LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lezec který nepadá, leze pod své možnosti.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
Melloblocco (07.05)
SP boulder Curitiba (BRA) (16.05)
SP boulder Salt Lake City (USA) (23.05)

Žebříček
Cesty:
1.Votoček 12656
2.Šindel 12597
3.Trojan 12234
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Konečný 11275
3.Novák 10925
Hory:
1.Groš 7783
2.Rojko 7592
3.Skopec 7324

Výsledky
ČP v lezení na obtížnost Praha (01.05)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
Petrohradské Padání (25.04)

Deníčky
5728 lezců
1152515 cest
Nové přelezy:
Nightmare 10
Ledové Krá 8A
Buchnerpfe 9-
Robaki Z D 7C
Precier SD 7C+
Shulin 7B
Stěhovák Z 8A
Mea Pulpa 7C
Gladiátor XIa
Kyzová Psy Xb

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
SAUNA - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Druhá vlna stahování via ferratových setů během šesti měsíců

Skupina výrobců vydala v únoru po zasedání bezpečnostní komise UIAA v Mnichově další mezinárodní varování a upozornění na stahování některých via ferrata setů. Akce následuje po loňském stahování ferrátových setů po smrtelné nehodě v srpnu 2012 na via ferratě v oblasti Walchsee v rakouském Tyrolsku.

Bezpečnostní komise UIAA  doporučila všem uživatelům via ferratových setů seznámit se s následujícím prohlášením:

Komplexní testování použitých a opotřebovaných destičkových via ferrata setů prokázalo, že některé z těchto destičkových setů mohou v případě pádu selhat.

Testování prokázalo, že rázová síla při pádu může být vyšší a pevnost lanyardů může naopak klesnout do té míry, že by  mohlo dojít k úplnému selhání via ferrata setu. Důsledkem může být těžké zranění nebo dokonce i smrt.

Úroveň rizika je závislá na konkrétním modelu destičkového ferrata setu. Proto by každý, kdo vlastní a používá destičkový via ferrata set, měl pečlivě sledovat informace poskytnuté k tomuto problému výrobcem.



Tření smyčky v brzdící destičce (Zdroj: Deutscher Aplenverein DAV)


Seznam dotčených typů:
 Via Ferrata recall - Feb 2013

Originál znění tiskové zprávy UIAA je na anglické verzi Lezce CzechClimbing.com

Na seznamu výrobců jsou i české značky Singing Rock, Ocún a Rock Empire, které mají ke svým výrobkům zveřejněné informace na svých stránkách:

Singing Rock

Ocún

Rock Empire

Nyní navrhuje UIAA změny standardu 128 pro via ferrata sety. Ty mají být projednány a schváleny na příštím zasedání komise UIAA pro bezpečnost v květnu 2013.

Standa   [úpravy] 13:22 11.03.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 cože?13:58:13 11.03.2013
to má bát apríl?
wfodpovědět 
 Re: cože?14:22:00 11.03.2013
Jses opravdu tak jednoduchy?
odpovědět 
  Re: cože?17:57:26 11.03.2013
abych to uvedl na pravou míru... moc toho ze sortimentu typů setů nezbylo... mám z toho rozporuplný pocit, jen se děsím jakých nejistot se ještě můžu dočkat...
wfodpovědět 
   Re: cože?18:46:27 11.03.2013
Rozporů plný pocit chápu. Na jednu stranu jsou sety testovány dle EN958, ale testovány jsou sety nové, na druhou stranu je potom praxe.
P. Schubert zmiňuje ve III. dílu str. 187, že smyčka v brzdě může po pár letech "zatuhnout", ale že se problémem zatím nikdo nezabýval.
Smyčky, ohyby a stlačování nejsou pro lano úplně ok.
Změna minimálně v návodech (povolení při skladování) by to částečně řešit mohla + zřejmě výměna lana po určené době resp. nechat si jen karáble a měnit zbytek.
Tady je jedno zajímavé video, aby bylo vidět, že ani nové destičkové či trhací sety nejsou úplně gut. Stálo by tedy za to zvážit i změnu normy.
www.youtube.com/watch?v =jOzhOs9SAws&feature= youtu.be
Uzlařodpovědět 
    Re: cože?07:37:44 12.03.2013
ja to rikam furt, dve 11mm dynamiky navazat k sedaku a.... hlavne nepadat ;)

