LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Gravitace je sviňa!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
Novoroční Open (11.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)
Novoroční pohárek (25.01)

Žebříček
Cesty:
Bouldry:
Hory:

Výsledky
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)
EP v ledolezení Žilina (23.11)
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)

Deníčky
lezců
cest
Nové přelezy:

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

České sportovní lezení: kdo jsme a o co nám jde

UPDATE: doplněno vyjádření Adama Ondry Vyjádření spolku České sportovní lezení ke své činnosti a k prohlášení ČHS hájícího jednotu sportovního lezení proti jeho komercionalizaci nejmenovanou skupinou lidí.

K ní se následně tento spolek přihlásil a zde zveřejňuje obsáhlou prezentaci a argumenty.

Část I. Představení ČSL


logo ČSL


Naše uskupení vzniklo spojením pořadatelů boulder závodů zhruba před čtyřmi lety. Každý jsme do té doby pořádal závody na vlastní pěst a každý jsme se snažili o co nejlepší akce. Pochopili jsme, že jako samostatné subjekty nemáme moc šanci na udržitelný chod a pouze spojením můžeme dosáhnout stability a rozvoje. Původní sestava se postupně zúžila na tři lidi, tedy Jiří Žák, Jiří Oliva a Jan Zozulák.
Diskusemi o celkovém dalším posunu jsme na konci roku 2016 dospěli k jednoznačnému názoru, že pouze nová identita může rozpohybovat další aktivity. V tuto chvíli máme několik projektů, které připravujeme na rok 2018.

Lezení do škol


Proč - cesta myšlenek
Pro každého z nás a lidí v našem okolí je lezení náš život. I proto se v něm chceme angažovat a pomáhat jeho rozvoji. Začátkem naší společné cesty jsou boulderzávody. Přejeme si sdružit sportovní lezce, bez ohledu na sympatie nebo antipatie k našim osobám.
Trend rozdělení mezinárodních organizací UIAA a IFSC nutí zamyslet se nad identitou sportovních aktivit, které pojem horolezectví sdružuje. Sportovní lezení prožívá růst a nůžky mezi jednotlivými odvětvími, které nyní patří pod pojem horolezectví, se rozevírají víc a víc.

mockup



Boulder děti



Vnímáme, že sportovní lezení (indoor nebo chcete-li překližkáři) se už delší čas vyvíjí jiným směrem, než jsou skály a outdoor aktivity. Ano, oba světy jsou částečně propojeny a je dobře, že zde vzniká u řady lidí průnik, ale jsme přesvědčeni, že zde můžou existovat dva vzájemně spolupracující subjekty.

Je těžké navázat na newsletter, který vydalo vedení ČHS. Nerozumíme tomu, proč je v něm tolik nepřesností, a sami si klademe otázku, zda má smysl jednotlivé nepravdy podrobovat rozboru, ale musíme to v zájmu naší obhajoby udělat.

Naším cílem není zdiskreditovat ČHS a ani se za každou cenu rozštěpit. Naší snahou je závodní lezení rozvíjet a připravit udržitelný systém, který bude pevně stát na několika finančních pilířích a nejen na dotacích. Vše samozřejmě bude vyžadovat dlouhodobější práci a nic nebude ze dne na den.
ČHS nesmí přestat fungovat a musí pokračovat podstata jeho vzniku. Dle našeho názoru jsou to především skály a vše s outdoorem spojené. Jsme lezci a moc dobře si uvědomujeme důležitost fungování v oblasti výjimek, jištění a správy skal. Je zde spousta možností, které se dají rozvíjet a dále vylepšovat.


V průběhu posledního půl roku jsme měli celkem tři jednání s vedením ČHS a každé trvalo přes tři hodiny. Naší snahou bylo představit jiný pohled na věc. Prezentovali jsme, že budeme podnikat kroky, které budou vést ke zmapování reálných možností a dosažení našich cílů.

Naše cíle:

- Závody:  Spolupráce s dalšími subjekty a organizování vysoce profesionální a udržitelné série závodů (všech typů a kategorií), kde jednotlivé závody budou sportovně, technicky i propagačně na co nejvyšší možné úrovni. Jedním z kroků je také jednotný postup vůči partnerům.

