Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly

Závody
SP Praha (04.06)
2. liga Pardubice (13.06)
SP rychlost Zakopane (POL) (14.06)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13034
2.Votoček 12550
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11325
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Groš 7322
3.Skopec 7183

Výsledky
SP Madrid (28.05)
SP Bern (22.05)
EP boulder Liptovský Mikuláš (SVK) (16.05)

Deníčky
5938 lezců
1227074 cest
Nové přelezy:
Nad Propas 7C+/8A
Nad Propas 8A
Dělo 7C+/8A
Dobrá Adre 7C
Podraz 7C+
Kreatura 8B
Jelínkova 10-
Ví To Celá Xc
Člověk Bez XIa
Hróňova Sé Xa

Stěny
Boulder Hluchák - Šumperk
Horolezecká stěna Staré Hradiště - Staré Hradiště
Crux - Karlovy Vary

Prodejny
HUDYsport - Brno
Rock Point - Palác Flóra - Praha 3
HUDYsport - Hřensko

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Tragický pád polského horolezce ve Vysokých Tatrách na Slovensku

Polský horolezec zemřel po přibližně 150metrovém pádu z Velké Ledové věže ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Lezl na laně od Suché doliny, pak na hřebeni Velké Ledové věže zjevně v lehčím terénu se horolezci odvázali a pokračovali nezajištění. A někde v těchto místech přitom spadl. Informovala o tom slovenská Horská záchranná služba (HZS).

Viz zpráva HZS:

"Dňa 23.7.2023 bola HZS požiadaná kolegami z TOPRu o pomoc pri páde poľského horolezca z hrebeňa Veľkej Ľadovej veže. Horolezci mali vystupovať od Suchej doliny, pričom sa na hrebeni Veľkej Ľadovej veže odviazali a pokračovali nezaistení. Práve v týchto miestach malo dôjsť k pádu jedného z poľských horolezcov. O technický zásah bola požiadaná posádka VZZS z Popradu, ktorá na palubu zobrala 2 horských záchranárov a smerovala na miesto nešťastia. Záchranári HZS boli po zlokalizovaní miesta pádu vysadení pomocou palubného navijaka do terénu. Po vysadení na miesto zistili, že poľský horolezec utrpel pád dlhý približne 150 metrov a zraneniam na mieste podľahol. Vrtuľník VZZS sa preto vrátil na základňu a o súčinnosť bola požiadaná Letka MV SR, ktorá v Starom Smokovci zobrala na palubu ďalších 2 záchranárov HZS a smerovala na miesto pádu poľského horolezca. Záchranári, ktorí boli vysadení pri obeti, vykonali na mieste všetky potrebné úkony a telo nebohého pripravili na letecký transport. Vrtuľník letky MV SR následne pomocou palubného navijaku postupne evakuoval spolulezca nebohého aj so záchranárom HZS, telo nebohého a záchranárov HZS. Následne pristál v Tatranskej Javorine, odkiaľ spolulezec obete pokračoval samostatne. Telo nebohého horolezca bolo terénnym vozidlom HZS transportované do domu smútku v Ždiari a odovzdané príslušníkom PZSR."



Standa Holec   [úpravy] 07:34 25.07.2023Tisk 


Související články:
Zobrazit další (183)

Komentáře

Nový komentář 
 Foto dne:
semifinále
SP Praha 2026 boulder
 Databáze cest:
Všechny cesty (191954)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Kreatura 8B Velký Štolpich
Podraz 7C+ Velký Štolpich
Dobrá Adresa 7C Velký Štolpich
Blackout 7A Velký Štolpich
Chapadlo 7B Malý A Velký Štolpich
Nově komentované:
Roquefort 7B+ Felbertauern
Jasná Páka Direkt XIb Adršpach
Scalo ma non brontolo 4a Monte Cucco
Čerte Vstávej 5B Čertovy Nohavice
Prstový šlem 7B+ Tisá - Modřín

 Nově v diskusi:
Re: Gesto | Re: Mobilní web?! | Re: Pád na Prachově | Pád na Prachově | Re: Mobilní web?! | Re: Mobilní web?! | Re: Mobilní web?! | Isfc | Re: Gesto | Re: Gesto |

 Nové komentáře:
Re: Peace | Re: To jsou prolhaní sráči! | Re: To jsou prolhaní sráči! | Re: Peace | Re: Adam | Re: Peace | Re: Peace | Re: Peace | Re: Peace | Re: Diletantismus |

 Kde to vře:
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (111)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (52)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (28)
Čech František D'Agostino, Yosemity: 3 těžké bigwally za 2 týdny (22)
Video:Will Bosi a Jana Švecová v top boulder projektu ve Skotsku (17)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (14)
V Adršpachu se vážně zranil lezec po pádu z 15 metrů (13)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (9)
Kalymnos rebolting report (5)
Video: Elias Iagnemma a jeho 4letá cesta za prvním 9A+ na světě (5)

 Nově v inzerci:
Statická a dynamická lana | Lezecké kalhoty OCUN Honk Pants Blue Opal, L | Titanové závětří Vesuv pro Evernew 0,9 l | Labak | úterý 9.6. lezení na písku | Ztratil jsem expesky | Do skal ve dvou | Karabiny | Lano | Dětský sedák |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1095 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1193 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1399 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1369 
 Neřeším to – lezu vše 
 1058 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit mobilní verzi