Když už tady Radim rozpoutal debatu nad ČHS, přihřeji si také svoji polívčičku. Týká se instruktorů první třídy, jejichž školení zaplatili ze své kapsy všichni členové svazu.
Na konci kursu prý dělali jakési zkoušky (nikdo kromě nich ovšem neví, jaké vědomosti a zkušenosti prokazovali), napsali seminární práce (které skoro nikdo nečetl), pracují v jakémsi lektorském sboru (nikdo neviděl jeho výsledky) a není ani jasné, kdo je jedničkovým instruktorem (nikde jsem nenašel jejich seznam).
Na jaře, kdy byly seminární práce odevzdány a posouzeny metodickou komisí, jsem požádal jejího předsedu Zdeňka Teplého o sdělení, kde si mohu práce přečíst. Když jsem se dozvěděl, že nikde, nabídl jsem se, že je pro web ČHS nebo jakýkoliv jiný freeweb převedu do elektronické podoby a dám je tak k dispozici všem zájemcům. Myslím, že v seminárních pracích může být hodně zajímavého, a zároveň, že by to byla veřejná kontrola nad zkouškami instruktorů.
To Zdeněk odmítl (viz kopie mailů na konci tohoto příspěvku) a slíbil, že nejpřínosnější práce se objeví v publikacích ČHS. Nestalo se tak, a proto jsem požádal sekretářku ČHS paní Ottovou o seznam všech instruktorů, kteří dokončili jedničkářské školení. Dostal jsem soupis asi patnácti jmen, které jsem všechny kontaktoval. Nejméně polovina školení nedokončila nebo ani nezačala, část neodpověděla, Pavel Jaroš odmítl práci poskytnout s tím, že je tajná a jen jediný Honza Šlechtami mi ji půjčil v tištěné verzi.
K čemu nám tedy tajní instruktoři s tajnými zkušenostmi jsou? Nejsou investice do jejich školení vyhozené peníze?
(Pro Martina Mellana: posílám kopii místopředsedovi ČHS Honzovi Bloudkovi a dávám konkrétní návrh – zveřejnit seznamy instruktorů na WEBu, odtajnit všechny seminární práce a požadavky na jedničkové instruktory.)
Výběr z mailů, které jsem si se Zdeňkem Teplým vyměnili v dubnu tohoto roku:
Kde se tedy mohu dostat ke konkrétním pracem a seznamu lidí, kteří by je měli zpracovávat?
Kuba Turek
Nazdar Kubo, tvuj dotaz je \"zajimavy\". Musime asi vsichni vypadat jako dementi, kdyz si myslis, ze prace jednickaru nejsme schopni pripravit do nejake komunikativni podoby. Ano, vyuzijeme je a dame k dispozici prikladne ve forme medtodiceho dopisu. Tech moznosti je vice. Prikladne prace Ing. Moravcika a Dr. Prokese pak budou upraveny do podoby skript. Az se na to casove dostane a lektori, kteri si tento ukol prevzali na tom zapracuji, bude to na svete.
Zdravi Zdenek
Ale Zdeňku,
o demenci jsem snad nikdy nic neřekl ani nenapsal. Jen mi přijde líto, že VŠECHNY práce nejsou co nejdříve po svém vytvoření dostupné co nejvíce lidem. Pokusím se tedy spojit přímo s autory těchto prací. Je mi líto, že obejdu Tvé kompetence, ale nevidím jiné řešení.
Kubo diky za upozorneni. Jestli je to tak jak pises, tak me to hodne stve a budu se snazit s tim neco udelat. A jestli je v tom opravdu takovy gulas, tak navrhnu VV prezkoumat regulernost procesu kolem jednickarskych prukazu. Ale nejdriv musim mit i nazor druhe strany, mozna to je nejaky sum.
Já bych se pozeptal....instruktoři si kurz nehradí vůbec? Nebo část jako dopravné, stravné atd ? Musí být delegováni oddíly?? ( aby nebyli školeni pro komerční účely za peníze ČHS )
Děkuji za info.
Tenhle kurz, o kterém jsem mluvil, byl poslední zdarma. Budoucí instruktoři (nebo jejich oddíly) hradili dopravu a ubytování.