Teplice


- Vzdělávání: Vytvoření zajímavého, motivujícího, dlouhodobého systému vzdělávání. Všichni tři máme mládežnické oddíly (dohromady přes 900 dětí), máme zaměstnané trenéry, chceme pomáhat se systémem školení, spoluprácí oddílů, pořádání pravidelných workshopů atd.

Workshop


- Oddíly: Aktivně pomáhat stávajícím, ale i nově vznikajícím oddílům. Základním stavebním kamenem sportovního lezení je a bude fungující klub, převážně mládežnický.
Nábor členů a oddílů neleží jen ve stávajících oddílech, ale budou vznikat nové skupiny, oddíly, které nemají žádnou vazbu na ČHS. Počet členů může být ve velice krátkém čase v řádech tisíců a více.

- Výkonostní a profesionální sport: motivující systém práce s talentovanými lezci, uchopení reprezentantů, a to z části i marketingově.

Eliška v ČT


- Spolupráce a sdílení: Budeme hledat a hledáme schopné lidi, kteří chtějí přidat ruku k dílu a pomoct s rozvojem sportovního lezení v ČR. Víme, že je celá řada lidí, kteří by se rádi zapojili, ale v tuto chvíli nevidí otevřené dveře ke spolupráci či vyslyšení jejich názorů. Zároveň hledáme partnery, kteří se chtějí podílet na rozvoji sportovního lezení.

V návaznosti půjdou i další body a další témata, ale vše by mělo jít krok za krokem.

Samozřejmě je nyní potřeba diskuse a detailnější rozbor jednotlivých bodů. Je ovšem otázka, jak takovou diskusi vést, aby měla smysl a člověk se v ní neztratil. Aby byla prostá emocí a bulváru. V následujících týdnech (měsících) se pokusíme tato témata rozpohybovávat. Budeme moc rádi, když se do práce zapojí další lidi. Jsme otevřeni myšlenkám a nápadům. Připravujeme i větší “roadshow”, která by byla na různých místech ČR a kde by se dalo veřejně diskutovat.

V první fázi je důležité definování spolupráce, kde se nabízejí dva možné způsoby:
a) Spolupráce s ČHS formou vzniku nové identity uvnitř ČHS, která se bude podílet na sportovním lezení a jeho rozvoji.
b) Vznik nového svazu, který spolupracuje a finančně pomáhá ČHS

K rozhodnutí, jaký směr je dobré a vhodné zvolit, opět povede diskuse a především znalost. Je potřeba si také uvědomit, že doba se mění a je jiná než před deseti lety. Vznikají neustále nové a nové stěny a lezení se obecně dostává více k veřejnosti.

Slaný


Shrneme-li to stručně, tak:


a) Spolupráce uvnitř ČHS
České sportovní lezení (ČSL) s vlastní identitou by se zapojilo do spolupráce s ČHS.
Díky své další činnosti bude rozšiřovat svou členskou základnu, kterou propojuje s ČHS.
Podílí se na udržitelnosti vysokých závodních standardů a dalších věcí s tím spojených, komunikuje s partnery. 
Rozvíjí spolupráci s oddíly, vzájemné sdílení poznatků a zkvalitňování kurzů, tréninků apod.
Musí ovšem dojít ke změně a zvýšení transparentnosti přerozdělování potřebných financí, které jsou vázány na programy z MŠMT.

b) Vznik samostatného svazu
Fungování svazu je v tuto chvíli podmíněno dotací ze strany MŠMT z programu V., která je vázaná na mezinárodní sportovní lezeckou organizaci IFSC. Naše snaha je zmapovat možnosti vazby ČHS / UIAA a ČSL / IFSC (aby ČSL případně mohlo být samostatným svazem, musí být přijato IFSC, což se neobejde bez dohody s ČHS).

Samozřejmě budeme postupně přidávat a sbírat stanoviska dalších lidí a lezeckých osobností, které k našemu postoji vyjádří svůj názor.




