LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   V pohodě, když jde skočit na věž, skočíme to i zpátky. Potom dáme další pivka!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
EP v ledolezení Brno (06.12)
Kvalifikace ve skialpinistickém sprintu USA (07.12)
BOULDER SESSION 13ka Praha (13.12)

Žebříček
Cesty:
12.Klapal 11154
13.Bulička 11106
14.Pail 11103
Bouldry:
12.Kučera 10378
13.Popovský 10350
14.Chytil 10325
Hory:
21.Magič 3304
22.Rojko 3282
23.Nešvera 3129

Výsledky
MČR v lezení na obtížnost (08.11)
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)

Deníčky
5838 lezců
1192769 cest
Nové přelezy:
Beer From 8A
4 Low 8C
Chewbacca 8A+
La Peregri 8A+
Le Frigo 8A+
November R 8A+
La Bongada 8c+/9a
Warcraft I 7C/7C+
Guin DJ 7c
Save Your 7C

Stěny
Gejzír - Karlovy Vary
Boulder MyWay - Praha 9 Čakovice
gymnázium Orlová - Orlová-Lutyně

Prodejny
Rock Point - Chodov - Praha 4
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Letňany - Praha 9 - Letňany

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Reinhold Messner: pravda o Nanga Parbat

věda

Reinhold Messner se po letech obviňování, že v roce 1970 na vrcholu Nanga Parbat opustil svého vysíleného bratra Günthera, přihlásil s důkazem svědčícím o tom, že šlo o křivé nařčení. Podle genetických testů je totiž nový nález na úpatí Nanga Parbat ve výšce 4200 nejspíš skutečně úlomek kosti Günthera Messnera.

Na svých stránkách www.reinhold-messner.de píše, že kampaň vedená nejprve vedoucím tehdejší expedice a pak dalšími "kamarády" z roku 1970, byla křivým podezřením, dohadem a falšováním.
Reinhold vždy tvrdil, že spolu s vysíleným bratrem sestupoval dolů a snažil se mu pomoci a Günthera smetla lavina, když Reinhold o kus dál propátrával další cestu.
Kost našel nedávno jihotyrolský horolezec Hanspeter Eisendle na úpatí západní stěny Nanga Parbat, když hledal minerály pro své děti. Genetické testy provedl anatomopatolog Eduard Egarter z Institutu soudního lékařství v Innsbrucku.

Messner rovněž v novém úvodníku na svých stránkách píše, že se chystá na velkou pouštní expedici letos v létě, až ukončí práci v Evropském parlamentu, do něhož již znovu nekandiduje.

Viz: www.reinhold-messner.de
a také na: www.planetmountain.com

StandaH   [úpravy] 07:03 28.01.2004Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 www20:06:46 28.01.2004
že taky ty stránky nemůže mít v angličtine...teď su nahranej. Nemůže někdo tlumočit? dík
Rudaodpovědět 
 Re: www11:53:21 29.01.2004
Sem netusil ze je v Evropskym parlamentu, misto tech magoru co kandidujou u nas, bychom mohli vyslat treba sira Džousefa :):)
lacoodpovědět 
  Re: www12:23:34 29.01.2004
já su nahranej i kdyby v angličtině byly :o)
Přípluvodpovědět 
 Re: www - překlad13:00:30 29.01.2004
Ale jo - dej mail a hodný strýček, co se narodil
v Protektorátu, ti to přeloží.
Václav Širlodpovědět 
  Re: www - překlad19:03:06 29.01.2004
je o tom i na planet mountain v anglině
odpovědět 
   www - překlad22:34:19 29.01.2004
Pressemitteilung
Mit einer genetischen Untersuchung eines Knochens, der im Gletscher am Fuße der Diamirflanke des Nanga Parbat gefunden worden ist, wird nachgewiesen (im gerichtsmedizinischen Institut in Innsbruck), dass Günther Messner 1970 nach der gemeinsamen Überschreitung am Fuße des Berges verunglückt ist. So wie es Reinhold Messner immer erzählt und beschrieben hat. Damit ist eindeutig klar, dass die Rufmordkampagne, die zuerst der Expeditionsleiter und später vier weitere "Kameraden" von 1970 betrieben haben, auf reinen Unterstellungen, Vermutungen und Tagebuchfälschungen aufgebaut ist.

