Slovenský horolezec si připsal dvanáctou osmitisícovku
Dnes dopoledne stanul padesátiletý Slovák Hámor na vrcholu nejmenší osmitisícovky Šiša Pangma, do „Koruny Himálaje“ mu tak chybí jen Manáslu a Dhaulagiri.
Jak uvádí stránka Petera Hámora pod vítězoslavným titulkem SUMMIT!!! :
„Peter Hámor, Horia Colibasanu a Justin Ionescu dnes, 30. 4. 2014, o 11.30 nepálskeho času ako prví v jarnej sezóne dosiahli hlavný vrchol Shisha Pangmy (8 027 m) bez kyslíka a výškových nosičov. Vystupovali čínskou cestou s Inakiho vrcholovým variantom.“
Hámor pod vrcholem Lhotse v r. 2013
foto: archiv P. Hámora – pro Lezec.cz prostřednictvím tisk. zprávy Horsky Film
Nejúspěšnějšího slovenského výškového horolezce Petera Hámora tak do „Koruny Himálaje“, tedy úspěšného dosažení všech čtrnácti vrcholů přesahujících výšku osmi tisíc metrů chybí pouze dva vrcholy.
Těmi jsou sedmý a osmý nejvyšší světový vrchol. Dhaulagiri a Manáslu, ležící jen několiik kilometrů vzdušnou čarou od sebe. Dhaulagiri, Bílá hora, je vysoká 8167 metrů a Hámor zde již jeden pokus podnikl s polským horolezcem stejného křestního jména Piotrem Morawskim (se kterým v minulosti vystoupil již na Nanga Parbat a měli za sebou společný pokus o Kádvojku, tedy obávanou Čchokori). Tento pokus však dopadl tragicky, a Morawski na Dhauligiri zahynul.
Druhým vrcholem, který Hámorovi "chybí" je osmá nejvyšší hora světa, 8163 metrů (podle některých pramenů 8156 m) vysoké Manáslu (Kutang). I tento vrchol měl v minulosti již Hámor v plánu, chtěl jej však lézt právě s Piotrem Morawskim po zdolání Dhaulagiri.
A přestože Hámor zamýšlí pro tuto sezónu vystoupit rovnou na dva osmitisícové vrcholy, Dhaulagiri ani Manásulu v plánu nyní není!
Jak jsme právě dnes čtenáře informovali, rovnou z Šiša Pangma Hámor míří na Everest, jehož vrcholu by chtěl dosáhnout novou cestou z tibetské strany hory.
Everest je pro Hámora první osmitisícovkou, na kterou vystoupil již v r. 1998 s podporou kyslíkového dýchacího přístroje. Everest by tak (pokud na se na jeho vrchol nepodaří Hámorovi vystouit letos) byl jedinou osmitisícovkou, na které kyslík použil.
Několik osmitisícových vrcholů v jediné sezóně se stalo Hámorouvou specialitou. Například v roce 2006 se mu povedla série, kterou nazval "Himalájsky triptych", v němž postupně zdolal Čho Oju, Annapurnu (na kterou se ještě jednou vrátil v r. 2010 a vylezl tedy na její vrchol dvakrát)a Broad Peak, proto vlastně jeho pokus o Everest bezprostředně po výstupu na Šiša Pangma nikoho nepřekvapuje.
Dokument o loňském Hámorově výstupu na Lhotse:
Šiša Pangma (8027 m, některé zdroje uvádí 8013 m)
Nádherná hora, ktorá ako jediná zo všetkých osemtisícoviek leží celá na území Tibetu, 120 km západne od najvyššej hory sveta Mount Everestu a iba 11 km od nepálsko – tibetskej hranice. Jej názov v preklade z tibetčiny znamená „Vrchol nad trávnatými planinami“. Dlho sa však pre túto nádhernú horu používalo meno „Gosainthan“, čo v Sanskrte znamená „Miesto svätých“. Je síce najnižšou osemtisícovkou, ale zdolať ju sa podarilo až 2. mája 1964, keď na jej vrchol vystúpili členovia veľkej čínskej expedície vedenej Xu Jing, Zhang Junyán, Wang Fuzhou, Wu Zongyue, Chén San, Soinam Dorje, Chéng Tianliang, Migmar Zhaxi, Dorje a Yún Deng.
(Z tiskové zprávy Petra Hámora zaslané prostřednictvím Horsky Film; horskyfilm@slovanet.sk)