LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Kudy mám lézt?? Nahoru!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
Novoroční Open (11.01)
Novoroční pohárek (25.01)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)

Žebříček
Cesty:
27.Havlík 10510
28.Jeliga 10493
29.Novotná 10484
Bouldry:
27. 9178
28.Vaňous 9153
29.Indrák 9150
Hory:
22.Louda 3204
23.Chomová 3179
24.Verner 3138

Výsledky
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)
EP v ledolezení Žilina (23.11)
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)

Deníčky
5679 lezců
1145748 cest
Nové přelezy:
Rošáda 7C
Velkej Muh 7C
Kejvman 8A
Oczy Ważki 7C+
Heros 7C
Heros 7C
Břízolit 7C
Švajc 2 7B+
Švajc 3 7C
Zlomený Ry 8A

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
SAUNA - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Jan Bloudek - rozhovor:

Pod zkratkou ČHS se skrývá celá škála úspěšných aktivit

Necelý měsíc před valnou hromadou Českého horolezeckého svazu není od věci podívat se na to, jak ČHS v uplynulém období pracoval a jaké výzvy ho čekají v následujícím období.

Vzhledem k tomu, že je to zároveň rok od doby, kdy má svaz nové vedení, máme v plánu uveřejnit v následujících týdnech postřehy všech jeho členů, kteří se zabývají dílčími oblastmi činnosti ČHS.

Jako první předseda svazu Honza Bloudek v rozhovoru shrnuje, co ČHS dělá pro své členy i ostatní horolezce a kde jsou případné rezervy pro další zlepšení a rozvoj. „Svaz dělá celou řadu věcí. Ale tím, že je nikdy přímo nebo souhrnně neprezentoval, řada jeho členů o různých aktivitách ani neví,“ vysvětluje Honza Bloudek v rozhovoru.

V dnešním světě snad nelze začít jinak než penězi. Jak je na tom svaz z pohledu financí?
Díky dlouhodobé koncepční práci se nám povedlo výrazně navýšit příjmy z externích zdrojů, zejména dotací. Díky tomu klesá podíl členských příspěvků na financování svazu. Náš rozpočet je oproti době před cca 7 roky více než trojnásobný, příjem z příspěvků od té doby narostl asi o pětinu. Nárůst příjmů nám především umožňuje profesionalizaci klíčových pozic v sekretariátu, lektorů, trenérů a rozhodčích. Předpokládám, že tento pozitivní trend podpoří rozvoj jednotlivých oblastí, o které se svaz stará. V roce 2017 jsme výrazně navýšili podporu pro mládežnické kluby, na údržbu skal i pro reprezentanty v soutěžním lezení.

Jak velké příjmy generuje pojištění UNIQA a TRIO, které svaz nabízí?
ČHS není z podstaty věci komerční subjekt, jehož zájmem by měl být jenom zisk. Snažíme se jen udělat maximum pro naše členy a UNIQA jim nabízí výborné pojištění do hor i k rekreaci, a k tomu další benefity. Zájem je obrovský a v posledních týdnech jsme byli zavaleni registracemi na tento rok. Celoroční cestovní pojištění UNIQA pro horolezecké i jiné sportovní aktivity je bez omezení nadmořské výšky, s kumulativním limitem 2 mil. Kč na záchranné a asistenční služby. Toto pojištění lze získat od 590 Kč/rok pro dospělého, k dispozici je i zvýhodněné rodinné pojištění a systém krátkodobých doplatků na vyšší pojistné tarify v případě náročnějších zahraničních výprav. Z benefitů bych vybral třeba slevu na chatách ve všech alpských zemích dostupnou v rámci nabídky TRIO.

Díky příznivé finanční situaci mluvíte o rozvoji jednotlivých oblastí. Které to vlastně jsou?
Děkuji za tuto otázku, v tom jsme v minulém období trochu selhali. Svaz dělá celou řadu věcí. Ale tím, že je nikdy přímo nebo souhrnně neprezentoval, řada jeho členů o různých aktivitách ani neví. Velmi jednoduše řečeno – staráme se o skály a o vše, co souvisí s lezením po nich. Velkou část aktivit zahrnuje soutěžní lezení. Podporujeme alpinismus a lezení v horách. Pak je to samozřejmě vzdělávání a výchova mládeže. V neposlední řadě chceme rozvíjeti menšinové sporty jako je skialpinismus nebo ledolezení. Zajišťujeme servis našim oddílům a spolkům – jak po odborné stránce, tak formou grantů a další podpory jejich činnosti. Uvědomujeme si, že o těchto věcech musíme více komunikovat a činnost svazu více propagovat. Dlužíme to řadě lidí, kteří se kolem hor a lezení pohybují a, často dobrovolně, mu obětují spoustu času a peněz. Na to v minulém období příliš kapacity nezbylo a je to jedna z věcí, která se musí zlepšit.