Nynější kursy, například dvojkařů, který se chýlí ke konci, je již plně hrazený i za výuku.
Připadá mi to zvrácené, ale je to tak.
Tady je líčení jednoho účastníka dvojkaře. Když jsem naléhal, aby pokračoval v psaní až do konce kursu, řekl mi, že už na ty blbosti nemá sílu. http://www.mujweb.cz/sport/humanita/skoleni2001.htm
Komerční akce - to nemá s instruktory nic společného. Instruktoři mohou podle zákona vést pouze akce v rámci ČHS (například výcvik nováčků). Komerční akce vedou akreditovaní sportovní instruktoři, trekking horští průvodci, horské túry horští vůdci a školní výuku trenéři.
Takze podle prvniho pruzkumu to neni az tak zle, jak pises. Na sekretariatu je od Zdenka Tepleho krabice s pracemi jednickaru. Jestli je to uplne kompletni v tuto chvili nevim, predpokladam, ze to zjistim pristi tyden.
Zavolej si Jarmile Ottove, muzes se zastavit a prace si prohlednout.
Jsem absolvent tohoto kursu , žádný p.Turek mě kvůli mým pracím nepoptal.Podle mého , největší přínos kursu byl v informacích, které nám byly předány.
Pracuji v metodické komisi ČHS a zpracováváme nový model školení instruktorů tak, aby školení instruktů ČHS bylo akreditováno UIAA. Pokud se to podaří mohl by ČHS získat tuto akreditaci v r.2003.
Doufám, že během příštího týdne dám Hopovi článek, kde bude nový systém nastíněn.
Pro příště bude ČHS školit instruktory A:Skalního lezení a za B:Horolezectví.Systém , osnovy a náročnost bude sjednocena s členskými otrganizacemi UIAA , které mají školení certifikováno podle standardů UIAA.
Zájemci by měli přes stránky ČHS kontaktovat metodickou komisi.Uzávěrka přihlášek pro další běh bude 30.1.2003.Tento běh by měl zažít i návštěvu komise UIAA.
Pan Turek je zřejmě trochu schizofrenní. Vyjadřuje se zde o problémech ČHS, v debatě o mg o ochraně přírody a postihu lezců. Sám pak v podstatě nabádá širokou veřejnost v článku „Nejlepší české ledové lezení“ (příloha Hospodářských novin) k návštěvě Krkonošského národního parku za účelem provozování zakázané činnosti tj. lezení v ledu. Skutečně ideální článek ve chvíli kdy ing. P.Hejtmánek jedná s ochranáři o udělení výjimky, abychom se před nimi nemuseli schovávat, když si tam jdeme, zatím načerno, zalézt.
Milý Šatavisi,
já teda nevím, cos čet ty, ale já jsem si od Turka přečetl v na iHNedu přečetl následující:
Labský důl, jedno z nejdivočejších zákoutí Krkonoš, se s prvními mrazy stává eldorádem horolezců. Z kolmých skalních stěn stékají místo potoků ledopády a vytvářejí sloupy vysoké až padesát metrů, křehké záclony i jemné průhledné glazury. Za pěkných víkendů po nich s pomocí lan, cepínů a maček stoupají desítky mužů i žen. Je to jednoznačně nejpopulárnější a nejlepší oblast pro ledové lezení v České republice.
Ochranáři z Krkonošského národního parku ovšem s tradičním lezením nesouhlasí a prohlašují ho za nezákonné. „Podle zákona o ochraně přírody a krajiny je na celém území národního parku provozování horolezectví zakázáno mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody. Oblast Labského dolu není pro výše uvedenou aktivitu vyhrazena,“ zamítl letos na jaře žádost Českého horolezeckého stavu o legalizaci současného stavu vedoucí odboru státní správy Krkonošského národního parku Jindřich Sýkora. Zároveň nepřímo přiznává, že škody, které horolezci údajně natropí, jsou hypotetické: „Bude zahájeno sledování klimatických poměrů a provedení podrobného bryologického průzkumu (zaměřeného na mechorosty – pozn. red.) na stěnách ve vstupních partiích Labského dolu.“
Každý horolezec, který míří do Labského dolu, tedy řeší dilema, zda překročí ochranářské nařízení. Pokud ano, měl by aspoň dodržovat základní příkazy, které v této oblasti platily za komunistické vlády. Do oblasti mohli vstupovat jen horolezci registrovaní ve sportovním oddíle, nejméně ve třech a sněhu či ledu muselo být tolik, aby zakryly veškerou vegetaci a nedošlo k jejímu poškození. Samozřejmostí je, že všechny odpadky si každý odnese v batohu zpět do civilizace.
