LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Co nemáš, to nepotřebuješ.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
SP boulder Praha (CZE) (06.06)
SP boulder Bern (SUI) (16.06)
SP boulder, obtížnost Innsbruck (AUT) (25.06)

Žebříček
Cesty:
4.Stribrny 11725
5.Štípek 11719
6. 11681
Bouldry:
4.Stráník 10850
5.Jungling 10628
6.Pochman 10625
Hory:
28.Málek 2682
29.Zvonková 2677
30.Malý 2670

Výsledky
Melloblocco (07.05)
ČP v lezení na obtížnost Praha (01.05)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)

Deníčky
5734 lezců
1157724 cest
Nové přelezy:
Chci Srát 9+
Lady Red P 7C
Oscurita 7C
Red Whales 7b
Rollmobs 9
Rezaté Tom Xb
Rollmobs 9
Chameleon 10
Džonova 10-/10
Sick Heil 10-

Stěny
Stěna Černožice - Černožice nad Labem
Boulder centrum VUT v Brně - Brno
Stěna GJW Prostějov - Prostějov

Prodejny
HUDYsport - Hradec Králové
Rock Point OC Olympia - Brno
Rock Point Olomouc - Olomouc

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Co na MFA v Praze oceněno nebylo

Na letošním mezinárodním festivalu alpinismu v Praze jsem byla poprvé. Nelituji, protože na všechno jednou dozraje čas.

Zřejmě jsem musela dospět věkově, abych zvládla prosedět dva a půl dne na jedné židli a možná přibýt i tukově, aby to bylo ještě o něco pohodlnější. K idylce nic nescházelo. Program nabízel přímo horolezecké laskominy v podání mezinárodních i našich hvězd alpinistického nebe, což bylo pro mě, nováčka, velmi lákavé. Jen to stihnout záhy. Pocházím ze čtyř dětí a již s rodiči jsme většinou nikdy nikam nedorazili včas. Než to všechno obléknete, nabalíte, přesunete, je po začátku. Možná proto, možná z jiného důvodu, jsem si vypěstovala nutkavou potřebu být všude včas, ještě lépe s předstihem a dorazím-li někam ještě jako první, zažívám pocit blaženosti. I do Nároďáku na Smíchově přicházím mezi prvními, značně natěšená. Ve velkém sále sedí možná šest, sedm lidí. Spoustu jich ale čile pobíhá kolem. V danou chvíli jsem si to neuvědomovala, ale kdybych se pokusila spočítat jejich věkový průměr (na součet ani nemyslet), bez legrace by výsledné číslo možná odpovídalo jejich oblíbenému tavenému sýru z dětství. Byli ve svém živlu, soustředění, zapálení, hovořící tu česky, tu německy. Po odbytí čtvrté hodiny odpolední a oficiálním pátečním zahájení už jsem přesvědčena, že jsem musela na propagačním materiálu něco přehlédnout. Tam jisto jistě muselo být napsáno něco ve stylu – mezinárodní veteránský festival, seniorské dostaveníčko, pojďte zavzpomínat s lezeckými legendami….. A potkáte – li pak na chodbě statného Rakušáka seniorského věku v kroji, který Vás s úsměvem zdraví, nemáte pochyb o tom, že tu někdo z nás není dobře. Jen tak se něčeho nezaleknu, proto nad tím mávám rukou a statečně usedám do řady a nechávám se unášet první přednáškou.


