LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jak piješ, tak lezeš. /Wie trinkst du, so kletterst du./
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
SP boulder Praha (CZE) (06.06)
SP boulder Bern (SUI) (16.06)
SP boulder, obtížnost Innsbruck (AUT) (25.06)

Žebříček
Cesty:
26.Pelíšek 10491
27.Novák 10481
28.Duchoň 10461
Bouldry:
26.Urubčík 9725
27.Šťastný 9675
28.Horáček 9675
Hory:
18.Cibulka 4073
19.Hess 3908
20.Punčochář 3751

Výsledky
Melloblocco (07.05)
ČP v lezení na obtížnost Praha (01.05)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)

Deníčky
5734 lezců
1156767 cest
Nové přelezy:
O Erastis 7b
La Napouse 7c+
Sofia 9+
Paragon 7C+
Ring Lock 7C+
Noel Chez 7b+
Genesis Xb
Hydra 7C+
Hantillio 9a
Přepište D 7C

Stěny
Makak LBC - zrušena - Liberec
Skatepark - Jablonec Nad Nisou
Rožnov pod Radhoštěm - Rožnov pod Radhoštěm

Prodejny
Rock Point Ostrava Avion - Ostrava jih
HUDYsport - Hradec Králové
BIVAK SPORT - BERKNER - KRNOV

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Dvě nehody českých horolezců v Tatrách

zraněné zachraňoval vrtulník

Dvě na sobě nezávislé nehody se přihodily českým horolezcům v pátek ve Vysokých Tatrách. V obou případech zachraňoval zraněné
vrtulník. Jedna nehoda se stala na Ošarpancích, druhá na Široké věži.

Informovala o tom slovenská Horská záchranná služba:

V popoludňajších hodinách 8.9.2017 prijala HZS, prostredníctvom tiesňovej linky 112, žiadosť o pomoc pre českého horolezca v juhovýchodnej stene Ošarpancov. Horolezec si počas lezenia Puškášovej cesty spôsobil výpadkom  zranenie hornej končatiny a hlavy, spojené s krátkodobým bezvedomím. Na mieste zasahovali záchranári HZS, ktorí sa v súčinnosti s posádkou VZZS presunuli ku pacientovi. Pacienta po vyprostení zo steny transportovali záchranári na heliport v Starom Smokovci, kde ho odovzdali lekárovi posádky.

Počas prebiehajúcej záchrannej akcie bol ohlásený ďalší výpadok českého horolezca v lezeckej ceste Širokej veže. Horolezcovi sa pri zlaňovaní uvoľnila skoba. Po takmer 60-metrovom páde ostal visieť na lane na skale. Horolezec si spôsobil pádom vážny úraz hlavy. Po odovzdaní prvého pacienta smerovala posádka vrtuľníka so záchranárom HZS do Malej Studenej doliny, pod Širokú vežu. Lekára posádky vysadil vrtuľník v doline, záchranára HZS vyviezli ku zranenému. Po nabalení a vyprostení pacienta boli obaja transportovaní do doliny ku lekárovi. Pacient bol po ošetrení a zafixovaní preložený na palubu vrtuľníka, ktorá ho transportovala do nemocnice v Poprade. Posádka vrtuľníka následne opätovne letela na heliport do Starého Smokovca, kde vyzdvihla na palubu druhého záchranára HZS. Pomoc potrebovala aj spolulezkyňa, ktorá ostala po páde horolezca uviaznutá v stene. Horský záchranár jej pomohol so zlanením a nakoľko bola bez zranení, ďalej pokračovali do doliny pešo.