U nás máme kolem 20 tisíc skal a cca 80 tisíc lezeckých cest. Jak zvládnete péči o tolik míst najednou?
Skály a lezecké oblasti mají své správce, kteří se starají o údržbu a výměnu jištění. Každý rok vymění nebo osadí tisíce jistících bodů. ČHS na tuto činnost ročně vynakládá cca 2 miliony korun. Ve srovnání s okolními zeměmi, které máme díky projektu ERASMUS+, je náš systém oblastních vrcholových komisí a správců skal o velký krok napřed. Velká část lezeckých terénů je v chráněných oblastech a lezení je tu možné pouze na základě výjimek, o které je opakovaně žádáme. Svaz ročně podá a vyjedná 15-20 takových žádostí. Bez toho by se nemohlo lézt ve většině nejhodnotnějších lezeckých oblastí u nás. Zde je dobré připomenout, že členstvím v ČHS každý přímo přispívá na tyto potřebné aktivity. Díky spolupráci se Seznamem jsou odkazy do naší databáze skal dostupné i z mapové aplikace http://www.mapy.cz, chystáme také mobilní aplikaci.

Velký posun je vidět v oblasti soutěžního lezení. Jen za poslední čtyři roky získali čeští reprezentanti tři tituly mistra světa mezi dospělými, titul juniorského mistra světa a dva mládežnické tituly mistra Evropy. Jak se rodí takový úspěch?
K tomu připočítejte celkově 39 medailí a více než 140 finálových, semifinálových a osmifinálových umístění v oficiálních mezinárodních závodech IFSC. Takové období v historii českého závodního lezení nikdy nebylo. Výsledky navíc máme ve všech disciplínách a věkových kategoriích – a to na dané úrovni zvládá jen minimum dalších zemí. Chtěl bych touto cestou poděkovat Komisi sportovního lezení, s jakou intenzitou do toho jdou. Získali jsme lidi se špičkovou odborností, ve většině oblastí včetně sekretariátu jsme se významně profesionalizovali. Jsem rád, že se podařilo rozběhnout tréninková centra a soustředění i společné tréninky reprezentace.  V soutěžním lezení mají mladí talentovaní lezci možnost zařazení do Vrcholového sportovního centra mládeže, kde se o ně starají 4 špičkoví trenéři. Jediný český stavěč s mezinárodní licencí jim chystá tréninkové cesty a bouldery dle individuálních potřeb. Ti nejlepší lezci jsou zařazeni do Centra sportu ministerstva vnitra, kde mohou pobírat plat, diety, příspěvky na trénink. Dále svaz vyjednal zařazení Adama Ondry do Top Teamu ČOV, takže má finanční i nemateriální podporu (odborné semináře, fyzioterapie,…) pro svou přípravu na olympijské hry. Mohl bych pokračovat dále, ale vyšlo by to na celý samostatný článek.

Důležitou součástí jsou i zdravotní aspekty horolezeckého sportu. Co nabízíte v této oblasti?
Lékařská komise se věnuje školení instruktorů, spolupracuje na metodických dnech a organizuje každoroční odborný seminář, zaměřený na výměnu odborných poznatků. V oblasti soutěžního lezení jsme již v roce 2013 zavedli pravidelné testování sportovců na FTVS, které je od letošního roku povinnou součástí nominačních pravidel. Reprezentanti a nejlepší mladí závodníci do 14 let mají zdarma k dispozici fyzioterapeuty pro zkvalitnění jejich přípravy a zajištění zdravého a dlouhodobého rozvoje. To podle mne není u tak mladých sportovců v jiných odvětvích běžné.

Každý rok ČHS zorganizuje přes 20 domácích závodů sportovního lezení. Co je pro přípravu takové akce nejdůležitější?
Svaz organizuje závody ve všech věkových kategoriích a disciplínách, vydává soutěžní pravidla i prováděcí předpisy a vytváří kalendář závodů v koordinaci s mezinárodním kalendářem a pravidly IFSC.  Pořadatelům jednotlivých závodů ČHS poskytuje finanční i odbornou podporu.  Je důležité, aby závody stavěli vyškolení stavěči, bezpečný a korektní průběh hlídali sportovní činitelé ČHS a hlavně aby celý seriál závodů v jednotlivých kategoriích a disciplínách vytvářel ucelený systém, který zajišťuje podmínky pro rozvoj našich lezců a odpovídá mezinárodním trendům.

