Zejména lezci lezoucí cesty okolo sedmého stupně krasové klasy ocení Rudice i v parném létě, neboť skály vedle a nad propadáním Jedovnického potoka poskytují dobré lezení v příjemně chladivém a nazelenalém mikroklimatu. Nejznámějšími a nejnavštěvovanějšími jsou stěny Vedle propadání s nádhernými 20 metrů dlouhými cestami a vpravo V kamenném žlíbku, kde se nachází kratší cesty převislejšího i stěnového charakteru. Obě stěny jsou popsány v průvodci po Moravských skalách, nové cesty pak přímo na skále.
My však zamíříme výše, a to přímo po stezce (vlevo od stěny Vedle propadání) vedoucí nad Rudické propadání, po pravé straně mineme stěnu s projekty a ocitneme se v přírodním amfiteátru, kde se letos několik lezců trochu realizovalo (přístup je možný i seshora po louce z vesnice). No a než vyjde nový průvodce po Moravě, tak se třeba někomu budou hodit následující informace...
Na rozlez je možné vyzkoušet bouldery (9 kousků od 5C do 8A) z dílny Adama Ondry, které vedou v mírně převislé stěnce s názvem Masiv hned vedle Amfiteátru. Dalších 6 boulderů je na dvou menších kamenech v okolí. Nákres Masivu přímo od Adama i s hodnocením:
Masiv
Masiv stěnynákres by © Adam Ondra
1. Půdotok, 7B *****
7C SD ****
2. Mys, 7A **** (vršek třeba trochu dočistit)
3. Zlatá střední cesta, 6B+ ***** (vršek třeba trochu dočistit)
4. Projekt
5. Miss, 5C *****
6. 7B+ SD *** (bez díry vpravo)
7. Pudem spodem, 7C+ SD *** (Pan sekáč s dírou na začátku)
7+1. Pudem Půdotokem, 8A/A+SD **** (Pan sekáč s dírou na začátku)
8. Pan sekáč, 6C+ SD *** (s dírou) 7B+ SD ** (bez díry natural)
9. Pan kvak, 6B+ SD *
No a pak, pokud není moc vlhko či vás neohrožují netopýři, můžete se s chutí pustit do cest v Amfiteátru. Celkem se zde nachází 10 cest plus 9 „projektů“ či volných směrů. I přes toto malé množství si můžete vybrat mezi cestami technickými, silovými, morálovými i boulderovými. Nejlépe však zkusit vše.
Amfiteátr
lze rozdělit na
Plotnu a
Zadní stěnu, netřeba ani náčrt, na místě je to docela zřetelné. Do cest v Plotně se nastupuje jakoby v jeskyni, kterou je pro přístup k Zadní stěně nutné dále prolézt kolem nástupu cesty Jako Jed. K cestám číslo 7 až 12 (dle nákresu níže v textu) je nutno vystoupit ještě dále do vyššího podlaží.
A nyní popis cest v Amfiteátru a komentář k nim.
Plotna
(popis cest zleva doprava, náčrt jsem nedělal, kreslit neumím a nějak mi to nešlo vyfotit...)
1. ??? -
Úplně vlevo za hranou Plotny je smyčka a pak borhák už v plotně, více informací nemám.
(doplnění od Mary:
cesta "č.1 ???" je myslím novej Mauglího kvak (ta smyčka).
Pak vpravo od toho je borhák matný (těsně porád ještě za hranou, blbě kolem stromu.) Přelízá se do plotny k velkým hodinám a přes nějaký ten borhák do slaňáku Protaženýho obličeje. To je nějaká stará cesta co Vlk přejišťoval).
2. Protažený obličej, 7- -
M. Foltánek a P. Lazar, 2008Delikátní plotnové lezení, podobné jako v sousedních Sto roků samoty, spíš těžší jak 7-, nahoře to svádí lézt doleva. Měděné borháky.
3. Projekt -
Borháky v plotně, vypadá to těžce.
4. Sto roků samoty, 7+/8- -
J. Mrnuštík a M. Jedlička, 2008Krásné plotnové lezení, možná lehčí jak udávaná klasifikace (viz diskuze k cestě zde na Lezci). Kluci tuhle cestu doslova vyrvali mechu. Nástup dole z jeskyně bez odšlapu. Cesta vede přes 4 bh k erární smyčce a od ní vpravo přes jeden bh do řetězu.