Kde je slovo o ponoukání k tomu, aby do Labského dolu někdo jezdil? Má snad KT koordinovat svoji publikační činnost s vyjednáváním ČHS? Neblbni.
No, vono psát o tom jaký je super lezení tam, kde je zakázaný(i když to tam uvádí), do novin, který čte kdekdo(pravděpodobně i někdo z ochranářů), mi nepřijde zrovna rozumný. Kdyby to napsal sem, tak mi to je vcelku buřt. Článek pro laiky-dobrý, umístění(Labák)-napiču. Sorry. Jinak pokud vim, Hejtmoš nebyl zrovna nadšenej. That's all Folks...
Satavis ma pravdu, K.T. se tady na lezci casto opira do mladych i starych cunat s maglajzem, nejtama a buhvicim jeste.... Nicmene, co dela on, dobre dela.... Doporucuju http://jakubturek.webpark.cz/pruv/krkled.htm
Neni to tak davno co se tady mohli vsichni podelat ze zimniho Hore zdar fota z Tise......
musim reagovat na to, co se tady píše o ledech v Labáku.Souhlasím v první řadě tady se Šatavisem, že psát popularizační články o něčem, co je teď zakázaný má ten samej efekt jako když Hrušínský(nebo kdo to je)v Obecný škole nabádá, aby nikdo nelízal zábradlí.Na ledech v Labáku jsem často, protože bydlím nedaleko a vidím kolik tam chodí každej rok lidí.Jednak tam chodí ti, kteří už mají lecos za sebou a je z nich znát, že vědí jak se chovat.(a hodně jich toho má za sebou víc než já)A protože je lezení v módě, vyrážejí tam i lidé, kteří mají hrozně málo zkušeností, jsou rádi, že tam vůbec trefili a mám z nich pocit, že je zajímá především sportovní výkon. Ochrana přírody a takový to souznění s horama, prostě ten pocit, kterej se mi nedostavuje na překližce a kterej neumim líp popsat, jim chybí. O vikendu jsme tam měli s naším okrskem HS opakovací školení a byl to asi jeden z prvních dnů, co se tam tuhle zimu lezlo a hned se tam několik těch z té druhé skupiny objevilo. Hodili si tam kolem smrčku lano v jednom travnatým zářezu horní části Labský rokle, která byla neobykle hodně namrzlá a díky tomu, že nebyl žádný sníh a jen led, poskytovala asi 30m lezení se sklonem asi 30(!) stupňů. Můj názor je ten, že by ledy v Labským dole neměly platit za tréninkovou oblast ledovýho lezení.S tím, že si tam zvyklo chodit moc lidí se ale už teď nedá nic dělat a jestli se ochranáři rozhodnou rázně zakročit, tak to stejně neuhlídaj.