Stredom steny - Platňou (V+,A2,RP:8-), P.Ballay, P.Pochylý, 11.7.1962

foto by © archiv A. Luczy


Mohlo by se zdát, že jsem se rozhodla prověřit organizační pozadí festivalu, ale tento článek nemá v úmyslu to, ani jeho obsah, ani opěvovat nebo upírat um hvězdám alpinistického nebe. Chce vyzdvihnout lezce a lezkyně seniory, kteří tam byli přítomni, ale i ty všechny, jenž nám mladým lezcům vyšlapali cestičku, připravili půdu k našim výkonům, ať rekreačním či profesionálním, a i nadále se o nás všestranně starají. Pořadatelů a návštěvníků důchodového věku tam bylo opravdu požehnaně a i když mě tak vysoký počet zpočátku zarazil, zpětně jej vnímám velmi pozitivně. Došlo mi, že bez nich by nic nemuselo být takové, jaké je. Proto bylo tak kouzelné potají sledovat jiskřičky v jejich očích, když při sledování filmů ve svých hlavách zřejmě vzpomínali na své vlastní úspěchy; tušit jejich zpocené dlaně schované v klíně; zaslechnout píchnutí v jejich srdcích ze zoufalství, do jak obludných rozměrů se až někde změnilo „přátelství na laně“; zahlédnout jejich pomyslné slzy při vzpomínce na kamarády a vrstevníky, kteří v horách zahynuli; pozorovat jejich zasvěcené hovory plné úsměvů a uvolnění; obdivovat jejich těla vykazující celoživotní zálibu v horách a sportem s nimi spojeným. Ač senioři, čišel z nich až hmatatelný životní elán, odhodlání, odvaha, síla vůle, touha i naděje. Vždyť to byli právě oni, kdo se podíleli na tom, jak dnes skalkaření, skialpinismus a horolezectví vypadá, co všechno máme k dispozici, co můžeme využívat, kde se scházet, kde prezentovat naše úspěchy, i kde a u koho hledat podporu, uznání i skutečné hřejivé poplácání. Byla jsem pyšná, že se můžu po tři dny potkávat a sdílet zážitky s tolika krásnými ženami a muži, jak v diváckých řadách, tak mezi organizátory. V jeden moment mě zamrzelo, že nemám takové prarodiče, kteří by byli horolezci a já s nimi mohla být ve skalách už jako dítě, učit se od nich a dnes s nimi v hospodě u stolu typicky mávat rukama, lízt a lízt. Snad jím budu třeba jednou já pro své potomstvo. Chtěla bych tak, lezecké generaci před námi, poděkovat, za vše, co pro nás mladé udělali, že se i nadále zajímají a podporují nás. Nechť tedy přijmou jedno symbolické ocenění i oni.

S pokorou a úctou …

Radka Pavlíčková   [úpravy] 22:32 30.11.2015Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

 Foto dne:

Verdon
 Databáze cest:
Všechny cesty (184149)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Katke Na Pamiatku 8- Komjatná
Dalmacijavino A. 6c Katalinka
Warm Up The Wine 16. 4c Katalinka
Bacchus 15. 6a+ Katalinka
Wine Leaching 14. 6a+ Katalinka
Nově komentované:
Chci Srát Venku 9+ Sloup
Equilibri Diarrotici 6A+ Val Masino
Equilibri Diarrotici 6A+ Val Masino
Oscurita 7C Val Di Mello
Oscurita 7C Val Di Mello

 Nově v diskusi:
Re: Marťan | Re: Marťan | Re: Díky za Vlka | Re: Díky za Vlka | Re: Díky za Vlka | Re: Díky za Vlka | Díky za Vlka | Re: adminům k fotce dne (tři fotky nazpět) | Re: Marťan | Re: Marťan |

 Nové komentáře:
Re: Bída | Re: Bída | Re: SS Jam SS Jam SS | Re: Bída | Re: Bída | Inu | Re: Bída | Re: skoda | Re: Bída | Re: Bída |

 Kde to vře:
Český horolezecký svaz má nové logo (77)
Český pohár 2025 v boulderingu 2. kolo (39)
Tři Češi vylezli v těchto dnech na Mount Everest (25)
Lezení v hale může být rizikové kvůli částicím z lezeček (24)
Adam Ondra: trad cesta Lexicon za E11 na flash (8)
BoulderKontejner odstartoval naplno! (6)
FLYYRIDE Grindewald (6)
Křest nového průvodce na Bělou u Děčína (4)
Zákaz lezení na Kozlovi (3)
Adam Ondra: závod v Praze bude mým posledním svěťákovým bouldrem (3)

 Nově v inzerci:
Dolomity | cepíny , mačky - prodej | Tessin rock 2021 | Lezečky Gripit 30 | Tatry - extrémní výstupy | Spolulezkyně | Spolulezkyně | telefon pod skálou | Práce | Expresky |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 573 
 Ne 
 602 
 Nevím 
 168 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.