Viz:
www.hzs.sk

sth   [úpravy] 11:25 10.09.2017Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 skoba a 60m18:23:02 10.09.2017
Ty jo, vytrhnout se pri slanovani skoba, letet 60 metru a prezit to, to muze byt dobrej zazitek. To bych snad i ozelel.
jx zeroodpovědět 
 Re: skoba a 60m21:21:52 10.09.2017
Pri padu se mu zachytilo lano za vystupek nize a zustal viset. Vim z doslechu
odpovědět 
  Re: skoba a 60m23:57:58 10.09.2017
No tak alespoň někdy se může hodit seklý lano při slaňování... ale hlavně doufám, že následky nebyly zlý a bude vše ok.
Pájaodpovědět 
 Re: skoba a 60m00:08:56 11.09.2017
V životě bych neslaňoval ze skoby
odpovědět 
  Re: skoba a 60m08:06:56 11.09.2017
Tak to si asi v životě nebyl v Tatrách
odpovědět 
   Re: skoba a 60m08:46:25 11.09.2017
to sedí :)
odpovědět 
   Re: skoba a 60m10:30:29 11.09.2017
kdyby jenom v tatrách ...
odpovědět 
  Re: skoba a 60m10:32:23 11.09.2017
a z ceho? pan je nejspis zvykly slanovat z retezu na dvou kotevních bodech, ze dvou karabin otocenych zamky k sobe, ze? zustan na srbarne, emane
odpovědět 
   Re: skoba a 60m11:43:54 11.09.2017
V životě bych neslaňoval ze skoby a troufnu si říct, že už jsem něco málo vylezl a proslaňoval, včetně Tater. Jsou ale i jiné možnosti, jak slaňovat nebo jak se dostat dolů. Borec to vzal střemhlav, i to je řešení.
odpovědět 
    Re: skoba a 60m15:52:42 11.09.2017
Kdybys to nezakončil tou větou "borec to vzal střemhlav, i to je řešení", bylo by to v klidu, ale takhle... Přemýšlek trochu, co říkáš, tohle je už moc. Ten někde bojuje o život.
odpovědět 
  Re: skoba a 60m11:58:49 12.09.2017
..stejne nikdy nevis jak je ten nyt shnilej vevnitr..a jak je tam dlouho...tzn nyt by tam nebyl zarukou niceho...U skoby se to da lepe vyhodnotit.. V tatrach pred lety udelali slanovaci vynytovany cesty z nekteach frekventovanych vrcholu..prejistili standy na lezenych cestach..jo super..ale vsude to nejde..nejenom udelat ale pak ani udrzovat..
Hanzodpovědět 
 Re: skoba a 60m09:05:50 11.09.2017
zaujimalo by ma ci to bola jeho vlastna skoba alebo erarna ktorej veril (tipol by som druhu moznost)
marekodpovědět 
  Re: skoba a 60m12:42:50 11.09.2017
Takhle jednoduche to není. V zivote jsem slanoval z lecčehos, dokonce jednou i ze skoby nabite do stropu jeskyne, jako jedine jisteni a jista smrt. A taky volne hroty, prasive smycky a tak. Presto mam rad ty dva nyty s retezem a jinde se porad bojim. Ale taky uz jsem videl a docela nedavno vypadnute velke bloky i se dvěma borhaky a zase a tak. Ale ja se taky mam rad, protože mam krasny život a nechce se mi ho skoncit uplnou nahodou, na druhé strane v Tatrach bych asi radeji slanil z jedne skoby, nez bych volal horskou at mne sunda....mam zase i něco jako ctizadost. Někdo ma smulu, jiny stesti, někdo se umi proplétat mezi temi pranimi, skutky, realitou atd atd. docela zdarne, jiny ne.
odpovědět 

 Foto dne:
Jeptiška
Údolní stěna, Xa
 Databáze cest:
Všechny cesty (183978)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Schmalzlos 7+ Hohe Wand
Rechter Nordweg VIIc Oybin
Mittlerer Nordweg VIIc Oybin
Ukloněné Spáry IV Rájec - Ostříží Stěny
Letzter Meter VIIb Oybin
Nově komentované:
Zelený Čtvrtek 7 Svatý Jan
Hasta La Vic 7b Kalymnos
Ajo En Shit Pit 7B Děčínský Sněžník
Noční Pták 9 Kapucínské Skály
Noční Pták 9 Kapucínské Skály

 Nově v diskusi:
Re: Expreska | Re: Lezení Praha navijáky? | Re: podlaha na Smíchoff | Re: podlaha na Smíchoff | Re: Tendon Mater 9,7 - s TEFIXEM nebo bez? | Re: stare lano | Re: Tendon Mater 9,7 - s TEFIXEM nebo bez? | Re: stare lano | Re: stare lano | Re: Lehčí vícedélky |

 Nové komentáře:
Re: Respirator | Re: Respirator | cena | Re: Názor na logo | Re: ČHSS | Re: Názor na logo | Původní článek ze SRF | Názor na logo | Re: ČHSS | Re: ČHSS |

 Kde to vře:
Český horolezecký svaz má nové logo (70)
Tři Češi vylezli v těchto dnech na Mount Everest (24)
Lezení v hale může být rizikové kvůli částicím z lezeček (24)
Adam Ondra: trad cesta Lexicon za E11 na flash (8)
BoulderKontejner odstartoval naplno! (6)
FLYYRIDE Grindewald (6)
Zákaz lezení na Kozlovi (3)
Jazda Olympanov (3)
Adam Ondra: závod v Praze bude mým posledním svěťákovým bouldrem (3)
Bouldering na Kubu Island v Botswaně (2)

 Nově v inzerci:
Hledám parťáka na lezení po horách (alpinismus) | Prstýnek | posilovací deska | La Sportiva AEQUILIBRIUM ST GTX | Wild Country Revo | Lezečky Ocún Diamond S - 42,5EU | Kouba Permon Biaxial vel.6 | Nález | La sportiva Miura 44 | Lano Roviště Hafty |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 312 
 Ne 
 388 
 Nevím 
 127 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.