To, že trasa byla našlápnutá právě pod klíčovým sérakem, bylo zcela jasné a riziko z toho vyplývající bylo na posouzení každého zvlášť. Každý mohl svou stopu šlápnout krapet víc bokem, ale …
Teď ve čtvrtek 21. 8. 2008 jsme s mými klienty vyráželi před 2.00 z chaty Cosmiques na kompletní traverz Mont Blancu. Už den před tím nebylo vůbec jisté, zda tuto cestu půjde prostoupit. Nejhorší situace byla ale očekávána až při výstupu do sedla
Col du Mt. Maudit (4 346 m). Hlavním problémem tehdy bylo sněžení a pak především silný vítr od JJZ. Očekávalo se zvýšené lavinové nebezpečí právě v tomto celkem strmém svahu. Výstup přes Mont Blanc du Tacul z tohoto hlediska takovým problémem nebyl. Zde napadlo celkem málo nového sněhu a trasa byla navíc přes den našlápnutá. Spolu se svým kolegou, se kterým jsme se potkali na chatě, jsme si večer před výstupem popřáli hodně štěstí...
To, že trasa byla našlápnutá právě pod klíčovým sérakem, bylo zcela jasné a riziko z toho vyplývající bylo na posouzení každého zvlášť. Každý mohl svou stopu šlápnout krapet víc bokem, ale …
Mont Blanc du Tacul, celková situace ve čtvrtek 21. 8. 2008
foto by © Viktor Kořízek
Detailní foto v rozlišení 1280 x 960
mt_blanc_lavina -
obr_6
Celý tento úvodní svah jsem šel se zatnutými půlkami v původní stopě. Z toho důvodu jsme tudy také šlapali celkem svižně. Kousek pod Epaule de Mt. Blanc du Tacul jsme se tak dostali na přední pozice a kousek za Col Maudit jsme začali prošlapávat stopu směrem na Mt. Maudit úplně. Letos jsem už odtud v červenci couval a i dnes to nevypadalo ze začátku moc dobře. Nakonec jsme ale na žádné výrazné nafoukané sněhové desky nenarazili a tak jsme celkem v poklidu i když místy až po kolena razili stopu až za sedlo Col de la Brenva.
Mont Blanc du Tacul je téměř vždy velkým rizikem, je potřeba k tomu také tak vždy přistupovat. Zvlášť, když v pátek a sobotu opět padalo.
V dnešní době se dají očekávat další obdobné sesuvy i na jiných místech Alp. Podobný sesuv jsme například zaznamenali i na Normálce na Allalinhornu ve Wallisských Alpách. Před tím jsme tímto místem šli v pohodě ale je pravda, že jsme opět krapet přidali do kroku … a pak po čtyřech dnech jsme se tu setkali opravdu s mohutným sesuvem ledových ker tak dva dny starým. Takový sesuv se prostě nedá přežít (viz foto, na fotografii je naznačena i původní sestupová trasa, kterou se chodilo tak před měsícem).
Další mohutné sesuvy jsme například zaznamenali i na protějším Weissmiesu. Tady ale dosahovaly obrovských rozměrů a byly spojeny především s červencovým sněžením. Braly opravdu dech a budily neskutečný respekt. V případě těchto sesuvů nebylo v podstatě kam utéct...
Sesuvy séraků se jen velmi obtížně dají odhadovat, ale je také pravda, že s postupem léta, se jejich stabilita výrazně zhoršuje. Pozor, není vůbec neobvyklé, že k sesuvům dochází i v noci …
Allalinhorn, celkový pohled
foto by © Viktor Kořízek
Pohled na laviniště s traverzem
foto by © Viktor Kořízek
Odtrhová zóna
foto by © Viktor Kořízek
Kry dosahující až 5 – 7 metrů
foto by © Viktor Kořízek
foto by © Viktor Kořízek
Hodně štěstí a málo ledu nad hlavou
Já, Frenky a Kristýnka