Ja tam nikdy nikoho neprudim, at si tam každej dělá co uzná za vhodný, ale komu nejsou lhostejný další aspekty vyplývající ze sportování v labáku, ten si snad myslí to co já. V těch skalních spárách co je na nich pak led a když ten led vykopneš při malý vrstvě, tak letí ven i ta hlína s těma rostlinama, když je ledu hodně, tak se podle mě tak škodit už nedá, když si neděláš štandy okolo nevhodnejch stromků a tak. Snad se nedočkáme toho že tam ty mixový směry budou vynejtovaný.mejte se a pěkný svátky
musim reagovat na to, co se tady píše o ledech v Labáku.Souhlasím v první řadě tady se Šatavisem, že psát popularizační články o něčem, co je teď zakázaný má ten samej efekt jako když Hrušínský(nebo kdo to je)v Obecný škole nabádá, aby nikdo nelízal zábradlí.Na ledech v Labáku jsem často, protože bydlím nedaleko a vidím kolik tam chodí každej rok lidí.Jednak tam chodí ti, kteří už mají lecos za sebou a je z nich znát, že vědí jak se chovat.(a hodně jich toho má za sebou víc než já)A protože je lezení v módě, vyrážejí tam i lidé, kteří mají hrozně málo zkušeností, jsou rádi, že tam vůbec trefili a mám z nich pocit, že je zajímá především sportovní výkon. Ochrana přírody a takový to souznění s horama, prostě ten pocit, kterej se mi nedostavuje na překližce a kterej neumim líp popsat, jim chybí. O vikendu jsme tam měli s naším okrskem HS opakovací školení a byl to asi jeden z prvních dnů, co se tam tuhle zimu lezlo a hned se tam několik těch z té druhé skupiny objevilo. Hodili si tam kolem smrčku lano v jednom travnatým zářezu horní části Labský rokle, která byla neobykle hodně namrzlá a díky tomu, že nebyl žádný sníh a jen led, poskytovala asi 30m lezení se sklonem asi 30(!) stupňů. Můj názor je ten, že by ledy v Labským dole neměly platit za tréninkovou oblast ledovýho lezení.S tím, že si tam zvyklo chodit moc lidí se ale už teď nedá nic dělat a jestli se ochranáři rozhodnou rázně zakročit, tak to stejně neuhlídaj.
Ja tam nikdy nikoho neprudim, at si tam každej dělá co uzná za vhodný, ale komu nejsou lhostejný další aspekty vyplývající ze sportování v labáku, ten si snad myslí to co já. V těch skalních spárách co je na nich pak led a když ten led vykopneš při malý vrstvě, tak letí ven i ta hlína s těma rostlinama, když je ledu hodně, tak se podle mě tak škodit už nedá, když si neděláš štandy okolo nevhodnejch stromků a tak. Snad se nedočkáme toho že tam ty mixový směry budou vynejtovaný.mejte se a pěkný svátky
musim reagovat na to, co se tady píše o ledech v Labáku.Souhlasím v první řadě tady se Šatavisem, že psát popularizační články o něčem, co je teď zakázaný má ten samej efekt jako když Hrušínský(nebo kdo to je)v Obecný škole nabádá, aby nikdo nelízal zábradlí.Na ledech v Labáku jsem často, protože bydlím nedaleko a vidím kolik tam chodí každej rok lidí.Jednak tam chodí ti, kteří už mají lecos za sebou a je z nich znát, že vědí jak se chovat.(a hodně jich toho má za sebou víc než já)A protože je lezení v módě, vyrážejí tam i lidé, kteří mají hrozně málo zkušeností, jsou rádi, že tam vůbec trefili a mám z nich pocit, že je zajímá především sportovní výkon. Ochrana přírody a takový to souznění s horama, prostě ten pocit, kterej se mi nedostavuje na překližce a kterej neumim líp popsat, jim chybí. O vikendu jsme tam měli s naším okrskem HS opakovací školení a byl to asi jeden z prvních dnů, co se tam tuhle zimu lezlo a hned se tam několik těch z té druhé skupiny objevilo. Hodili si tam kolem smrčku lano v jednom travnatým zářezu horní části Labský rokle, která byla neobykle hodně namrzlá a díky tomu, že nebyl žádný sníh a jen led, poskytovala asi 30m lezení se sklonem asi 30(!) stupňů. Můj názor je ten, že by ledy v Labským dole neměly platit za tréninkovou oblast ledovýho lezení.S tím, že si tam zvyklo chodit moc lidí se ale už teď nedá nic dělat a jestli se ochranáři rozhodnou rázně zakročit, tak to stejně neuhlídaj.
