LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Zaber! A trochu výraz při tom!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
Petrohradské Padání (25.04)

Žebříček
Cesty:
39.Hebelka 10066
40.Schockherr 10056
41.Zedek 10044
Bouldry:
39.Plaček 8903
40.Tra 8884
41.Zímová 8853
Hory:
29.Malý 2670
30.Špás 2586
31.Šibor 2501

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
MČR ve skialpech (08.03)
POMOCA Sprint Rokytnice (22.02)

Deníčky
5701 lezců
1138748 cest
Nové přelezy:
Mein Kampf 9
Caty Mini 8a
Magnolias 7b+
Massada 7c
Seven Live 8a
Primetime 7C
Olymp Vari 10-
Shiva96 8A+
El Menjapi 7b
Stargate 11-

Stěny
Stěna Černožice - Černožice nad Labem
Spolkový dům - Vlašim
Družba boulder - Ostrava Poruba

Prodejny
Green sport s.r.o. - Uherské Hradiště
Rock Point Olomouc - Olomouc
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Malý Skalák u velkého města

Cape Town, Jižní Afrika

Aby bylo od začátku jasno, nejedná se ani zdaleka o něco, co by se rozsahem a monumentálností podobalo našemu Skaláku a jeho vysokým věžím. Nicméně pískovcové skály v oblasti Silvermine Crags na okraji Kapského Města v Jihoafrické republice jsme si my ze země s mnohaletou pískařskou tradicí nemohli nechat ujít.

Když jsme tedy v našem putování Jihoafrickou republikou jednoho večera dorazili do Kapského Města, program na následující den byl jasný.

Ráno jsme vyjeli na Kapský poloostrov. V oblasti Boulders jsme se seznámili s tučňákem africkým, navštívili jsme nejvzdálenější dostupný výběžek Mysu dobré naděje a odpoledne jsme již zamířili do skal.

Tučňáci v Boulders

Tučňáci v Boulders


Na konci světa - Mys dobré naděje

Na konci světa - Mys dobré naděje



Oblast Silvermine Crags se svými nejlepšími sektory je v přírodní rezervaci Silvermine. U vstupní brány jsme jako horolezci dostali slevu na vstupném. Zaplatili jsem 285 randů (asi 470Kč). Na nejvzdálenějším parkovišti jsme zanechali auto. Místní hlídač nám ukázal cestu ke skalám, za což si zasloužil spropitné 5 randů. A mohli jsme vyrazit.



Mírným táhlým kopcem jsme za chvíli došli až na hřeben a na druhé straně s výhledem na Kapské Město a na Stolovou horu jsme příkře sestupovali dolů. V jednom místě se cesta rozdvojila. Já jsem pokračoval vlevo, ale Ivoš jako horolezecký šéf výpravy zavelel vpravo. Díky tomu jsme nedošli pod plánovanou stěnu Main Crag, ale pod neméně zajímavou stěnu Blaze of Glory.

Pískovec v oblasti Kapského Města je velmi pevný se strukturami připomínajícími některé tvrdé skály u nás na Kokořínsku, např. Věž u Nedvězí, kde železité struktury vznikají pozdějším výronem magmatu puklinami v pískovcové vrstvě. Jestli je i původ struktur v Kapském Městě stejný, to nevím. Cesty délky do cca 15 metrů jsou sportovně odjištěné nýty a v oblasti je dovoleno používat magnezium. V úvodu jsem použil srovnání se Skalákem, kvůli nádherným krajinným výhledům na Kapské Město a okolí by ale oblast snesla i srovnání s Labákem.

Obtížnost se pohybuje od jihoafrických 15(5b) až po 28(7c). Jako první jsme si vybrali nádhernou cestu Drop Zone **** (19/6a+). Pak jsme se se Standou ještě přesunuli kousek doprava na cestu Dead-wing Starling*** (17/5c), zatímco Ivoš si dal Terminal Velocity**** (21/6b+).

Autor článku v cestě Drop Zone

Autor článku v cestě Drop Zone


Standa v Drop Zone

Standa v Drop Zone


Ivoš v cestě Terminal Velocity

Ivoš v cestě Terminal Velocity


Na závěr jsme se s Ivošem ještě zašli jen tak podívat na vynechaný Main Crag. Přístup byl o něco náročnější, ale i tento sektor by stál za návštěvu. Na víc bohužel nebyl v našem časovém rozvrhu čas. Hned následující den nás čekalo krátké seznámení s Paarl Rocks a pak návštěva jedné z Mekk jihoafrického lezení Montagu, kde svojí stopu v podobě cesty Mazawatee***** (35/8c+) v sektoru Jurassic Park zanechal i Adam Ondra.

