Podívejte se na první záběry, jak Adam Ondra leze Dawn Wall, které natočil Heinz Zak. Adam měl dnes v Praze tiskovou konferenci především pro obecná média, kde jsme toto krátké video dostali k uveřejnění na Lezci.
Ve videu z tiskové konference, kde Adam popisuje ostrý přelez Dawn Wall, jsou v prostřizích záběry z Dawn Wall, které natočil Heinz Zak:
Heinz Zak, světově proslulý lezec, fotograf a filmař, totiž o Adamovi natáčí film. Ten by měl být veřejnosti představen v druhé půlce roku 2017 a právě přelez Dawn Wall bude tvořit jeho významnou část. „Nebude ale jenom o tom, protože s Heinzem natáčíme už řadu měsíců a doprovázel mě letos i na jiná místa. Mimo jiné i do Norska, kde jsem pracoval na svém snu nejtěžší cesty, Project Hard,“ nastínil obsah filmu Adam.
Právě Heinzova kultovní kniha Rockstars o světových lezeckých ikonách, která poprvé vyšla v roce 1996, byla pro Adama od dětství obrovskou inspirací. „Tenkrát by mě asi ani nenapadlo, že středem Heinzova zájmu budu jednou i já sám. Tak trochu splněný sen.“ Spolupráci s Heinzem Zakem popisuje jako skvělou. „Heinz je dnes i kamarád, nejen někdo, kdo na mě míří kamerou.“
Spolu s videem jsme získali k dispozici také fotografie, které do článku doplňujeme. Heinz Zak své fotky běžně zdarma neposkytuje, pro česká média udělal tuto milou výjimku, informovala Adamova tisková asistentka.
3. délka (c) Heinz Zak
3. délka v ostrém pokusu (c) Heinz Zak
Runout v 10. délce (c) Heinz Zak
Délka 14 (c) Heinz Zak
Adam u vrcholového stromu (c) Heinz Zak
Více fotek Heinze Zaka ve větším rozlišení je v rubrice FOTO.
Adam Ondra se po úspěchu na Dawn Wall před čtyřmi dny vrátil z USA. Dnes na tiskové konferenci, kterou uspořádal tematicky v prostoru lezecké stěny Big Wall v Praze, promluvil o svých zážitcích, úspěšném roku i plánech do budoucna. O Dawn Wall mluví s respektem, ale věří, že zlepšení času přelezu je ještě možné. Další sezónu bude věnovat skalnímu lezení a nejtěžší cestě na světě s dosud neexistující obtížností 9c(?). Olympiáda v Tokiu, kde bude lezení poprvé jako disciplína, je pro Adama určitě téma, i když se zvoleným formátem soutěže nesouhlasí a vidí tam ještě řadu otazníků.
Adam k Dawn Wall
Adam Ondra v americkém Yosemitském údolí strávil měsíc a půl, jak jsme zde na Lezci podrobně a průběžně informovali. Vrcholem pobytu byl úspěšný volný přelez cesty Dawn Wall ve stěně El Capitan považované za jednu z nejtěžších vícedélkových cest světa. Šlo o teprve druhý volný přelez na světě, který Adam s jističem Pavlem Blažkem zvládl na jeden zátah za 8 dní. Dosud jediný přelez tak zkrátil o 11 dní.
Adam je přesvědčený, že limit leží ještě někde jinde: „I když šlo v našem případě o relativně rychlý průstup a dost jsme se na něm natrápili, tak samozřejmě už mi v hlavě vrtá to, že je tu určitě možnost průstup ještě zkrátit. Možná, za pár let i třeba jako vrchol kariéry za 24 hodin, což je taková hlavní meta většiny yosemitských stěn.“
Adam zdůrazňuje respekt k prvolezcům, kteří stěnu prostoupil loni v lednu a ukázali, že to jde: „Dawn Wall je těžká, nejtěžší v Yosemitech. Doposud asi výkon, na který jsem za svojí kariéru nejvíc pyšný. Můj výkon je ale nesrovnatelný s tím, co tam dokázali Tommy Caldwell s Kevinem Jorgesonem, kteří lezli něco, o čem museli nejdřív sami dokázat, že to je vůbec lezitelné.”
Úspěch ve škole a na MS v Paříži
Rok 2016 byl pro Adama Ondru úspěšný ve všech směrech – profesně i osobně. Nejprve úspěšně dokončil bakalářské studium na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity a pak slavil úspěchy lezecké.