Ja tam nikdy nikoho neprudim, at si tam každej dělá co uzná za vhodný, ale komu nejsou lhostejný další aspekty vyplývající ze sportování v labáku, ten si snad myslí to co já. V těch skalních spárách co je na nich pak led a když ten led vykopneš při malý vrstvě, tak letí ven i ta hlína s těma rostlinama, když je ledu hodně, tak se podle mě tak škodit už nedá, když si neděláš štandy okolo nevhodnejch stromků a tak. Snad se nedočkáme toho že tam ty mixový směry budou vynejtovaný.mejte se a pěkný svátky
musim reagovat na to, co se tady píše o ledech v Labáku.Souhlasím v první řadě tady se Šatavisem, že psát popularizační články o něčem, co je teď zakázaný má ten samej efekt jako když Hrušínský(nebo kdo to je)v Obecný škole nabádá, aby nikdo nelízal zábradlí.Na ledech v Labáku jsem často, protože bydlím nedaleko a vidím kolik tam chodí každej rok lidí.Jednak tam chodí ti, kteří už mají lecos za sebou a je z nich znát, že vědí jak se chovat.(a hodně jich toho má za sebou víc než já)A protože je lezení v módě, vyrážejí tam i lidé, kteří mají hrozně málo zkušeností, jsou rádi, že tam vůbec trefili a mám z nich pocit, že je zajímá především sportovní výkon. Ochrana přírody a takový to souznění s horama, prostě ten pocit, kterej se mi nedostavuje na překližce a kterej neumim líp popsat, jim chybí. O vikendu jsme tam měli s naším okrskem HS opakovací školení a byl to asi jeden z prvních dnů, co se tam tuhle zimu lezlo a hned se tam několik těch z té druhé skupiny objevilo. Hodili si tam kolem smrčku lano v jednom travnatým zářezu horní části Labský rokle, která byla neobykle hodně namrzlá a díky tomu, že nebyl žádný sníh a jen led, poskytovala asi 30m lezení se sklonem asi 30(!) stupňů. Můj názor je ten, že by ledy v Labským dole neměly platit za tréninkovou oblast ledovýho lezení.S tím, že si tam zvyklo chodit moc lidí se ale už teď nedá nic dělat a jestli se ochranáři rozhodnou rázně zakročit, tak to stejně neuhlídaj.
Ja tam nikdy nikoho neprudim, at si tam každej dělá co uzná za vhodný, ale komu nejsou lhostejný další aspekty vyplývající ze sportování v labáku, ten si snad myslí to co já. V těch skalních spárách co je na nich pak led a když ten led vykopneš při malý vrstvě, tak letí ven i ta hlína s těma rostlinama, když je ledu hodně, tak se podle mě tak škodit už nedá, když si neděláš štandy okolo nevhodnejch stromků a tak. Snad se nedočkáme toho že tam ty mixový směry budou vynejtovaný.mejte se a pěkný svátky
Tak jsem si, Papouši, našel ten článek na iHNed celý a musím ti pogratulovat. Skutečně jsi jej osdtřihl v ukázce na lezci přesně tam, kde byl ještě neutrální. Perfektní ukázka nevinné manipulace.
Dalších několik odstavců totiž popisuje pro všechny zájemce o zakázané aktivity kde jaký rampouch najdou, a jaký je. V podstatě takový stručný miniprůvodce.
Neutralita a vyváženost této informace mi připadá, asi jako kdyby se napsalo, že je teď oblíbené dobývat se bez klíče do trezorů, což ovšem policie prohlašuje za nezákonné a následovala by sbírka tipů kde je která káča a kterým hasákem ji nejlépe otevřít, to vše ovšem provázeno moudrým varováním, že si každý kasař musí sám zvážit, jestli si lajsne porušit zákon, když jde dělat svou oblíbenou zábavu. V závěru by pak autor přiznal, že si také nějakou tu káču rozlousknul i se svými dětmi, ale protože po sobě zametl a uklidil, nikoho nepoškodil:-)
Připadá mi, že si Kuba napsal takového průvodčíka pro svoje oddílové kolegy a pak když byla příležitost, přidal před to neutralizující odstaveček a iHNed to loupnul iHNed, protože honorář je jednou honorář a proč by se s tím psal znova, když už to v podstatě má hotové.
To je trochu od tématu, ale musím konstatovat, že podobná debata se stejnou osobou o stejném problému proběhla skoro před dvěma lety na
http://www.horosvaz.cz/forum/old/messages/221.html
Nutno říct, že zde níže citovaný článek také nevnímám jako propagační a vnímám ho jako bezkonfliktní, objektivní a nezaujatý popis skutečnosti.
