Oznámení dočasných a trvalých uzavírek v oblastech Labské údolí a Bělá. Letos je to o hodně dříve z důvodu mírné zimy a sokoli přeletěli dříve - prosím o dodržování dočasných uzavírek.
Jiří Pechouš byl v severní stěně Eigeru čtyřikrát. Poprvé v září 1971 s Františkem Půlpánem - vylezli klasickou cestu v severní stěně. (Ve stejném týdnu tuto cestu vylezly ještě dvě české dvojky: Igor Novák a Karel Procházka, Václav Širl a Jaromír Soldán. V té době to byl největší český úspěch na Eigeru a významný horolezecký čin celosvětově.)
Závod CupOFF je již minulostí. Celkem se CupOFFu zúčastnilo 88 mužů, žen, chlapců a dívek. Připraveno pro ně bylo 5 cest na obtížnost a 18 boulderů. Na oplátku se závodníci vybičovali k extrémním výkonům.
Letošní série IWC měla oproti loňsku o závod navíc. Závod ve francouzském Champagny en Vanoise. Většina závodníků zůstávala po Saas Fee v Kandersteggu nebo jiných lezeckých oblastech a přejížděli přímo. My jsme bohužel museli kvůli pracovním povinnostem, nebo zdravotním problémům zpět. Takže dva dny doma a ve středu o půlnoci už zase úléháme pod stropem hotelu „Many stars Inn“ v Eptingenu. Není nad to se před závody lehce rozlézt.
Vlasta a Otakar Štáflovi – dva horolezci, spisovatelka a malíř, které horolezecká historie bude navěky spojovat s Vysokými Tatrami, paradoxně nezahynuli v horách, ale v Praze, při spojeneckém náletu.
Ahoj,
včera se nám podařily v Tatrách nějaké fotky, tak přeposílám :)
V březnu 2013 se slovenskému horolezci žijícímu v Itálii Palovi Rajčanovi podařilo vylézt volně, resp. se „zbraněmi“ v podobě cepínů a maček cestu Královský převis ve Vysokých Tatrách.
Výstup byl oceněný Zlatou karabinou slovenského horolezeckého spolku James a předseda komise alpinismu Ivan Žila v hodnocení zimní sezóny o výkonu napsal: „...kremnický rytier z Bolzana sa so svojimi zbraňami vybral do najväčšieho previsu, aký sa v Tatrách dá nájsť, do dachu s rozmermi priam kráľovskými. Paľo Rajčan (s asistenciou Paľa Suláka) sa rozhodol posunúť drytoolingové hranicie v Z stene Pyšného Štítu. Nebolo to na prvú bombu, dvojica potrebovala niekoľko návštěv a množstvo pokusov. Ale podarilo sa. Dlžku v strope Rajčan ohodnotil na M12, ale liezť treba aj v ostatných piatich dĺžkach. S niekolkými prašivými plieškami a najmä s tradicionalistickým istením tu teda máme možno najťažšiju viacdlžkovú cestu na svete.“
Druhý volný přelez impozantní linie si necelý rok na to na své konto připsali Dušan „Stoupa“ Janák a Honza „Stračena“ Straka. Jeden den strávili nácvikem nejtěžší délky, kterou jako první přelezl v kuse Stračena, a tím si ji pro sebe vylosoval na ostrý pokus. Následují den (26.2.2014) přelezli celou cestu v jednom zátahu volně.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.