V září ovládl mistrovství světa v lezení na obtížnost v Paříži, kde obhájil zlatou medaili v hlavní disciplíně a zároveň získal stříbro v boulderingu. „Určitě je to velký úspěch, obhajoba dvojitého zlata z minulého MS se sice nepodařila, ale v situaci, kdy MS probíhalo v 5 dnech a ne na dvou různých soutěžích, to je výsledek více než příjemný.” komentoval Adam. Vděčí za to skvělé přítelkyni po boku a výborné rodině, která ho ve všem podporuje.
Projekt Hard 9c v Norsku
V nadcházející sezóně se chce Adam Ondra věnovat naplno jednodélkovému skalnímu lezení, ve kterém ale také plánuje o něco posunout hranice možného.
Hlavním cílem je cesta, která zatím nese pracovní název „Project Hard“, a která má mít obtížnost 9c(?). Cesta s takovou obtížností zatím neexistuje nikde na světě, proto ji Adam sám udělal a teď ji zkouší. Projektu v Norsku v oblasti Flatanger věnoval již velkou část letošní letní sezóny a je to určitě hlavní cíl pro celý rok 2017. Aktuálně nejtěžší přelezená obtížnost je 9b+. Na světě jsou momentálně tři cesty v této obtížnosti a všechny jako první vylezl právě Adam Ondra. Jednu po něm zopakoval Američan Chris Sharma.
V nejbližší době se Adam chystá na tréninkové pobyty v Itálii a ve Španělsku, kde se díky teplejšímu podnebí může tréninku věnovat bez omezení i v zimním období. Právě ve Španělsku plánuje hned několik přelezů v obtížnosti 9b.
Adam Ondra na tiskové konferenci v Praze vysvětluje novinářům, jak se pokouší nacvičit přelez projektu 9c v Norsku (c) Lezec.cz
Lezení na olympiádě
Adam se vyjádřil olympijským hrám v Tokiu v roce 2020, kde bude poprvé i sportovní lezení, a opět kritizoval navrhovaný formát lezecké trojkombinace, ale o bojkotu olympiády už neuvažuje. „Jsem rád, že lezení bylo konečně zařazeno, nicméně s formátem soutěže, tak jak byl stanoven, nesouhlasím,“ uvedl. Hlavní problém vidí v kombinaci třech disciplín, kdy bylo k lezení na obtížnost a boulderingu připojeno ještě lezení na rychlost. Právě to jde proti Adamově filozofii a s jeho zařazením nesouhlasí. „Lezení na rychlost nemá z mého pohledu nic společného s lezením jako takovým. Lezci při něm pořád dokola trénují to samé. Chybí tomu kreativita běžného lezení. Navíc je to úplně jiná disciplína než lezení na obtížnost a bouldering, které jsou právě o kreativitě v předem neznámé cestě,“ vysvětluje.
Problém je i v tom, že takovéto trojkombinaci se momentálně prakticky nikdo na světě nevěnuje. I proto podle něj nebude mít olympijský závod v této podobě mezi lezeckou komunitou největší prestiž. Formát je ale olympijským výborem podle všeho daný, a minimálně první olympiáda by tedy měla proběhnout v této podobě. „Pokud se rozhodnu usilovat o nominaci a olympijský úspěch, bude to znamenat spoustu změn, protože půjde o jiný druh přípravy než doposud. I když jsem chvíli uvažoval o bojkotu právě kvůli formátu soutěže, myslím, že bych tím nic nedokázal. Je to ale ještě daleko a je tam zatím spoustu otazníků, například jak se bude na OH nominovat a jak se výkony ze tří disciplín budou sčítat,“ uvedl Adam.
Adam Ondra předvádí novinářům, jak se leze na umělé stěně. (c) Lezec.cz
Adam Ondra pózuje na stěně pro objektivy fotoreportérů (c) Lezec.cz
Zájem světových médií a nominace na Sportovce roku
Adamův úspěch vyvolal obrovský zájem nejen u českých médií, ale i u těch světových. „To, že můj případný úspěch na Dawn Wall vyvolá nějaký zájem, jsem očekával, ale že bude až takový mě překvapilo,“ komentoval to, že se články o jeho přelezu objevily například v amerických NY Times či NBC, v britském Telegraphu a jiných světových médiích.
Zjevně díky úspěchu na Dawn Wall se Adam dostal do desítky sportovců nominovaných za rok 2016 na titul Sportovce roku. „Nominace si vážím a jsem hlavně rád, že se lezení jako sport díky tomu zase dostalo pozornosti. Je to úžasný sport, ale obecně o něm lidé moc nevědí a nezajímají se o něj.“