...a posrat to zbytečně ostatním co se ve skalách chovaj v rámci mezí, aby nedošlo ke konfliktu s ochranáři. To si spousta zabedněnců a "horolezců"-egiocentriků neuvědomuje. (teď to nebylo myšleno přímo na autora článku v HN, ale dobrej úmysl se musí taky promyslet)
Samozřejmě jsem věděl, že článek vyvolá dramatické reakce. Ale v novinách se nepíše o nějaké selance, ale o tom, co se ve skutečnosti děje. A v Labáku se leze a zároveň je to zakázané. A o tom byl můj článek.
Myslím, že i novinářská etika se zabývá tím, že by se nemělo zveřeňovat cokoliv kdykoliv, ale uvážit následky zveřejnění a jestli se tím neudělá víc škody než užitku. Ty sám by sis taky vyřešit otázku jak moc jsi novinář a jak moc lezec a člen ČHS.
Takových věcí, které se nesmí a přesto se masově dělají je víc a zdaleka ne se o všech píše v novinách, třeba takové ježdění v Praze km/h, že?
Jsou dvě žurnalistické školy: 1) "angažovaná", kdy novinář předem uvažuje, k čemu zvežejněné informace mohou sloužit a jaké to bude mít následky (a podle mého to vede do pekla) a 2) "neutrální", kdy novinář zveřejňuje vše, co ví, bez ohledu na následky zveřejnění (a k tomu se hlásím).
A jestli jsem členem ČHS nebo novinář? To by snad nemuselo být v rozporu. Informovat o lezení snad není nic špatného.
A jestli jsem v Labáku lezl? Samozřejmě. Dokonce i lyžoval a bivakoval. A i se svými malými dětmi. Zároveň jsem ovšem přesvědčený, že jsem přírodě neuškodil.
Neutralitě té druhé školy by jistě neuškodilo se před zveřejněním článku pozeptat Hejtmoše, jaký je momentální stav jednání a případně s tím chvíli počkat. Co jsi vlastně chtěl tím článkem dokázat? Aby se ochranáři zamysleli a povolili tam lezení, když už tam všichni lezou?
Jo, a kdy bude v HN článek o tom, jak je v Jizerkách a Tisé zakázaný maglajz a spousta lidí s ním tam leze?
To je docela zajímavá klasifikace. Takže jedině novinář "angažovaný tupec, co putuje rovnou do pekla" přemýšlí o důsledcích toho co píše a připouští si za to zodpovědnost. Oproti tomu ideál dnešní doby "neutrální novinář" nepřemýšlí vůbec o ničem a jen chrlí a chrlí všechny nesmysly které kde zaslechne a je mu úplně jedno, co tím způsobí, protože je k pojmu "odpovědnost" zcela neutrální.
To myslíš vážně?
Sice trochu zjezdnodušeně řečeno, ale ano. Prostě existuje nějaká událost nebo jev a ten se popíše. Pokud to jde, tak si i interpretuje. Nic víc a nic míň. To je jediná práce novináře. Jestli to někteří dělají jinak, tak je to špatně.
Novináři jsou normální řemeslníci, kteří sbírají fakta a předkládají je čtenářům. Na nich je, aby se k nim nějak postavili.
Ono to ve skutečnosti je často tak, že si novinář vybere jev, a jakou pravdu o něm chce veřejnosti prezentovat a o čem ji přesvědčit, a do této mozaiky pak shání příslušně laděné informace. Podle toho kde se co ustřihne, nebo neřekne, pak vyjde příslušná "objektivní informace". I na tvé činnosti je to vidět.
Ja bych v tomhle smeru na Kubu tolik nenasazoval. Posilal jsem mu tusim vloni stanovisko k problemu horskych vudcu/pruvodcu/instruktoru a vysledek (namichani vsech moznych stanovisek, protinazoru a faktu) byl opravdu nazorove neutralni, vyvazeny. V tomhle ohledu se me neutralni pristup libi. Ale moc se me nezda zverejnovani cehokoliv s tim, at si to ctenar prebere. Jsou informace, ktere jsou vhodne pro okruh lidi, kteri si je jsou schopni dosadit do spravnych souvislosti a ne pro kazdeho. (Napr.zverejneni plnych jmen ucastniku GG nehody, kterou vetsina ctenaru bulvaru chapala uplne blbe, nehlede na beohlednost vuci rodine Ajdama)