Krkonošský národní park nabídne lezení na ledopádech
Správa KRNAP pro letošní zimní sezonu vyhradila jednu horolezeckou lokalitu – dvacet metrů vysokou skálu na pravém břehu Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit – k zimní horolezecké činnosti. Jedná se o jedinou lokalitu v Krkonoších, kde lze legálně provozovat lezení na vodním ledu.
Krátký report ze závodu Evropského poháru v drytoolingu konaného při veletrhu Alpinmesse v rakouském Innsbrucku, který pořadatelé nazvali „Pray for Ice“.
Krkonošský národní park nabízí osm nových tras pro skialpinisty
Správa KRNAP oficiálně otevřela 1. prosince 2010 osm doporučených tras pro skialpinisty, které připravila na základě spolupráce s Horskou službou Krkonoše a Českou asociací horských vůdců (ČAHV).
Jsou lezci, kteří prostě něco přelezou, skromně zapíší do deníčku a jdou dál. Pak jsou lezci, kteří jsou ještě skromnější a ani to nezapíší. Já holt mám ten problém, že se se svými pocity chci s někým podělit. Nakonec těch 8C není v Česku zrovna moc. Po Rosťově hrůze je tohle možná vůbec první, kde se „leze“.
Po devíti letech vznikla v podzimním kalendáři díra. Každoroční setkání ledolezců a drytoolistů se v Bratislavském Auparku neuskuteční. Takže nakonec velké štěstí, že se v brně podařilo vybudovat velkou venkovní betonovou stěnu a vlastník i provozovatel stěny jsou organizaci dry tool závodů naklonění. „Král je mrtev! Ať žije král!“
O předposledním listopadovém víkendu se do Prahy tradičně sjeli horolezci z celého světa a česká metropole se tak mohla opět stát významným centrem alpinismu.
Krkonošský národní park nabídne lezení na ledopádech
Správa KRNAP pro letošní zimní sezonu vyhradila jednu horolezeckou lokalitu – dvacet metrů vysokou skálu na pravém břehu Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit – k zimní horolezecké činnosti. Jedná se o jedinou lokalitu v Krkonoších, kde lze legálně provozovat lezení na vodním ledu.
„V průběhu letošního roku jsme provedli inventarizaci lišejníků, mechorostů a cévnatých rostlin na skalách v Labském dole, které jsou v zimě pokryty ledopády,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. „Cílem bylo získat odborná data a vyjít vstříc dlouhodobé diskusi, zda lezení na ledech ohrožuje krkonošskou přírodu či nikoli. Podařilo se nám vytipovat jednu lokalitu v Labském dole, kde by tuto aktivitu bylo možné realizovat za přesně stanovených podmínek bez ohrožení předmětů ochrany přírody,“ upřesnil.
Lezení na ledopádech lze provozovat, jen bude-li v dané lokalitě minimálně třiceticentimetrová vrstva sněhu a na skalním útvaru přiměřená vrstva ledu, která zajišťuje lezení bez poškození skalního povrchu a vegetace. Do ledu nebudou vysekávány stupy, chyty nebo schody a oblast ledopádu nebude nijak technicky upravována pro usnadnění výstupu.
Horolezectví na ledopádech na vyhrazeném skalním útvaru mohou provozovat pouze ti, kdo se předem zaregistrovali v rezervačním systému Správy KRNAP (http://ledopad.krnap.cz). Zaregistrovaní si musí následně vyzvednout papírový doklad jako oprávnění k horolezecké činnosti pro daný den na informačním centru Správy KRNAP ve Špindlerově Mlýně (http://www.krnap.cz/ic-spidleruv-mlyn). Na každý den bude zaregistrováno maximálně 16 osob. Lezecká sezona je vyhrazena od 15. prosince 2010 do 31. března 2011 a lézt se může od 8 do 17 hodin.
Správa KRNAP nezajišťuje opatření k bezpečnosti horolezců. Každý provozuje horolezeckou činnost na vlastní zodpovědnost, popř. sám zodpovídá za osoby mladší patnácti let, které jsou spolu ním zaregistrovány.
Bližší informace o zimní horolezecké činnosti na vodním ledu najdete na http://www.krnap.cz/lezeni-na-ledopadech.
Radek Drahný, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP