LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Poslední slova před smrtí: Cvaknu si tu erárku...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
SP obtížnost, rychlost Indonesie (02.05)
Melloblocco (07.05)
SP boulder Curitiba (BRA) (16.05)

Žebříček
Cesty:
50.Gospoš 9872
51.Mikulec 9848
52.Zeman 9828
Bouldry:
50.Fišer 8850
51.Tra 8834
52.Kollár 8803
Hory:
11.Sukačová 5270
12.Abt 5236
13. 5018

Výsledky
ČP v lezení na obtížnost Praha (01.05)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
Petrohradské Padání (25.04)

Deníčky
5723 lezců
1150583 cest
Nové přelezy:
Forbidden 9/9+
Grosser Fa 9+
Drei Finge 9+
Rote Kante 9+
Ronja 7c
Bandito 8a
Dissonanze 7c
Madonna 11-/11
Zappzarapp 9+/10-
Mr..kvas 7C+

Stěny
DDM Domino - Hronov
Boulder v síti - Praha 3
Stěna GJW Prostějov - Prostějov

Prodejny
ALPI SPORT CENTRUM - Příbor
PROVIDE + YETTI Havlík - Děčín
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Smrt v Tatrách

Žiarská dolina, Západní TatryV oblasti Žiarské doliny zemřel včera osmapadesátiletý český turista, který pravděpodobně podlehl podchlazení a celkovému vyčerpání.







Horská záchranná služba (HZS) dnes na svých stránkách zveřejnila informaci o smrti českého turisty v Západních Tatrách. Podle zprávy, kterou bezprostředně převzala i ČTK, záchrannou akci zahájili záchranáři již včera večer, po upozornění chataře ze Žiarské chaty, že se skupina českých turistů nevrátila z horské túry. Podle chataře měli scházet z Baranca přes Smrek do Žiarskeho sedla a zpět na chatu.

Vzhledem k tomu, že v oblasti leží souvislý sníh již od výšky 1500m a sněhová přikrývka místy dosahuje výšky půl metru, šlo o náročnou túru se všemi charakteristikami zimního pohybu v horách.



Západní Tatry, hřebenovka


Západní Tatry v zimních podmínkách vyžadují standardní horolezecké vybavení

foto: Tomáš Frank




V poměrně krátké době po vyhlášení poplachu našli záchranáři první dva turisty ze čtyřčlenné skupiny. Ti již sestupovali v pořádku do údolí. Dva dobrovolní, a dva profesionální záchranáři HZS proto pokračovali v hledání zbylých dvou turistů v terénu i mimo značené turistické cesty, kde podle světla našli třetího ze skupiny, rovněž již na sestupu. Ten je zavedl na místo, kde zanechal posledního člena skupiny.

Záchranáři však bohužel zjistili, že muž už nejeví známky života. Podle vyjádření přeživšího turisty, sice dvojice začala sestupovat ještě za světla, avšak postup ve sněhu byl velmi pomalý, a na posledním členu skupiny se projevovalo značné vyčerpání. Nakonec neměl sílu pokračovat.
Alarmující je, že ani v této situaci turisté neoznámili své potíže horské službě, a pokusili se dosáhnout cíle své cesty nakonec i samostatně.



Západní Tatry, zimní hřebenovka


Romantické večerní výhledy si na hlavním hřebeni Západních Tater může v zimě vychutnat pouze zkušená a přiměřeně vybavená skupina

foto: Tomáš Frank




Vzhledem k pokročilé hodině i složitému terénu a těžko průchodné kosodřevině nakonec záchranáři dopravili do bezpečí chaty pouze živého turistu. Případný okamžitý transport by byl komplikovaný a nebezpečný kvůli zhoršujícím se povětrnostním podmínkám. Tělo zahynulého turisty proto zabalili a teprve dnes dopoledne jej transportovali k ústí Žiarké doliny, odkud jeho další transport již zajišťovali příslušníci policie.



Žiarská dolina, Západní Tatry


Ústí Žiarské doliny

foto: Tomáš Frank





Varování HZS:
V této souvislosti Horská záchranná služba varuje všechny návštěvníky slovenských hor, aby nepodceňovali zimní podmínky ve vysokohorském terénu a aby začali používat zimní výzbroj a výstroj.



Zdroje a odkazy:
Zpráva na stránkách www.hzs.sk
Zpráva ČTK na stránkách Ceskenoviny.cz


Tomáš FRANK   [úpravy] 17:30 19.10.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Spekulace17:49:11 19.10.2013
Nerad bych se doupouštěl spekulací dokud nebude dostatek informací. Pochopitelně, že již nyní v některých diskusích padají dotazy, zda horská služba nebyla volána kvůli absenci pojištění, nebo jen z pocitu "to zvládnem".
Další spekulace se odvíjejí od nelogického roztrhání skupiny. Podle všeho sestup probíhal prakticky od začátku ve dvojicích...
Případ tak jeví charakteristiky poněkud amatérské akce začátečníků, nebo naopak podceňování situace, bohužel příliš časté i u poměrně zkušených skupin. V podobných případech např. v Alpách často padají i obvinění (neposkytntí pomoci) účastníků, a věc mívá soudní dohru...
 Tomáš F.odpovědět 
 Re: Spekulace č.218:50:32 19.10.2013
Taky nechci spekulovat, ale jak záchranáři poznali, že je mrtvý, když byl podchlazený? O tom co je hypotermie a jak funguje vím i já = obyčejný horolezec. Jsou známy případy hypotermie i v délce několika desítek hodin. Zarazilo mně to hned při čtení článku.
Ostatní nechci soudit. Nebyl jsem tam. Třeba ti ostatní byli rádi že jsou schopni se hýbat a síla na jakoukoliv pomoc prostě chyběla. Třeba neměli mobil nebo se jim v mrazu vybil. Prostě spekulace, které už mu život asi nevrátí.
Belialodpovědět 
  Re: Spekulace č.221:09:46 19.10.2013
Prečítaj si na stránke hzs.sk a nemudruj!!!
Radoodpovědět 
   Re: Spekulace č.220:26:43 20.10.2013
hzs už na tých svojích stránkach píše len to čo im vyhovuje to či je človek naozaj po smrti skonštatuje len a len lekár
janoodpovědět 
   Re: Spekulace č.221:45:02 20.10.2013
Proč odkazuješ na vysvětlení zrovna do článku, kterej žádný vysvětlení nedává a naopak generuje další otázky?
honzaodpovědět 
  Re: Spekulace č.221:33:12 19.10.2013
Tak proč spekuluješ, když nechceš? To, že Tomáš spekuloval, se dá pochopit, ale on je tak trochu jiná třída, neź ty. Sorry, ale podobné výlevy od lidí, co vědí houby a přesto se ke všemu tak rádi vyjadřují, mne vždy dostanou.
odpovědět 

 Foto dne:

 Databáze cest:
Všechny cesty (183840)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Amateur De La Vie 7+ Frankenjura
Dobrošovo 7- Bechyně
Přihláška Do Sokola 6A Labské Údolí - Pravý Břeh
Bruderherz 7+ Frankenjura
Sandorf 8- Jelenia Skala
Nově komentované:
MaZorka 7- Bořeň
"Těžké Dětství" Jirky Nováka 8+ Lomy Nad Velkou
"Těžké Dětství" Jirky Nováka 8+ Lomy Nad Velkou
??? 7a Masriudoms
Kominická Mrtvice VIIIb Adršpach

 Nově v diskusi:
Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku | zbojník lezečky | Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplenění dotazníku |

 Nové komentáře:
Re: Cesta | 💐 | Re: Jakub | Re: Jakub | Re: Kluci | Kluci | Re: Finále | Re: Jakub | Jakub | Re: Finále |

 Kde to vře:
Na olympiádě 2028 bude samostatně rychlost, obtížnost i boulder (32)
Severní stěna Eigeru (24)
Adam Ondra: nová cesta za 9a ve Chřibech (23)
EP v boulderingu Řím, Itálie (20)
Zákaz lezení Čtyři palice (19)
Adam Ondra: závod v Praze bude mým posledním svěťákovým bouldrem (18)
SP v lezení Wujiang, Čína (16)
SP v lezení Wujiang, Čína (16)
Zveřejněna pozvánka na Valnou hromadu ČHS (14)
Zákaz lezení na Kozlovi (14)

 Nově v inzerci:
parťáka pro výstup-Eiger | Koupím bouldermatku | STANOVÉ KOLÍKY Ultralehké,odolné,kvalitní SET 8+1 | Praha a okolí - lezkyně | Stan Jurek AT1,5 | Zapomenuté lano | Statická a dynamická lana | Jurek Tramp 4 duo | LS Otaki women 38,5 | Sportiva trango gtx |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 1972 
 Ne 
 1886 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.