Část II. Reakce ČSL na email a newsletter oddílům ČHS



Zde je znění mailu, který počátkem týdne rozesílal předseda ČHS:
Vážení přátelé,
může se stát, že Vás v blízké budoucnosti osloví skupina lidí, kteří plánují rozdrobení organizace a fungování českého soutěžního lezení včetně nezávodních aktivit na umělých stěnách v rámci Českého horolezeckého svazu. Tento záměr pochybné a netransparentní paralelní struktury považujeme za špatný a nesystémový, vedený čistě jejich osobními, zejména komerčními zájmy.
Chápu, že řady z Vás se toto odvětví netýká, ale chceme, abyste věděli, co všechno se v „útrobách“ ČHS děje. Iniciátoři totiž již řadu měsíců usilují o totální odtržení sportovního lezení od struktur ČHS. Takový krok by měl nemalý dopad na fungování ČHS a může se dotknout i Vašich aktivit. Tím nejdůležitějším faktorem jsou samozřejmě peníze a získávání dotačních prostředků.
Nyní sice tato skupina změnila rétoriku a pokouší se vytvořit suborganizaci v rámci ČHS, ale z našeho pohledu jde jen o taktický zastírací manévr, který v konečném důsledku povede k tlaku na úplnou samostatnost. Navrhovaná suborganizace by fungovala bez jakékoliv kontroly, parazitovala na značce ČHS a zneužívala ke svým komerčním zájmům naši infrastrukturu.
Vedení ČHS s takovým postupem zásadně nesouhlasí, chceme hájit to, co se zde podařilo za poslední léta úspěšně vybudovat. Rádi bychom, abyste pochopili případné důsledky, které by na horolezecké oddíly a veškerou činnost ČHS případné oddělení mělo.
Jsme přesvědčeni, že rozdrobení organizace sportovního lezení jen kvůli jeho komercionalizaci a prospěchu pro vybranou skupinu lidí v důsledku ovlivní nás všechny a zmate veřejnost i partnery. Poškodí veškerou naši práci, pozici horolezectví na veřejnosti, další tvůrčí potenciál ČHS i mezinárodní kredit ČR. Dojde k soupeření o sponzory. V příloze jsme se proto pokusili shrnout veškeré argumenty, proč je takový krok špatný.
Vedení ČHS i nadále bude jednat v zájmu těch, kterým záleží na úspěšném rozvoji veškerých horolezeckých aktivit v ČR včetně sportovního lezení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy či připomínky, neváhejte se na nás obrátit.
Jan Bloudek, předseda Českého horolezeckého svazu
info@horosvaz.cz


Mrzí nás, z čeho má ČHS obavu a že nevnímá podstatu, se kterou přicházíme, a věci, které nabízíme. Nikdy jsme primárně neusilovali o totální odtržení, naopak jsme představovali vize spolupráce.

Slovo komercionalizace zásadně odmítáme. Co vlastně “komercionalizace” znamená? Je přece jasné, že do sportovního lezení je potřeba dodat velké množství financí a každý by měl být za svou práci odměněn.

Hlavní představitelé Českého sportovního lezení jsou naprosto finančně nezávislí na závodním lezení. Seriál boulder závodů není zatím ziskovým projektem a ničemu to nevadí. Veškeré přijaté peníze se snažíme dát do kvality závodů a organizace. Kdo nechce věřit, tak nikdy neuvěří...




Reakce na pdf dokument:  newsletter

NÁSTUP KOMERCE
ČHS: “vytvořit z českých závodů ryze komerční produkt”
ČSL: Organizace seriálu vrcholných závodů nelze dělat na vysoké úrovni bez výrazné finanční podpory. Finance je do seriálu potřeba dostávat z dotačních programů a ze soukromého sektoru. Velkou přidanou hodnotou vrcholných soutěží je prezentace našeho sportu před obecnou veřejností.

ČHS: “rozjet ve velkém komerční školení trenérů, zvyšovat členské příspěvky”
ČSL: Školení ve velkém ano a komerční je zavádějící slovo. Moc nerozumíme tomu, kde a proč se podobné věty rodí. Budujeme souhrn poznatků od jednotlivých trenérů z praxe a snažíme se vytvořit podklady pro další trenéry a oddíly.
Zvyšování členských příspěvků nám přijde jako logický krok.

SNÍŽENÍ DOTACÍ
ČHS: “obě nové organizace by dostaly asi jen polovinu finančních příspěvků než jedna větší”
ČSL: Toto téma je samozřejmě dost zásadní a zatím jsou čisté spekulace o tom, jak by to bylo či mohlo být. My můžeme oponovat tím, že by dotace mohla být na dva subjekty násobně větší. Snažíme se aktivně komunikovat s MŠMT a diskutovat, konzultovat reálné možnosti a dopady. Je to zásadní bod, který musí být zodpovězen v případě naší snahy o osamostatnění.


OTÁZKA LICENCÍ
ČHS: “nynější trenérské licence jsou státem garantované, jsou vázány přímo na příslušný sportovní svaz, konkrétně ČHS. V novém modelu by část z nich takto zajištěna být nemohla.”
ČSL: Uvědomujeme si, že v tomto ohledu ČHS podnikl nemalé kroky a že by byla škoda vše zahodit. Na druhou stranu trénování je neustálý proces a vývoj. Školení se neustále vyvíjí a mělo by být odrazem aktuálních trendů a nových poznatků. V našich řadách jsou trenéři všech dosavadních výkonnostních skupin (A,B a C) a řada dalších trenérů či garantů se zkušenostmi a praxí. V případě, že by skutečně došlo k osamostatnění, byla ČSL také udělena akreditace MŠMT na školení trenérů.


ROZPAD SYSTÉMU
ČHS: “Rozpadne se dlouhodobě budovaná struktura trenérů, stavěčů, klubů, rozhodčích, organizátorů a pořadatelů”
ČSL: Samozřejmě se jedná o zbytečné strašení. Nic z výše vyjmenovaného se nestane.

Trenéři:
Každý oddíl, každé centrum má velký zájem o kvalitní trenéry a instruktory. S řadou oddílů již aktivně spolupracujeme a konzultujeme a budeme vyhledávat další spolupracující subjekty.

Stavěči:
Stavěči cest a boulderů jsou na neustálém vzestupu. Každá dobře fungující stěna si vychovává své kvalitní stavěče. Samozřejmě jsme v úzkém spojení s hlavními stavěči v ČR a vytváříme podmínky pro růst této profese.

Rozhodčí:
Máme připravených přes 20 lidí, kteří jsou ochotni a schopni se proškolit na “profesionální” rozhodčí a celoročně spolupracovat.

Kluby / oddíly:
Víme o desítkách možných oddílů, které v tuto chvíli nejsou pod hlavičkou ČHS. Máme systém, jak vytvářet zcela nové oddíly. Právě díky našemu know how jsme nabídli ČHS možnou spolupráci.

Organizátoři a pořadatelé:
Především právě zde dojde k vzájemné spolupráci a propojení pořadatelů. Vzájemná pomoc povede k rozpohybování a vysoké kvalitě jednotlivých seriálů pro různé kategorie.


ZTRÁTA TRANSPARENTNOSTI
ČHS: “Dojde ke zrušení veškerých mechanismů nezávislé kontroly nad pravidly, prováděcími předpisy a průběhem závodů.”
ČSL: Nedojde. Je přece v našem zájmu, aby vysoká úroveň byla v každé oblasti.


ÚTLUM AKTIVIT
ČHS: “Nový projekt, s jediným komerčním kritériem úspěchu, nebude mít zájem o nelukrativní činnosti, které jsou ale pro rozvoj sportu nezbytné (oddíly, trenéry, repre atd.)”
ČSL: Opět zbytečně zdůrazněná a především nesmyslná věta ohledně komerčního kritéria.
Naše aktivity mají enormní zájem na podpoře a rozvoji oddílů, trenérů atd.

OSLABENÍ POZICE
ČHS: “Není zřejmé, kdo bude partnerem zastřešujících organizací typu IFSC, UIAA, ČUS nebo ČOV.“
ČSL: Tento bod je přímo úměrný bodu ohledně snížení dotací. Samozřejmě prvořadá je znalost, zda MŠMT přijme ČHS pod střechou UIAA. Další otázky s tím spojené jsou druhořadé.
Velký otazník visí nad principem, zda jeden národní svaz má být pouze pod jednou hlavní mezinárodní organizací. V ČR ovšem ČHS zastupuje dvě mezinárodní organizace.

