LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Blbá cesta, blbá! Chyty tu nejsou, jištění je blbý. Nejsem přece nějakej blbej lezec abych jí lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
EP v ledolezení Brno (06.12)
Kvalifikace ve skialpinistickém sprintu USA (07.12)
BOULDER SESSION 13ka Praha (13.12)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3.Štípek 12275
Bouldry:
1.Volf 11550
2.Ondra 11434
3.Trojan 11200
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Černý 8001
3.Groš 7768

Výsledky
MČR v lezení na obtížnost (08.11)
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)

Deníčky
5838 lezců
1192773 cest
Nové přelezy:
Beer From 8A
4 Low 8C
Chewbacca 8A+
La Peregri 8A+
Le Frigo 8A+
November R 8A+
La Bongada 8c+/9a
Warcraft I 7C/7C+
Guin DJ 7c
Save Your 7C

Stěny
SAUNA - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Adam Ondra v Cornalbě

Další 8c+ pro Adama Ondru  už  asi nikoho nepřekvapí.  Možná by ale stálo zmínit, že tentokrát se jedná o tzv. „odlskůlovou klasiku“ z devadesátých let a pouze čtyři opakování mluví za vše.

„Sindacalistes 8c+“  se nachází v oblasti Cornalba v severní Itálii (nedaleko města Bergamo). V roce 1995 ji po několika měsících nacvičování vylezl jako první Beppe Dallona.  Následovaly přelezy od Cristiana Brenny a Stefana Alippi. Adam Ondra cestu vylezl na druhý pokus a hned vzápětí se pokusil o on-sight  „Zuper Mandrake“ 8c. V této cestě ale spadl, protože chytil chyt levou rukou místo pravé.  Poté vyonsightoval „Outsidera„ za 8b (pro zajímavost – Alberto Gnerro tuto 20ti metrovou cestu dal na on-sight na počátku  90.let po téměř hodinové bitvě, čímž udělal pravděpodobně první  OS přelez  8béčka na světě).
Oblast Cornalba už není tak populární jak bývala a to díky lezeckému stylu, který už dávno vyšel z mody. Kolmé až lehce převislé lezení s technickými a vypečenými cestami už dnešní lezce nelákají. Podle Adama má ale tato oblast  neskutečný potenciál a v nejbližší době plánuje návrat.


Adam Ondra v cestě "Sindacalistes" 8c+

foto by www.novebi.ning.com



Cornalba

foto by www.novebi.ning.com


Cornalba slovy Adama:
Stěna Cornalby zaujme na první pohled. Ohromná šedo-bílá vápencová hradba dosahuje výšky až 80 metrů a je viditelná z daleka. Proto taky zde nacházíme spoustu historických extrémů již z počátku 80.let. Vývoj, ale zdá se nějak ustrnul a v poslední době cesty nepřibývají. Ačkoliv má oblast velkou oblibu místňáků, dobří lezci sem nejezdí... A tak o potencionálních 60ti metrových  9áčkách, béčkach, céčkách nikdo kromě místňáků neví. Les Sindicalistes se mi jako cesta  pohybově líbila, takový plazení se v kolmici s těžkým bouldrem na konci a postupně u toho natíká. Bohužel vede v tak hladké plotně, že si autor pomohl umělými chyty, na druhou stranu je to kus historie a nikdo už to nevrátí zpátky. Stejně by to bez nich nešlo. Prostoru na hezčí a přírodní linie je zde pro budoucnost  spousty.