jediny co je dobry na tech setech jsou ty karable, jak nosnost tk hyper-quick-lock se hodi.... ale ty se daji koupit zvlast.
judovanaodpovědět 
     Re: cože?09:22:35 12.03.2013
Já to říkám furt, vytrhat to železo a nechat vydělat horské vůdce. Anebo ať začnou lézt sami. A vždycky tu jsou ještě kuličky.
odpovědět 
    Re: cože?08:17:20 12.03.2013
V tom je výhoda těch starých setů. Železo si necháš a lanakus rokama měníš. Ale výrobci trhaček se jistě nedají a staré kusy budou měnit se slevou.
 martanodpovědět 
     Re: cože?12:12:44 14.03.2013
Přesně tak, lano se musí po nějaké době měnit a myslím, že i u mého setu to bylo v návodu.
Z toho videa, které jsem uvedl, mi však nevyplývá, jestli ty "NOVÉ" sety byly opravdu čerstvě koupené nebo jen novější a používané. Mě to vyznělo, že jsou nové a stejně nebyly všechny úplně perfektní.
Uzlařodpovědět 
    Re: cože?19:32:50 12.03.2013
Co se ti na tom nezdá? Výsledek je, že ferratovej set není na věky, ale je třeba ho po čase vyměnit (nic novýho, sedák má taky dle výrobce životnost 5-10 let a pokud se to nerespektuje, tak se taky občas přetrhne).
odpovědět 

 Co je vlastně špatně nyní22:14:08 12.03.2013
V první vlně se stahovaly sety kvůly elastickému popruhu. Nyní se stahují kvůli destičce. Nepochopil jsem však, jakou destičku považují za vhodnou a jakou za nevhodnou. A jak je vyjádření UIAA závazné pro výrobce.
Ve vyjádření na stránkách Singing Rock je uveden jako nevhodný typ destičky se dvěma dírami a V zářezem s tím že SR tento typ nikdy nepoužíval. Výceděrový propletenec je podle nich v pořádku.

Na stránkách Rock Empire je vyjádření pouze k první vlně stahování s tím že oni nic stahovat nebudou. Jejich set je však vybaven právě elastickými popruhy a "nevhodným" typem destičky.

Nějak se v tom doporučení v PDF od UIAA ztrácím, co vlastně doporučují nepoužívat vůbec...
HonzaCodpovědět 
 Re: Co je vlastně špatně nyní08:10:50 14.03.2013
do lezení vstoupil standardní byznys a certifikace, a pryč je doba nadšenců pilujících po večerech osmy z kusů duralu. a feráty jsou z hlediska certifikace předvojem lezení.

se děsím že budu muset zajet do tater a pohledat a vytlouct všechny ty skoby doma vypilované z vinglu aby mě někdo nezažaloval...
Lukas B.odpovědět 

 stubai19:59:45 06.04.2013
no pekne. Stubai v tabulke tvrdi, ze nevyrabal sety, kde preklzuje lano cez brzdu. Preco mam ja potom jeden doma?
Martinodpovědět 

 Foto dne:

Písek v uších, 7A
 Databáze cest:
Všechny cesty (183609)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ostriss 5+ Frankenjura
,,J,, 6c Verdon
Riou Grande 6b+ Verdon
Ingrid 8a Verdon
Bergrettungsweg (6.SL) 6+ Nasenwand
Nově komentované:
Bachmač 6+ Jickovice
Intergalaktické Substance IXc Ostaš
Hai 7a Pfalz
Pánů Radních 5A Radyně
Irmchen 6b 6a+ El Chorro

 Nově v diskusi:
Re: Lezec.cz | Lezec.cz | Re: Vyprdění dotazníku | Super rychlej dotazník | Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku |

 Nové komentáře:
Re: škodlivost | Re: Pravda | Re: Bouldr | Runy | Re: nezapočítaný chyt | Bezva | Smutny :/ | nezapočítaný chyt | Re: Bloudek bloudí a blouzní | Re: SS |

 Kde to vře:
Český horolezecký svaz má nové logo (24)
Lezení v hale může být rizikové kvůli částicím z lezeček (17)
SP v lezení Bali, Idonésie (2)
Radek Votoček si zapsal třetí 9a: Intermezzo XY Gelöst, Rakousko (1)
JUNGLE JAM vol. 1 (2025) – Když se Výstavko rozzáří (1)

 Nově v inzerci:
Lano!!! | Dětské lezečky La Sportiva Stickit vel. 26-27 | Hledám parťačku | Friendy a vklíněnce | Lano z Měsíce | parťáka pro výstup-Eiger | Koupím bouldermatku | STANOVÉ KOLÍKY Ultralehké,odolné,kvalitní SET 8+1 | Praha a okolí - lezkyně | Stan Jurek AT1,5 |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 36 
 Ne 
 53 
 Nevím 
 22 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.