MEZINÁRODNÍ OSTUDA
ČHS: “Ztráta účasti na olympijských hrách v Tokiu 2020 nebo Paříži 2024.”
ČSL: Ztráta účasti na olympijských hrách je zbytečný strašák...Není sebemenší důvod se toto domnívat.

ČHS dále napsalo:
“Iniciátoři změn často obviňují ČHS z nepružnosti či nedostatku kreativity.”
ČSL: S tímto tvrzením opět zásadně nesouhlasíme. Jsme to naopak my, kdo řadu věcí hodnotí kladně. Nic to ovšem nemění na tom, že si myslíme, že by sportovní lezení mělo fungovat jinak, ať už ve variantě a) samostatná struktura uvnitř svazu nebo b) dva spolupracující svazy .

V diskusi pod článkem se objevil komentář ohledně našich stanov. Původní záměr spolku byl pouze pořádání závodů, a proto vznikly stanovy spolku, jaké jsou nyní k dispozici. Další diskusí a zapojením nových lidí jsme pochopili, že smysl budoucí práce a spolupráce má daleko větší přesah. Případná změna stanov je proto tedy reálná.

Závěrem ještě k vyjádření jednotlivých lezeckých osobností, které se v newslettru objevili.
Respektujeme a chápeme důvody, proč a jak jednotlivé texty vznikly. Je ovšem otázka do jaké míry byla znalost jednotlivých lidí ohledně druhé “temné strany”, když vlastně až nyní vydáváme první ucelenější vyjádření :).
Jsme spolek, který chce sportovnímu lezení v ČR pomoct a nadále ho rozvíjet.




Oficiální vyjádření Adama Ondry:


Chtěl bych veřejně vyjádřit podporu Českému sportovnímu lezení. Nedělám to ze zištných důvodů, ale z mého vlastního a upřímného přesvědčení, že ČSL může přinést spoustu dobrého. První výsledky jejich skvělé práce jsou už teď vidět v podobě perfektních závodů v boulderingu. Fandím ČSL i v podpoře trenérů a mládeže. Trenéři jsou u nás nedostatkové zboží i přesto, že se lezení rozvíjí a roste, a bude jich potřeba stále víc. Vznik a činnost ČSL není ničení práce ČHS. Naopak, pokud to bude možné a obě organizace najdou společnou řeč, může to být synergie. Jestli se prokáže, že ČSL je schopnější a ČHS nebude ochotno spolupracovat, dokážu si představit i oddělení. Ale na to je dle mého názoru příliš brzy. Nechme zatím ČSL pracovat a nenechávejme ČHS podkopávat dobré záměry ČSL. - Adam Ondra

Adam Ondra portrét




(Původně vyšlo 30.11.2017)

České sportovní lezení   [úpravy] 12:40 01.12.2017Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Grande Face
Nástup
 Databáze cest:
Všechny cesty (180711)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Gemelo Malvado 7c+ Araya
WTC 7 7A Breiter Stein
Armspanner 7B Breiter Stein
Kobold 7A/7A+ Breiter Stein
Kingsize Climbing Deluxe 7A+ Breiter Stein
Nově komentované:
Ya Somos Olimpicos L1+L2 7c Sella
Ya Somos Olimpicos L1+L2 7c Sella
Rudý Obr 7B+ Holštejn
Bratři V Triku 6A Škrovád
Los Miguelitos De La Roca 8a Sella

 Nově v diskusi:
Re: CHS a vyberko | Re: CHS a vyberko | Re: Nový průvodce na Súľov | Re: Nový průvodce na Súľov | Re: Nový průvodce na Súľov | Re: Nový průvodce na Súľov | Re: Oprava pohorek | Re: Oprava pohorek | Re: Oprava pohorek | Re: Nový průvodce na Súľov |

 Nové komentáře:

 Kde to vře:

 Nově v inzerci:

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 937 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 838 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 717 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 744 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 617 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.