Ivoš v Paarl Rocks

Ivoš v Paarl Rocks


Neznámý jihoafrický lezec v Montagu

Neznámý jihoafrický lezec v Montagu


Michal Džmuráň   [úpravy] 06:38 07.05.2020Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Kde08:47:32 07.05.2020
Kde sou fotky těch věži?
Lukasodpovědět 

 Zase článek o AO!13:30:48 07.05.2020
Losan bude hučet...
Papoušodpovědět 

 Pískaři09:02:59 08.05.2020
Pěkný výlet starých pardálů!
A to spropitný ve výši 8 Kč. pro hlídače mě pobavilo.
Fábodpovědět 
 Re: Pískaři12:15:56 19.07.2020
to je tam,řekl bych,vcelku standartní taxa za všechny podobné vyžádané i nevyžádané služby. u pumpy ti umyjí skla, natankují nádrž, na parkovišti je vždy nějaký samozvaný marshall, který ti ukáže, kam máš zaparkovat,i když je všude volno. skoro všude se dá platit kartou, i třeba za zmrzlinu na ulici, ale furt je třeba mít u sebe ještě mince na podobné případy šedé ekonomiky.
jinak nádherná země, strávil jsem v cape town rok, i něco v okolí polezl (cederberg/rocklands, matroosberg, hottentots-holland mts).vzpomínky na celý život.
josefodpovědět 

 Lezení ve False Bay01:19:06 11.06.2020
V roce 2002 jsme byli lézt kousek vedle - oblast se jmenuje Lakeside Pinnacle, byly tam celkem příjemný lehký cesty, je to hned nad tím jezerem Sandvlei - https://goo.gl/maps/3deBQwpChw2UKBzp9.
Pamatuju si, že jsme se tam totálně uvařili, vedro bylo strašný a byli jsme rádi, že nás kámoška odvezla do první hospody dole v Lakeside :-)
Kubaodpovědět 

 Foto dne:

Kalymnos
 Databáze cest:
Všechny cesty (181992)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Echale Quindas Al Pavo 7b San Bartolo
No Puedo No Puedo 7b+ San Bartolo
Černá Kávička 8-/8 Skály V Kouřimi
Ano šéfe IXc Labské Údolí - Pravý Břeh
Otro Mason 7A Alcañiz
Nově komentované:
Jaro V Prutu VI -
Stargate 11- Krkavka
Bez Tkaniček 6A U Lesníka
Lame Chucha Baby 8a Siurana
Šílený Tanec XIa Labské Údolí - Levý Břeh

 Nově v diskusi:
El Chaltén - lezení 25.3.2025 | Re: Hnízdní uzávěry Sasko | Re: Hnízdní uzávěry Sasko | Hnízdní uzávěry Sasko | Re: Mir Davli | Re: Tekuté mágo pro Gym | Re: Názor | Re: Mir Davli | Re: Názor | Re: Názor |

 Nové komentáře:
Re: dron? | Re: Podnět k zamyšlení | Re: dron? | dron? | Re: Podnět k zamyšlení | Re: Podnět k zamyšlení | Re: jištění na Kozlovi | Re: Valná Hromada 2025 | Re: Hoši | Re: Plošný zákaz |

 Kde to vře:
Zákaz lezení na Kozlovi (78)
Jazda Olympanov (34)
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (33)
Zveřejněna pozvánka na Valnou hromadu ČHS (31)
Chris Sharma: video záznam z přelezu cesty Sleeping Lion 9b+ (18)
Uganda 2025 (16)
Film: Adam Ondra a boulder Soudain seul 9A (16)
Tragická lavinová nehoda v Ťažké (České) dolině v Tatrách (11)
SP v ledolezení v Kanadě: Aneta Loužecká 2. v rychlosti (7)
Adam Ondra vylezl boulder Soudain seul 9A ve Fontainebleau (5)

 Nově v inzerci:
Domácí bouldrovka, chyty | La Sportiva Miura men 38.5 | LS Cobra vel.37 | montáž VZT | Statická a dynamická lana | Průvodce Adršpach 2. díl | Tendon Lowe 9,7 mm | La Sportiva Mythos Eco | Petzl Elios | La Sportiva Miura Men 38.5 |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 1226 
 Ne 
 1187 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.