LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lezení je nebezpečný sport!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
EP v ledolezení Brno (06.12)
BOULDER SESSION 13ka Praha (13.12)
EP ledy Utrecht, Nizozemsko (16.12)

Žebříček
Cesty:
35.Duchoň 10281
36.Lachman 10260
37.Čech 10256
Bouldry:
35.Šlapák 9350
36.Stadtherrová 9350
37.H2 9309
Hory:
8.Černý 5904
9.Zvonková 5717
10.Hlahulek 5111

Výsledky
MČR v lezení na obtížnost (08.11)
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)

Deníčky
5837 lezců
1192671 cest
Nové přelezy:
Tak Pravil 7C+
Mala Hosti 8a
Il Pazient 7C
Popeye 7C
Slimeline 7C
La Castali 7C+
Rodillar 8a
Černý Trav 7C
Paoroni E 7c
Final Solu 7c

Stěny
Základní škola Horní Čermná - Horní Čermná
Hala TSC - Turnov
Skatepark - Jablonec Nad Nisou

Prodejny
Dap Sport - Hradec Králové
Outdoor Centrum Rock Point Poštovní - Ostrava 1
HUDYsport - Hřensko

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Podívejte se, jak král Karel III. lezl v roce 2012 na bouldrovce

Nový panovník Spojeného království, král Karel III., miluje akční sporty, je nadšeným lyžařem, má rád outdoorové aktivity a vyzkoušel si také bouldering, jak upozornil v souvislosti s jeho nástupem na trůn kanadský horolezecký magazín Gripped. Před deseti lety si Karel vyzkoušel lezení na umělé bouldrovce na ostrově Jersey – zde jsou záběry:



Gripped v této souvislosti připomíná, že v minulosti se lezení vážně věnoval belgický král Albert I., který počátkem 20. století lezl těžké cesty v Alpách a v roce 1934 se zabil při lezení na skalách v Ardenách.


Belgický král Albert I. v masivu Brenta, Dolomity (1932)


Z našich monarchů se alpinismu věnovala císařovna Alžběta, zvaná Sisi. Z památečné túry ke Grossglockneru v roce 1856 se po ní jmenuje vyhlídka (Elisabethruhe) a protilehlé skalisko (Elisabethfelsen). Její choť císař František Josef tehdy vystoupal o něco výš na místo nad jezerem Sandersee (2 396 m), za nímž začíná ledovec Pasterze, pojmenované po něm Kaiser Franz Josef Höhe. Po císařovně je také pojmenována via ferrata Sisi Panorama Klettersteig na vrchol Loser (1838 m) v Totes Gebirge.


Kaiser-Franz-Josefs-Höhe © Von Bybbisch94, Christian Gebhardt - Eigenes Werk, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=114143212


Zdroje:

gripped.com

wikipedia.org: Albert I. Belgický

stoplusjednicka.cz: Vášnivá alpinistka Sissi: Císařovna dokázala chodit po horách celé hodiny


Standa Holec   [úpravy] 08:47 26.09.2022Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

 Foto dne:
Sag 3
Inferno, 8+
 Databáze cest:
Všechny cesty (188387)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Il Paziente 7C Chironico
La Rustica 8C Valle Bavona
Grandissimo 7C+ Valle Bavona
Il Traforo 8A Valle Bavona
Smeg 8A Valle Bavona
Nově komentované:
First Kiss 7a Wadi Rum
First Kiss 7a Wadi Rum
First Kiss 7a Wadi Rum
So Long Beauty 9- Geyikbayiri
Neznámá 7+ Hlubočepské Plotny

 Nově v diskusi:
Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Alpy skialp | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne | Re: foto dne |

 Nové komentáře:
Re: Deratizace, | Re: Deratizace, | Deratizace, | ptám se pro kamaráda | Re: + | Není sport jako sport | Re: do pohody se hoď | Re: do pohody se hoď | Re: do pohody se hoď | + |

 Kde to vře:
Film:Adam Ondra leze na flash stropovou spáru po vlastním za 8b+ (107)
MČR v lezení na obtížnost (62)
Piolets d'Or 2025 za celoživotní přínos: Rus Alexander Odintsov (33)
Film: příběh Adama Ondry o přelezu bouldru za 8C na flash (17)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (17)
Adam Ondra dal na flash boulder Foundation's Edge 8C (SUI) (14)
Ve Vysokých Tatrách bude od 23.-27.11. uzavírka některých chat (13)
Ital Elias Iagnemma navrhl první boulder 9A+ na světě (10)
ČHS: rozjíždíme paralezení v Česku (6)
Američan Sean Bailey přelezl boulder Arrival of the Birds 9A (6)

 Nově v inzerci:
Jungle ve středu | Praha prodám | Triop Capoeira, vel. 43 | Solution 42 | Prodám posilovací desku | Statická a dynamická lana | ZIMNÍ BOTY Sorel Caribou | Telekomunikace ve Švedsku | Železo | Prodám sadu chytů |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 693 
 Někdy ano 
 665 
 Ne nepoužívám 
 705 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.