U třetího jištění Sto roků samoty (hi res)
foto by © Petr Pokorný
5. ??? -
Smyčka ve skále. Projekt Mauglího McKvaka.
6. ??? -
Smyčka ve skále. Projekt Mauglího McKvaka.
Zadní stěna
(popis cest zleva doprava)
K cestám 7-12 je nutné prolézt jeskyní kolem cesty Jako Jed a Dekadentní a přes mechovou skalku přelézt na plošinu do dalšího poschodí.
Schéma cest v levé části stěnynákres by © Petr Pokorný
7. Volný projekt -
Mechový kout s pracovním názvem Jan Puš, klasifikace cca 3.
8. Žandova, 7+ -
M. Žanda, 20.století, přejistil Vlk 2008Nastupuje se hranou doprava ubíhajícího koutu (trošku morálově, nutné se i trochu hrabat listím) a pak přes tři borháky se závěrečnou převislou spáru ke slanění. Spára je dost silová a moc dobře se nedrží. Podle mě těžší jak 7+.
Žandova spára
nákres by © Petr Pokorný
9. Volný projekt -
Narovnání nástupu cesty Žandova stěnkou, docela těžké.
10. Agregátor, 7- -
J. Straka a P. Pokorný, 2008Kříží zprava Žandovu, nástup sokolíkem přes stříbrný borhák (výše se hodí smyčky), přes první borhák Žandovy doleva k erární smyčce a bez odšlapu ke slanění.
Stračena vrtá slaňák Agregátora
nákres by © Petr Pokorný
11. Smyčka, 6+/7- -
původně V A1, přejistil Vlk 2008Krásná cesta s dvěma těžšími místy, nástup doprava ubíhajícím sokolíkem přes dva borháky a dále po dobrých chytech k zajímavému převísku.
12. Smích biskupů, 6+ -
T. Katrňák, F. Kirchner, M. Karafiát, říjen 2008Nástup stěnou vpravo od cesty Smyčka, s kterou jsou první dvě jištění společná. Biskupové poté kříží Smyčku doleva a přes převísek přešahují na hranu. Pěkná cesta s dvěma těžšími místy.
Čilý ruch, kluci vpravo lezou Smyčku
nákres by © Petr Pokorný
-
13. Jako Jed, 7+ -
P. Kubík a R. Bedan, 2005Velmi jedovatá cesta, která začíná dole v jeskyni a napojuje se do Smyčky. Podle mého názoru těžší jak 7+. Cvakání prvního je docela zajímavé, případný pád by zřejmě znamenal přeměnu lezce ve speleologa.
Cesty 14 - 18 začínají v "mezipatře" vpravo od cesty Jako Jed.
Schéma cest v pravé části stěnynákres by © Petr Pokorný
14. ??? -
Nová červená smyčka ve staré skobě. Víc nevím.
15. Volný projekt -
Vlevo od cesty Dekadentní.
16. Dekadentní, 9 -
J. Šálek, 2008Nejtěžší cesta v amfiteátru, sice pouze pár kroků, ale zato dost výživných po velmi špatných stupech a malých chytech.
Čajda při prvním přelezu Dekadentní
nákres by © foto Janis
17. Chuck Norris, 7+ -
J.Šálek a V. Wolf, 2008Krátké a úderné, stejný slaňák jako Dekadentní, věnováno neúnavnému přispěvateli do zdejších diskusí, Tah-sha-tungovi. Police vpravo překvapivě moc nebere. Nástup z kamene (cvaká se z něj první jištění).
18. Projekt -
Cesta ubíhající vpravo od Chucka Norrise z dílny Vlka.
Dalších několik projektů je vyborhákováno i na věžičce pod Masivem (Vlkův kobercový nálet?). Přímo Nad propadáním je i něco pro extrémisty – cesta
Robinson Crusoe od Adama Ondry, klasifikace 10+/11-. Takže pokud máte rádi stín, mech a kapradí, specifické mikroklima, trochu dekadentní cesty atd., tak tato destinace je pro vás jako stvořená.
Pokud máte nějaké info o těch různých projektech se smyčkama, tak ho prosím hoďte do komentářů.