 365 
 Zápasník Dee Dee 
 299 
 Životní výprava 
 290 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.