Schopnost vyvinout minimální svalovou sílu je jednou ze základních motorických schopností. Velikost síly je závislá na velikosti svalového průřezu, počtu aktivovaných vláken a na rychlosti svalové kontrakce. Minimální sílu můžeme rozdělit na absolutní, tj. je nejmenší možná síla, jakou je schopen sval vyvinout, a na relativní, zde se posuzuje velikost síly vzhledem k tělesné hmotnosti a to je právě případ lezení. Minimální síla je základ nejlepší lezecké techniky.
V neděli jsme byli s Marťasem objevovat nové oblasti na Bouldrování u Přeštic. Znáte to. Byli jste kdysi dávno v nějaké zapomenuté oblasti, kam téměř nikdo nejezdí, protože limita kvality těch skal se blíží k nule (ne bo spíš k mínus nekonečnu), a přeci jen se vám s odstupem času zdá, že to byla naprosto bezkonkurenční oblast skýtající jistě ještě mnoho možností minimálně pro bouldering.
Na začátku všeho byla skála a člověk. Jednoho chmurného a nepříliš vydařeného dne se člověk rozhodl, že skálu pokoří. Skála byla v porovnání s ním opravdový kolos. Člověk se ale nezalekl.
Během minulých Vánoc jsme navštívili tento obdivuhodný ostrov, největší z Kanárských ostrovů. Měli jsme v plánu strávit předvánoční týden lezením na pěkných skalách a v příjemném podnebí.Jak tenhle výlet dopadl a také všechno možné o lezení na Tenerife se můžete dočíst dále.
Jednoho, jak jinak než sychravého dne na Hrubici, užíraje se nudou, sáhnul jsem po zaprášeném sešitě na poličce. Průvodce po Skaláku bohužel mu chyběly desky, ale 50-tá léta asi sedí. Můj úžas vyvolal úvod. Fakt by mě zajímalo, jestli ty lidi tomu opravdu věřili, nebo museli, nebo si z toho dělali srandu. Sorry je to dost dlouhý, ale nenašel jsem odvahu to někde zkrátit.
ÚVOD
Tělovýchově a sportu připadá v socialistické společnosti významný úkol zocelovat pracující měst i venkova p
A je to. Kolotoč se právě včera dotočil. Na stěně Gymnázia v Teplicích se sešlo přesně padesát závodníků, kteří předvedli nefalšovaný boj s bouldry a vytvořili společně s diváky pravou závodnickou atmosférou. I konečné výsledky přinesly neočekávané rozuzlení a o napětí nebyla nouze až do posledních minut.
Schopnost vyvinout minimální svalovou sílu je jednou ze základních motorických schopností. Velikost síly je závislá na velikosti svalového průřezu, počtu aktivovaných vláken a na rychlosti svalové kontrakce. Minimální sílu můžeme rozdělit na absolutní, tj. je nejmenší možná síla, jakou je schopen sval vyvinout, a na relativní, zde se posuzuje velikost síly vzhledem k tělesné hmotnosti a to je právě případ lezení. Minimální síla je základ nejlepší lezecké techniky.
Získat co nejmenší minimálku je velice jednoduché a k dispozici jsou dva tréninkové postupy, dobrý a špatný. Je až neuvěřitelné, kolik lezců zkouší ten špatný, aby pak zcela dobrovolně přešli k tomu správnému. O co jde? Většina lezců si stále myslí, že se dá minimálka natrénovat tvrdou dřinou. Na to zapomeňte! Základní chybou je tvrdě dřít, jediný výsledek je pak zranění a to vás stejně nakonec dostane k jedinému správnému postupu a tady je. Musíme vyjít z vědeckého základu, základem minimální minimálky je co nejmenší svalový průřez, schopnost aktivovat co nejmenší počet svalových vláken a když by ke kontrakci mělo nedej bože dojít, tak co nejpomalejší! Aby byla lezcova minimálka co nejmenší, je ideální co nejvyšší tělesná hmotnost, vždyť se přece jedná o relativní sílu. Možná, že právě namítáte, že čím budete těžší, tím větší budete mít svalový průřez a síla se nezmenší. Nemusíte mít strach, budete-li správně cvičit, svalová tkáň se nahradí tukem a tím splníte první dvě podmínky o svalovém průřezu a počtu aktivovaných vláken. Splníte-li i podmínku co nejpomalejší kontrakce, nalezli jste ideál tréninku minimálky. Tímto tréninkem dosáhnete viditelných výsledků už po 3 až 4 týdnech!
Zde je několik rad:
1. Minimální sílu trénujte co nejvíce unavení, to je základ úspěchu, případné zranění pak jen urychlí rozvoj vaší minimální síly. Je třeba poctivě cvičit každý den!
2. Cvičení provádějte s co nejmenší zátěží, např. si odlehčete až 100% vaší tělesné hmotnosti pomocí kladky, dále cvičte co nejpomaleji a s co nejmenší psychickou koncentrací - u cvičení se dívejte na televizi, ideální je za gauče, nebo si čtěte, ideál je opět na gauči. Jedno s nejúspěšnějších cvičení na minimálku se nazývá gaučing! A ne abyste pak cvičili strečink, to je naprosto škodlivé.
3. Zvyšujte svou tělesnou hmotnost. Sestavte si jídelníček s minimem bílkovin, tak 10%, a s maximem jednoduchých cukrů a tuků, tak 45% a 45%. Ideálem jsou cukrářské výrobky se ztuženými rostlinnými tuky. Ne aby vás napadlo užívat doplňky výživy pro sportovce! Žádný vitamíny, aminokyseliny, atd., prostě nic takového! Pouze vitamin B12 konzumujte v megadávkách. Hlídejte si i glykémický index potravin, nejezte nic, co má GI pod 80! Pivo jedině 12° nebo silnější a 10 l denně!
4. Když už se dostanete na skály, lezte co nejlehčí věci s co nejmenším sklonem a pokud možno bez chytů. Vhodné jsou rajbasy, v nich poznáte lepší tření lezeček díky vaší zvětšené tělesné hmotnosti, tření je tím větší, čím větší síla působí na styčnou plochu. Zkuste lézt s tenisáky v rukou, to je pak minimálka! Dnešním umělým stěnám se vyhněte. Mají nemoderní profily a jsou stavěny pro opice a ne pro lidi.
5. Upravte si způsob pohybu po skále. Z obvyklého „hlava, nohy, ruce“ vyškrtněte ruce a je to!
Tak to je všechno, snad vám to pomůže k lepšímu lezení. Příště něco o nevytrvalosti.