Kristýna Ondrová ladí v Cornalbě

foto by www.novebi.ning.com
Simona, Adam Ondra    [úpravy] 08:01 02.04.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 waw08:57:03 02.04.2009
Požičaj mi ruky na víkend Adam. Oblasť vyzerá nádherne ale určite by som tam nič nevyliezol.
Ale je to naozaj moc pekné budí to rešpekt.
Miroodpovědět 

 Kolmice09:00:38 02.04.2009
No když mu vyhovují Hlubočepy, tak se mu to muselo líbit i tady. Ačkoli na pohled (podle fota) jsou hlubočepské plotny ještě méně členité
odpovědět 

 viac info...09:16:14 02.04.2009
stena vyzera velmi pekne, kolme/mierne previsnute cesty zneju lakavo, ale zaujimalo by ma, ake je tam rozpetie obtiaznosti ciest, kolko je tam ciest, etc.
 tah-sha-tungaodpovědět 
 Re: viac info...09:46:38 02.04.2009
Cesty jsou tam od 6a do 8c+. Průvodce mají pěkně zpracovaný na Planetmountain.com.
 simodpovědět 
  Re: viac info...09:50:44 02.04.2009
A v blízkém okolí je mnoho dalších oblastí. Vydá to na 2 průvodce. Cornalba má samostatný, druhý je okolí Lecca.
Evaodpovědět 
   Re: viac info...22:05:31 02.04.2009
Okolí Lecca je velmi podobné Arcu. A to jak krajinově, jezerem, kopci v okolí, skalami i charakterem lezení. Jen bych řekl, že je trochu posunutá klasifikace a co v Arcu jde, tak tady už ne.
Hadrburgodpovědět 
   Re: viac info...11:53:05 03.04.2009
Chodievam casto do Bergama, mam tam docasne dokonca aj byt, ale na skaly zvycajne chodim do Cereda. Priznam sa, ze kolminy mam doma dost a brusit dalsie v zahranici chut nemam, ale nejaky dobry typ na atleticke lezenie v okoli by som privital. Leziem aj s chalanmi cesty cca 7c-8b+.
dik

kmeto
Kmetoodpovědět 

 adam21:23:54 02.04.2009
Na Adamovi se mi líbí to že je to lezec který je všestraný jede do oblasti kde jsou jenom kolme cesty a nejde mu jenom o velke previsy ale zalezt si to se cenní. Hodne uspechu v tomto roce.
TomášKodpovědět 

 Foto dne:
Sicílie
Revenge
 Databáze cest:
Všechny cesty (191509)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Can I Ask You A1 1 MmzHrrdb
Can I Ask You A1 1 MmzHrrdb
Can I Ask You A1 1 MmzHrrdb
Can I Ask You A1 1 MmzHrrdb
Can I Ask You A1 1 MmzHrrdb
Nově komentované:
4 Low 8C Valle Bavona
Sinter Synphonie 6b Leonidio
Savra Ext. 7b+ Leonidio
First Kiss 7a Wadi Rum
First Kiss 7a Wadi Rum

 Nově v diskusi:
Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp |

 Nové komentáře:
Re: místňáci by spíš řekli | Re: místňáci by spíš řekli | Re: místňáci by spíš řekli | Re: místňáci by spíš řekli | Re: místňáci by spíš řekli | Re: místňáci by spíš řekli | Re: místňáci by spíš řekli | Re: místňáci by spíš řekli | Re: místňáci by spíš řekli | Re: místňáci by spíš řekli |

 Kde to vře:
Beauty of Aurina (169)
EP v ledolezení Bern, Švýcarsko (94)
lidé&HORY 5/2025 (13)
Ve Vysokých Tatrách bude od 23.-27.11. uzavírka některých chat (1)

 Nově v inzerci:
Pohorky Mammut vel 8,5 | Pohorky Mammut vel 8,5 | Pohorky Mammut vel 8,5 | Pohorky Mammut vel 8,5 | Pohorky Mammut vel 8,5 | Pohorky Mammut vel 8,5 | Pohorky Mammut vel 8,5 | Pohorky Mammut vel 8,5 | Pohorky Mammut vel 8,5 | Pohorky Mammut vel 8,5 |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 772 
 Někdy ano 
 780 
 Ne nepoužívám 
 808 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.