Je tu ( v kratkosti ) psano ze prozkoumanim ulomku kosti v Institutu soudni mediciny v Insbrucku nalezenem kdesi na ledovci Nanga Parbat bylo potvrzeno, ze se jedna o kost Gunthera Messnera, ktery tu roku 1970 zahynul na pate / upati hory. Tak jak to vzdy Reinhold Messner popisoval a vypravel. Timto je nadevse jasne ze se "Vrazedna kampan", kterou roku 1970 rozpoutal napred vedouci expedice a pozdeji i 4 dalsi "kamaradi" postavena na cistych ..???podvodech ? a..???.. a falsovani zaznamu deniku.

Moc dobre nemecky neumim, tak jen tento kratky pokus o preklad.
Rendaodpovědět 
    Re: www - překlad15:03:15 30.01.2004
S tvou němčinou to není tak zlé - smysl to dává.
Není podstatné,že "ústav soudního lékařství" je
přesnější, než institut soud. med. - a kampaň byla
postavena na "podvrzích, domněnkách a falšování deníku...". Podstatné je, proč to všechno. "A to vše na odvrácení pozornosti od vlastního problému? Neboť permanentně špatné svědomí se nevyhýbá žádné příležitosti si odlehčit", píše M.
dále (když klikneš na "weiter"). To špatné svědomí
mají podle M. mít spíš odpovědní redaktoři a vydavatelé, kteří neprověřují zdroje svých zpráv, než jejich "bezcharakterní kolportéři". Největší blbci sedí v DAV, "trpícím kolektivní poruchou vědomí, která není léčitelná, dokud jeho mluvčí nevědí, kde vlastně ten kopec (Nanga P.) stojí".

(Na www.planetmountain.com je výtah zpráv v angl. - ne tak emotivní, jako zde přetřásaný Messnerův text.)
Václav Širlodpovědět 
     www - překlad18:19:37 30.01.2004
Mno, delal jsem co jsem mohl ;) Pravda je takova, ze vyrazy jako podvrh apod ke sve praci nepotrebuji, kazdopadne dekuji za doplneni. K Messnerovi: Obcas se nedivim, ze se nekdo s nejakou ptakovinou ozve, me osobne take moc nesedi jeho biti se do prsou a nekompromisni odsuzovani ostatnich ( pouziti kysliku apod. ) Na druhou stranu...musime uznat, ze je dost dobrej.
rendaodpovědět 

 nasli Günthera11:32:21 15.10.2005
podle nemec. casopisu BERGSTEIGER cislo 10 z Rijna 2005 nasli nedaleko od mista nalezu kosti i telo Günthera Mesnera.tim se definitivne potvrdilo ze mel Reinhold pravdu.
karel königodpovědět 

 Foto dne:
Sag 3
Kartal Yuvasi, 7-
 Databáze cest:
Všechny cesty (188409)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Giardino Delle Delizie (P1) 6b Mariella
Dammi Un Passaggio 6c+ Mariella
Cien Duros Pa'chapas 6a Jaén
Wie Ni Waagt, Ni Klimt 6c+ Ussassai
Woman Rock 6a+ Ulassai
Nově komentované:
4 Low 8C Valle Bavona
Sinter Synphonie 6b Leonidio
Savra Ext. 7b+ Leonidio
First Kiss 7a Wadi Rum
First Kiss 7a Wadi Rum

 Nově v diskusi:
Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Alpy skialp | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne | Re: foto dne |

 Nové komentáře:
Re: Deratizace, | Snad to nikoho neodradí | Kolebka | Re: Deratizace, | Re: Deratizace, | Deratizace, | ptám se pro kamaráda | Re: + | Není sport jako sport | Re: do pohody se hoď |

 Kde to vře:
Film:Adam Ondra leze na flash stropovou spáru po vlastním za 8b+ (107)
MČR v lezení na obtížnost (62)
Piolets d'Or 2025 za celoživotní přínos: Rus Alexander Odintsov (33)
Film: příběh Adama Ondry o přelezu bouldru za 8C na flash (17)
Ve Vysokých Tatrách bude od 23.-27.11. uzavírka některých chat (14)
Adam Ondra dal na flash boulder Foundation's Edge 8C (SUI) (14)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (14)
Ital Elias Iagnemma navrhl první boulder 9A+ na světě (10)
Američan Sean Bailey přelezl boulder Arrival of the Birds 9A (6)
ČHS: rozjíždíme paralezení v Česku (6)

 Nově v inzerci:
ZIMNÍ BOTY SOREL CARIBOU | Pohorky Mammut vel 8,5 | Scarpa charmoz | VV Transportér obytný spaní 2+2 | Jungle ve středu | Praha prodám | Triop Capoeira, vel. 43 | Solution 42 | Prodám posilovací desku | Statická a dynamická lana |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 732 
 Někdy ano 
 728 
 Ne nepoužívám 
 762 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.