LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Hrdinů jsou plný hřbitovy.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
7.Nespoutaný 11622
8.Mokroluský 11596
9.Širůčková 11456
Bouldry:
7.Pochman 10675
8.Jungling 10628
9.Kopecký 10550
Hory:
27.Kulajta 2726
28. 2726
29.Nehasil 2710

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5796 lezců
1180681 cest
Nové přelezy:
The Hills 9
Pravda A L 9
Jedna Mozk 7C
Drobkova K 10-
Velkej Bej 9
Perla Xb
Posazení Xb
Samodruhá Xa
Climbing S 9-
Elysion 9

Stěny
Sportcentrum Forea - Lanškroun
Lezecké centrum Ruzyně - Praha 6
ZŠ Jihlava - Jihlava

Prodejny
HANIBAL - Praha 2
Rock Point - Palác Flóra - Praha 3
SAMBAR sport Kladno - Kladno - Kročehlavy

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Harald Berger by dnes slavil narozeniny

smHorský vůdce a známý sportovní lezec Harald Berger  se narodil 31. 10 1972 v Linci. Zahynul 20. 12. 2006. 







Harald Berger, sportovec úspěšný zejména v ledovém lezení, ale i v mixech (mimo to rovněž provozoval na špičkové úrovni např. paragliding), byl trojnásobným držitelem titulu mistr světa v ledolezení, ale i skvělým skalním lezcem. V minulosti působil i na našich pískovcových skalách. Do povědomí širší české lezecké veřejnosti se dostal zejména madagaskarskými vícedélkovými prvovýstupy, které absolvoval Tomášem Sobotkou a Ondřejem Benešem z Dolní Žleb company.



Hari Berger v cestě Shortcut 7c+, Tsaranoro, Madagaskar

foto z archívu Lezce by© Ondra Beneš


Harald zahynul 20. 12. 2006, když se na něj ve 14.15 zřítila ledová jeskyně u Hintersee (Flachgau), a přibližně 150 tun ledu pohřbilo Haralda pod sebou.

Web climbing.de tehdy uvedl, že v okamžiku nehody Hary bouldroval cca 3 m nad zemí a vše nasvědčuje, že otřesy od zasekávaných zbraní se rozběhlo zřícení celé klenby, která jej zavalila. Je ale také možné, že byl pouze v nesprávný čas na nesprávném místě, a ledová jeskyně by se zřítila i bez lidského zásahu.
Ani okamžité nasazení hasičů, horské služby a policie nemohlo Haraldovi pod 20 - 30 metrovými bloky pomoc.
Ve stejnou chvíli byli spolu s Harym trénovat v jeskyni ještě tři další lezci, kteří měli obrovské štěstí a ze zřícení klenby vyvázli bez zranění.

Celý článek o nehodě Harolda Bergera na Lezci




Harald Berger v semifinále závodu Světového poháru v ledovém lezení v Tanvaldském Špičáku, 28. ledna 2006. Semifinále vyhrál a nakonec ve finále skončil tehdy třetí.

photo by© Standa



Zdroje a odkazy:
Články na Lezci:
Článek Madagaskar od Ondry Beneše
Článek o smrtelné nehodě Harolda Bergera
Ostatní odkazy:
Harald Berger na Wikipedii
Zpráva o nehodě s dokumentárními fotografiemi

Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium na stránce www.horolezeckaabeceda.cz byl poprvé publikován v r. 2010. Zdebyl doplněn o odkazy a fotografie z archivu Lezec.cz




Tomáš FRANK   [úpravy] 00:18 31.10.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 rip20:01:55 31.10.2013
Hodně na tebe vzpomínám, hlavně když mi je nejhůř. Díky že jste si zde vzpomněli. Byl to skvělý člověk, který zde zanechal nádhernou dcerku Zoe, která před pár dny slavila svátek, a já věřím že Hary s ní.On je jeden z těch, kteří se stanou nesmrtelnými. Ještě poznámka: nevím zda provozoval také paraglide,ale hlavně to byl perfektní parašutista a basejumper.
Fidoodpovědět 

 nudna metodika00:22:55 01.11.2013
Od doby spekulaci o pricinach ubehlo mnoho let. Dnes jsou priciny znamy. Zadne otresy od zbrani, ale v onech previsech existuje slaba zona, kde staci tuknout a cely previs, je za mene nez 1s na zemi. Vaha lezcu je taktez spise zanedbatelna, nebot 1m onoho previsu vazi 1,5T.

Ona zona se nachazi zhruba v kolmici na povrch vztycene od paty previsu. Staci tuknout z boku, nebo slapnout z vrchu, kde je ona slaba zona "dostupna".

PS: puvodni hezci prispevek sezrak redakcni system.
Geoodpovědět 
 Re: nudna metodika00:23:45 01.11.2013
zdroj: http://www.bergundsteigen.at/?module=archiv/ausgabe/2013-3
Geoodpovědět 

 Foto dne:
Steinturm
Schturzflug, 8-
 Databáze cest:
Všechny cesty (186849)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
The Hills Have Eyes 9 Frankenjura
Talweg V Pfaffenstein
Talweg Variante VIIb Pfaffenstein
Friedhogsweg 8- Liebethaler Grund
Mastro Ciliegie 6c+ Falegnameria
Nově komentované:
Bouře Ve Sklenici Vody 7A Popova Skála
Bouře Ve Sklenici Vody 7A Popova Skála
Bouře Ve Sklenici Vody 7A Popova Skála
Bouře Ve Sklenici Vody 7A Popova Skála
Bouře Ve Sklenici Vody 7A Popova Skála

 Nově v diskusi:
Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: autistický pseudohumor | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Zpětná vazba |

 Nové komentáře:
Re: Znouzectnost | pekny | pekny | Re: No konečně! | Re: Databaze Lezce | Re: Znouzectnost | Vlhký dlaně | Re: Palec | No konečně! | Appka |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (142)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (18)
ČHS: František D’Agostino přelezl vícedélku Histoire Sans Fin 8b (8)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (7)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (7)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)

 Nově v inzerci:
Spolulezec-Praha | Natírání stožárů | Písek | Home Office climbing | Mytí oken | Spolujízda, vícedélky a ubytko v Arco - 1. až 5.10. | Scarpa Drago | Pohorky MEINDL Matterhorn | Hannah Wanderer 45 | La Sportiva Solution - vel. 43 |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 289 
 50 dní v divočině 
 218 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 254 
 Andrea 
 220 
 Ashima 
 176 
 Barkley Marathon 
 234 
 B.I.G. - světové prvenství 
 214 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 195 
 Gálfy - Horský život 
 190 
 Jak se staví ledovec 
 182 
 JAMES - Století nad oblaky 
 243 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 206 
 Lezci z Manína 
 206 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 212 
 Operace Nos 
 198 
 Plamen nikdy nezhasne 
 187 
 Pohlednice z konce světa 
 205 
 Pomíjivost ledu 
 201 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 202 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 199 
 Rhapsodia Corcontica 
 186 
 Sama 
 207 
 Šampioni zlatého údolí 
 209 
 S lyžemi v oblacích 
 240 
 Tenaya Traverse Challange 
 197 
 Tenkrát na východě 
 215 
 Velká alpská silnice - 73 
 205 
 Za oponou velehor 
 259 
 Zápasník Dee Dee 
 211 
 Životní výprava 
 193 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.