Jak si svaz vychovává další následovníky?
To je opět tak široké téma, které by zabralo celý rozhovor. Hodně to souvisí s rozvojem oddílů a spolků. V nich pracuje spousta nadšených dobrovolníků. Naším cílem je poskytnout jim pomoc a finanční, organizační a odbornou podporu. Zvýšením kvalifikace těchto lidí dojde i ke zvýšení kvality přípravy mládeže. Líbí se mi stávající servis pro oddíly a projekt regionálních trenérů, rozvíjíme tím šíři možností pro mládež i celou členskou základnu. U mladých horolezců letos rozbíháme druhý tříletý cyklus výchovy mladých alpinistů, jehož cílem je předávání praktických zkušeností od těch nejzkušenějších.

Jak garantujete odbornost a vzdělání lidí, kteří se o mládež či reprezentanty starají?
Vedle mezinárodně certifikovaných instruktorských kurzů a instruktorského kurzu s akreditací MŠMT nabízíme i školení pro členy v garantovaných horoškolách. Školení trenérů sportovního lezení běží ve spolupráci s FTVS UK, za ČHS ho vedou trenéři s nejvyšší kvalifikací a nejlepšími výsledky a podílejí se na něm špičkoví vědci, fyzioterapeuti i stavěči. Pod vedením jediného českého stavěče s mezinárodní licencí zajišťujeme kurzy pro stavěče, organizujeme školení hlavních rozhodčích a přímo na závodech pak školení traťových a bouldrových rozhodčích. Pořádáme pravidelná školení pro správce skal. Metodická komise ČHS má pravidelné metodické dny pro veřejnost. Těmito kurzy projdou ročně stovky lidí. Když to všechno sečtete, blížíme se k tisícovce člověkohodin za rok. Od účastníků klíčových kurzů vyžadujeme zpětnou vazbu a sledujeme jejich činnost v praxi – z ohlasů i měřitelných výsledků vnímám, že se nám tato práce daří. Jak vidíte, je toho opravdu hodně a do jednoho rozhovoru se všechno nevejde. Celé vedení je proto připravené zodpovědět i řadu dílčích věcí, aby všichni, kteří se o hory a lezení zajímají, měli ucelené a aktuální informace. A pokud se někdo chce na něco zeptat, ať klidně napíše na svazový mejl.


Jindřich Křenek, předseda horolezeckého oddílu Alpíci

(Rozhovor poskytlo ke zveřejnění na Lezci vedení ČHS. Úvodní foto jsme doplnili z archívu Lezce)

Jindřich Křenek   [úpravy] 12:22 05.03.2018Tisk 

Reklama:


Související články:
 Foto dne:
Daxenstein
Klavier direkt, VIIc
 Databáze cest:
Všechny cesty (180011)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Travers Přes Jeskyni Reverz 7A+ Holý Vrch
Disbauxa 7b Pinell De Brai
El Robobo De La Jojoya 7b+ Pinell De Brai
Protectec Witness 7a+ Pinell De Brai
Chica Bang-bang 6c Pinell De Brai
Nově komentované:
El Tractorista 7c+ Garx
El Tractorista 7c+ Garx
El Tractorista 7c+ Garx
El Tractorista 7c+ Garx
Vrbata 7c Kalymnos

 Nově v diskusi:
Lezeni Jaen Spano | nohavice s výstužami | Re: CHS a vyberko | Re: CHS a vyberko | CHS a vyberko | Re: Treadwall | Re: Treadwall | Treadwall | Re: foto dne vcera | Re: socialní průjem |

 Nové komentáře:
Re: trolling | parada | Zbytečnej sport | Zbytečnej sport | Re: kolka varianta situacie toto je? | Re: kolka varianta situacie toto je? | Re: kolka varianta situacie toto je? | Re: kagda | Re: kagda | Re: Těžká práce |

 Kde to vře:
Stanovisko SHS JAMES k neštěstí pod Langtang Lirung (98)
Mára Holeček: porovnejte si můj pohled a prohlášení SHS JAMES (91)
Zkusíme to znova (36)
Video: Adam Ondra a Jakob Schubert zkouší DNA 9c od Seba Bouina (30)
Křest knihy Perly východu (8)
Berounské Vánoční OPEN 2024 (6)
Kontinentální pohár v ledolezení na obtížnost v Brně (5)
EpicTV: Videomedailon o Pepovi Šindelovi (3)
Jugal Base Camp Bouldering Guidebook (3)

 Nově v inzerci:
Praha Big-Wall | Ve dvou se to lépe leze | Rád poznám parťačku, která už ví, co chce | Lowa Locarno GTX LO | Pinguin Gelanots XP | Nové lezečky Scarpa Instinct VSR vel. 43 | Finale Ligure | Rychlá půjčka a financování | Pískovcová šťáradla | Statická a dynamická lana |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 740 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 647 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 556 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 575 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 487 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.